latanie samolotem w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Latanie samolotem w ciąży – czy i do kiedy można latać? + przeciwwskazania

Latanie samolotem w ciąży powinno być obowiązkowym tematem do rozmowy z ginekologiem prowadzącym ciążę. Specjalista dokładnie oceni jej stan i wskaże najbezpieczniejszy moment, w którym należy zaplanować lot lub zdecydowanie go odradzi ze względu na zaistniałe okoliczności. Sprawdź, co o lataniu w ciąży mówi ginekolog.

Latanie samolotem w ciąży jest tematem zastanawiającym wiele przyszłych mam. Podróże samolotem bywają częścią zawodowych obowiązków, z których kobiety nie chcą lub po prostu nie mogą zrezygnować. Dla innych jest to także możliwość wyjazdu na wakacje, które pozwolą zgromadzić zapas energii, potrzebnej do porodu, a potem zajmowania się maleństwem. Decydując się na lot samolotem w ciąży, przyszłe mamy powinny wiedzieć, z jakim ryzykiem wiąże się podróż, w jaki sposób powinny się przygotować i jeśli mają taką możliwość – na kiedy najlepiej zaplanować lot.

Spis treści:

  1. Czy w ciąży można latać samolotem?
  2. Przeciwwskazania do lotu samolotem w ciąży
  3. Do kiedy można latać samolotem w ciąży?​
  4. Ciąża a lot samolotem. Porady dla przyszłej mamy

Czy w ciąży można latać samolotem?

Jeżeli ciąża przebiega bez powikłań, nie ma przeciwwskazań do lotów samolotem. Nie oznacza to jednak, że każda ciężarna powinna się na to decydować – a na pewno nie powinna tej decyzji podejmować bez konsultacji z lekarzem.

Pod względem rozwoju ciąży najkorzystniejszy okres do podróży samolotem jest między 14. a 27. tygodniem. W pierwszym trymestrze ciąży lepiej unikać częstych lotów. Co prawda większość urządzeń kontrolnych wytwarza pole elektromagnetyczne, które uważa się za bezpieczne dla ciąży, jednak od niedawna stosowane są także urządzenia wykorzystujące promienie rentgenowskie o niskim poziomie promieniowania. Ich bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży nie jest do końca określone i wzbudza kontrowersje. Latanie w ciąży w pierwszym trymestrze może nie być najlepszym pomysłem.

– Z obserwacji naukowych wynika, że zarówno wielokrotne ekspozycje na działanie lotniskowych urządzeń kontrolnych, jak i promieniowanie kosmiczne we wczesnej ciąży mogą spowodować zaburzenia rozwoju ciąży oraz dziecka, a nawet prowadzić do poronienia. Dodatkowo podróżowanie w tym okresie ciąży może nasilić niepożądane objawy (np. poranne wymioty). Dlatego kobietom ciężarnym zaleca się latanie samolotem dopiero wtedy, kiedy zostanie zakończony rozwój narządów u dziecka, w tym układu nerwowego – mówi prof. Tomasz Niemiec z Kliniki Zdrowia Kobiety Szpitala Medicover.

Przeciwwskazania do lotu samolotem w ciąży

Większość kobiet w ciąży dobrze znosi loty. Na forach internetowych znajdziemy wiele wypowiedzi matek, które nie miały żadnych problemów związanych z podróżowaniem samolotami i polecają ten środek transportu. Istnieją jednak również mniej optymistyczne wpisy, od opowiadających o niespodziewanych krwawieniach i podróży zakończonej pobytem w szpitalu, po opisy porodu na pokładzie samolotu.

Sam lot nie jest niebezpieczny, zagrożenie stanowią starty i lądowania, podczas których dochodzi do ogromnych przeciążeń, a to z kolei powoduje zmiany w przepływach naczyniowych. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do mikrozawału w łożysku i obumarcia płodu.

Przeciwwskazaniem do odbycia loty w ciąży są:

  • niedokrwistość,
  • krwawienie,
  • zapalenie ucha środkowego lub zatok przynosowych,
  • ciężka choroba serca lub układu oddechowego,
  • stan po niedawno przebytej operacji przewodu pokarmowego,
  • stan po załamaniu kończyny dolnej.

Do kiedy można latać samolotem w ciąży?

Jak tłumaczy prof. Tomasz Niemiec, lekarze nie zalecają pacjentkom podróżowania samolotem po 27. tygodniu ciąży. Jest to podyktowane zmianami ciśnienia atmosferycznego oraz zmniejszeniem ilości tlenu dostępnego w atmosferze podczas lotu na dużych wysokościach. Zmiany ciśnienia atmosferycznego prowadzić mogą do pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, tym samym do porodu przedwczesnego i urodzenia dziecka niedojrzałego do samodzielnego życia poza organizmem matki. Dotyczy to jednak przede wszystkim podróżowania małymi samolotami, gdzie ciśnienie w kabinie pasażerskiej jest zbliżone do zewnętrznego.

– Zmniejszenie tlenu atmosferycznego podczas przelotu może również nasilić objawy niedokrwistości u matki i jej ubocznych skutków dla dziecka, a także spowodować wystąpienie bolesnych skurczów macicy oraz porodu. Zmniejszenie tlenu w krążeniu krwi u matki prowadzi również do obniżenia tlenu transportowanego przez łożysko do dziecka. Ma to szczególnie niekorzystne działanie u kobiet, borykających się z  niewydolnością łożyska. W skrajnych przypadkach może doprowadzić bowiem do tragicznych następstw u dziecka – mówi prof. Tomasz Niemiec.

Przepisy przewoźników a tydzień ciąży

Przed podróżą samolotem w trzecim trymestrze i po uzyskaniu zgody lekarza koniecznie trzeba sprawdzić na stronie internetowej przewoźnika lotniczego, jakie linia lotnicza obsługująca lot ma wymogi odnośnie wieku ciąży. Niektórzy przewoźnicy przyjmują na pokład samolotu kobiety do 34 tygodnia, inne do 36, a jeszcze inne do 37 tygodnia ciąży pojedynczej. Lot samolotem z dzieckiem w brzuchu jest możliwy w przypadku ciąży mnogiej do 30-33 tygodnia ciąży.

Od około 28. tygodnia ciąży trzeba przedstawić zaświadczenie od lekarza (może być potrzebne w wersji angielskiej), zapewniające przewoźnika o bezpieczeństwie takiej podróży. Powinno być wydane od 7 do 14 dni przed planowanym lotem – termin trzeba koniecznie potwierdzić u przewoźnika, ponieważ różne linie lotnicze mają różne wewnętrzne przepisy w tym zakresie. Dokument będzie potrzebny już podczas odprawy!

Ciąża a lot samolotem. Porady dla przyszłej mamy

Podróże samolotem w zaawansowanej ciąży, czyli po 27. tygodniu, mogą potęgować typowe dla tego okresu dolegliwości, takie jak np.

  • bóle krzyża i spojenia łonowego,
  • zmęczenie,
  • bóle pleców,
  • kurcze łydek etc.


Długi lot to także zwiększone ryzyko choroby zakrzepowej, która może stanowić zagrożenia dla życia matki. W takim przypadku, gdy lot jest konieczny, lekarz może zalecić zastrzyki przeciwzakrzepowe w ciąży. Przyszła mama podczas długich lotów może się przed nią bronić, często spacerując po pokładzie, pijąc duże ilości wody, czy przyjmując łagodne środki rozkurczowe oraz magnez. Wszystko to jednak musi wcześniej zostać ustalone z lekarzem i odbywać się pod ścisłą jego kontrolą. Mama sama nie powinna podejmować decyzji o tym, jakie leki i w jakich ilościach przyjmować.

Większość kobiet w ciąży stara się prowadzić aktywny tryb życia. Nie chcą rezygnować z pracy czy podróży. W zdecydowanej większości przypadków faktycznie nie muszą tego robić. Warto jednak zawsze dokładnie sprawdzić, z jakim ryzykiem dla ciąży i maleństwa wiążą się podejmowane decyzje. Jeśli widzisz cień wątpliwości, lepiej „dmuchać na zimne”.  Na wakacje wyjeżdżasz wiele razy w życiu, rzadko która praca jest też tą jedyną w całej karierze. Czy to samo można powiedzieć o ciąży?


Zobacz także:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 25%
Rabat 25%
Rabat na kolekcję SS24 Guess o... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 25%
Online
Stacjonarnie

Rabat na kolekcję SS24 Guess oraz Marciano by Guess, z wyłączeniem kolekcji kapsułowych i carryovers. Dostępny w sklepach stacjonarnych oraz online na www.guess.eu/pl. Nie dotyczy outletów.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na cały asortyment
-20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment m... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% na cały asortyment
Online

Rabat 20% na cały asortyment marki Awesome Cosmetics. Oferta i szczegóły dostępne na awesomecosmetics.eu

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
7% rabatu na 700 największych... więcej»
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
+
-7% na 700 marek kosmetyków i perfum
Online

7% rabatu na 700 największych marek kosmetyków i perfum. Oferta dostępna na ezebra.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:7EZEBRA
Zobacz
-20% wybrany asortyment
-20% wybrany asortyment
20% zniżki na asortyment znajd... więcej»
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
+
-20% wybrany asortyment
Online

20% zniżki na asortyment znajdujący się z w zakładce Szaleństwo Zakupów na www.sleeplessinwarsaw.com. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:crazy24
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
Promocja do -20%
Promocja do -20%
Rabat na wszystkie produkty Ph... więcej»
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
+
Promocja do -20%
Online

Rabat na wszystkie produkty Pharmaceris dostępne na www.pharmaceris.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u Partnera.



Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna24
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA