Symbole przynoszące szczęście
Adobe Stock
Czas wolny

Symbole przynoszące szczęście [LISTA]

Symbole, amulety i talizmany przynoszące szczęście towarzyszą człowiekowi od wieków. Współcześnie, w świecie opartym na racjonalnej wiedzy, a nie magii nie przypisujemy im już aż tak wielkiego znaczenia, jednak symbole przynoszące szczęście nadal budzą uśmiech na twarzy i dają nadzieję na lepszy los. Poznaj ich magię.

Przed wiekami świat był pełen magii, a talizmany czy amulety, które miały przynosić szczęście i odegnać złe moce, były akcesoriami codziennego użytku. Dziś symbole przynoszące pomyślność są często wykorzystywanym motywem dekoracyjnym, a wręczenie upominków o takim symbolicznym znaczeniu często budzi uśmiech na twarzy obdarowanej osoby.  Nie masz pomysłu na prezent dla dziecka, mamy, czy przyjaciółki? Sprawdź, jakie symbole przynoszą szczęście i wybierz ten, który będzie dla ciebie najpiękniejszy.

Jak być szczęśliwym? Psycholog wyjaśnia, jakie są 4 kluczowe filary szczęścia [WIDEO]

Symbole przynoszące szczęście

Czy jest na świecie osoba, która nie chciałaby być szczęśliwa? Na pewno nie! Poniżej znajdziesz symbole, które pomnożą twoją fortunę, zapewnią zdrowie i… zagwarantują mnóstwo dzieci.

Bocian

Biały bocian to nie tylko symbol polskiej przyrody. W przekazach ludowych biały, majestatyczny ptak zjawiający się na naszych terenach wraz z nastaniem wiosny był symbolem mądrości, płodności, budzącej się do życia ziemi. Osiedlający się na dachach wiejskich domów miał przynosić szczęście, dobrobyt i sprzyjać płodności domowników, stąd też popularne porzekadło, że… bocian przynosi dzieci.

Grosik na szczęście 

To najbardziej rozpoznawalny symbol fortuny, mimo iż nic za niego nie kupisz. Przypisuje mu się magiczną moc: ma gwarantować dobrobyt i niekończący się przypływ gotówki. Już w starożytności monetom przypisywano magiczną moc i traktowano je jak amulety: zmarli, przekraczając Hades, byli zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości jednego obola.

Kominiarz

Guzik kominiarza przynosi szczęście! Kominiarz w polskiej kulturze ludowej postrzegany był jako postać wyjątkowa. Czarny, umorusany sadzą z błyszczącymi guzikami był lokalnym superbohaterem: dzięki jego pracy wieś była bezpieczna od pożarów. Ludowe przekazy głoszą, że wiejskie kobiety łapały kominiarza za guzik i prowadziły do swych domostw, a dziś… widząc kominiarza, łapiemy się za swój własny. Na szczęście.

Kłódka miłości

Kłódka zawieszona na moście ma zapewnić stabilność związku i wieczną miłość zakochanych. Wpisuje się na nich inicjały pary oraz datę zwieszenia. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Florencji za sprawą wydanej w 2006 roku powieści „Tylko ciebie chcę” autorstwa Federica Moccii.

Królicza łapka

Królicza łapka to celtycki amulet. Pierwsze wzmianki o jej magicznej mocy pochodzą z 600 roku p.n.e. Młody chłopiec, aby stać się pełnoprawnym mężczyzną, musiał przejść symboliczny rytuał przejścia: upolować królika. Gdy to uczynił, od starszyzny otrzymywał na pamiątkę lewą łapkę królika uciętą w czasie pełni księżyca. Wierzono, że przynosi ona szczęście, bogactwo, pomyślność i hojność losu. Obecnie królicza łapka cieszy się popularnością na całym świecie.

Podkowa

Podkowa powieszona nad wejściem do domu przynosi szczęście. Dawniej wierzono bowiem, że skrzaty, chochliki i gnomy, które miały psocić, roznosić choroby i przynosić pecha, bały się żelaza i półksiężyca. Dlatego też powieszona przed wejściem podkowa ma przynosić domownikom dobrobyt i zdrowie. Jednak jej powieszenie też nie jest bez znaczenia. Skierowana ramionami w górę chroni przed zawiścią, zazdrością i nieproszonymi gośćmi, a z ramionami skierowanymi w dół – przynosi szczęście.

Rybia łuska na szczęście

I tu nie może być żadnego przypadku. Łuska musi pochodzić z wigilijnego karpia – dopiero taka nabiera magicznych właściwości. Zgodnie z ludowymi wierzeniami działa podobnie jak grosik: ma przynieść bogactwo, dobrobyt i pieniądze na cały rok.

Słoń z podniesioną trąbą

Słoń z podniesioną trąbą wywodzi się z tradycyjnych wierzeń hinduskich – przynoszący szczęście bóg Ganesha przedstawiany był z głową słonia. Ponadto wizerunek słonia z trąbą podniesioną do góry symbolizuje moc, zwycięstwo i hart ducha. Zgodnie z feng shui dzięki podniesionej trąbie mógł czerpać wszelkie korzyści materialne i duchowe. Słoń jako największe zwierzę lądowe symbolizował siłę, potęgę i bogactwo. To potężny talizman przynoszący szczęście.

Szczęśliwa siódemka

Siódemce od wieków przypisywano niezwykłe moce. Już dla starożytnych Greków siódemka wróżyła szczęście, a dla chrześcijan byłą związana z siódmym dniem tygodnia, kiedy to Bóg odpoczywał po stworzeniu świata. Czy siódemka przynosi szczęście? Może. Wszak jej domeną jest mądrość i moc zmiany przeznaczenia. Co oznacza również, że może odwrócić los – siódemka to kosa, która może zwiastować śmierć.

Tęcza

Tęcza jest symbolem nadziei i wiary w lepszą przyszłość – pojawia się po burzy, zwiastując słońce i piękną pogodę. Znaczenie to przypisywane jest tęczy w mitologii greckiej, chińskiej, hinduskiej, słowiańskiej, skandynawskiej i aborygeńskiej. Do jej popularyzacji w kulturze przyczyniło się rozpowszechnienie judaizmu i chrześcijaństwa: w Starym Testamencie tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem.

Zielona koniczyna

Zielona koniczyna to najbardziej popularny symbol szczęścia na całym świecie. Najprawdopodobniej wywodzi się od celtyckich wierzeń w magiczną moc czterolistnej kończyny, które z biegiem czasu upowszechniły się w Europie, a później na pozostałych kontynentach. Jednak niektórzy upatrują jej biblijnego pochodzenia – wygnana z Raju Ewa przyodziana była w liście koniczyny. Czterolistna koniczyna to uniwersalny symbol i każdemu, kto ją posiada, pisane jest szczęście.

Żabka z monetą w pysku

To chiński symbol przynoszący szczęście w sferze finansowej. Sama żaba jest symbolem przeobrażania i odradzania, a posiadająca monetę ma gwarantować bogactwo i pomnażać pieniądze.

Inne przedmioty, które przynoszą szczęście i idealnie nadają się na prezenty to:

  • aniołki niosące błogosławieństwo,
  • biedronka, która w naszej kulturze zwiastuje szczęście,
  • delfin symbolizuje uśmiech losu i beztroskę,
  • gołąb jako symbol miłości,
  • jaskółka, która przynosi tylko dobre wiadomości,
  • jednorożec dający mądrość i zwiastujący długie i pomyśle życie,
  • maneki-neko – japoński kot przynoszący szczęście,
  • miód zapewniający słodycz życia.

Zobacz także:

kobieta, ciąża, brzuch
Zdrowie w ciąży
Wróżenie z kształtu brzucha przyszłej mamy
Jedne brzuchy są okrągłe jak piłki, inne spiczaste. Jedne rosną duże, inne mają skromniejsze rozmiary. Kształt i wielkość twojego brzucha mogą sporo powiedzieć o tobie i twoim dziecku.

Dzisiaj mamy ultrasonografię. Ale w czasach naszych prababć (a nawet babć i mam) jej nie znano. Wtedy doświadczone kobiety spoglądały na ciężarną i mówiły: Ty to urodzisz chłopca, bo masz mały, okrągły brzuch. I chociaż płci dziecka nie da się jednak odczytać z wyglądu brzucha, sporo można powiedzieć o tym, jaka jest jego właścicielka i jego mały mieszkaniec. Czy to co widać gołym okiem potwierdza badanie USG Wszystkie przyszłe mamy są obecnie poddawane badaniom USG , więc przyglądanie się brzuchowi przestało być tak istotne jak kiedyś. W dalszym ciągu jednak ginekolog podczas każdej wizyty,  dotykając odpowiednio brzucha, określa wysokość macicy w stosunku do pępka (np. trzy palce nad pępkiem). Robi to, by skontrolować, czy wielkość ciąży odpowiada jej wiekowi. Dzięki takiemu badaniu potrafi ze sporą dokładnością określić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Te pomiary pozostają w ścisłym związku z rozmiarem brzucha (im macica wyżej, tym jest on okazalszy). O czym może świadczyć wielkość brzucha W pierwszych miesiącach ciąży go nie widać. Ktoś, kto nie wie, że oczekujesz dziecka, nie jest w stanie domyślić się, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Sytuacja zaczyna się zmieniać w drugim trymestrze . Brzuch powiększa się i zaokrągla. To wszystko dlatego, że macica rozciąga się, by twoje maleństwo mogło swobodnie rosnąć i się rozwijać. A jeżeli mimo upływu tygodni brzuch prawie w ogóle nie zmienia rozmiarów? Najczęściej nie ma się czym niepokoić. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na ciążowe zmiany. Może być tak, że twoje mięśnie są silne, mocno trzymają powiększającą się macicę, więc brzuch wydaje się mniejszy. Czasem natomiast powodem jest tusza przyszłej mamy: przy obfitych kształtach brzuch jest mniej widoczny. Dlatego liczy się przede wszystkim nie wielkość brzucha, lecz wysokość macicy w stosunku do pępka....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj