Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rady ginekologa
Fotolia
Zdrowie w ciąży

"Rzucanie palenia w ciąży szkodzi". 5 bzdur, jakie słyszymy od ginekologów!

Jeśli usłyszysz od swojego ginekologa choć jedno z tych zdań, to jak najszybciej... go zmień! 

Jasne, ginekolog też człowiek i ma prawo się mylić, ale jednak gdy słyszę od znajomych matek, jakich to niewiarygodnych rzeczy nasłuchały się w swoich przychodniach, zastanawiam się, kto za ich lekarzy zdawał egzaminy na studiach? Przesadzam? To co powiecie na to, że całkiem niedawno jednej mojej znajomej ginekolog doradził (tak, doradził), żeby w ostatnich dniach swojej przenoszonej ciąży codziennie popijała kieliszeczek wiśniówki na spirytusie (!) – bo to naturalny sposób na porodowe skurcze? Po tej rewelacji popytałam kilka znajomych mam, i okazuje się w XXI wieku wciąż jest sporo lekarzy, którzy raczą nas ludowymi mądrościami, niemającymi nic wspólnego z dzisiejszym stanem wiedzy. 

„Kieliszek wina nie zaszkodzi”

Co tam nie zaszkodzi! Więcej nawet – pomoże! Ginekolog od wiśniówki wcale nie był wyjątkiem jednym na milion. Całkiem sporo przyszłych mam dowiaduje się od swoich lekarzy, że np. picie czerwonego wina w ciąży pomaga i na krążenie krwi, i na ciążową anemię, i na kłopoty z zasypianiem. I tak jak w tym łatwiejszym zasypianiu rzeczywiście coś jest, to już z tą anemią czy krążeniem to kompletna bzdura.

Zresztą – NAWET  gdyby wino (czy inny alkohol) pomagało na ciążowe dolegliwości, to i tak przyszła mama nie powinna brać go do ust. Wszystkie badania pokazują, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Każda, choćby najmniejsza ilość wina, piwa czy prosecco może zaszkodzić płodowi i spowodować FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. To częstszy problem niż myślisz: eksperci są zgodni, że wiele przypadków ADHD u dzieci to nic innego jak wlaśnie niezdiagnozowany FAS.
Czytaj więcej: Wszystko o zespole FAS i nasza akcja „W ciąży nie piję”

„Nagłe rzucanie palenia jest groźne dla matki i płodu”

Z kolei mama mojej koleżanki, kiedy 30 lat temu sama była w ciąży, usłyszała od swojego gina, że jeśli chce mieć lekki poród, to powinna palić papierosy. Więc posłusznie paliła i rzeczywiście – poród miała bardzo lekki. Moja koleżanka urodziła się miesiąc za wcześnie i z wagą niedużo ponad 2 kg…

Dzisiaj na szczęście chyba nie ma lekarza, który by zalecał palenie – tę lekcję już odrobiliśmy – nadal jednak zdarzają się tacy "eksperci", którzy przekonują, że nagłe rzucenie palenia w ciąży wiąże się z obciążeniem serca i z dużym stresem, który negatywnie może odbić się na rozwoju dziecka. Fakt, stres w ciąży to zło. Ale jeszcze większym złem jest nikotyna i kilkadziesiąt substancji rakotwórczych, którymi paląca przyszła mama dzieli się ze swoim dzieckiem. 

Dzieci palaczek bardzo często rodzą się za wcześnie i z małą wagą urodzeniową. Badania pokazują też, że wolniej się rozwijają w łonie mamy i mniej się ruszają, a po porodzie są bardziej narażone na różnego rodzaju alergie i astmę.
Czytaj także: Zobacz, dlaczego nie powinno się palić w ciąży

„W ciąży lepiej nie zapinać pasów w aucie...”

...bo w razie stłuczki pas bezpieczństwa może zbyt mocno ucisnąć podbrzusze. Tak tłumaczą lekarze i jest w tym dużo racji. Ale z drugiej strony wyobraźmy sobie, co w razie tej samej stłuczki stanie się z kobietą, która nie będzie miała zapiętych pasów? Wtedy uciśnięte podrzusze już jej nie grozi?

I chociaż co prawda polskie prawo pozwala kobiecie w widocznej ciąży jeździć bez zapiętych pasów, to jednak jest to taki przywilej, z którego lepiej nie korzystać. Najlepszym wyjściem dla przyszłych mam są adaptery ciążowe Be Safe, dzięki którym pas nie uciska brzuszka, ale jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy. 
Czytaj także: Jak bezpiecznie prowadzić auto w ciąży? 

„Seks w ciąży może prowadzić do poronienia”

W przypadku zagrożonej ciąży seks rzeczywiście powinien pójść w odstawkę – i chodzi tu nie tylko o samą penetrację, ale również o pozornie "bezpieczne" pieszczoty np. piersi. One tak samo mogą doprowadzić u kobiety do wzrostu ciśnienia krwi, przekrwienia narządów rodnych i przedwczesnego porodu. Ale to wszystko grozi tylko w przypadku patologicznej ciąży! Jeżeli wszystko jest dobrze z dzieckiem w brzuchu, to nie ma najmniejszego powodu, żeby rezygnować z seksu. Przeciwnie, choćby ze względu na nadchodzące trudne po porodowe miesiące warto zadbać także o ten wymiar bliskości między przyszłymi rodzicami.
Obejrzyj film: Przeciwwskazania do seksu w ciąży

„Bieganie? Pływanie? Proszę pani, dopiero po porodzie”

Jasne, w ciąży trzeba się oszczędzać, ale to przecież nie znaczy, że trzeba w ogóle przestać się ruszać. Bieganie w ciąży jest zupełnie bezpieczne – oczywiście pod warunkiem, że ciąża jest prawidłowa: nie występują plamienia czy krwawienia, przedwczesne skurcze brzucha albo inne niepokojące objawy. Z kolei pływanie  jest nie tylko bezpieczne, ale zdaniem wielu ekspertów nawet wskazane! Nie tylko relaksuje, lecz także odciąża kolana i plecy, które przecież w ciąży są znacznie przeciążone. Często przyszłe mamy rezygnują z basenu, bo boją się infekcji intymnych (rzeczywiście w ciąży jesteśmy na nie bardziej narażone), ale to już jest kwesta nie tyle samego pływania, co wyboru dobrego basenu. 

Prawda jest taka, że lekarze – szczególnie starej daty – często nie doceniają znaczenia ruchu w ciąży i zamiast do niego zachęcać, zniechęcają. Tymczasem wielu ekspertów wskazuje, że to właśnie aktywna ciąża (a nie żadna wiśniówka czy papierosy) przekłada się na lepszy nastrój w ciąży i na łatwiejszy poród. 
Obejrzyj film: Joga w ciąży

Czytaj także: 
Ci lekarze nie powinni nas leczyć – sprawdź jakich typów unikać

Usłyszałaś od swojego lekarza podobną bzdurę? Napisz o tym w komentarzach!

Artykuł powstał w ramach akcji: W ciąży nie piję! Mamo, to Ja i Babyonline.pl

w ciąży nie piję
kolaż BW

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

noworodek
Fotolia
Poród naturalny
Nie chcesz urodzić za wcześnie? Nie wystarczy rzucić papierosy!
Większości przedwczesnych porodów można zapobiec. Sprawdź, jak dbać o siebie w ciąży, aby nie urodzić przed terminem.

Coraz częściej w szpitalach można spotkać wcześniaki , a nawet dzieci tak maleńkie, że ich życie trzeba podtrzymywać specjalną aparaturą. Tymczasem większości przedwczesnych porodów można zapobiec! W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed 36. tygodniem ciąży . Zbyt wcześnie tracą osłonę matczynego brzucha, nie potrafią samodzielnie oddychać ani jeść, toteż wiele z nich (zwłaszcza te, które urodziły się z wagą poniżej 2000 gramów) musi przebywać w inkubatorach. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny udaje się dziś uratować nawet te wcześniaki, które są niewiele większe od dłoni dorosłego człowieka. Ale tak wczesny poród naraża je na wiele problemów zdrowotnych, więc warto zrobić wszystko, by temu zapobiec.   Nie pal papierosów Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej wykazały, że wśród matek wcześniaków, niemal połowa paliła papierosy! Szkodliwe składniki dymu tytoniowego przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, powodując poważne zatrucia. Palenie przez mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z niską wagą urodzeniową, uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Takie maleństwo jest uzależnione od nikotyny ! Nie pal i nie pozwól, by w twojej obecności robili to inni. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, także w pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrożą twojemu dziecku. Zobacz też: Dlaczego w ciąży nie wolno palić papierosów   Dobrze się odżywiaj Niektóre badania wskazują, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą mamy (prowadzi do niedożywienia dziecka), a także niedoborami w jej diecie: białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E. Ile w czasie ciąży powinnaś przytyć 9-12 kilogramów. Spożywaj produkty bogate w białko...

Czy palenie w ciąży bardzo szkodzi
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Palenie w ciąży – skutki i wpływ na dziecko
Palenie w ciąży ma negatywny wpływ na mające się urodzić dziecko. Jeśli jesteś w ciąży i nadal palisz, rzuć papierosy jak najszybciej. Dziecku grożą między innymi wady serca i wcześniactwo. Opisujemy wpływ palenia papierosów na ciążę, wyjaśniamy też, kiedy palenie przez ciężarną szkodzi najbardziej.

Palenie w ciąży jest szkodliwe dla dziecka – udowodniono to w szeregu badań. Szkodliwe jest nie tylko czynne palenie papierosów przez matkę, ale również bierne palenie, czyli narażenie na dym tytoniowy, gdy ciężarna przebywa w towarzystwie palących osób. Wyjaśniamy, jakie skutki w organizmie dziecka powoduje kontakt z dymem papierosowym w okresie życia płodowego i obalamy najczęstsze mity dotyczące rzucania palenia w ciąży. Spis treści: Czy można palić na początku ciąży? Sporadyczne palenie w ciąży Palenie w ciąży a rozwój dziecka: skutki Rzucanie palenia w ciąży Jak przestać palić w ciąży? Czy można palić na początku ciąży? Często słyszy się opinie, że papierosy palone na samym początku ciąży nie zagrażają dziecku tak bardzo jak w II lub III trymestrze. Lekarze są jednak zgodni: to absolutna nieprawda. Nikotyna na każdym etapie ciąży i w każdej dawce wpływa negatywnie na rozwój płodu (podobnie jak inne substancje zawarte w papierosach). Nie da się zatem określić, kiedy palenie w ciąży szkodzi najbardziej, ponieważ ma ono zawsze tak samo destrukcyjny wpływ na ciężarną i jej dziecko.  Jeśli palisz papierosy i planujesz ciążę, porozmawiaj o wpływie palenia na rozwój płodu i ciążę ze swoim lekarzem. Odstawienie papierosów będzie konieczne. Sporadyczne palenie w ciąży Sporadycznego palenia w ciąży nie można uznać za bezpieczne. Choć każdy papieros mniej to niewątpliwie korzyść dla rozwijającego się płodu, to jednocześnie każdy wypalony przez ciężarną papieros to większe ryzyko problemów z ciążą. Palenie zmienia bowiem sposób funkcjonowania organizmu przyszłej mamy, a tym samym wpływa na płód. Podobnie jest z biernym paleniem, które tylko w niewielkim stopniu różni się od czynnego palenia jeśli bierzemy pod uwagę zdrowie matki i...

kobieta, ciąża, serce
Zdrowie w ciąży
Nie wiedziałam, że jestem w ciąży
Zanim dowiedziałaś się o ciąży, zrobiłaś coś, co twoim zdaniem może zagrażać dziecku w brzuchu. Powinnaś się martwić? Sprawdź!

Piłam alkohol w ciąży Wiele zależy od tego jaki, ile i jak często. Zawartość alkoholu we krwi po spożyciu różnych napojów alkoholowych sprawdź w alkomacie online . Jeśli tylko raz pozwoliłaś sobie na wypicie jednego kieliszka wina, to prawdopodobnie dziecko na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino czy piwo jest w ciąży dozwolone. Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS)! Paliłam papierosy w ciąży Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę paliła nałogowo i dużo (tzn. około 15-20 papierosów dziennie), to jej naczynia krwionośne mniej sprawnie działają. Dotyczy to także naczyń krwionośnych macicy, które w ciąży służą dziecku. Gdy ciężarna nie przestaje palić, naraża maleństwo na wiele komplikacji . Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, poronienia, porodu przedwczesnego, mogą spowodować mały przyrost masy ciała dziecka i komplikacje łożyskowe. Jeśli jednak przestałaś palić natychmiast, gdy dowiedziałaś się o ciąży , nie martw się, tylko... przestrzegaj zdrowego trybu życia.   Brałam leki w ciąży Wiele leków nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej, by mama brała je zawsze po konsultacji z lekarzem. A jeśli nieświadoma ciąży zażyłaś jakiś specyfik? Tabletki przeciwbólowe.  Najbezpieczniejszy jest paracetamol i on na pewno nie wyrządził dziecku krzywdy. W wielu sytuacjach z bólem możesz próbować sobie poradzić bez tabletki .  Leki na przeziębienie. Tego typu leki nie powinny mieć negatywnego wpływu na rozwój ciąży. Trochę inna sytuacja jest tylko w przypadku aspiryny, która w dużych dawkach może być szkodliwa. Jeśli jednak wzięłaś przez kilka dni aspirynę , powiedz o tym swojemu ginekologowi. Kilka tabletek...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz