Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kwas hialuronowy w ciąży
Kwas hialuronowy w ciąży
Zdrowie w ciąży

Kwas hialuronowy w ciąży – czy można stosować?

Na pytanie, czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak ma zostać użyty – w postaci kosmetyków aplikowanych na skórę, czy w postaci iniekcji i gdzie taki zastrzyk ma być podany. Sprawdź, czy można powiększać usta w ciąży kwasem hialuronowym albo wspomóc się nim w schorzeniach ortopedycznych.

Kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetologii, ale także w medycynie, więc pytania przyszłych mam o to, czy można stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym w ciąży jest bardzo często spotykane. Poniżej sprawdzisz m.in., czy krem z kwasem hialuronowym w ciąży ci nie zaszkodzi i czy można powiększać usta w ciąży kwasem hialuronowym.

Spis treści:

Wygląd w ciąży a płeć dziecka. Czy to prawda, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera?

Czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży?

Tak i nie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kwasu hialuronowego ma zostać użyty. Są bowiem dwa jego rodzaje.

Kwas hialuronowy nieusieciowany jest dla ciężarnych zupełnie bezpieczny, można też go używać w czasie laktacji. Z kolei kwas hialuronowy usieciowany jest w ciąży i czasie laktacji zakazany. Nie rozpuszcza się on z taką łatwością jak nieusieciowany, który zostaje w organizmie nawet przez 12 miesięcy.

Czy można stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym w ciąży?

Tak, można. W kosmetykach z kwasem hialuronowym stosowany tzw. jest kwas hialuronowy nieusieciowany. Jest on w ciąży bezpieczny. Wchłania się szybko i nie może wywołać powikłań takich, jakie zdarzają się po zastosowaniu kwasu hialuronowego usieciowanego, stosowanego do wypełniania ust czy zmarszczek. Nieusieciowany kwas hialuronowy w ciąży i podczas karmienia piersią jest więc zupełnie bezpieczny. Dlatego wszelkie kremy z kwasem hialuronowym w ciąży lub w czasie laktacji można stosować na skórę bez obaw o to, że zaszkodzą dziecku czy mamie.

Czy można powiększać usta w ciąży kwasem hialuronowym?

Nie. To kwas w postaci usieciowanej, a więc zakazany w ciąży zarówno do powiększania ust jak i wypełniania zmarszczek. Aby go zastosować, trzeba doczekać do zakończenia ciąży i karmienia piersią.

W tym czasie medycyna estetyczna oferuje inne zabiegi, upiększające, np. zabiegi z wykorzystaniem własnego osocza bogatopłytkowgo i fibryny. Pomagają wzmocnić skórę i odżywić ją, stosuje się je także na rozstępy.

Inhalacje z kwasem hialuronowym w ciąży

Inhalacje z kwasem hialuronowym w ciąży są bezpieczne. Zmniejszają obrzęk śluzówki i wspomagają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, poprawiają nawilżenie błon śluzowych. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania takich inhalacji jest uczulenie na chlorek sodu.

Inhalacje w ciąży są jedną z naturalnych metod walki z infekcjami. W tym celu wykorzystuje się samą sól fizjologiczną, sól z dodatkiem kwasu hialuronowego lub aromatycznych olejków bezpiecznych w ciąży, a działających korzystnie na układ oddechowy.

Zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym w ciąży

O zastosowanie iniekcji dostawowych z kwasu hialuronowego (tzw. wiskosuplementacji) w ciąży zapytaliśmy chirurga ortopedę, dr n. med. Wojciecha Konarskiego z Centrum Lecznictwa Szpitalnego w Ciechanowie, pracującego także w Centrum Rehabilitacji Medycznej w Legionowie. Według niego podawanie dostawowo tej substancji w ciąży jest przeciwwskazane jedynie wtedy, gdy pacjentka jest uczulona na składniki preparatu.

To dobra wiadomość, bo w ciąży mogą nasilać się problemy ze stawami, a taka iniekcja potrafi przynieść dużą ulgę w bólu. Podanie kwasu hialuronowego, który jest głównym składnikiem płynu stawowego, sprawia, że wzrasta jego lepkość i elastyczność i następuje zwiększenie śliskości chrząstki stawowej, co potrafi bardzo zmniejszyć ból stawów dotkniętych chorobami zwyrodnieniowymi oraz poprawić ich ruchomość.

Jak działa kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie w postaci soli sodowej kwasu hialuronowego. Wchodzi w skład rogówki, ciała szklistego, płuc, mazi stawowej, chrząstek oraz płynów ustrojowych. Najwięcej jest go w skórze. Tam wraz z kolagenem oraz innymi składnikami tworzy tak zwaną macierz międzykomórkową i warunkuje właściwe nawodnienie oraz napięcie skóry. Kwas hialuronowy wiąże wodę, przyspiesza gojenie ran, zabezpiecza śródbłonek rogówki przed mechanicznymi uszkodzeniami przy operacjach wewnątrz gałki ocznej oraz ogranicza przekrwienie po operacji. Stosowany jest też w medycynie estetycznej i kosmetologii do poprawienia jędrności skóry i wypełnienia ust.

Przeczytaj też:

Rozstępy na piersiach
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Rozstępy na piersiach: jak wyglądają i jak się ich pozbyć? [KREMY + ZABIEGI]
Rozstępy na piersiach mogą pojawić się w ciąży, podczas karmienia, w okresie dojrzewania, a także jako wynik przybrania na wadze. Na szczęście da się z nimi walczyć domowymi sposobami. Pokazujemy, jak wyglądają rozstępy na piersiach i jak się ich pozbyć.

Rozstępy na piersiach bardzo często występują u młodych mam. Są efektem szybkiego rozciągania się skóry, która nie nadąża z produkcją kolagenu. Na ciele powstają wtedy delikatne, wklęsłe paseczki, które najpierw są różowe, czerwone lub nawet lekko fioletowe. Z czasem rozstępy na piersiach bledną i stają się białe – wtedy ich usunięcie jest już bardzo trudne. Poniżej pokazujemy zdjęcia: zobacz, jak wyglądają świeże rozstępy na piersiach i jak się zmieniają po latach. Spis treści: Rozstępy na piersiach: przyczyny powstawania Jak wyglądają rozstępy na piersiach? Co na rozstępy na piersiach: domowe sposoby Jak pozbyć się rozstępów na piersiach: usuwanie rozstępów zabiegami kosmetycznymi Rozstępy na piersiach: przyczyny powstawania Rozstępy na piersiach, tak jak podobne blizny na innych częściach ciała, tworzą się wtedy, gdy skóra nadmiernie się rozciąga. Głównymi przyczynami powstawania rozstępów są: Ciąża – pod wpływem zmian hormonalnych piersi się powiększają, stają się nabrzmiałe, a skóra napięta. Rozstępy w tym czasie to naturalny efekt odmiennego stanu. Karmienie piersią – w czasie laktacji biust może się zwiększyć nawet o kilka rozmiarów. Wiele mam zauważa pierwsze rozstępy właśnie wtedy, gdy piersi zaczynają produkować pokarm. Okres dojrzewania – piersi dopiero się kształtują i rosną, a skóra nie zawsze nadąża z produkcją kolagenu. W miejscach najsilniejszego rozciągnięcia możesz zauważyć pierwsze rozstępy. Przybieranie na wadze – gdy przybywa kilogramów, rośnie także biust, a skóra musi się rozciągnąć. Rozstępy na piersiach mogą pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy tyjesz dużo w krótkim czasie. Niezdrowa dieta i picie zbyt małych ilości wody. Nieodpowiednia pielęgnacja, brak regularnego peelingowania,...

ciężarna pływa na desce
źródło Instagram kolbtron
Aktualności
Co wolno ciężarnej, a czego nie? Kto o tym decyduje?
Czy kobieta w 40.tygodniu ciąży może sobie pozwolić na coś takiego? Zobaczcie film!

Ludzie lubią oceniać innych i decydować o tym, co jest dla nich dobre. Gdy więc widzą kobietę w zaawansowanej ciąży na desce surfingowej, stawiają pytania – czy ona zgłupiała? Kolby Fahlsing nie spodziewała się pewnie jakie wzbudzi emocje filmik który nagrała. A wzbudził spore. Wiele osób gratulowało jej odwagi, ale sporo osób krytykowało ją za brak rozwagi. Kobieta w 40.tygodniu ciąży według nich, nie powinna narażać siebie i dziecka na takie przygody.      Well. You know I had to. Maybe wakesurfing will get things going. Old wives tale?! I'm super uncomfortable and my legs hurt like non other. It feels like needles stabbing me all over. The swelling. Headaches. Nausea. Heartburn. And some cramping/contractions started. I make pain look good 💙 I enjoyed a day out on the boat and tried to relax. I've been so stressed out lately. #wakesurfing #40weekspregnant #pregnantsurfer #wakesurf #mpls Film zamieszczony przez użytkownika Kolby Fahlsing (@kolbtron) 5 Sie, 2016 o 4:52 PDT Kolby postanowiła wypowiedzieć się w tej sprawie, argumentując, że nie po raz pierwszy pływała na desce i robiła to świadomie. Poza tym była to dla niej forma odpoczynku. " Ostatnio czułam się bardzo niekomfortowo . Nie mogłam już znieść bólu nóg, czułam jakby igły przeszywały moje ciało. Odczuwałam bolesne skurcze . Dzień na plaży i na wodzie pozwolił mi odpocząć i uczynić ból przyjemniejszym" – tłumaczyła. Końcówka ciąży - cienie i blaski. Coraz więcej kobiet na  całym świecie odważniej zachowuje się w czasie ciąży, nie traktując tego okresu jako choroby, wymagającej leżenia i unikania wszelkich niebezpieczeństw. Oczywiście mowa tu o tych ciężarnych, które szczęśliwie nie borykają się z problemami w ciąży, mających zagrożone ciąże, czy których stan zdrowia nie pozwala na normalne funkcjonowanie. ...

kąpiel w ciąży, temperatura wody, kąpiel w wannie, czy można się kąpać w ciąży, gorąca kąpiel
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Kąpiele w ciąży – dozwolone czy nie?
Kąpiele w ciąży są dozwolone, choć należy brać je pod pewnymi warunkami. Poleżenie w wannie z wodą o odpowiedniej temperaturze z pewnością nie zaszkodzi, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Sprawdź, jak bezpiecznie brać kąpiel w wannie w ciąży.

Czy w ciąży można brać kąpiel w wannie? Cóż, kobietom w ciąży przede wszystkim poleca się mycie ciała pod prysznicem. Jeśli jednak nie ma żadnych niepokojących objawów, a lekarz nie odradza kąpieli w ciąży w wannie, można od czasu do czasu je brać. Najważniejsza jest temperatura wody – gorąca kąpiel w ciąży to nie najlepszy pomysł. Ale to nie jedyny wymóg, jaki powinien być spełniony, aby ciepła kąpiel w ciąży miała wyłącznie dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy.   Spis treści: Ciepła i gorąca kąpiel w ciąży Kto nie może brać kąpieli w ciąży? Kąpiel w ciąży – I trymestr Kąpiel w ciąży w II i III trymestrze   Ciepła i gorąca kąpiel w ciąży Unikaj zbyt ciepłej wody – gorąca kąpiel zamiast poprawiać, pogarsza samopoczucie,   osłabia organizm, ale przede wszystkim podnosi temperaturę ciała, która w ciąży nie powinna przekroczyć 38,9 stopni C. Aby się upewnić, że woda nie jest zbyt ciepła, warto zmierzyć jej temperaturę termometrem, który w przyszłości pomoże w kąpielach noworodka. Idealna temperatura wody wynosi ok. 37 st. C (nie więcej niż 37,8 st. C).   Nadmierne rozgrzewanie ciała może być w ciąży niebezpieczne. Istnieje wtedy ryzyko, że pojawią się przedwczesne skurcze. Zatem ciepła kąpiel – TAK, gorąca kąpiel w ciąży – NIE! Kto nie może brać kąpieli w ciąży? Kąpiele podczas ciąży nie są wskazane, jeśli pojawiły się przedwczesne skurcze lub ciąża jest zagrożona z innego powodu. Przesiadywania w wannie powinny unikać także osoby, które cierpią na nawracające infekcje intymne w ciąży . Ich pojawienie się podczas ciąży może przyczyniać się do poważnych komplikacji. Zawsze warto zapytać lekarza, który prowadzi ciążę, czy nie widzi przeciwwskazań do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj