Kąpiele w ciąży – dozwolone czy nie?
Kąpiele w ciąży są dozwolone, choć należy brać je pod pewnymi warunkami. Poleżenie w wannie z wodą o odpowiedniej temperaturze z pewnością nie zaszkodzi, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Sprawdź, jak bezpiecznie brać kąpiel w wannie w ciąży.
- Ewa Janczak-Cwil
Czy w ciąży można brać kąpiel w wannie? Cóż, kobietom w ciąży przede wszystkim poleca się mycie ciała pod prysznicem. Jeśli jednak nie ma żadnych niepokojących objawów, a lekarz nie odradza kąpieli w ciąży w wannie, można od czasu do czasu je brać. Najważniejsza jest temperatura wody – gorąca kąpiel w ciąży to nie najlepszy pomysł. Ale to nie jedyny wymóg, jaki powinien być spełniony, aby ciepła kąpiel w ciąży miała wyłącznie dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy.
Spis treści:
- Ciepła i gorąca kąpiel w ciąży
- Kto nie może brać kąpieli w ciąży?
- Kąpiel w ciąży – I trymestr
- Kąpiel w ciąży w II i III trymestrze
Ciepła i gorąca kąpiel w ciąży
Unikaj zbyt ciepłej wody – gorąca kąpiel zamiast poprawiać, pogarsza samopoczucie, osłabia organizm, ale przede wszystkim podnosi temperaturę ciała, która w ciąży nie powinna przekroczyć 38,9 stopni C. Aby się upewnić, że woda nie jest zbyt ciepła, warto zmierzyć jej temperaturę termometrem, który w przyszłości pomoże w kąpielach noworodka. Idealna temperatura wody wynosi ok. 37 st. C (nie więcej niż 37,8 st. C).
Nadmierne rozgrzewanie ciała może być w ciąży niebezpieczne. Istnieje wtedy ryzyko, że pojawią się przedwczesne skurcze. Zatem ciepła kąpiel – TAK, gorąca kąpiel w ciąży – NIE!
Kto nie może brać kąpieli w ciąży?
Kąpiele podczas ciąży nie są wskazane, jeśli pojawiły się przedwczesne skurcze lub ciąża jest zagrożona z innego powodu. Przesiadywania w wannie powinny unikać także osoby, które cierpią na nawracające infekcje intymne w ciąży. Ich pojawienie się podczas ciąży może przyczyniać się do poważnych komplikacji. Zawsze warto zapytać lekarza, który prowadzi ciążę, czy nie widzi przeciwwskazań do korzystania z kąpieli.
Kąpiel w ciąży – I trymestr
Decydując się na kąpiel w ciąży w I trymestrze, koniecznie należy upewnić się, czy temperatura wody nie jest zbyt wysoka. Najlepiej skorzystać z termometru i dopilnować, by temperatura wody w wannie nie przekroczyła 37,8 st. C. Jeżeli nie można skorzystać z termometru, to można polegać na odczuciach. Gdy w czasie wchodzenia do wanny na skórze brzucha i pleców pojawia się delikatne ciepło, wszystko powinno być w porządku. W wodzie najlepiej pozostać do 15 minut, nie dłużej.
Jeżeli zanurzaniu ciała towarzyszy uczucie mocnego ciepła lub gorąca, woda ma zbyt wysoka temperaturę – taka gorąca kąpiel w pierwszym trymestrze ciąży jest niewskazana nawet wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo.
Pierwsze trzy miesiące ciąży to newralgiczny czas – ryzyko wystąpienia poronienia jest wtedy największe. Dlatego należy prze ten czas szczególnie dbać o siebie i unikać wszystkiego, co może zwiększać ryzyko utraty ciąży. Z tego powodu najlepiej zrezygnować lub mocno ograniczyć kąpiele w wannie. Za to prysznic można brać tak często, jak się chce.
Kąpiel w ciąży w II i III trymestrze
Poniżej pięć zasad bezpiecznych kąpieli w wannie w ciąży:
1. Nie należy siedzieć w wannie zbyt długo – kąpiel w ciąży nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Z czego wynika to ograniczenie? Z tego, że ciało nie nagrzewa się od razu, ale stopniowo, w miarę upływu czasu. Wejście do wanny na 10 minut, nawet przy nieco cieplejszej wodzie, spowoduje mniejszy wzrost temperatury ciała nić kąpiel trwająca 15 minut. Warto jednak wiedzieć, że każdy inaczej reaguje na ciepło. Jeśli przed ciążą kobieta czuła się osłabiona po siedzeniu w wannie, w ciąży nie powinna eksperymentować, tylko trzymać się krótkiego czasu kąpieli.
2. Kąpiel najlepiej zaplanować na wieczór. Są osoby, które – jeśli tylko czas im na to pozwala – lubią zaczynać dzień od leżenia w wannie. Rano warto jednak korzystać z prysznica, ponieważ daje efekt stymulujący, sprawia, że nabiera się energii. Do wanny lepiej wchodzić wieczorem, gdyż ciepła woda rozluźnia ciało i działa nasennie. Dlatego taka ciepła kąpiel jest świetnym sposobem na przeciwdziałanie bezsenności, która dokucza wielu przyszłym mamom, zwłaszcza pod koniec ciąży.
3. W wannie należy zachować ostrożność. Szczególnie pod koniec ciąży, gdy brzuch staje się większy, w wannie warto rozkładać matę antypoślizgową, aby uniknąć niebezpiecznych upadków. Grożą one podczas wchodzenia, ale najbardziej w czasie wychodzenia z wanny, gdy ciało jest już zrelaksowane, a ciśnienie krwi może być nieco obniżone.
4. Kąpiel można poprzedzić prysznicem. To dobry sposób, by chronić się przed infekcjami intymnymi w ciąży. Opłukanie ciała w kabinie prysznicowej (ewentualnie w wannie, do której dopiero potem napuści się wody), sprawi, że unikniesz przedostania się bakterii do pochwy. Innym rozwiązaniem jest też wcześniejsze skorzystanie z bidetu. Nie trzeba jednak z nadmiernym pedantyzmem szorować wanny przed kąpielą. Dziecko chroni czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy i nie pozwala dalej wnikać różnym mikroorganizmom.
5. Kąpiele aromatyczne można robić tylko z niektórymi olejkami. Bezpiecznie stosować w ciąży można olejek różany, lawendowy, rumiankowy, jaśminowy czy ylang ylang. Aż do porodu należy z nich korzystać w stężeniu o połowę mniejszym niż standardowe.
Przeczytaj też:
Morsowanie w ciąży – czy to bezpieczne?
Basen w ciąży – czy wolno chodzić na basen spodziewając się dziecka?
Czy w ciąży można pić czystek?