Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niskie ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Niskie ciśnienie w ciąży – dlaczego dokucza, jak się objawia, jak sobie z nim radzić

Niskie ciśnienie krwi w ciąży to ciśnienie poniżej 100/60 mmHg. Objawia się zawrotami głowy, omdleniami i brakiem energii u przyszłej mamy. Jego przyczyną może być anemia, niedoczynność tarczycy lub odwodnienie. Najprostszym sposobem podniesienia ciśnienia w ciąży mogą być aktywność i zdrowy tryb życia. Nieznacznie niskie ciśnienie nie jest groźne dla zdrowia kobiety i dziecka, jeżeli jednak są to duże i utrzymujące się spadki, koniecznie trzeba je leczyć, gdyż może zakłócić przebieg ciąży.

Niskie ciśnienie w ciąży najczęściej nie jest powodem do obaw o zdrowie kobiety i dziecka (w przeciwieństwie do wysokiego ciśnienia). Z reguły skutkuje jednak gorszym samopoczuciem ciężarnej. Przyszłej mamie brakuje energii, jest osłabiona i ospała. Na szczęście niskie ciśnienie w ciąży jest stanem przejściowym, najczęściej dokucza na początku ciąży, a w III trymestrze zazwyczaj wraca do normy.

Spis treści:


Kiedy ciśnienie w ciąży jest za niskie?

Niskie ciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na podstawie serii pomiarów, które powinny być przeprowadzane w różnych dniach, ale w podobnych warunkach. Jeżeli każdy z pomiarów wskaże wartość niższą niż 100/60 mmHg, oznacza to, że dana osoba rzeczywiście cierpni na niskie ciśnienie. 

Prawidłowe ciśnienie w ciąży wynosi 120/80 mmHg. O niedociśnieniu krwi (hipotensja, hipotonia) mówimy, gdy: 

  • ciśnienie skurczowe jest niższe niż 100 mmHg lub
  • ciśnienie rozkurczowe jest niższe niż 60 mmHg.


Jakie ciśnienie krwi w ciąży uznaje się za prawidłowe?
Optymalne ciśnienie tętnicze skurczowe mieści się w przedziale 120–129 mm Hg,
ciśnienie rozkurczowe – od 80 do 84 mm Hg.

Prawidłowo różnica między ciśnieniem rozkurczowym a skurczowym powinna wynosić od 30 do 50 mm Hg. Za niskie ciśnienie krwi uznaje się to, które jest poniżej normy. 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Czy niskie ciśnienie w ciąży może być niebezpieczne?

Zdaniem specjalistów niskie ciśnienie w ciąży nie powinno zagrażać życiu matki lub dziecka. Zdarza się jednak, że długo utrzymujące się niskie ciśnienie może być niebezpieczne. Może być np. przyczyną odwodnienia kobiety. Dużym zagrożeniem związanym z zawrotami głowy (spowodowanymi niskim ciśnieniem w ciąży) jest upadek ciężarnej. Może wtedy dojść do groźnego urazu głowy lub brzucha kobiety (a co za tym idzie – dziecka, które znajduje się w brzuchu matki). 


Najpoważniejszą, ale też bardzo rzadką konsekwencją niskiego ciśnienia jest niedokrwienie dziecka i niewydolność łożyska. Może to spowodować zahamowanie wzrostu płodu – tzw. hipotrofię, wady ośrodkowego układu nerwowego płodu, poród przedwczesny lub poronienie.

Niektóre kobiety zastanawiają się, czy niskie ciśnienie może być objawem ciąży. Owszem, niskie ciśnienie może być jedną ze zmian, które odczuwa kobieta po zapłodnieniu. W czasie ciąży zachodzi wiele procesów, które wpływają między innymi na obniżenie ciśnienia krwi.

Objawy niskiego ciśnienia w ciąży

Na początku ciąży wiele przyszłych mam odczuwa brak energii życiowej i sił witalnych. Ma to związek z fizjologicznym niedociśnieniem, które pojawia się w tym okresie. Zwykle stwierdza je lekarz ginekolog podczas kontrolnej wizyty.

Przy większym spadku ciśnienia u ciężarnej mogą się pojawić:

  • osłabienie,
  • mroczki przed oczami,
  • zaburzenia widzenia,
  • szumy w uszach,
  • bóle i zawroty głowy,
  • omdlenia.


Niskiemu ciśnieniu krwi w ciąży może towarzyszyć wysoki puls i przyspieszone bicie serca. Nie jest to powód do szczególnego niepokoju, gdyż tętno u ciężarnej wzrasta o nawet 20 uderzeń na minutę. Wynika to z tego, ze przy niskim ciśnieniu serce musi się mocniej napracować, aby przepompować więcej krwi (w czasie ciąży jej ilość w organizmie wyraźnie się zwiększa). To dzięki szybkiej pracy serca organizm może być dobrze ukrwiony i dotleniony.

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Ciśnienie tętnicze krwi spada od początku ciąży. Ciśnienie skurczowe może być niższe o 5-10 mmHg, a rozkurczowe nawet o 15 mmHg. I jest to zupełnie normalne. Dlatego mówi się o fizjologicznym niedociśnieniu.

Za niższe wartości odpowiada jeden z ciążowych hormonów – progesteron. Rozluźnia mięśnie, aby nie dochodziło do przedwczesnych skurczów macicy. W ten sposób zmniejsza ryzyko poronienia. Przy okazji rozszerzają się również naczynia krwionośne, aby do dziecka dopływało więcej krwi. Im szersze naczynia krwionośne, tym ciśnienie płynącej nimi krwi niższe.

Gorsze samopoczucie kobiety w pierwszych tygodniach ciąży, gorzej dotleniony mózg i inne przykre objawy niedociśnienia to tak naprawdę cena, jaką płaci ona za to, aby dziecko miało lepsze warunki do rozwoju.

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi w ciąży:

Jak podnieść niskie ciśnienie w ciąży?

W większości przypadków z niskim ciśnieniem można sobie poradzić bez leczenia.

Domowe sposoby na podniesienie ciśnienia:

  • picie dużej ilości płynów – często i małymi łykami, w ten sposób najlepiej nawodni się organizm, to ważne, zwłaszcza gdy cierpi się na uciążliwe wymioty na początku ciąży; kobieta w ciąży musi przyjmować w ciągu dnia minimum 2–2,5 litra wody,
  • unikanie przegrzania – zrezygnować z gorących kąpieli, grubego ubierania się; gdy jest za gorąco, żyły się rozszerzają i ciśnienie krwi jeszcze bardziej się obniża; z tego powodu nie powinno się korzystać też z sauny,
  • aktywność fizyczna – przy długim staniu lub siedzeniu, pojawiają się kłopoty z krążeniem krwi, mniej tlenu dopływa do mózgu i łatwiej pojawiają się zawroty głowy lub nawet omdlenia,
  • spanie na boku (najlepiej lewym, co poprawia przepływ krwi i dotlenienie całego organizmu) – pod koniec ciąży niskie ciśnienie może pojawiać się, gdy leży się na plecach, wówczas brzuch uciska główne naczynia krwionośne, co może być przyczyną zawrotów głowy, zwłaszcza gdy długo leży się w takiej pozycji,
  • wstawanie powoli – po nocnym wypoczynku, dłuższym siedzeniu przed telewizorem trzeba zmieniać pozycję powoli, aby nie zakręciło się w głowie (ten nagły spadek ciśnienia krwi nosi nazwę niedociśnienia ortostatycznego),
  • picie kawy lub herbaty – nie można przesadzać z ilością kofeiny, ale picie kawy w ciąży i herbaty nie jest zabronione.
Mająca działanie pobudzające kawa może pomóc przy niskim ciśnieniu w ciąży, ale warto ograniczyć jej picie do maksymalnie 2 filiżanek.

Kiedy do szpitala przy niskim ciśnieniu w ciąży?

Jeżeli kobiecie w ciąży oprócz niskiego ciśnienia dokuczają także bóle głowy, omdlenia, mroczki przed oczami i osłabienie powinna udać się do lekarza. Jeżeli przyszła mama czuje, że robi się jej słabo, jak najszybciej powinna usiąść – najlepiej na podłodze.

Specjalista ustali przyczynę niskiego ciśnienia krwi i poradzi, jak je podnieść. Konsultacji lekarskiej wymaga również niskie ciśnienie w ciąży wynoszące 80/50 mmHg.

Zobacz także:

Kobieta z bólem głowy i karku
© MediablitzImages - Fotolia.com
Mama
Jakim chorobom towarzyszą zawroty głowy?
Cierpisz na zawroty głowy, które objawiają się jako zaburzenia równowagi? Wydaje ci się, że świat wiruje wokół ciebie, masz poczucie, że ściąga cię w jedną stronę? Te objawy mogą towarzyszyć różnym chorobom. Sprawdź, jakim.

Jeśli zawroty głowy pojawiają się sporadycznie, raczej nie ma się czym przejmować. Jeżeli jednak pojawiają się regularnie lub są tak silne, że utrudniają normalne funkcjonowanie, trzeba o niech koniecznie powiedzieć lekarzowi. Weźmie on pod uwagę inne towarzyszące zawrotom głowy objawy i skieruje nas na odpowiednie badania (np. EKG, RTG kręgosłupa, USG tętnic szyjnych oraz badanie słuchu i próby błędnikowe). Po potwierdzeniu wstępnej diagnozy lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Sprawdź, w jakich chorobach najczęściej występują zawroty głowy . Problemy z błędnikiem Błędnik znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest on odpowiedzialny za zmysł słuchu i równowagi . Zaburzenia jego pracy mogą wynikać ze stanu zapalnego lub być skutkiem uszkodzenia czy niedokrwienia (np. z powodu miażdżycy). Zwykle problemy z błędnikiem leczy się farmakologicznie oraz poprzez specjalne ćwiczenia. Do najczęstszych objawów sugerujących kłopoty z błędnikiem należą: zawroty głowy , oczopląs (mimowolne rytmiczne ruchy gałek ocznych), szumy w uszach, nudności, wymioty, omdlenia . Ważne! Przy zaburzeniach pracy błędnika nie pojawiają się ani bóle głowy, ani podwyższona temperatura ciała. Zobacz także: Czy można być chorym na... pogodę? Nadciśnienie Pod tym pojęciem rozumiemy nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego (powyżej 139/89 mmHg). U osób cierpiących na nadciśnienie (gdy ten stan utrzymuje się długo) lub u osób, u których doszło do nagłego skoku ciśnienia, mogą pojawić się zawroty głowy , bóle głowy w rejonie potylicy, pulsowanie w skroniach, mroczki przed oczami, kłopoty ze snem . Zwykle w takich przypadkach lekarz przepisuje leki na ustabilizowanie ciśnienia . Zaleca się również zmianę diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Uwaga! Zawroty głowy mogą się również pojawić przy zbyt niskim ciśnieniu, zwykle przy zbyt gwałtownej...

Badanie ciśnienia w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Pomiar ciśnienia tętniczego w ciąży
Kiedy i po co wykonuje się pomiar ciśnienia tętniczego w ciąży? Czy trzeba się do tego badania przygotować? Kiedy mamy do czynienia z nadciśnieniem, a kiedy z niedociśnieniem?

Kiedy należy wykonać pomiar ciśnienia? Pomiar ciśnienia tętniczego w ciąży należy wykonywać podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę (czyli co 4-5 tygodni). W uzasadnionych przypadkach (np. ryzyka choroby nadciśnieniowej czy niedociśnienia) ciężarna może wykonywać te pomiary również w domu, codziennie. Pomiar ciśnienia tętniczego można wykonać ciśnieniomierzem elektronicznym (naramiennym, nadgarstkowym) lub sprężynowym (w przypadku tego ostatniego potrzebny jest również stetoskop, więc na tym sprzęcie zwykle badanie przeprowadza lekarz lub położna). W jakim celu wykonuje się pomiar ciśnienia tętniczego? Aby sprawdzić, czy parametry ciśnienia są prawidłowe, a w przypadku nadciśnienia czy niedociśnienia, rozpocząć odpowiednie leczenie. Jak należy się przygotować do badania? Na 30 minut przed badaniem nie należy podejmować wysiłku fizycznego, lepiej też nie jeść i nie pić. Przed każdym pomiarem ciśnienia należy odpocząć 5-10 minut. Jeśli ciężarna robi pomiar ciśnienia sama, w domu, warto by robiła je o podobnej porze i zapisywała wyniki w specjalnej książeczce (łatwiej wtedy porównać zmierzone wartości). Pierwsze badanie wykonuje się na obu rękach (w celach porównawczych), kolejne na tym ramieniu, na którym ciśnienie było wyższe . Jeśli na obu ramionach było porównywalne, pomiar bierze się z ręki niedominującej (u praworęcznych z lewej, a u leworęcznych z prawej). Podczas badania należy usiąść wygodnie (lepiej nie krzyżować nóg, ani nie zakładać nogi na nogę). Ramię, na którym będzie robiony pomiar, powinno znajdować się na wysokości serca (najlepiej położyć je na stół czy biurko), powinno być rozluźnione, nie powinno go uciskać żadne ubranie. Podczas badania nie należy rozmawiać czy ruszać się.   Warto przeczytać:   Za wysokie ciśnienie w ciąży jest groźne – dlaczego?​ Jak...

plamienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Plamienie w ciąży – wygląd, przyczyny, zagrożenia, kiedy do szpitala
Plamienie w ciąży występuje dość powszechnie i nie zawsze zapowiada problemy. Najczęstszą przyczyną plamienia na początku ciąży jest implantacja zarodka. Każde krwawienie u ciężarnej należy skonsultować z lekarzem, który ustali, co jest jego powodem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszą mu inne objawy, najprawdopodobniej nie dzieje się nic złego.

Plamienie może pojawić się na każdym etapie ciąży. Najczęściej spowodowane jest zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety. Intensywność plamienia zazwyczaj jest niewielka – to tylko podbiegnięta krwią wydzielina z pochwy. Warto jednak pamiętać, że nawet wyraźne krwawienie nie musi być objawem poronienia. Spis treści: Plamienie w ciąży – wygląd Plamienie w ciąży – implantacja zarodka Przyczyny plamienia w ciąży Ile trwa plamienie w ciąży? Plamienie w ciąży – co robić? Plamienie w ciąży – kiedy do szpitala? Plamienie w ciąży – wygląd Plamienie w ciąży może mieć różny kolor – może być zarówno brązowy, czerwony, jak i różowy. Barwa wydzieliny zależy od tego, czy krew zaczęła już krzepnąć (wtedy robi się brązowa). Kolor plamienia w ciąży nie ma wielkiego znaczenia, najważniejsza jest intensywność plamienia oraz to, czy nie występują jednocześnie inne niepokojące objawy, np. nasilający się ból.   Plamienie w ciąży – co oznacza kolor wydzieliny:  brązowe plamienie w ciąży oznacza, że krew zaczęła już krzepnąć, kolor czerwony oznacza świeżą krew, różowe plamienie w ciąży to nieznaczne krwawienie (krew jest rozrzedzona wydzielinami) ze świeżej krwi. Plamienie w ciąży różni się od krwawienia intensywnością, obfitością i bólem, którego przy plamieniu zwykle nie ma. Pojawiającego się na początku ciąży plamienia nie sposób też pomylić z miesiączką – ta ostatnia bowiem nie występuje w ciąży. Ale jeśli kobieta ma wątpliwości, czy ślady krwi na bieliźnie powinna wiązać z plamieniem związanym z ewentualną ciążą, czy jednak z pojawieniem się miesiączki, podpowiedzią jest to, że podczas menstruacji dochodzi do nasilenia krwawienia w kolejnym dniu, często pojawia się ból...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz