Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kiedy można poznać płeć dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Kiedy można poznać płeć dziecka? W którym tygodniu widać ją na USG?

Kiedy można poznać płeć dziecka? Zwykle pewność, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, można mieć około 20. tygodnia ciąży, gdy wykonywane jest badanie USG. Wiele zależy jednak od umiejętności lekarza oraz od ułożenia dziecka. Sprawdzić płeć dziecka można także wcześniej, wykonując badania prenatalne. Natomiast testy na płeć dziecka i przesądy lepiej traktować z przymrużeniem oka.

Kiedyś ludzie próbowali rozpoznać płeć dziecka po zachciankach ciążowych lub kształcie brzucha ciężarnej. Dziś mamy badanie ultrasonograficzne, czyli USG, dzięki któremu na długo przed porodem w wiarygodny sposób można określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. 

To, kiedy dokładnie poznamy płeć dziecka, zależy między innymi od doświadczenia lekarza, jakości aparatu USG i od tego, czy to pierwsza, czy kolejna ciąża. Decyduje o tym też samo dziecko, a dokładnie pozycja, jaką przyjmuje podczas badania. Niektórzy rodzice mogą skorzystać również z innych metod poznawania płci niż USG. Wszystkie sposoby sprawdzania płci dziecka opisujemy poniżej.

Spis treści: 

Kształt brzucha a płeć dziecka: czy wygląd brzucha może wskazywać na chłopca lub dziewczynkę? [WIDEO]

Kiedy można poznać płeć dziecka - w którym tygodniu, miesiącu? 

Płeć dziecka można poznać wtedy, gdy wykona się jedno z trzech opisanych niżej badań

Pierwszym i najczęściej wykonywanym badaniem, które pozwala poznać płeć dziecka, jest USG. Aby lekarz mógł stwierdzić, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, dziecko musi być tak ułożone, aby za pomocą ultradźwięków udało się wykonać przekrój podłużny płodu w linii środkowej jego ciała. USG w ciąży nie daje 100 procentowej pewności co do płci dziecka, zwłaszcza jeśli wygląda na to, że ma się urodzić chłopiec – czasami lekarze mylą pępowinę z penisem.

Drugim badaniem jest amniopunkcja i badanie kariotypu dziecka. Amniopunkcję wykonuje się od 13. tygodnia ciąży zgodnie z kalendarzem ciąży. Pobiera się wtedy płyn owodniowy i bada DNA dziecka. Jeśli ma urodzić się chłopiec, wśród chromosomów 23 pary będą chromosomy XY, a  w przypadku dziewczynki – XX. To badanie daje stuprocentową pewność płci dziecka. Ponieważ jednak amniopunkcja to badanie inwazyjne, nie wykonuje się go na życzenie, a jedynie w uzasadnionych przypadkach (podejrzenia nieprawidłowości u płodu).

Trzecim sposobem poznania płci dziecka jest wykonanie badania wolnego płodowego DNA (cffDNA, NIPT, NIFTY pro). Badanie to także wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach (od 10. tygodnia ciąży). Wykonuje się je z krwi matki. Jest to badanie nieinwazyjne, zupełnie bezpieczne. Polega ono na analizie obecnego we krwi matki DNA płodu. Materiał genetyczny dziecka przenika do krwiobiegu kobiety i staje się składnikiem wolnego pozakomórkowego DNA przyszłej mamy. DNA płodu we krwi matki obecne jest od 7. tygodnia ciąży i zanika po porodzie.

Kiedy widać płeć dziecka na USG?

Większość rodziców dowiaduje się, czy urodzi im się chłopiec, czy dziewczynka podczas badania USG. Zwykle dzieje się to w trakcie USG połówkowego (ok. 20. tygodnia ciąży), czasem nieco wcześniej, na przełomie 3 i 4 miesiąca ciąży (w 13-14. tygodniu ciąży).

Nie zaleca się określania płci dziecka podczas USG przed 12. tygodniem ciąży, ponieważ skuteczność określania płci wynosi wtedy jedynie 54 proc. Po 12. tygodniu skuteczność prawidłowego rozpoznania płci wynosi aż 91-98 proc. Występuje jednak ryzyko nierozpoznania męskiego płodu.

Od 16. tygodnia ciąży narządy płciowe zewnętrzne u dziecka są już naprawdę dobrze widoczne, więc doświadczony lekarz może określić płeć dziecka na USG.

Możliwość stwierdzenia płci dziecka zależy między innymi od tego, jak jest ułożony płód. Jeżeli obszar genitaliów będzie niedostępny – lekarz nie jest w stanie określić płci nawet w zaawansowanej ciąży.

Podczas obserwowania płodu na monitorze aparatu USG 4D (badanie kosztuje ok. 300-400 zł) można zobaczyć mimikę dziecka, ruchy jego rąk i nóg. I oczywiście rozpoznać płeć. Nowoczesna aparatura nie jest jednak wcale lepsza do określania płci – doświadczony lekarz bez problemu stwierdzi na klasycznym sprzęcie USG, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki.

Czy na USG dopochwowym lepiej widać płeć dziecka?

Nie. Dopochwowe badanie USG wykonuje się do 10. tygodnia ciąży po to, żeby uzyskać lepszy obraz zarodka. Wtedy na rozpoznawanie płci jest zbyt wcześnie. Potem badanie USG przez pochwę służy głównie do oceny dolnego odcinka macicy, np. przy łożysku przodującym.

Czy lekarz wykonujący USG może się pomylić w ocenie płci dziecka?

Dziś pomyłki zdarzają się stosunkowo rzadko. Prawdopodobieństwo błędu jest większe przy wczesnej ciąży, przestarzałej aparaturze USG i wtedy, gdy kobieta jest otyła.

We wczesnej ciąży łatwiej rozpoznać płeć żeńską. Istnieje też ryzyko nierozpoznania męskiego płodu. Najlepiej zaczekać z rozpoznaniem płci do minimum 16. tygodnia.

Może się zdarzyć, że dziecko tak się ułoży podczas badania, że nie będzie widać narządów płciowych. W przypadku bliźniaków czy trojaczków jedno z dzieci może zasłonić narządy brata lub siostry i ich obejrzenie jest wtedy niemożliwe. Podczas drugiego USG udaje się poznać płeć w 70-80 proc. przypadków, a przy trzecim badaniu – w 95 proc.

Test na płeć dziecka

Popularność zyskują domowe testy na płeć dziecka. Są to testy płytkowe, bardzo podobne do testów ciążowych, przy pomocy których przyszła mama bada próbkę moczu. Jeśli pasek będzie niebieski, prawdopodobnie urodzi chłopca, jeśli czerwony lub zielony – dziewczynkę. Lekarze i sami producenci testów przestrzegają jednak przed braniem wyników na poważnie: takie testy służą jedynie do zabawy i nie zastąpią badania USG.

Wiele mówi się o teście z krwi, który ma umożliwić poznanie płci dziecka już w 7. tygodniu ciąży. Identyfikuje on we krwi matki cząsteczki DNA płodu, a następnie pozwala określić, czy są w nim fragmenty męskiego chromosomu. Jeśli zostały one zidentyfikowane – będzie chłopiec, jeśli nie – płód jest dziewczynką. Według badaczy nowy test na płeć dziecka jest dokładny w niemal 100 proc. Zyskuje on popularność przede wszystkim w USA.

Kiedy urodzi się chłopiec, a kiedy dziewczynka – przesądy

Przed epoką badań USG płeć dziecka można było wywróżyć z kształtu brzucha ciężarnej. Obecnie nadal ludowe przesądy są bardzo popularne. Zgodnie z niektórymi wierzeniami to, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka można sprawdzić po:
  • ruchu obrączki nad brzuchem – zawieś obrączkę na nitce i potrzymaj chwilę nad brzuchem. Jeżeli porusza się wahadłowo, będzie dziewczynka, jeśli koliście – chłopiec;
  • kształcie brzucha ciężarnej – okrągły brzuch oznacza, że urodzi się dziewczynka, spiczasty zwiastuje narodziny chłopca;
  • zachciankach ciążowych – chętka na kwaśne przepowiada chłopca, na słodkie – dziewczynkę;
  • urodzie mamy – jeśli w ciąży promienieje, będzie syn, jeśli wygląda gorzej – będzie córka, która odbiera mamie urodę.

Pamiętaj jednak, że to tylko mity na temat rozpoznawania płci dziecka – nie mają one żadnego potwierdzenia w nauce!

Chiński kalendarz płci

To najstarszy sposób planowania płci dziecka. Liczy ponad 700 lat i cieszy się wielką popularnością. Zakłada, że płeć dziecka można zaplanować na podstawie dwóch czynników: wieku matki i miesiąca zapłodnienia. Chiński kalendarz płci ma służyć rozrywce i nie jest metodą medyczną. Jedno jest jednak pewne – ta metoda określania płci może być dobrą zabawą dla rodziców, a przy odrobinie szczęścia, faktycznie się sprawdzi!

Kiedy kształtuje się płeć dziecka?

Chcesz wiedzieć, od czego zależy płeć dziecka? Płeć dziecka jest określona już w momencie zapłodnienia. Plemnik może zawierać chromosom X lub Y, komórka jajowa zaś – tylko X. Jeśli komórkę jajową zapłodni plemnik z chromosomem Y, urodzi się chłopiec, gdy uda się to plemnikowi, który ma tylko chromosomy X – urodzi ci się dziewczynka. Można więc powiedzieć, że płeć dziecka zależy od genów ojca (mężczyzna decyduje, czy pocznie chłopca, czy dziewczynkę, ale oczywiście nie robi tego świadomie). 

Ważne etapy w kształtowaniu się płci dziecka

Jako pierwsze, około 9. tygodnia ciąży, zaczynają powstawać narządy męskie. Żeńskie kształtują się od 10.-11. tygodnia ciąży. Gdyby sporządzić uproszczony kalendarzyk rozwoju narządów u chłopca i dziewczynki, wyglądałoby to mniej więcej tak:

Źródła (bibliografia):

Zobacz także: 

bicie serca dziecka i tętno płodu
fotolia
Zdrowie w ciąży
Kiedy można usłyszeć bicie serca płodu? Jakie powinno mieć tętno?
Bicie serca dziecka usłyszysz prawdopodobnie podczas wizyty lekarskiej ok. 8. tygodnia ciąży. Lekarz będzie regularnie sprawdzał tętno płodu, żeby wykluczyć nieprawidłowości. Prawidłowa ilość uderzeń serca na minutę zależy od wieku ciąży.

Prawidłowe tętno płodu to 110-160 uderzeń na minutę , ale zmienia się ono w trakcie rozwoju ciąży. Od kiedy bije serce dziecka? Uznaje się, że jest to 23. dzień życia płodowego. Na dobrym sprzęcie USG możesz usłyszeć bicie serca płodu już około 34. dnia (poniżej 6. tygodnia ciąży ). Tętno jest regularnie sprawdzanie podczas wizyt kontrolnych za pomocą echosondy, detektora tętna płodu , a w późniejszej ciąży podczas badania KTG Czytaj o tętnie i sercu płodu: Tętno płodu: normy Kiedy słychać bicie serca? Metody pomiaru tętna Tachykardia u płodu Bradykardia u płodu Detektor tętna płodu Jak rozwija się serce? Tętno płodu a płeć dziecka Serce dziecka po porodzie Tętno płodu — normy Tętno zdrowego płodu waha się między 110-160 uderzeniami na minutę. Można je zmierzyć podczas badania USG już około 6. tygodnia ciąży (ale zazwyczaj dzieje się to podczas pierwszej wizyty w 8-10 tygodniu ciąży). W tym czasie wynosi zwykle 100-120/min. Około 10. tygodnia ciąży tętno wzrasta do 170, a bliżej porodu spada do 130/min. Poniższa tabelka pokazuje wartości dla tętna płodu na poszczególnych etapach ciąży:   Tydzień ciąży Tętno płodu (uderzenia na minutę) 5-6 t.c. ok. 110 9-10 t.c. ok. 170 14 t.c. ok. 150 20 t.c. ok. 140 koniec ciąży ok. 130 Dzięki postępowi współczesnej medycyny serce płodu można usłyszeć na długo przed narodzeniem dziecka. A im wcześniej wykrywa się nieprawidłowości w jego budowie lub pracy, tym lepiej. Kiedy słychać bicie serca płodu? Najprawdopodobniej usłyszysz je podczas pierwszego badania USG , około 10. tygodnia ciąży . Aby usłyszeć bicie serca dziecka wcześniej,...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy zrobić, jakie są obowiązkowe [harmonogram]
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Lista badań w ciąży Cała lista obowiązkowych badań do wykonania w...

oznaczenia na USG ciążowym
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Oznaczenia na USG ciążowym – jak odczytywać wyniki USG w ciąży?
Masz za sobą pierwsze badanie (a może już kolejne), ale wciąż nie wiesz, jak interpretować oznaczenia na USG ciążowym? Poznaj najczęściej pojawiające się skróty, a wszystko stanie się jasne.

Badanie USG w ciąży nie ominie żadnej przyszłej mamy! To kiedy wykonuje się ciążowe USG , jest kwestią indywidualną, ale zaleca się, by kobieta zrobiła je jeszcze przed 10. tygodniem ciąży Chodzi nie tylko o sprawdzenie stanu zdrowia kobiety i dziecka – dzięki badaniu lekarz oceni, na jakim etapie rozwoju znajduje się płód i czy ciąża przebiega prawidłowo. Podczas badania USG można poznać też płeć dziecka. USG jest bezbolesne , ale wiąże się z ogromnymi emocjami. Widok malucha to zawsze niezwykłe przeżycie dla kobiety. Często trudno jej się skupić na tym, co mówi do niej lekarz. Kiedy wyjdzie z gabinetu lekarza ze zdjęciami czy filmem z badania i będzie chciała przejrzeć wyniki, może nic z nich nie rozumieć. I trudno się dziwić, bo wyniki badania USG zawierają wiele zawiłych skrótów! Podpowiadamy, jak odczytać zdjęcie USG ciąży, by jak najlepiej zrozumieć, co dzieje się teraz w twoim brzuchu. Jak odczytać USG ciąży? Jak interpretować wynik USG w ciąży ? Opis USG zawiera specjalistyczne oznaczenia w badaniu ultrasonograficznym. Warto wiedzieć, że na wyniku znajdziesz tylko kilka z nich. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że często do konkretnego terminu używa się kilku skrótów (i to pochodzących zarówno z języka angielskiego, jak i polskiego). Po drugie, nie wszystkie parametry mierzone są podczas każdego badania USG. USG płodu: oznaczenia Podczas badania USG do 10. tygodnia ciąży lekarz zlokalizuje jajo płodowe, a także oceni wiek ciąży. Sprawdzi czynność serca płodu, a na tej podstawie będzie mógł stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Czynność serca płodu oznacza się skrótem FHR (ilość uderzeń serca płodu na minutę). Podczas kolejnego badania USG (przeprowadzanego pomiędzy 11. a 19. tygodniem ciąży) lekarz zmierzy dziecko. Wyniki badań pokażą długość ciemieniowo-siedzeniową płodu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz