Kolka nerkowa w ciąży: objawy, gdzie i jak długo boli, domowe sposoby, kiedy do lekarza
Kolka nerkowa w ciąży to przypadłość, która powoduje nie tylko ból fizyczny, ale i niepokój przyszłej mamy. Sprawdź, czy grozi ci przedwczesny poród albo cesarskie cięcie. Na najczęstsze pytania o kolkę w ciąży odpowiada nasz ekspert, ginekolog położnik Renata Jaczyńska.
Kolka nerkowa (w ciąży i nie tylko) to objawy kamicy nerkowej (moczowej). Przy tej dolegliwości w nerkach zbiera się piasek, który za jakiś czas może (choć nie musi) przekształcić się w kamienie nerkowe. Jeśli jesteś w ciąży i dokucza ci kłujący ból nerek, przeczytaj, czy jest się czym martwić i co zrobić, by uniknąć przedwczesnego porodu albo cesarskiego cięcia.
Spis treści:
- Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny
- Kolka nerkowa w ciąży: gdzie boli?
- Objawy kolki nerkowej (w ciąży i nie tylko)
- Kolka nerkowa w ciąży: leczenie
Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny
Kolka nerkowa w ciąży najczęściej jest spowodowana obecnością kamieni w drogach moczowych, czyli kamicą nerkową (moczową). Kamienie te raczej pojawiają się już wcześniej, jeszcze przed ciążą. Dopóki są niewielkie i pozostają w miedniczce, można o nich nawet nie wiedzieć.
Kolka nerkowa w ciąży: gdzie boli?
Ból przy kamicy nerkowej odczuwasz, gdy kamienie przesuwają się do moczowodu. Ból o różnym nasileniu odczuwany jest w dolnej części pleców, może promieniować do okolic krocza i pachwin.
Czasem objawy kolki nerkowej pojawiają się u przyszłych mam, które nie mają kamicy nerkowej – macica uciska na prawy moczowód i dochodzi do zastoju moczu w nerce. Wtedy również możesz odczuwać dyskomfort oraz nieprzyjemny kłujący ból nerek.
Objawy kolki nerkowej (w ciąży i nie tylko)
Objawy kolki nerkowej to przede wszystkim ból w dole pleców. Jeśli ból wywołany jest uciskiem macicy na prawy moczowód — mija on wraz z oddaniem moczu. Do bólu czasem dołączają jednak inne objawy, takie jak gorączka, mdłości, a nawet wymioty.
Objawy kamicy nerkowej — jeśli nie są groźne — powinny ustąpić po kilku godzinach lub najwyżej po kilku dniach. Jeśli jednak ból nie mija, dołączają inne objawy, musisz jak najszybciej zgłosić się do lekarza, by rozpocząć leczenie kolki nerkowej.
Kolka nerkowa w ciąży: leczenie
Kamicę nerkową w ciąży trzeba leczyć, bo sprzyja zakażeniu dróg rodnych.
Infekcje intymne w ciąży mogą w efekcie doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a to może być przyczyną porodu przed czasem. Niektóre mamy obawiają się, że z powodu kolki nerkowej ich poród może zakończyć się cesarką. Jednak cesarskie cięcie robi się z innych wskazań.
Kolka nerkowa w ciąży – domowe sposoby leczenia
Jeśli już odczuwasz kłujący ból, ale nie jest on długotrwały, zażyj leki rozkurczowe i połóż się w łóżku z termoforem, by rozgrzać bolące miejsce — może okazać się, że to odblokuje moczowód.
Kolka nerwowa w ciąży – kiedy do lekarza
Czasem jednak kolka nerkowa jest bardziej dokuczliwa i towarzyszą jej:
- gorączka,
- mdłości,
- wymioty.
Te objawy kolki nerkowej w ciąży to znak, że musisz udać się do lekarza.
W takich przypadkach zaleca się również przyjmować duże ilości płynów, by wypłukać piasek czy kamienie z nerek. Można również przyjmować niewielkie ilości leków przeciwbólowych. Kiedy konieczne będzie udanie do szpitala? Kiedy ból nie mija lub jest wyjątkowo dokuczliwy, najprawdopodobniej kamienie są zbyt duże, by organizm sam je wydalił. Wówczas potrzebna jest konsultacja chirurgiczna i usunięcie kamieni nerkowych.
Zobacz też: