Leczenie grypy w ciąży może być nie lada wyzwaniem, ale nie panikuj!
Przyszłe mamy, nawet jeśli do tej pory zawsze w czasie choroby były aktywne, teraz muszą pamiętać, że muszą zadbać nie tylko o siebie, ale i o dziecko.
Okres jesienno-zimowy to niestety czas zdecydowanie słabszej odporność i większego prawdopodobieństwa, że „coś się łapie”. Wkrótce zostaniesz mamą i musisz zadbać nie tylko o siebie. Tak więc, gdy pojawi się kaszel lub katar, nie zgrywaj twardzielki. Grypa to bardzo groźna choroba, której nie wolno lekceważyć.
Uważaj na objawy
Gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, połóż się do łóżka. W pierwszej kolejności możesz wypróbować domowych metod, które zahamują chorobę i będą bezpieczne dla maluszka.
- Katar – rób inhalacje z soli fizjologicznej, przydatna będzie także woda morska w aerozolu i maść majerankowa. Jeśli wydzielina z nosa zrobi się zielona lub żółta, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.
- Ból gardła – rób płukanki z naparu z szałwii lub roztworem wody z sodą oczyszczoną. Inhalacje z soli fizjologicznej także nawilżą gardło. W aptece dostaniesz pastylki na ból gardła, ale dopytaj farmaceuty, czy są bezpieczne dla ciężarnej. Idź do lekarza, gdy pojawi się gorączka lub biały nalot na migdałkach.
- Suchy lub mokry kaszel - przygotuj syrop cebuli i czosnku, a także pij napary z ziół (herbatka z tymianku ułatwi wykrztuszanie). Uważaj na syropy, które można kupić bez recepty. Wiele z nich zawiera kodeinę lub jej pochodne, których nie wolno przyjmować ciężarnym. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy kaszel nie ustępuje po dwóch, trzech dniach.
- Gorączka - weź chłodzącą kąpieli lub zrób okłady. W I trymestrze ciąży lepiej nie brać żadnych leków. W II i III możesz sięgnąć po preparaty z paracetamolem. Kiedy gorączka nie ustępuje po dwóch, trzech dniach lub gwałtownie się podnosi, koniecznie idź do lekarza.
Czym się leczyć w ciąży?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalendarz szczepień Czytaj więcejW aptekach nie brakuje preparatów, które możesz kupić bez recepty, niestety nie wszystkie są bezpieczne dla ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Zanim cokolwiek weźmiesz, skonsultuj się z lekarzem i zawsze przed zażycie preparatu dokładnie przeczytaj ulotkę. Uważaj nawet na pozornie "bezpieczne" ziołowe leki. Może się okazać, że jesteś uczulona na jeden z jego składników takiego np. syropu.Znajdziesz tam informację czy lek można przyjmować w ciąży. W czasie tych wyjątkowych 9 miesięcy staraj się nie brać leków, których nigdy wcześniej nie kupowałaś.
Zobacz także:
- Ból brzucha w ciąży – o tych rzeczach musisz wiedzieć!
- Czy to normalne w ciąży - 10 dziwnych dolegliwości
- Chłopiec czy dziewczynka? Płeć dziecka na USG