Symbole przynoszące szczęście
Adobe Stock
Czas wolny

Symbole szczęścia: LISTA

Symbole przynoszące szczęście towarzyszą człowiekowi od wieków. Współcześnie, w świecie opartym na racjonalnej wiedzy, a nie magii, nie przypisujemy im już aż tak wielkiego znaczenia, ale... Symbole przynoszące szczęście nadal budzą uśmiech na twarzy i dają nadzieję na lepszy los. Poznaj ich magię.

Przed wiekami świat był pełen magii, a talizmany czy amulety, które miały przynosić szczęście i odegnać złe moce, były akcesoriami codziennego użytku. Dziś symbole przynoszące pomyślność, są często wykorzystywanym motywem dekoracyjnym (jako figurki, maskotki, wyposażenie wnętrz, biżuteria, tatuaże). Wręczenie upominków o takim symbolicznym znaczeniu często budzi uśmiech na twarzy obdarowanej osoby. 

Nie masz pomysłu na prezent dla dziecka, mamy, czy przyjaciółki? Sprawdź, jakie symbole przynoszą szczęście i wybierz ten, który będzie dla ciebie najpiękniejszy.

Symbole przynoszące szczęście:

Bocian

Biały bocian to nie tylko symbol polskiej przyrody. W przekazach ludowych biały, majestatyczny ptak zjawiający się na naszych terenach wraz z nastaniem wiosny był symbolem mądrości, płodności, budzącej się do życia ziemi. Osiedlający się na dachach wiejskich domów miał przynosić szczęście, dobrobyt i sprzyjać płodności domowników, stąd też popularne porzekadło, że… bocian przynosi dzieci.

Wiele osób do dziś wierzy, że największe szczęście przynosi bocian w locie. W Japonii i Chinach oznaką szczęścia są kaczki w locie.

Grosik na szczęście 

To najbardziej rozpoznawalny symbol fortuny, mimo iż nic za niego nie kupisz. Przypisuje mu się magiczną moc: ma gwarantować dobrobyt i niekończący się przypływ gotówki. Już w starożytności monetom przypisywano magiczną moc i traktowano je jak amulety: zmarli, przekraczając Hades, byli zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości jednego obola.

Kominiarz

Guzik kominiarza przynosi szczęście! Kominiarz w polskiej kulturze ludowej postrzegany był jako postać wyjątkowa. Czarny, umorusany sadzą z błyszczącymi guzikami był lokalnym superbohaterem: dzięki jego pracy wieś była bezpieczna od pożarów. Ludowe przekazy głoszą, że wiejskie kobiety łapały kominiarza za guzik i prowadziły do swych domostw, a dziś… widząc kominiarza, łapiemy się za swój własny. Na szczęście.

Kłódka miłości

Kłódka zawieszona na moście ma zapewnić stabilność związku i wieczną miłość zakochanych. Wpisuje się na nich inicjały pary oraz datę zwieszenia. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Florencji za sprawą wydanej w 2006 roku powieści „Tylko ciebie chcę” autorstwa Federica Moccii.

Królicza łapka

Królicza łapka to celtycki amulet. Pierwsze wzmianki o jej magicznej mocy pochodzą z 600 roku p.n.e. Młody chłopiec, aby stać się pełnoprawnym mężczyzną, musiał przejść symboliczny rytuał przejścia: upolować królika. Gdy to uczynił, od starszyzny otrzymywał na pamiątkę lewą łapkę królika uciętą w czasie pełni księżyca. Wierzono, że przynosi ona szczęście, bogactwo, pomyślność i hojność losu. Obecnie królicza łapka cieszy się popularnością na całym świecie.

Podkowa

Podkowa powieszona nad wejściem do domu przynosi szczęście. Dawniej wierzono bowiem, że skrzaty, chochliki i gnomy, które miały psocić, roznosić choroby i przynosić pecha, bały się żelaza i półksiężyca. Dlatego też powieszona przed wejściem podkowa ma przynosić domownikom dobrobyt i zdrowie. Jednak jej powieszenie też nie jest bez znaczenia. Skierowana ramionami w górę chroni przed zawiścią, zazdrością i nieproszonymi gośćmi, a z ramionami skierowanymi w dół – przynosi szczęście.

Rybia łuska na szczęście

I tu nie może być żadnego przypadku. Łuska musi pochodzić z wigilijnego karpia – dopiero taka nabiera magicznych właściwości. Zgodnie z ludowymi wierzeniami działa podobnie jak grosik: ma przynieść bogactwo, dobrobyt i pieniądze na cały rok.

Słoń z podniesioną trąbą

Słoń z podniesioną trąbą wywodzi się z tradycyjnych wierzeń hinduskich – przynoszący szczęście bóg Ganesha przedstawiany był z głową słonia. Ponadto wizerunek słonia z trąbą podniesioną do góry symbolizuje moc, zwycięstwo i hart ducha. Zgodnie z feng shui dzięki podniesionej trąbie mógł czerpać wszelkie korzyści materialne i duchowe. Słoń jako największe zwierzę lądowe symbolizował siłę, potęgę i bogactwo. To potężny talizman przynoszący szczęście.

Świnka

Postać jednej lub kilku świnek na kartkach noworocznych czy świnki z marcepana mają przynosić szczęście w nowym roku.  Wierzą w to mieszkańcy zachodnich krajów Europy. Ważne jednak, by świnka była grubiutka i zadowolona — inaczej nie symbolizuje szczęścia.

Szczęśliwa siódemka

Siódemce od wieków przypisywano niezwykłe moce. Już dla starożytnych Greków siódemka wróżyła szczęście, a dla chrześcijan byłą związana z siódmym dniem tygodnia, kiedy to Bóg odpoczywał po stworzeniu świata. Czy siódemka przynosi szczęście? Może. Wszak jej domeną jest mądrość i moc zmiany przeznaczenia. Co oznacza również, że może odwrócić los – siódemka to kosa, która może zwiastować śmierć.

Tęcza

Tęcza jest symbolem nadziei i wiary w lepszą przyszłość – pojawia się po burzy, zwiastując słońce i piękną pogodę. Znaczenie to przypisywane jest tęczy w mitologii greckiej, chińskiej, hinduskiej, słowiańskiej, skandynawskiej i aborygeńskiej. Do jej popularyzacji w kulturze przyczyniło się rozpowszechnienie judaizmu i chrześcijaństwa: w Starym Testamencie tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem.

Zielona czterolistna koniczyna

Zielona koniczyna to najbardziej popularny symbol szczęścia na całym świecie. Najprawdopodobniej wywodzi się od celtyckich wierzeń w magiczną moc czterolistnej kończyny, które z biegiem czasu upowszechniły się w Europie, a później na pozostałych kontynentach. Jednak niektórzy upatrują jej biblijnego pochodzenia – wygnana z Raju Ewa przyodziana była w liście koniczyny. Czterolistna koniczyna to uniwersalny symbol i każdemu, kto ją posiada, pisane jest szczęście.

Żabka z monetą w pysku

To chiński symbol przynoszący szczęście w sferze finansowej. Sama żaba jest symbolem przeobrażania i odradzania, a posiadająca monetę ma gwarantować bogactwo i pomnażać pieniądze.

Kolor czerwony

Od wieków panuje przekonanie, że złe moce boją się koloru czerwonego, który symbolizuje żywioł ognia i siłę do walki z przeciwnościami. 

Inne przedmioty, które przynoszą szczęście i idealnie nadają się na prezenty to:

  • aniołki niosące błogosławieństwo,
  • biedronka, która w naszej kulturze zwiastuje szczęście (w Ameryce jest to świerszcz),
  • skarabeusz  czczony w starożytnym Egipcie jako symbol odrodzenia, 
  • łasica, której figurkę najlepiej umieścić na dachu domu, ponieważ w Niemczech właśnie widok tego zwierzęcia na dachu przynosi powodzenie domownikom,
  • delfin symbolizuje uśmiech losu i beztroskę,
  • gołąb jako symbol miłości,
  • jaskółka, która przynosi tylko dobre wiadomości,
  • jednorożec dający mądrość i zwiastujący długie i pomyśle życie,
  • maneki-neko – japoński kot przynoszący szczęście (zwłaszcza jeśli chodzi o finanse),
  • miód zapewniający słodycz życia.

Zobacz także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA