Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Basen w ciąży
AdobeStock
Wygląd i samopoczucie

Basen w ciąży: czy to bezpieczne?

Basen w ciąży jest zalecany kobietom zdrowym. Woda pozwala odciążyć kręgosłup i stawy, a pływanie jest zarówno doskonałą formą relaksu, jak i aktywności fizycznej – ćwiczenia wodne wzmacniają m.in. spojenie łonowe i zapobiegają jego rozejściu się. Na basen nie powinny chodzić ciężarne, które zmagają się z infekcjami intymnymi czy nadciśnieniem.

Basen w ciąży zdaniem większości specjalistów jest dobrym pomysłem. W ten sposób kobieta może aktywnie wypoczywać. Mimo dodatkowych kilogramów, może poczuć się lekko i swobodnie się poruszać. Ćwiczenia wodne mają wiele zalet – wzmacniają kręgosłup i stawy, poprawiają krążenie i relaksują. Nie są jednak dobre dla wszystkich. Ciężarnym, które zmagają się z infekcjami pochwy, odradza się chodzenie na basen. Decyzję o pójściu na pływalnię warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Basen w ciąży:

Dlaczego warto chodzić na basen w ciąży?

W ciąży warto zadbać o aktywność fizyczną, gdyż ćwiczenia są potrzebne każdej przyszłej mamie. Wzmocnione ciało lepiej zniesie wzrost wagi w ciąży i poród. Specjaliści zapewniają, że warto ćwiczyć, jednak nie każdy sport nadaje się dla przyszłej mamy. Pływanie w ciąży ma szereg zalet:

  • wzmacnia mięśnie całego ciała, szczególnie pleców, dolne mięśnie brzucha i nóg bez nadmiernego wysiłku;
  • wzmacnia spojenie łonowe, zapobiegając jego rozchodzeniu się;
  • odciąża zmęczony kręgosłup i stawy;
  • korzystnie wpływa na poprawę krążenia;
  • zwiększa wydolność układu oddechowego, co ma olbrzymie znacznie dla płodu.


Aby basen przynosił korzyści, ciężarna powinna chodzić na pływalnię regularnie 2 razy w tygodniu. Pływać spokojnie, bez przemęczania się ok. 30-40 minut. Kobietom w ciąży specjaliści polecają przede wszystkim style: grzbietowy i klasyczny, czyli żabkę. Niektóre pływalnie mają w swojej ofercie specjalne zajęcia dla ciężarnych np. aqua aerobik dla przyszłych mam. 

Kiedy nie wolno chodzić na pływalnię w ciąży?

Na basen mogą chodzić panie, których ciąża przebiega bez komplikacji, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. Basen nie jest najlepszym pomysłem dla pań, które:


Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, podpytaj o to, czy nie powinnaś przyjmować probiotyków, które wspomagają odbudowę prawidłowego ekosystemu pochwy. Można również zapobiegawczo zażywać preparaty z żurawiną.

Jaki basen wybrać w ciąży? 

Niestety nawet niewinna infekcja w ciąży może być ryzykowna, dlatego ważne jest także, by wybrać odpowiedni basen. Koniecznie sprawdź, jak często wymieniana jest woda w basenie i czy jest odkażana oznonem, czy chlorem. Ozon to środek bardzo silnie dezynfekujący i skutecznie niszczący wszelkie patogeny, dlatego lepiej wybrać właśnie taki basen. Nie oznacza to jednak, że chlor tobie zaszkodzi. Warto na basen chodzić rano, gdyż w tym czasie woda jest najlepiej odfiltrowana i najbardziej czysta. Sprawdź również w internecie opinie innych użytkowniczek (szczególnie ciężarnych) dotyczących danego basenu. Po pływalni i szatni chodź wyłącznie w klapkach. Nie tylko chronią one stopy przed grzybicą, lecz zmniejszają też ryzyko upadku. Nigdy nie siadaj bezpośrednio na sedesie, na ławce w przebieralni ani nawet na brzegu basenu, tam najłatwiej złapać bakterie. Warto wiedzieć, że stosowanie podczas kąpieli tamponów dopochwowych w charakterze środka zmniejszającego ryzyko infekcji jest niewskazane. 

Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi?

Lekarze przestrzegają przed gorącymi kąpielami w jacuzzi, gdyż występujące tam bakterie są szczególnie oporne na leczenie. Niekorzystna jest także temperatura panująca w takim zbiorniku wodnym. Pozostawianie w takiej temperaturze powyżej 10 minut źle wpływa na ukrwienie łożyska. Oznacza to, że oprócz jacuzzi należy unikać także basenów termalnych.

Jaki kostium dla ciężarnej?

Na początku ciąży najpewniej zmieścisz się w swój kostium. Ważne, by materiał nie uciskał brzucha. Jeśli planujesz regularnie chodzić na basen, z czasem będziesz musiała kupić inny kostium. Wybierając rozmiar, warto pamiętać, że w trakcie ciąży rośnie nie tylko brzuch. Im bliżej porodu, tym twoje piersi będą stawały się pełniejsze, dlatego zwróć uwagę na ramiączka. Zbyt cienkie mogą ci się wbijać w skórę. Doskonałym wyborem będzie tankini. Luźna góra nie opina brzucha, ale w pełni go zakrywa. Ten model polecany jest szczególnie kobietom w zaawansowanej ciąży, gdyż znacznie łatwiej go założyć i zdjąć. Kostium taki doskonale sprawdzi się także po porodzie. 
 

 


Zobacz także:

 

Ćwiczenia dla ciężarnych na basenie - film

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, piłka, ćwiczyć
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Jakie sporty możesz uprawiać, gdy jesteś ciąży? 5 najlepszych propozycji
Wbrew pozorom nie powinnaś teraz przestać się ruszać. Twoja aktywność fizyczna to same korzyści – nie tylko dla dziecka, ale i dla ciebie. Zadbaj o to, by być w formie przez całe dziewięć miesięcy ciąży. I wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj ruchu.

Jeśli do tej pory uprawiałaś sport, ćwicz i teraz. Powinnaś tylko dostosować rodzaj ćwiczeń do stanu, w którym jesteś, zwłaszcza gdy brzuszek zacznie się już zaokrąglać. Ale przyszłe mamy, które do tej pory niezbyt regularnie ćwiczyły, też mogą zadbać o kondycję – to naprawdę doskonały sposób, by lepiej przygotować się do porodu. Zresztą nie tylko – już podczas ciąży dostrzeżesz znaczne korzyści, bo dzięki ćwiczeniom zminimalizujesz dolegliwości kolejnych miesięcy. Gdy zdecydujesz się poprawić swoją kondycję, najlepiej wybierz zajęcia organizowane specjalnie dla przyszłych mam. Powinnaś też porozmawiać o tym ze swoim lekarzem – on również musi się wypowiedzieć, co wolno ci ćwiczyć. Masz do wyboru kilka rodzajów zajęć. Gimnastyka w ciąży To jeden ze zdrowszych rodzajów aktywności dla ciężarnych, choć tak naprawdę niewiele klubów prowadzi specjalne zajęcia dla przyszłych mam. Każdy z nich ma odmienny program ćwiczeń. Jedno jest wspólne: są one tak dobrane, by nawet mało aktywne i wytrzymałe mamy z nich skorzystały, wzmacniając swoje ciało i przygotowując je do wysiłku związanego z porodem. To forma aktywności dla kobiet wolących zajęcia na lądzie oraz tych, które mają jakiekolwiek przeciwwskazania do ćwiczeń w wodzie. Do treningu potrzebujesz jedynie wygodnego stroju – resztę zapewnia klub. Niektóre ośrodki wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do ćwiczeń. Jak wygląda trening : takie zajęcia mogą zawierać elementy różnych programów treningowych, które dostosowano do potrzeb kobiet w ciąży, na przykład ćwiczenia z dużymi piłkami, gimnastyka na macie oraz nauka prawidłowego oddychania i relaksu. Trening opracowany przez specjalistę powinien być dostosowany do każdego trymestru ciąży. Co daje: gimnastyka dla kobiet w ciąży usprawnia całe ciało, koryguje postawę, uczy prawidłowego...

ciąża, ćwiczenia dla ciężarnych, basen w ciąży
Fotolia
Wygląd i samopoczucie
Zdrowa ciąża: ćwiczenia w wodzie
Sport, także w ciąży, to zdrowie. Kąpiele to przyjemność i relaks. W ostatnim trymestrze ciąży woda pomoże ci także przygotować się do porodu. Ćwicz w basenie, w jeziorze. Aktywna ciąża to sprawniejszy poród i szybszy powrót do formy po narodzinach dziecka.

Droga przyszła mamo, ćwicz w ciąży ! Specjaliści są zgodni: podczas ciąży możesz korzystać ze wszystkich dobrodziejstw lata, czyli kąpieli słonecznych i wodnych. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku – możesz bezpiecznie biegać, pływać, spacerować... Ale wylegiwanie się przez cały dzień na plaży nie wchodzi w grę! Jednak w cieniu parasola, w fajnym kostiumie jednoczęściowym odpoczniesz i... przy odrobinie wysiłku pożytecznie spędzisz urlop. Pożytecznie, bo pływanie i ćwiczenia w wodzie to najlepsze przygotowanie do porodu naturalnego. Tak działa na przykład pływanie żabką . Jeśli potrafisz pływać tym stylem, często układaj nogi „do żabki”, leżąc na plecach. Pamiętaj też, że ciało w wodzie traci połowę swej masy. To dlatego w czasie kąpieli czujesz się odprężona i rozluźniona, a później mniej dokuczają ci bóle krzyża i kręgosłupa . Nie rezygnuj więc z wypraw na basen czy kąpieli w jeziorze ! Zmniejszenie siły ciążenia, towarzyszące temu uczucie lekkości oraz łatwość zmiany pozycji w wodzie to dla pływającej mamy przyjemność sama w sobie. Ale nawet jeśli nie potrafisz utrzymać się na wodzie, ćwicz, trzymając się brzegu basenu lub ramion męża. To bardzo proste! 1. Przysiady przy brzegu Ustaw się twarzą do ściany basenu, a rękami mocno trzymaj się brzegu. Stojąc na całych stopach w niewielkim rozkroku, wykonaj kilka głębokich przysiadów. Nie musisz przy tym zanurzać głowy. Jeśli odpoczywasz nad jeziorem, możesz ćwiczyć dokładnie tak samo, trzymając się ramion męża. To ćwiczenie dobrze rozciąga mięśnie miednicy .   2. Przysiady w rozkroku Stań w szerokim rozkroku, koniecznie na całych stopach. Trzymając się ściany basenu, przenieś ciężar ciała na prawą nogę, mocno uginając przy tym prawe kolano. Spróbuj lekko pogłębić przysiad na prawej nodze. Ćwiczenie wykonaj potem na...

dziecko, niemowlak, basen, pływanie, woda
fotolia
Wychowanie
Na basenie jest fajnie!
Maluchy uwielbiają wodę, dlatego pobyt na basenie jest dla nich świetną okazją do zabawy z mamą albo tatą. Na tym jednak nie koniec, bo pływanie przynosi im znacznie więcej korzyści.

Dlaczego warto zapisać niemowlę na basen? Kiedy najlepiej to zrobić? Jak sprawdzić, czy warunki na basenie są odpowiednie dla tak małego dziecka?  Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt . Zobacz jak niemowlęta radzą sobie na basenie! Pływanie to same korzyści Naukowcy i lekarze są zgodni: dziecko, które od najmłodszych lat jest oswajane z wodą: Rozwija się bardziej harmonijnie. Szybciej zaczyna stawiać pierwsze kroki i jest sprawniejsze fizycznie Jest  zdrowsze... Choruje rzadziej, bo j ego układ odpornościowy funkcjonuje doskonale i lepiej sobie radzi z zarazkami ... mądrzejsze.  Woda dobrze oddziałuje na rozwój zmysłów i świadomość własnego ciała niemowlęcia. To wszystko ma zaś ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny małego człowieka . .. i spokojniejsze.  Większość dzieci uwielbia kąpiele, bo to okazja do wspaniałej zabawy z rodzicami. Woda działa uspokajająco, łagodzi napięcia i kolki oraz pomaga zasnąć Sprawdź także: Po co na basen z dzieckiem?  Pływanie przynosi jeszcze więcej korzyści! Kiedy zacząć naukę pływania? Im wcześniej, tym lepiej. Nauka pływania dla niemowląt jest u nas wciąż mało popularna. Do szkółek przyjmowane są z reguły czteromiesięczne maluszki.  Tymczasem w USA rodzice oswajają dzieci z wodą niemal od dnia narodzin – poród zresztą często odbywa się właśnie w wodzie! Dziwne? Wcale nie. Noworodek ma wrodzoną zdolność wstrzymywania oddechu w wodzie (na 1–3 sekundy). Umie też pływać – jeśli nie będziesz podtrzymywać tej naturalnej umiejętności, zaniknie po mniej więcej sześciu miesiącach życia niemowlęcia. Warto to wykorzystać i jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do kontaktu z wodą. Jeśli jednak przygodę z wodą chcecie zacząć bardzo wcześnie, musicie dobrze się przygotować. ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak