ból brzucha w ciąży
Adobe Stock
Lekcja 3

Ból brzucha w ciąży: co oznacza i czy to normalne? Co robić, gdy boli brzuch w ciąży?

Ból brzucha w ciąży może być związany z powiększającą się macicą, ruchami dziecka lub skurczami. Nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego. Niektóre przyczyny bólu brzucha w ciąży mogą jednak być groźne, dlatego zawsze trzeba powiedzieć o dolegliwościach ginekologowi.

Ból brzucha w ciąży, a także ból podbrzusza w ciąży, odczuwany jest przez wiele przyszłych mam. Bardzo często towarzyszy im od samego początku zajścia w ciążę i trwa nawet do porodu. Ból przypominający ten przed miesiączką może pojawiać się w pierwszych tygodniach. W zależności od tego, na jakim etapie jest ciąża, ból brzucha może mieć inną przyczynę. Sprawdź, jak właściwie rozpoznawać różne rodzaje bólu brzucha w ciąży. 

Spis treści:

Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Ból brzucha w ciąży – czy to normalne?

Ból brzucha i podbrzusza w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze i jest to zjawisko dosyć częste. Przyczyny bólu, jego umiejscowienie i nasilenie mogą być jednak różne.

Najczęściej ból brzucha w ciąży związany jest z:

 • powiększającą się macicą,
 • rozwojem dziecka,
 • ruchami dziecka,
 • ze skurczami przepowiadającymi poród, które występują pod koniec ciąży.
Chociaż ból brzucha w ciąży nie musi zwiastować nic groźnego, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż w ciąży zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży

Wiele kobiet w 1. trymestrze ciąży odczuwa:

 • napięcie w dole brzucha,
 • ucisk na pęcherz moczowy,
 • częstą potrzebę oddawania moczu,
 • gazy i wzdęcia – działanie hormonów w pierwszych trzech miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit,
 • zaparcia,
 • ból więzadeł – krótki i ostry lub długotrwały i tępy, boli po jednej stronie podbrzusza lub po obu stronach, jest jak uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach.


Takie dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży są częste, mają stały charakter i stanowią jeden z objawów ciąży. Przypominają ból brzucha przed okresem. Przyczyną bólu brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest rosnąca macica, która zaczyna się rozciągać i uciskać inne narządy znajdujące się w pobliżu, np. pęcherz moczowy. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży mija po pewnym czasie – często kończy się wraz z nadejściem drugiego trymestru ciąży.

Ból brzucha w ciąży – niepokojące objawy na początku ciąży:

 • plamienie,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • wydzielina w kolorze czekoladowym (jest to krew, która uległa utlenieniu),


Takich dolegliwości w żadnym wypadku nie możesz lekceważyć, gdyż mogą one świadczyć o zagrożeniu poronieniem.

Silne bóle w dole brzucha, plamienia i krwawienia mogą towarzyszyć również ciąży pozamacicznej. Takie objawy występują zwykle w 6-7. tygodniu od zapłodnienia i wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala.

Sprawdź, co mówi lekarz o bólu brzucha w I trymestrze:

Ból brzucha w 2. trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciąży coraz mocniej rozciągająca się macica może nadal powodować bóle:

 • podbrzusza,
 • pleców,
 • ból pojawiający się na prawo lub lewo od pępka.


Ból w okolicach pępka jest charakterystycznym dla tego okresu, może pojawić się ok. 24 tygodnia ciąży. Kobiety określają go jako nieprzyjemne kłucie, które nasila się, a potem ustępuje. Czasem zaczyna się od części lędźwiowej, czasem od środka brzucha i promieniuje do pachwin.

Zazwyczaj ból ten jest silniejszy w pozycji siedzącej. Wynika z ucisku macicy na moczowód, co powoduje zahamowanie przepływu moczu, który mięśnie moczowodu starają się przepchnąć do pęcherza. Ulgę przyniesie położenie się na przeciwległym boku niż kłucie. Tego typu bóle z biegiem czasu ustępują. Macica powiększa się i przesuwa ku górze, przestając uciskać na moczowody.

W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle związane z ruchami dziecka, określane jako „wiercenie się” lub „bolesne kopnięcia”.

Jeżeli w II trymestrze pojawią się silne, regularne bóle koniecznie zgłoś się do lekarza. Takie dolegliwości połączone z twardym brzuchem w ciąży mogą oznaczać przedwczesne odklejanie się łożyska.

Ból brzucha w ciąży a przedwczesny poród

Im bliżej porodu, tym częściej kobieta odczuwa niebolesne skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Polegają one na tym, że macica na chwilę twardnieje, a potem szybko wraca do normy. To zupełnie naturalne zjawisko – macica „trenuje” skurcze przed zbliżającym się porodem.

Nie lekceważ jednak objawów w postaci:

 • nasilających się, idących od krzyża bólów połączonych z twardnieniem macicy,
 • krwawej wydzieliny z pochwy.


To mogą być sygnały zagrożenia porodem przedwczesnym. Nie wolno bagatelizować też samego krwawienia, które może świadczyć o łożysku przodującym. W obu przypadkach przyszła mama powinna szybko trafić do szpitala. Badanie ginekologiczne pokaże, czy szyjka macicy skraca się i rozwiera. Konieczne jest również wykonanie badania USG.

Silny ból podbrzusza w ciąży (niekiedy połączony z krwawieniem) pojawiający się nagle, powodujący bardzo złe samopoczucie, nawet omdlenie, może być objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska.

Ból brzucha w ciąży jak na okres: czy to poród?

U części kobiet poród zaczyna się od bólu brzucha jak na okres – ćmiący ból pojawia się w podbrzuszu, może pojawiać się falami. Ból ten do złudzenia przypomina bóle menstruacyjne. Dlatego jeśli zbliża się termin porodu i pojawią się tego typu dolegliwości, trzeba się obserwować. Jeżeli ból z czasem zacznie się nasilać i pojawiać w regularnych odstępach czasu, to może znaczyć, że zaczęły się skurcze porodowe. To moment, aby zacząć szykować się do szpitala.

Ból brzucha w ciąży – czego nie robić?

Kobieta w ciąży nie powinna stosować domowych sposobów na ból brzucha bez konsultacji z lekarzem. Dlatego:

 • na własną rękę nie stosuj środków, które zwykle pomagają w likwidowaniu bólów brzucha,
 • bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i rozkurczowych,
 • nie ogrzewaj brzucha termoforem,
 • nie stosuj ciepłych kąpieli.
Nie lekceważ również biegunki w ciąży (pod koniec ostatniego trymestru może ona być jednym z objawów porodu).  Ani sytuacji, w której bólom towarzyszy krwawienie, gorączka, wymioty, omdlenie, ogólne osłabienie. Zgłoś się wówczas do lekarza. 

Ból brzuch w ciąży – inne przyczyny

Takie dolegliwości u przyszłej mamy nie zawsze muszą oznaczać komplikacje związane z samą ciążą. Ból może także zwiastować inne problemy ze zdrowiem, takie jak:
 

 • kolka nerkowa – bardzo silny ból, który jest związany z obecnością kamieni w nerkach lub moczowodach; jeżeli kamień znajduje się w moczowodzie i utrudnia odpływ moczu, zakłada się do niego cienki cewnik, dzięki któremu mocz znów zaczyna spływać do pęcherza;
 • infekcja dróg moczowych – bólowi brzucha może towarzyszyć dyskomfort lub pieczenie podczas oddawania moczu, częsta i niekontrolowana potrzeba oddania moczu, a także nieprzejrzysty mocz o nieprzyjemnym zapachu;
 • kolka wątrobowa – bóle z prawej strony pod żebrami, nudności, wymioty mogą być spowodowane zapaleniem woreczka żółciowego lub obecnością w nim kamieni;
 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – bóle w dole brzucha (nie zawsze po prawej stronie), pojawia się stan podgorączkowy; konieczna bywa operacja;
 • zatrucie pokarmowe;
 • grypa żołądkowa;
 • zapalenie trzustki;
 • niedrożność jelit.


Zobacz też:

mdłości w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Sposoby na mdłości w ciąży – jak złagodzić ciążowe nudności [WIDEO]
Sposoby na mdłości w ciąży to między innymi rezygnacja z nadmiaru cukru, ale również jedzenie imbiru, siemienia lnianego, czy ciemnego ryżu. Z naszego filmowego poradnika dowiesz się także, skąd się biorą ciążowe mdłości i czy dotyczą każdej mamy. Poznaj również domowe sposoby na mdłości w ciąży.

Jakie są sposoby na mdłości w ciąży ? Zobacz nasz film, w którym nasz ekspert, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk , tłumaczy, jak za pomocą prostych zasad odżywiania możesz pozbyć się tego problemu. Z reguły ciążowe mdłości nękają kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, do około 12. tygodnia. Bywa jednak tak, że utrzymują się dłużej. Poznaj sposób na poranne mdłości w ciąży! Domowe sposoby na mdłości w ciąży Co na mdłości w ciąży ? Trzeba przede wszystkim jeść pokarmy bogate w błonnik, takie jak: warzywa, siemię lniane, ciemny ryż, kaszę jaglaną. Inne domowe sposoby na mdłości w ciąży to: Picie większych ilości wody mineralnej. Przy uporczywych mdłościach warto do wody dodać przetarty imbir i cytrynę. Jedzenie imbiru! Imbir działa przeciwzapalnie i ma właściwości neutralizujące kwas żołądkowych. Wystarczy spożyć dziennie dwie łyżeczki startego imbiru, aby dolegliwości w bardzo krótkim czasie ustąpiły. Warto zaopatrzyć się w cukierki imbirowe, które zawsze będziesz miała pod ręką. Spróbuj aromaterapii! Możesz kupić świeczkę lub wosk o zapachu mięty, wykorzystać dyfuzor z miętowym olejkiem lub skropić poduszkę kilkoma kroplami olejku miętowego. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej ulgi, możesz zaparzyć kubek miętowej herbaty. Możesz dodatkowo wspomagać się probiotykami. Sposób na poranne mdłości: tego unikaj! Aby jednak opanować problem mdłości, nie wystarczy jeść warzyw i produktów bogatych w błonnik. Jak więc pokonać tę nieprzyjemną dolegliwość ciążową? Musisz również na stałe zrezygnować w pewnych produktów: cukru, słodzonych napojów gazowanych , ciastek. Tylko zmieniając dietę i swoje dotychczasowe nawyki, uda się opanować problem mdłości w ciąży. Trzeba także ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych oraz włączyć aktywność...

kłucie w brzuchu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Kłucie w brzuchu w ciąży – czy to normalne? 3 najczęstsze przyczyny
Kłucie w brzuchu w ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi i rozrastaniem się macicy. Jeżeli jednak towarzyszy mu krwawienie lub plamienie z dróg rodnych może być objawem przedwczesnego porodu lub odklejania się łożyska.

Ból brzucha w ciąży, określany także jako tępe lub ostre kłucie w brzuchu, to jedna z częstszych dolegliwości przyszłej mamy. Często wzbudza niepokój i pytanie, czy ciąża przebiega prawidłowo, skoro pojawia się ból. Przyczyna kłucia w brzuchu najczęściej jest naturalna i podyktowana rozwojem ciąży. Jeżeli jednak bólowi w podbrzuszu towarzyszą inne niepokojące objawy, może być sygnałem powikłań w jej przebiegu. Poznaj najczęstsze przyczyny kłującego bólu brzucha w ciąży. Kłucie w brzuchu w ciąży - przyczyny: rozrost macicy skurcze macicy niestrawność powikłania ciążowe odklejające się łożysko stan przedrzucawkowy infekcja układu moczowego kłucie w brzuchu w ciąży a ruchy dziecka sposoby łagodzenia bólu Kłucie w brzuchu w ciąży z powodu rozciągnięcia się macicy To najczęstsza, a zarazem najbardziej naturalna przyczyna tej dolegliwości ciążowej. Ciężarna kobieta może odczuwać: kłucie w okolicach podbrzusza lub pachwiny, ból, który pojawia się z jednej lub z obu stron brzucha. Wraz z rozwojem ciąży macica przyszłej mamy rośnie. Podtrzymujące ją więzadła obłe , ulegają rozciągnięciu i pogrubieniu. To kobieta może odczuwać jako kłucie w podbrzuszu. Dolegliwość może nasilać się przy zmianie pozycji, np. przy siadaniu, wstawaniu z łóżka lub podczas napięcia brzucha w trakcie kichania lub kaszlu. Gdy pojawi się kłucie najlepiej chwilę odpocząć, leżąc na boku lub w pozycji półsiedzącej. Przyczyną bólu w podbrzuszu może być również podwyższony poziom progesteronu we krwi, co wpływa na przekrwienie tkanek. Kłucie w brzuchu w ciąży spowodowane skurczami To druga najczęstsza przyczyna dolegliwości bólowych w podbrzuszu w trakcie trwania ciąży. Macica „trenuje" skurcze, które za kilka miesięcy odegrają kluczową...

biegunka w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Biegunka w ciąży może być objawem zatrucia pokarmowego lub... rychłych narodzin dziecka, jeśli występuje przed porodem. Biegunka może też pojawiać się we wczesnej ciąży lub na późniejszym jej etapie po preparatach dla ciężarnych z żelazem. Warto wiedzieć, co oznacza biegunka w ciąży, ile może trwać i jak sobie z nią poradzić, skoro ciężarna nie powinna samodzielnie stosować żadnych leków.

Biegunka może pojawić się na każdym etapie ciąży. Ciężarne zmagają się z tą dolegliwością na początku ciąży, w II trymestrze lub krótko przed porodem. Przyczyny rozwolnienia w ciąży mogą być różne, ale zawsze budzą niepokój. I słusznie, bo niektóre objawy, jakie mu towarzyszą, np. ból brzucha, mogą oznaczać problemy ze zdrowiem. Niepokoić powinna zwłaszcza ostra biegunka w ciąży, która jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza.  Spis treści: Biegunka w ciąży – objawy Biegunka w ciąży – przyczyny Biegunka we wczesnej ciąży Biegunka w drugim trymestrze ciąży Biegunka przed porodem Co pomoże na biegunkę w ciąży? Biegunka w ciąży – kiedy do lekarza? Biegunka w ciąży – jak zapobiec? Biegunka w ciąży – objawy Biegunka (z łac. diarrhoea ), nazywana też rozwolnieniem, jest reakcją obronną organizmu między innymi na bakterie i wirusy znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Objawami biegunki są częste wypróżnienia przy zmianie konsystencji stolca (jest bardziej płynny lub wręcz wodnisty). Biegunce w ciąży może towarzyszyć osłabienie, gorączka lub bóle brzucha.  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że o biegunce można mówić wtedy, gdy w ciągu doby pojawiają się więcej niż trzy rzadsze stolce – półpłynne, płynne lub wodniste. W zależności od czasu trwania biegunki dzieli się na: ostre (do 14 dni), przetrwałe (14–30 dni), przewlekłe (powyżej 30 dni). Biegunka może wystąpić u przyszłej mamy w każdym trymestrze ciąży i może wiązać się z różnymi czynnikami. Nie zawsze musi oznaczać coś poważnego. Mimo to lepiej być czujnym i obserwować, czy nie pojawiają się dodatkowe niepojące objawy. Biegunka w ciąży –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz