Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta w ciąży stoi w autobusie
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Dlaczego ciężarna nie może stać w autobusie i w kolejce? (Nie chodzi o życzliwość ani sam upadek!)

Powiedzmy to wreszcie dobitnie i głośno. Mówcie to wszystkim dookoła. Ustępowanie miejsca ciężarnym nie ma nic wspólnego z grzecznością. Chodzi o zdrowie przyszłej matki oraz jej dziecka. Z tym nie ma co dyskutować. Jeśli to robisz, jesteś po prostu… głupi!

Nie wierzę, że znowu muszę o tym napisać. Kolejny raz ciężarna kobieta została chamsko potraktowana w autobusie. Starszy mężczyzna odezwał się do niej wulgarnie, a świadkowie tego zdarzenia tylko się uśmiali. Nikt nie zareagował właściwie.

Do portalu warszawawpigulce.pl napisała kobieta w ciąży, która opisała tę nieprzyjemną sytuację (pisownia oryginalna): „Jestem prawie w siódmym miesiącu ciąży i codziennie jeżdżę do pracy jeszcze póki mi zdrowie i siły pozwolą. Jakiś czas temu usłyszałam od Pana żeby mi ustąpił miejsca ten co mi bachora zmajstrowal a cała reszta mu wiwatowala. Miejsca mi ustępują zwykle tylko panie, które same niedawno stały się matkami i wiedzą co to znaczy”.

Na tym niestety nie koniec. Do portalu w odpowiedzi napłynęły kolejne takie historie (pisownia oryginalna):
„Byłam w 6 miesiącu ciąży więc wiadomo brzuch widać już bardzo, stałam przy barierce bo oczywiście nikt miejsca nie zamierzał mi ustąpić po czym pewien starszy pan wychodząc tak mnie specjalnie mocno uderzył z tak zwanego bara że o mało się nie przewróciłam. Jak już wyszedł to się na mnie spojrzał z ironicznym uśmiechem. I nigdy nie ustąpił mi żaden starszy mężczyzna miejsca tylko jak już coś to kobiety i młodzi mężczyźni”.

Zerowy poziom wiedzy i kultury

To przykłady skandalicznych zachowań. Świadczą niestety nie tylko o braku dobrego wychowania, ale i o poziomie wiedzy naszego społeczeństwa na temat przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Wciąż za mało o tym wiemy. Nawet same kobiety w ciąży często nie mają pojęcia, dlaczego nie powinny zbyt długo stać. Ciąża to nie choroba, niektóre kobiety czują się wyśmienicie, ale nie wszystkie. Właśnie w czasie ciąży nasze ciało i nasz cały organizm nieco inaczej reaguje na wysiłek. Zwłaszcza ten związany ze staniem. Dlaczego tak się dzieje? [10 ważnych przyczyn pod materiałem wideo]

10 ważnych powodów, dla których w ciąży nie można stać

Badania dowodzą, że kobiety w ciąży powinny unikać stania z kilku ważnych powodów.

  1. 50-70% kobiet w ciąży cierpi na bóle pleców w części lędźwiowej, czyli tzw. krzyża. Stanie je wywołuje lub potęguje.
  2. Badania potwierdzają, że stanie może prowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi. A to jest niebezpieczne zawsze. Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży może prowadzić do groźnych powikłań i stanu przedrzucawkowego. To może być kwestia życia lub śmierci. 
  3. Niektóre ciężarne cierpią na ból miednicy. Jest on charakterystyczny w okolicy 5. miesiąca ciąży i wynika z fizjologii. Nie trwa dłużej niż 4 tygodnie. Może być jeszcze bardziej dotkliwy, jeśli dojdzie do rozejścia spojenia łonowego (Sumphysis Pubis Dysfunction – SPD). A do tego może przyczynić się stanie.
  4. Przy okazji rozejścia spojenia łonowego (a także przy nadwyrężeniu kręgosłupa, np. jeśli zajmujesz się drugim dzieckiem albo dziećmi) często dochodzi też do zapalenia nerwu kulszowego, czyli tzw. rwy kulszowej. Lepiej tego unikać jak ognia, bo silnych leków przeciwbólowych raczej nikt wtedy nie przepisze.
  5. Długie stanie może też niestety hamować rozwój płodu. Ryzyko jest bardzo wysokie, zwłaszcza wtedy, gdy jesteś w ciąży narażona na wiele godzin stania, np. w pracy.
  6. Może też prowadzić do przedwczesnego porodu.
  7. Zbyt długie stanie może też obniżać ciśnienie krwi. Bardzo niskie ciśnienie może prowadzić do niedotlenienia mamy i dziecka. Skutkiem czego nie tylko mama może gorzej się czuć, ale i dziecko może źle się rozwijać.
  8. Powoduje też obrzęki nóg, a to w połączeniu z rozszerzonymi naczyniami może przyczyniać się do szybszego i częstszego powstawania żylaków.
  9. Oczywista oczywistość: problemy z utrzymaniem równowagi. Ciężarnym o wiele trudniej zachować równowagę i są narażone na częstsze upadki. Ze względu na powiększający się brzuch – zmiana proporcji ciała, kłopoty z błędnikiem, rozluźnienie więzadeł stawowych, ale także zawroty głowy, duszności i nudności (które często pojawiają się podczas jazdy – sama tego doświadczyłam!)
  10. I wreszcie: produkcja moczu się zwiększa, a możliwość jego utrzymania zmniejsza (mięśnie są słabsze). Długie stanie i przedłużanie stania może tylko negatywnie wpłynąć na ten proces. A próba wstrzymania moczu może się zwyczajnie nie udać, poza tym jest często bolesna (wiem z doświadczenia).

Dlaczego ciężarna nie może czekać w kolejce do lekarza i w aptece?

Kobieta w ciąży nie powinna stać. Nie tylko w autobusach i tramwajach, to samo dotyczy kolejek w sklepach i wszędzie. U lekarza, do punktu pobrań, czy w aptece też nie. Co więcej – nie może tam nawet długo przebywać siedząc. Jest bardziej narażona na ryzyko zarażenia i zachorowania, bo ma osłabioną odporność. Nie bez powodu w większości tych miejsc wiszą specjalne oznaczenia, że należy im się pierwszeństwo. Jak podaje Rzeczpospolita, 1 stycznia 2017 weszła w życie ustawa „Za życiem” wspierająca kobiety w ciąży i rodziny, która to stanowi. Kto w tych miejscach jej nie przestrzega, nie przestrzega prawa!

Ciężarne mogą więc spacerować (w tym robić sobie zakupy, o ile nie dźwigają ciężarów potem), chodzić, ruszać się, ale niewskazane jest dla nich ze względów zdrowotnych stanie oraz przebywanie w miejscach, w których znaczenie szybciej można złapać bakterie i wirusy. Niestety wydaje się, że zwłaszcza starsze kobiety i mężczyźni mają z tym w Polsce problem. Tu nie chodzi o uprzywilejowanie odmiennego stanu, a o zdrowie i bezpieczeństwo!

Mówmy o tym głośno. Mówcie to wszystkim dookoła. 

A kobiety w ciąży, nawet te, które dobrze się czują, niech korzystają bez wstydu i przesadnej grzeczności z tego, co im się należy. Nie przepraszajcie za to, że chronicie siebie i własne dziecko! Nauczcie ludzi, dlaczego to ważne! Wciąż, jak się okazuje, za mało osób o tym wie.
 

 

Zobacz także
smutna kobieta wygląda przez okno

Kierowca autobusu nie pomógł kobiecie z 11-tygodniowym dzieckiem! Wylądowała w szpitalu!

5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży

Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]

Produkty zakazane w ciąży - QUIZ dla przyszłych mam

Te produkty są zakazane w ciąży. Czy wiesz dlaczego? Sprawdź się! [TEST]

 Czy w ciąży ustępowano wam miejsc siedzących i przepuszczano w kolejkach?

Źródło: warszawawpigulce.pl, momjunction.com, rp.pl

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

kosmetyki w ciąży - które są toksyczne
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Czy wiesz, których kosmetyków powinnaś unikać w ciąży? [TEST]
Zdrowie w ciąży
Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.

Bardzo często zdarzają się kobiety w ciąży z zaburzeniami tętna płodu . Taki problem wykrywa się podczas badania USG. - Pierwszym pytaniem lekarza wtedy jest to, czy kobieta ciężarna pije zieloną herbatę - mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog - położnik. Zielona herbata szkodliwa dla płodu? Okazuje się, że zielona herbata zawiera m.in. metyloksantyny, są to substancje, które mogą oddziaływać na bodźce przewodzące serca. Substancje, które spożywa mama drogą przewodu krwionośnego przedostają się przez łożysko do płodu. Bariera łożyskowa nie wszystkie substancje przechwytuje, niektóre przedostają się do płodu. - To jest podobnie jak z alkoholem, stężenie alkoholu u płodu jest większe niż u matki, która spożyła ten alkohol - mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog położnik. - Tak samo jest w przypadku herbaty. Zawarte w niej metyloksantyny mogą powodować zaburzenia rytmu płodu , to stężenie w przypadku dorosłego człowieka jest na tyle małe, że nic się nie stanie. U dziecka to stężenie jest małe, ale i dziecko jest małe dlatego może to spowodować zaburzenia rytmu maluszka w łonie mamy. Dlaczego jeszcze warto ograniczyć zieloną herbatę w ciąży Kobiety w ciąży powinny uważać na ilość wypijanej zielonej herbaty , ze względu na zawartość kofeiny, która waha się od 170 do 450 mg kofeiny na 1 litr płynu (w zależności od sposobu zaparzenia i ilości użytej herbaty). Oprócz tego istnieją doniesienia, że taniny znajdujące się w naparze mogą obniżać przyswajanie m.in. kwasu foliowego oraz żelaza. Istnieją też niejednoznaczne wyniki badań dotyczące zmniejszenia wchłanialności żelaza w trakcie jednoczesnego spożywania naparów zielonej herbaty. Jednak w kwestiach, w których nie ma bezsprzecznych dowodów potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, lepiej zachować szczególną ostrożność. Polecamy: Czy można pić zieloną...

brzuch po porodzie
Adobe Stock
Mama
Brzuch po porodzie – jak wygląda, kiedy zniknie, czym smarować?
Brzuch po porodzie nie wygląda od razu tak, jak przed ciążą. W niektórych przypadkach już nigdy nie wraca do poprzedniego stanu. Wiele zależy od tego, jak kobieta o niego zadba – zarówno w czasie połogu, jak i po nim.

Brzuch po porodzie nie od razu robi się płaski. Ten fakt może mocno dziwić kobiety rodzące pierwszy raz. Owszem, brzuch staje się mniej wypukły, niż był przed narodzinami dziecka, ale nadal może wyglądać tak, jak w 5 lub  6. miesiącu ciąży . Na brzuchu mogą być widoczne rozstępy, które pojawiły się pod koniec ciąży, a teraz wyraźnie zmniejszają jędrność skóry. Sprawdź, co można zrobić, aby brzuch po porodzie wrócił do stanu sprzed ciąży. Dowiedz się, z jakimi zmianami w obrębie brzucha należy się pogodzić po przyjściu dziecka na świat.  Spis treści: Brzuch po porodzie naturalnym – jak wygląda? Brzuch po cesarskim cięciu Jak dbać o brzuch po porodzie? Ćwiczenia na brzuch po porodzie Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie? Brzuch po porodzie naturalnym – jak wygląda? Wygląd brzucha po porodzie naturalnym w pewnym stopniu zależy od tego, jak kobieta dbała o siebie w czasie ciąży – ile przybrała na wadze, jak pielęgnowała swoją skórę i w jakim stanie są jej mięśnie. Warto zdawać sobie sprawę, że nie na wszystkie czynniki można mieć wpływ. Na przykład o tym, czy na skórze pojawiają się rozstępy, decydują również hormony i czynniki dziedziczne. Nie bez znaczenia jest także wiek, w którym kobieta zaszła w ciążę. Brzuch po porodzie zwykle jest: bardziej wystający niż przed ciążą – brzuch bardziej wystaje, gdy mięśnie brzucha są mniej jędrne, nieco obwisły – im gorsza jędrność skóry, tym większa tendencja do „zwisania” brzucha.  Skóra na brzuchu po porodzie jest luźna – to zupełnie normalne zjawisko, bo skóra jest jeszcze rozciągnięta przez wcześniejsze rozmiary brzucha, pomarszczona – jeśli pojawiły się na niej rozstępy. Ryzyko wystąpienia rozstępów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz