przesądy ciążowe
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Ciążowe przesądy i zabobony - w co wierzyły lub nadal wierzą ciężarne?

Sprawdź, w jakie zabobony kobiety wierzyły jeszcze całkiem niedawno (a może wierzą i dziś?). Niektóre przesądy ciążowe naprawdę mogą zadziwić. Wymienia je Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na Medal".

Dziś żyjemy w komfortowych czasach, bo dzięki rozwojowi medycyny niemal wszystko możemy sprawdzić i naukowo wytłumaczyć. Nadal jednak z ust babć (a czasem też i młodszych osób) słyszymy czasem jakąś „zabobonną ciekawostkę”. Okazuje się, że jest ich całe mnóstwo. Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal” zebrała najczęstsze przesądy ciążowe i zabobony związane z porodem, a nawet chrzcinami dziecka. Niektóre nie pochodzą z aż tak zamierzchłych czasów, jak można by przypuszczać.

Ciążowe przesądy – co wolno, a czego nie?

Przyszła mama musi liczyć się z tym, że nie wszystko jej wolno. Jesteś w ciąży? Wiesz, że nie wolno ci pić alkoholu i musisz ograniczyć kawę, prawda? Dzisiejsze ograniczenia mają jednak naukowe podstawy, za to ciążowe przesądy, w które wierzono dawniej, naprawdę mogą rozbawić.

Jeśli przyszła mama:

 • przestraszy się i złapie za twarz, głowę lub rękę – dziecko będzie miało w tym miejscu „myszkę” (rodzaj znamienia);
 • oblizuje nóż – dziecku grozi wykształcenie się tzw. zajęczej wargi;
 • patrzy na zwierzęta – dziecko będzie pozbawione mądrości;
 • uczy się, studiuje, chodzi na kurs prawa jazdy – maleństwo będzie bardzo mądre;
 • farbuje włosy – dziecko urodzi się rude;
 • pogłaska barana – dziecko będzie miało kręcone włosy;
 • przejdzie pod rozstawioną drabiną, rozwieszonymi sznurami lub pójdzie na skróty – dziecko owinie się pępowiną (owinięcie pępowiną grozi także dzieciom, których matki szydełkowały, robiły na drutach, haftowały, szyły albo krzyżowały nogi. Z tego samego powodu ciężarne nie powinny nosić na szyi wisiorków, łańcuszków, czy korali);
 • patrzy przez wizjer w drzwiach – dziecko urodzi się z wadą wzroku;
 • patrzy w ogień – dziecko będzie miało znamiona;
 • dzieli się jedzeniem – po porodzie zabraknie jej pokarmu w piersiach;
 • maluje się – dziecko zejdzie na złą drogę;
 • je truskawki – dziecko będzie miało znamiona truskawkowe, które obecnie określa się jako naczyniaki;
 • goli nogi – dziecko urodzi się łyse; 
 • przytula się do włochatego psa – dziecko urodzi się nadmiernie owłosione; 
 • płacze – dziecko będzie płaczliwe; 
 • siedzi tyłem do kierunku jazdy – dziecko ułoży się pośladkowo;
 • przypina coś szpilkami do ubrania – pojawią się problemy z urodzeniem łożyska;
 • krzyczy przy porodzie – będzie miała kolejne dzieci, ponieważ je w ten sposób przywołuje.

Zgłoś się do testowania i zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Zabobony dotyczące porodu

Strach przed porodem towarzyszył kobietom od dawna. W czasach, gdy nie znano znieczulenia, przyszłe mamy próbowały zapewnić sobie w dość ciekawy sposób łatwe narodziny dziecka. Naprawdę były bardzo kreatywne.

Poród miał być szybszy, jeśli:

 • rozwiązywały rzeczy splątane i zasupłane, otwierały zamknięte okna i drzwi 
 • kładły pod łóżko siekierę lub pod prześcieradło nóż – wierzono, że metal ma właściwości ochronne. W zamożniejszych domach siekierę i nóż zastępował pierścionek lub złota moneta. 

Poród miał mniej boleć, gdy:

 • przyszła mama zjadła placek z pszennej mąki, rozcieńczonej w zimnej wodzie, rosół ugotowany z całego koguta lub alkohol zmieszany z tłuszczem. 

Ciążowe przesądy dotyczące płci dziecka

W czasach, gdy nie było USG, to z wyglądu przyszłej mamy próbowano wyczytać płeć dziecka. Wierzono, że na świat przyjdzie dziewczynka, jeśli mama podczas ciąży:

 • zbrzydła (córka zabiera urodę matce);
 • dużo przytyła, zwłaszcza w biodrach;
 • miewała poranne mdłości;
 • wyskoczyły jej piegi;
 • miewała ochotę na słodkie;
 • miała okrągły brzuch albo był on umiejscowiony nisko;
 • pierwsze ruchy płodu czuła po prawej stronie brzucha.

Chłopiec miał się urodzić, jeśli:

 • kobieta w ciąży wypiękniała i prawie nie przytyła;
 • miewała wieczorami mdłości;
 • przeważała u niej ochota na pikantne lub kwaśne potrawy;
 • miała szpiczasty lub wysoko umiejscowiony brzuch;
 • pierwsze ruchy płodu odczuwała po lewej stronie. 

Zabobony dotyczące chrztu

 • Dziecko może wyjść na pierwszy spacer dopiero po chrzcie – to ma być argument świadczący o tym, by jak najszybciej ochrzcić maleństwo;
 • ojciec chrzestny powinien włożyć do becika pieniądz, aby zapewnić maluchowi dobrobyt w życiu. 
 • cukierek w beciku wróży słodkie życie;
 • w rożek, którym okryte jest dziecko, rodzice mogą wsunąć kartkę i długopis, by zapewnić mu chęć do nauki i dobre wykształcenie;
 • w prezencie z okazji chrztu należy podarować srebrną łyżeczkę, a kiedy wyrośnie pierwszy ząbek, zastukać nią w mleczaka na szczęście. 

Patrzymy na przesądy ciążowe z przymrużeniem oka, ale możemy też znaleźć w nich wytłumaczenie dla niektórych dziwnych zachowań, jakich doświadczają ciężarne, np. skąd bierze się ochota nawet całkiem obcych osób do głaskania i klepania przyszłej mamy po brzuchu. Okropne, prawda? Ale, jak się okazuje, w pewnym sensie uzasadnione. Dawniej wierzono bowiem, że dotykanie ciążowego brzucha przynosi szczęście, a starającym się o dziecko, szybsze zajście w ciąże.

Spokojnie, nie musisz w imię cudzego szczęścia zgadzać się na obmacywanie swojego brzucha. Wyraźnie mów, że tego nie lubisz. Ciężarnej się nie odmawia, bo kto tego nie posłucha – zgodnie z ciążowymi przesądami – musi liczyć się z tym, że... zjedzą go myszy.

Czy znacie inne ciążowe zabobony, których nie ma na naszej liście?

Zobacz też:

Kobieta w ciąży nie może nosić korali - prawda czy mit? - film

ciąża, płeć dziecka, brzuch w ciąży, kobieta w ciąży
brunobarillari - Fotolia.com
Przebieg ciąży
Chłopiec czy dziewczynka? - TEST na płeć dziecka
Zachcianki w ciąży - kobieta w ciąży je ogórki z Nutellą.
Przebieg ciąży
Słodkie na dziewczynkę, a kwaśne na chłopca to mit. Ale dlaczego wciąż się sprawdza?
Płeć dziecka może mieć wpływ na to, co jemy w czasie ciąży − tak sądzi wiele przyszłych mam. Jeśli wciąż masz ochotę na słodkie, urodzisz dziewczynkę, a gdy w ciąży ciągle podjadasz kwaśne produkty, będziesz mamą chłopca − ile w tym prawdy? O znaczenie ciążowych zachcianek zapytałyśmy położną.

Zachcianki w ciąży bywają dziwne, często są efektem działania hormonów , czasem oznaką braku witamin czy minerałów, ale wiele przyszłych mam zastanawia się, czy rodzaj zachcianek może wskazywać na płeć dziecka. Śledzie z dżemem, kiszone ogórki maczane w Nutelli czy kiszona kapusta popijana gorącą czekoladą – czy takie nietypowe zachcianki oznaczają, że urodzisz chłopca lub dziewczynkę? Czy zachcianki w ciąży wskazują na płeć dziecka? Większość mam twierdzi, że nie wierzy w związek ciążowych zachcianek z płcią dziecka , a mimo to fora internetowe przepełnione są wypowiedziami takimi jak ta: „ Przepowiadanie płci dziecka na podstawie zachcianek to bzdura, ale w moim przypadku się to sprawdziło!" Czy zatem jeśli w ciąży masz ochotę na słodkie, to oznacza, że urodzisz dziewczynkę, a jeżeli jesz tylko kwaśne produkty, urodzisz chłopca? Położna Maria Kuć nie ma wątpliwości, że zachcianki w ciąży nie mają nic wspólnego z płcią dziecka − nie ma to żadnych naukowych dowodów. Apetyt na wybrane produkty może się pojawiać zarówno w ciąży, jak i przed czy po urodzeniu dziecka.  Dlaczego u niektórych mam płeć dziecka ma związek z zachciankami? Smak w czasie ciąży zmienia się – twierdzi położna Maria Kuć. To oznacza, że jeśli kobieta nigdy wcześniej nie przepadała za kiszonymi ogórkami, w ciąży może je polubić. I odwrotnie: ciężarne często czują awersję do pokarmów, które kiedyś im smakowały, drażnią je intensywne zapachy. To naturalny efekt zmian hormonalnych . Bywa też, że za wyjątkową ochotą na niektóre produkty kryją się niedobory witamin i składników mineralnych. Co oznaczają zachcianki? ochota na kwaśne: niedobór witaminy C i żelaza ochota na słodkie: niedobór kalorii ochota na mięso: niedobór białka ochota na banany: niedobór witaminy B6 (która pomaga niwelować...

poród przedwczesny
AdobeStock
Poród naturalny
Poród przedwczesny: definicja, objawy, przyczyny, czynniki ryzyka
Poród przedwczesny to poród przed 37. tygodniem ciąży. Ryzyko przedwczesnego porodu jest większe, gdy kobieta pije i pali w ciąży. Czynniki ryzyka to także: zapalenie wewnątrzmaciczne, problemy z łożyskiem, choroby przewlekłe.

Poród przedwczesny jest zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Im ciąża jest bardziej zaawansowana – tym szansa na przeżycie dziecka i jego prawidłowy rozwój jest większa. Przyszła mama nie powinna bagatelizować regularnych skurczów macicy, które są jednym z objawów. Wydzielina z pochwy ma wtedy brązowy lub różowy kolor, może także sączyć się płyn owodniowy. Zdarza się, że zagrażający poród przedwczesny można zatrzymać, zakładając na szyjkę macicy szef okrężny lub za pomocą innych metod. Spis treści:  Poród przedwczesny Przyczyny przedwczesnego porodu Objawy przedwczesnego porodu Jak zapobiec porodowi przedwczesnemu? Poród przedwczesny Poród przedwczesny to narodziny dziecka przed 37. tygodniem ciąży . Lekarze nazywają tak również zakończenie ciąży od  23. tygodnia ciąży  (do 22. tygodnia ciąży jest to poronienie ). Dziecko urodzone za wcześnie to także noworodek, który w chwili urodzenia ważył 500–2500 gramów. Najwięcej wcześniaków rodzi się w krajach afrykańskich i azjatyckich - około 12%, w Europie jest to ok. 6 %. W medycynie poród przedwczesny nadal nie jest do końca wyjaśnionym zjawiskiem, możliwe jest jednak określenie czynników ryzyka. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny? Dzieje się tak, im większy jest wiek ciąży w chwili porodu.  Przyczyny przedwczesnego porodu Wbrew pozorom nie tylko ciąża zagrożona jest przyczyną wcześniejszych narodzin dziecka. Duży wpływ na urodzenie wcześniaka ma również styl życia przyszłej mamy . Jeśli kobieta dba o siebie, unika stresu i nadmiernego wysiłku, jest większa szansa, że urodzi o czasie. Do przyczyn porodu przedwczesnego można zaliczyć: przebyty wcześniej poród przed terminem zakażenie wewnątrzmaciczne – trudne do stwierdzenia, ponieważ nie dają objawów ciąża...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz