4 miesiąc ciąży
Adobe Stock/Pankeev
Przebieg ciąży

4. miesiąc ciąży: co czuje mama i jak się rozwija dziecko?

Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru. To także czas, kiedy wreszcie widać, że jesteś w ciąży – zaczyna rosnąć brzuch! Niektóre kobiety mogą nawet poczuć pierwsze ruchy dziecka. Uwaga, w 4 miesiącu ciąży oprócz brzuszka szybko rośnie także apetyt... Podpowiadamy, jak utrzymać go pod kontrolą.

Spis treści:

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]

4 miesiąc ciąży: który to tydzień

Początek 4 miesiąca ciąży to zarazem początek drugiego trymestru – wypada w 14 tygodniu ciąży. Czwarty miesiąc obejmuje zatem tygodnie: 14,15, 16 oraz 17. To czas, kiedy znacząco spada ryzyko poronienia, a twoje samopoczucie powoli się poprawia.

Twoje dziecko w 4 miesiącu ciąży

Już w 14 tygodniu ciąży na czubku główki dziecka mogą się zacząć pojawiać włoski! Wraz z nimi rosną brwi oraz... owłosienie ciała – meszek płodowy zwany lanugo. Nie martw się, ta „kołderka” jest tymczasowa – ma za zadanie ogrzewać ciało płodu. W późniejszym okresie ciąży u dziecka rozwinie się tkanka tłuszczowa i wtedy meszek stopniowo zaniknie.

Waga i długość dziecka

Na początku drugiego trymestru ciąży każde dziecko zaczyna rosnąć w swoim tempie – jedne maluchy szybciej, drugie wolniej. Pomimo różnic w tempie wzrostu wszystkie dzieci oczywiście nadal rozwijają się według jednego wzorca (sprawdź, jak rośnie dziecko w brzuchu mamy: od fasolki do arbuza).

Na początku 4 miesiąca ciąży płód:

 • Ma długość ok. 8-10 cm i waży mniej więcej 30-45 g. To się jednak wkrótce zmieni!
 • Zaczyna rosnąć we własnym tempie: jedne maluchy rosną szybciej, inne trochę wolniej.


Pod koniec 4 miesiąca ciąży płód:

 • Ma mniej więcej rozmiar dłoni: od czubka głowy po pośladki mierzy prawie 12-15 cm. Waży już ok. 100-150 gramów.
 • Jest wciąż chudziutki, ale coraz intensywniej tworzy się jego tkanka tłuszczowa.

Rozwój dziecka

Twoje dziecko ssie i łyka wody płodowe, aby potem umieć pić mleko z twojej piersi. Często wkłada też paluszek do buzi i ssie kciuk np. gdy chce się pocieszyć, bo jest mu smutno (czuje na przykład, że smutna lub spięta jest jego mama). Tak, tak, stresy i nerwy to już nie tylko twoja osobista sprawa. Dziecko przeżywa je razem z tobą. Dlatego tak ważne jest, abyś znalazła swoje własne skuteczne sposoby na relaks.

Twoje ciało w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży piersi w dalszym ciągu się powiększają, są też wciąż delikatne i tkliwe. Zaopatrz się koniecznie w wygodny bawełniany biustonosz. Koronkowa bielizna może podrażniać delikatną skórę piersi w ciąży. Pociesz się, że w ciągu tygodnia lub dwóch zaczniesz odczuwać zmianę we wrażliwości piersi – będą wciąż rosły, ale nie będą bolały przy każdym otarciu czy nawet dotyku.  

To jeszcze co prawda bardzo mało prawdopodobne, ale... możesz już zacząć odczuwać ruchy swojego dziecka! Występują one zwykle między 16 a 26 tygodniem ciąży. Ruchy maleństwa mogą nie być wyczuwalne, jeśli np. źle obliczono wiek ciąży. Zdarza się też, że mama ich nie rozpoznaje i myli np. ze wzdęciami lub ruchami w układzie pokarmowym, czyli... popularnym burczeniem w brzuchu.

Po każdym myciu zębów możesz zauważać na szczoteczce czerwone ślady. Niestety, choroby dziąseł – krwawienie i wrażliwość – to również objaw często towarzyszący ciąży. Dziąsła bowiem, podobnie jak inne błony śluzowe w twoim organizmie, stają się teraz obrzmiałe, zaczerwienione i znacznie łatwiej krwawią z powodu wzmożonej pracy hormonów. Nie rezygnuj oczywiście z regularnego czyszczenia zębów, możesz jednak zmienić szczoteczkę na bardziej miękką. Ogranicz słodycze, a swoją dietę wzbogać o pokarmy zawierające naturalną witaminę C, która uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom.

Brzuch w 4 miesiącu ciąży

Mimo że na początku 4 miesiąca ciąży macica osiąga rozmiar małego melona i zaczyna wypychać powłoki brzuszne, nie wszystkie kobiety zauważają zmiany w swoim ciele. Jeśli brzuszek jest wciąż płaski, nie przejmuj się – już niedługo wyraźnie się zaokrągli. Na koniec 4 miesiąca ciąży, czyli w 17 tygodniu, macica uniesie się do połowy odległości między kością łonową a pępkiem i wreszcie będzie widać, że jesteś w ciąży!

Z kolei apetyt w 4 miesiącu ciąży na pewno ci dopisuje. Mijają mdłości, a w ciebie wstępuje nowa energia. Dieta na drugi trymestr ciąży pozwala sobie nieco pofolgować, ale nie trać kontroli nad tym, co i ile jesz. Jeśli teraz zapanujesz nad tyciem, będziesz sprawniejsza do końca ciąży, a po porodzie łatwiej wrócisz do wyglądu i formy. A taka nagroda jest warta wysiłku! Poza tym wciąż możesz uprawiać wiele sportów – byle rozsądnie i... regularnie.

Od początku 4 miesiąca ciąży powinnaś przybierać na wadze mniej więcej pół kilograma na tydzień.

Twoje samopoczucie w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży wiele kobiet czuje w sobie niezwykłą energię. Wzrasta też bardzo popęd seksualny i wasze przybladłe ostatnio życie intymne właśnie teraz może nabrać ponownie żywszych barw. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, będziecie mogli uprawiać seks w ciąży niemal do porodu. Wiele przyszłych mam mówi, że pieszczoty nigdy wcześniej nie sprawiały im tak wielkiej przyjemności, jak właśnie w drugim trymestrze ciąży.

Początek drugiego trymestru to najwyższy czas, by powiedzieć o ciąży w pracy. Pamiętaj, że formalne powiadomienie o ciąży musi być poparte zaświadczeniem lekarskim. Już od początku ciąży przyszłą mamę obejmują szczególne prawa: przede wszystkim nie można jej zwolnić (chyba że pracuje na okres próbny i ma umowę na mniej niż miesiąc). Jeśli kobieta dostała wypowiedzenie, kiedy była już w ciąży, ale o niej jeszcze nie wiedziała – jest ono nieważne.

Będąc w ciąży:

 • nie możesz pracować dłużej niż osiem godzin dziennie,
 • nie powinnaś pracować w nocy,
 • nie możesz jeździć w delegacje (chyba że się na nie godzisz),
 • możesz wykonywać jedynie bezpieczne prace.


Jeśli pracujesz na zmiany, np. dwunastogodzinne, to pracodawca musi ci zapewnić inną pracę: w dzień, trwającą maksimum osiem godzin. Jeśli to niemożliwe, musi zwolnić cię z obowiązku świadczenia pracy (jesteś w domu, ale dostajesz normalną wypłatę).

Film na 4 miesiąc ciąży

Dziecko podczas badania USG 4D – 17 tydzień ciąży


 

Ważne badania w 4 miesiącu ciąży

W 4 miesiącu ciąży powinnaś wykonać wszystkie badania, jakie zleci ci lekarz prowadzący ciążę. Dobrze też, byś sobie wydrukowała kalendarz badań w ciąży. Będą to najpewniej:

 • badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
 • morfologia krwi.


Ponadto lekarz oceni:

 • pH wydzieliny pochwowej. Badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
 • wysokość dna macicy,
 • twoje ciśnienie krwi,
 • sprawdzi twoją wagę.


Warto przechowywać wyniki badań w ciąży. Jeśli zmienisz lekarza lub trafisz do szpitala, historię ciąży będzie można bez problemu i szybko odtworzyć.

Częste pytania w 4 miesiącu ciąży:

tempo tycia w ciąży
Artem/Adobe Stock
Aktualności
Zostaniesz mamą dziewczynki? Uważaj na tempo tycia w ciąży
Jeśli spodziewasz się dziecka płci żeńskiej i chcesz, aby w przyszłości córka nie miała problemów z tyciem, warto podczas ciąży zadbać o to, aby zbyt szybko nie przybierać na wadze. Kluczowe są konkretne miesiące ciąży.

Naukowcy sprawdzili, czy jest zależność między tempem i czasem tycia w ciąży a BMI, obwodem talii i ilością tkanki tłuszczowej u dzieci w wieku 5-14 lat. Okazało się, że istnieje taki związek, ale tylko wtedy, gdy kobieta była w ciąży z dziewczynką. Cztery typy tycia w ciąży 300 kobiet w ciąży podzielono na cztery grupy: Grupa I: kobiety, które w pierwszym trymestrze straciły na wadze, w drugim przytyły w umiarkowanym tempie, a w trzecim gwałtownie nabrały masy ciała. Grupa II: panie, które przez całą ciążę umiarkowanie przybierały na wadze. Grupa III: kobiety, które w pierwszym trymestrze powoli przybierały na wadze, a w ostatnich miesiącach ciąży tyły w umiarkowanym tempie. Grupa IV: ciężarne, które gwałtownie utyły w I trymestrze, w II trymestrze tyły powoli, a w trzecim w umiarkowanym tempie. Sprawdź: Jak nie przytyć w ciąży (za dużo) Wzór na szczupłą lub pulchną córkę? Okazało się, że córki kobiet z grupy IV, czyli tych, które najszybciej tyły na początku i końcu ciąży, między 5. a 14. rokiem życia miały najwyższe BMI, największe obwody talii i największą zawartość tłuszczu w ciele w porównaniu do dzieci kobiet z pozostałych grup. Co ciekawe, najszczuplejsze okazały się córki kobiet z grupy pierwszej . Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić te odkrycia. „Wierzymy, że tylko niewielka część przyrostu masy ciała w ciąży może być świadomie zmieniona – szczególnie w przypadku tkanki tłuszczowej – ponieważ duża część zmiany masy ciała jest konieczna do podtrzymania ciąży. Możliwe, że te odkrycia to dopiero początek badań, które pomogą nam lepiej zrozumieć czynniki ryzyka otyłości u dzieci i mogą pomóc nam opracować bardziej zindywidualizowane wytyczne dotyczące przybierania na wadze, które wesprą kobiety w...

umowa na zastępstwo a ciąża
AdobeStock
Aktualności
Umowa na zastępstwo a ciąża 2022/2023 –​ jakie prawa ma ciężarna?
Umowa na zastępstwo została zmieniona na umowę na czas określony, która gwarantuje kobietom w ciąży znacznie więcej przywilejów. Wyjaśniamy, jakie prawa ma ciężarna pracująca na zastępstwo, i kiedy można ją zwolnić.

Umowa na zastępstwo w ciąży powodowała wiele problemów dla przyszłych mam, ponieważ jedynie umowy o pracę na czas nieokreślony dają szczególną ochronę (ciężarnej nie można zwolnić i należy zapewnić jej odpowiednie warunki pracy). Inaczej wyglądała sytuacja kobiet, które podjęły pracę na podstawie umowy na zastępstwo . Od 22 lutego 2016 roku umowa zastępstwa zniknęła z kodeksu pracy. Była to jedyna umowa o pracę, która nie dawała kobietom w ciąży żadnych przywilejów. Pracodawcy mają teraz obowiązek podpisywać umowę na czas określony, która gwarantuje większe prawa, jeśli pracownica zajdzie w ciążę. Spis treści: Umowa na zastępstwo a ciąża Umowa na zastępstwo a ciąża i zasiłek macierzyński Umowa na zastępstwo – zwolnienie lekarskie w ciąży Umowa na zastępstwo a ciąża Umowa na zastępstwo to obecnie skrótowa nazwa umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobieta w ciąży pracująca na zastępstwo jest chroniona w podobny sposób, jak inne pracownice zatrudnione na podstawie terminowej umowy o pracę. Art. 177 Kodeksu pracy stanowi, że: „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”. Ważne! Pamiętaj, że umowa na zastępstwo nie jest odgórnie przedłużana do dnia porodu. Co to oznacza? Przypuśćmy, że jesteś w piątym miesiącu ciąży, a osoba, którą zastępujesz, wraca miesiąc przed terminem twojego porodu. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia ci umowy do dnia porodu. Wynika to z tego, że umowa na zastępstwo kończy w momencie powrotu do pracy...

Farbowanie włosów w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Farbowanie włosów w ciąży – czy można farbować, rozjaśniać, malować henną włosy w ciąży?
Farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone nawet w pierwszym trymestrze. Jednak na początku ciąży farba z amoniakiem może powodować u ciężarnej mdłości ze względu na jej intensywny zapach. Niektórzy lekarze z tego względu zalecają odczekanie z koloryzacją do drugiego trymestru. Jak wynika z dostępnych badań, ilość chemikaliów w farbach do włosów nie jest jednak toksyczna dla płodu. Są za to zabiegi fryzjerskie, których należy unikać w ciąży.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można farbować włosy podczas ciąży, a jeśli tak, to jakich farb i innych środków do koloryzacji używać. W kwestii malowania włosów przez ciężarne nie istnieje dużo ograniczeń. Sprawdź, jakie zabiegi fryzjerskie dotyczące zmiany koloru włosów może wykonywać ciężarna i na co powinna uważać. Spis treści : Czy można farbować włosy w ciąży? Kiedy farbować włosy w ciąży? Czym farbować włosy w ciąży – jaka farba? Jak farbować włosy w ciąży? Czy można rozjaśniać włosy w ciąży? Dekoloryzacja włosów w ciąży Balejaż w ciąży – czy jest bezpieczny? Zabiegi fryzjerskie w ciąży – czego nie wolno? Czy można farbować włosy podczas karmienia piersią? Czy można farbować włosy w ciąży? Odpowiedź na pytanie, czy można farbować włosy w ciąży, brzmi: tak, można. Farbowanie włosów w ciąży nie wpływa negatywnie na płód, ponieważ składniki farby nie przedostają się do krwiobiegu. Jednak wiele przyszłych mam powstrzymuje się w czasie ciąży zarówno przed zmianą koloru, jak i przed zrobieniem trwałej. Szczególnie boją się tych zabiegów w pierwszym trymestrze. Okazuje się, że niepotrzebnie. Farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich nie przenikają do płodu. Niektóre przyszłe mamy obawiają się, że do płodu mogą przedostać się śladowe ilości amoniaku z farby. Do tej pory nie zostało jednak udowodnione, że amoniak z farby do włosów przenika do organizmu dziecka. Kiedy farbować włosy w ciąży? Pojawia się więc pytanie, kiedy farbować włosy w ciąży. Na początku ciąży, w pierwszym trymestrze, kształtują się narządy wewnętrzne płodu i ciężarne boją się, że jakiś składnik chemiczny...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz