Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rwa kulszowa w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Ból pleców w ciąży: przyczyny, jak sobie z nim radzić

Ból pleców w ciąży dokucza wielu kobietom, niektóre przyszłe mamy zmagają się z tym problemem każdego dnia. Najbardziej narażone są kobiety z nadwagą, wadą postawy, a także te, które nie dbają o aktywność fizyczną. Kobietom najczęściej dokucza ból w dole pleców w ciąży, czyli w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Dolegliwości bólowe pojawiają się najczęściej po 20. tygodniu ciąży i nasilają się podczas długiego siedzenia, stania i chodzenia. Ból pleców w ciąży w nocy może być szczególnie uciążliwy. Przyczyną zazwyczaj jest zmiana środka ciężkości oraz wzrost masy ciała. Warto wiedzieć, dlaczego bolą plecy, a także jak sobie z tym radzić. Jest kilka sposobów, dzięki którym możesz uniknąć bólu pleców, a także ćwiczeń, które go zminimalizują. 

Spis treści:

  1. Ból pleców w ciąży - przyczyny
  2. Ból kręgosłupa w ciąży - kiedy do lekarza?
  3. Co na ból pleców w ciąży?
  4. Ćwiczenia na ból pleców w ciąży

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Ból pleców w ciąży - przyczyny

  • Relaksyna. Jednym z powodów dokuczliwego bólu pleców w ciąży jest relaksyna, czyli hormon rozluźniający więzadła. Dzięki temu maluszek bez problemu przedostanie się przez miednicę w czasie porodu.
  • Zmiana środka ciężkości. Zmienia się środek ciężkości, a ciężarna, by utrzymać równowagę, wypina brzuch, zgina szyję i odchyla ramiona, jednocześnie napinając mięśnie przykręgosłupowe. To prowadzi do nietypowego obciążenia poszczególnych kręgów kręgosłupa. Kobieta może odczuwać ból pleców zarówno z lewej strony, jak i po prawej stronie w ciąży.
  • Wzrost masy ciała. Problemem może być także wzrost masy ciała, kręgosłup musi poradzić sobie z dźwiganiem dodatkowych kilogramów. Natomiast rosnące piersi, prowadzą do dodatkowego obciążenia i bólu pleców między łopatkami w ciąży. 


Problem może się pogłębiać, jeśli ciężarna ma w domu małe dziecko i musi się często schylać, np. do zmiany pieluszki.

Ból kręgosłupa w ciąży - kiedy do lekarza?

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny? Jeżeli po odpoczynku nadal odczuwasz ból pleców – może być on spowodowany rozwieraniem szyjki macicy i skurczami macicy. Ból jest niebezpieczny, gdy stale się zwiększa, jest silny, ostry, przeszywający i/lub towarzyszy mu:

  • krwawienie z dróg rodnych
  • wymioty, nudności
  • skurcze macicy
  • gorączka


Zaniepokoić cię także powinno:

  • drętwienie w pachwinach
  • ostry ból łydek, ich drętwienie
  • ból w okolicy spojenia łonowego.


Ból kręgosłupa w ciąży może być oznaką infekcji, a także przedwczesnego porodu i poronienia, dlatego w takiej sytuacji koniecznie powinnaś skonsultować to z lekarzem.

Co na ból pleców w ciąży?

Ból kręgosłupa w ciąży - jak sobie z nim radzić? Oto kilka sposobów, by uniknąć silnego bólu pleców w ciąży. 

  • Kontroluj wagę - nadmierne kilogramy to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa, jednak nie wolno ci się odchudzać ani głodzić!
  • Unikaj długiego stania i siedzenia - gdy musisz przez pewien czas stać, oprzyj jedną stopę wyżej, aby mięśnie nie mniej się napinały. Zwróć uwagę, czy krzesło, na którym siedzisz, podpiera dolną część pleców. Po godzinie siedzenia wstań i przejdź się.
  • Staraj się zachować prostą sylwetkę.
  • Unikaj dźwigania - jeśli masz starsze dziecko i musisz je podnieść, poproś, by stanęło wyżej, np. na schodku. Gdy coś podnosisz, uginaj nogi w kolanach - nie podnoś nic ciężkiego na wyprostowanych nogach, to najprostszy sposób, by nabawić się kontuzji kręgosłupa.
  • Śpij na twardym materacu - pod miękki możesz podłożyć deskę, nie kładź się w niedbałej pozycji na miękkiej sofie.
  • Układaj się do snu na lewym boku - jeśli chcesz się położyć, najpierw usiądź. Gdy chcesz wstać, podeprzyj się na łokciach, spuść nogi z łóżka i usiądź.
  • Noś wygodne obuwie - obcasy powinny być szerokie i nie wyższe niż pięć centymetrów. Do końca ciąży zrezygnuj ze szpilek.


Aby złagodzić istniejące już dolegliwości:

  • Popracuj nad właściwą postawą ciała. Łopatki powinny być ściągnięte, a kolana niezłączone.
  • Podczas stania warto rozstawić szeroko stopy i co jakiś czas robić przerwę, opierając jedną stopę na niewysokim podnóżku lub stopniu.
  • Siadając, należy wybierać wygodne krzesła z dobrze wyprofilowanym oparciem lub podkładać poduszkę pod dolną część pleców.
  • Ulgę możesz poczuć po kąpieli w letniej wodzie. Możesz również skorzystać ze specjalnego masażu przeznaczonego dla ciężarnych lub poprosić partnera o delikatne wymasowanie obolałych pleców.

Ćwiczenia na ból pleców w ciąży

Możesz je wykonywać samodzielnie w domu lub pod czujnym okiem fizjoterapeuty. Zalecane ćwiczenia na ból pleców w ciąży to:

  • koci grzbiet
  • gimnastyka z piłką
  • delikatne skłony
  • joga dla ciężarnych  
  • pływanie żabką lub na plecach
  • wymachy ramionami z pogłębionym oddychaniem.


Zobacz także:

Ból żołądka w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ból żołądka w ciąży – przyczyny, leczenie, kiedy do lekarza
Ból żołądka w ciąży może być spowodowany między innymi nieodpowiednią dietą, zatruciem pokarmowym, stresem. Na ból żołądka mogą pomóc domowe sposoby, np. napary z korzenia imbiru lub mięty. Jeśli odczuwasz silny ból żołądka w ciąży – nie lekceważ go i zgłoś się do lekarza. 

Ból żołądka w ciąży nie zawsze zwiastuje coś złego, mimo że nie jest typowym ciążowym objawem. Może pojawiać się przy porannych mdłościach lub zgadze. Zwykle tej dolegliwości towarzyszą również inne symptomy, takie jak wymioty i nudności. Jeśli jednak oprócz bólu żołądka lub brzucha pojawia się np. krwawienie z dróg rodnych, przedłużająca się biegunka – nie lekceważ tego i pilnie skonsultuj się z lekarzem. Ból żołądka w ciąży może być uciążliwy, szczególnie jeśli pojawia się w nocy. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.  Spis treści: Ból żołądka w ciąży – przyczyny Ból żołądka w ciąży – jak leczyć? Co jeść na ból żołądka w ciąży? Kiedy do lekarza z bólem żołądka lub brzucha w ciąży? Ból żołądka w ciąży - przyczyny Problemy z żołądkiem w ciąży mogą powodować następujące czynniki:  nieodpowiednia dieta – ból żołądka w ciąży po jedzeniu może być spowodowany ciężkostrawnym jedzeniem. Jeśli odczuwasz zwiększony apetyt, spożywasz dużo tłustych lub smażonych potraw, musisz być przygotowana na to, że ból brzucha w ciąży w okolicach żołądka będzie pojawiał się częściej. zatrucie pokarmowe – możesz podejrzewać, że się zatrułaś, jeśli oprócz dolegliwości związanych z żołądkiem pojawiają się: wymioty, biegunka, gorączka, osłabienie organizmu. alergia pokarmowa – dolegliwości są wynikiem zjedzenie produktu, który uczula ostre zapalenie trzustki – u ciężarnych występuje niezwykle rzadko, zazwyczaj wiąże się także z kamicą żółciową. Najczęstszym objawem jest ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu i okolicach pępka. Promieniuje on do kręgosłupa, stąd ból żołądka i pleców w ciąży może wskazywać właśnie na tę chorobę.  wrzody żołądka – ból jest ostry i...

Co na ból zęba w ciąży?
Zdrowie w ciąży
Ból zęba w ciąży – co robić, żeby szybko go uśmierzyć?
Ból zęba w ciąży to powód, żeby jak najszybciej umówić się do dentysty. I wcale nie dlatego, że masz ograniczoną możliwość stosowania środków przeciwbólowych. Próchnica może zagrozić twojemu dziecku.

Na ból zęba w ciąży jest tylko jeden skuteczny sposób – wizyta u dentysty. Przyczyną bólu jest zwykle próchnica. Zepsuty ząb to źródło bakterii, które z krwią rozchodzą się po całym organizmie i docierają do dziecka (przenikają barierę łożyskową). Co ważne – podczas ciąży groźna jest nie tylko próchnica, ale również choroby dziąseł, a także zwykły kamień nazębny. Przewlekły stan zapalny, do którego prowadzą, rzutuje na cały organizm. Jego skutkiem mogą być przedwczesne skurcze , urodzenie dziecka przed terminem i niska masa urodzeniowa. Co na ból zęba w ciąży? Ból zęba możesz uśmierzyć lekiem przeciwbólowym, który zawiera paracetamol. Ta substancja jest dozwolona do stosowania podczas ciąży. Mimo to po tabletki z paracetamolem sięgaj okazjonalnie, tylko gdy nie możesz poradzić sobie z bólem w innym sposób. Z badań wynika, że częstsze zażywanie paracetamolu w ciąży może podnosić ryzyko ADHD u dziecka. Zamiast przyjmować leki przeciwbólowe, jak najszybciej umów się na wizytę. Jest większa szansa, że uda się uratować chory ząb. Do krwiobiegu dostanie się też mniej bakterii. Leczenie bólu zęba Choć w ciąży nie zaleca się częstego zażywania leków przeciwbólowych, nie obawiaj się – u dentysty możesz leczyć zęby bez bólu. Przed borowaniem czy wyrywaniem zęba (jeśli będzie konieczne) na pewno otrzymasz znieczulenie . Powinnaś tylko uprzedzić stomatologa, że spodziewasz się dziecka (najlepiej powiedz o tym podczas umawiania wizyty lub zanim siądziesz na fotelu). Dentysta poda ci znieczulenie zalecane dla ciężarnych . Nie powinno zawierać adrenaliny, ponieważ może ona wywołać przedwczesne skurcze. Inne zabiegi, np. leczenie kanałowe, są nie tylko dozwolone, ale nawet wskazane. Nie ma przeciwwskazań do oczyszczania i wypełniania ubytków. RTG zęba W wyjątkowych sytuacjach w ciąży można nawet wykonać prześwietlenie...

ból pachwiny w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ból pachwiny w ciąży: przyczyny, profilaktyka, co powinno niepokoić
Ból w pachwinie doskwiera wielu ciężarnym. To częsta i w większości przypadków niegroźna dolegliwość wywołana zmianami hormonalnymi i rosnącą masą ciała przyszłej mamy oraz jej dziecka. Czasami jednak ból pachwiny w ciąży jest objawem choroby lub powikłań ciąży.

Ból pachwiny w ciąży dokucza szczególnie w późniejszych tygodniach, w II i III trymestrze, kiedy brzuch jest coraz większy i przyszła mama musi dźwigać rosnący ciężar. Dolegliwość ta może być też spowodowana innymi czynnikami, niekiedy groźnymi, takimi jak poronienie czy odklejenie łożyska. Bólu pachwin w ciąży nigdy nie należy lekceważyć. Zawsze należy skonsultować go z lekarzem. Podpowiadamy, kiedy nie wolno z tym zwlekać. Spis treści: Ból pachwiny w ciąży – przyczyny Ból pachwin w ciąży – czy jest groźny? Ból w pachwinie w ciąży – w 1 trymestrze Ból pachwin w ciąży – w 2 trymestrze Ból w pachwinach przed porodem Co oznacza ból w prawej lub lewej pachwinie w ciąży? Sposoby na ból pachwin w ciąży Ból pachwin w ciąży – ćwiczenia Ból pachwiny w ciąży – przyczyny Do powstawania bólu w okolicy pachwin i spojenia łonowego podczas ciąży przyczyniają się: hormony ciążowe, które zmiękczają i rozciągają mięśnie i więzadła miednicy oraz macicy, coraz większy rozmiar macicy, coraz większa waga ciężarnej, zmiana środka ciężkości (większy nacisk na biodra, miednicę, stawy), zatrzymywanie wody w organizmie, praca fizyczna, długie przebywanie w pozycji stojącej, napieranie przez dziecko główką na kości miednicy, słabe mięśnie utrzymujące miednicę (np. na skutek siedzącego trybu życia). Ból pachwiny w ciąży często pojawia się nagle i jest przeszywający. Doświadczająca go kobieta nieruchomieje i czeka aż dolegliwości złagodnieją lub ustąpią. Częstość pojawiania się bólu pachwin w ciąży może być różna – niektórym ciężarnym dokucza on kilka razy dziennie, innym – sporadycznie. Ból pachwin w ciąży – czy jest groźny? Jeśli ból pachwiny nie jest spowodowany żadną chorobą, a...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz