Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Stan przedrzucawkowy
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Stan przedrzucawkowy może zapowiadać pojawienie się niebezpiecznej rzucawki ciążowej, zagrażającej życiu matki i dziecka. Obawia się m.in. wysokim ciśnieniem tętniczym w ciąży. Jak go leczyć?

Stan przedrzucawkowy (preeklampsja – PE) to zespół objawów występujących w przebiegu gestozy (dawniej nazywanej zatruciem ciążowym). Pojawia się po 20, a najczęściej po 34 tygodniu ciąży. Nie można go lekceważyć. Leczenie go to jedyny sposób, aby zapobiec groźnej rzucawce ciążowej, która może doprowadzić do śmierci matki i dziecka.

Spis treści:

Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka

Wśród przyczyn, które mogą wpłynąć na pojawienie się stanu przedrzucawkowego, wymienia się:

  • przewlekłe choroby nerek ciężarnej,
  • cukrzycę (typu 1 i 2),
  • nadciśnienie tętnicze (przewlekłe oraz powstałe dopiero w trakcie ciąży),
  • niektóre choroby autoimmunologiczne, np. toczeń,
  • ciążę po 40. roku życia,
  • przerwę między obecną ciążą a poprzednią większą niż 10 lat,
  • pierwszą ciążę,
  • ciążę mnogą,
  • wysoki wskaźnik BMI,
  • występowanie stanu przedrzucawkowego w ciąży u osób z bliskiej rodziny.

Stan przedrzucawkowy: objawy

Stan przedrzucawkowy rozpoznaje się, gdy:

  • ciśnienie tętnicze w ciąży jest wyższe – przekracza 140/90 mmHg u kobiet, które dotąd miały prawidłowe wyniki. 
  • rośnie zawartość białka w moczu – przekracza 300 mg na dobę (niższą uznaje się za fizjologiczną dla okresu ciąży).
  • mogą pojawić się uogólnione obrzęki – nie ustępują po nocnym odpoczynku i/lub obejmują nie tylko stawy skokowe i dłonie, ale także twarz i podbrzusze.
  • narastającym obrzękom towarzyszy zbyt szybki przyrost masy ciała
Uwaga! Jeśli w ostatnim trymestrze ciąży przybierasz na wadze więcej niż 0,5 kilograma tygodniowo, prawdopodobnie masz utajone obrzęki. 

Leczenie stanu przedrzucawkowego 

Stanu przedrzucawkowego nie należy lekceważyć. Jak najszybciej idź do lekarza i stosuj się do jego wskazówek. Leczenie jest bardzo skuteczne. Kiedyś na rzucawkę umierało nawet 30 proc. dotkniętych nią kobiet. Dziś robi się wszystko, by do niej nie dopuścić. Do śmierci z jej powodu dochodzi bardzo rzadko.

  • Nie protestuj, gdy okaże się, że musisz iść do szpitala – kobiet w ciąży ze stanem przedrzucawkowym powinny być leczone w szpitalu (poza bardzo łagodnymi przypadkami). Pozwala to regularnie monitorować stan mamy i dziecka.  
  • Licz się z cesarką – ciążę w wielu przypadkach trzeba zakończyć przed terminem przez cesarskie cięcie (czasami także w przypadku łagodnego lub umiarkowanego stanu przedrzucawkowego). 
  • Uważaj po porodzie – nawet po narodzinach dziecka może dojść do rzucawki, dlatego twój stan zdrowia trzeba będzie dalej monitorować. 

Stan przedrzucawkowy a rzucawka ciążowa

Stan przedrzucawkowy pojawia się w wyniku tzw. zatrucia ciążowego (gestozy). Jeśli nie leczymy jego objawów (białkomocz i nadciśnienie tętnicze), jego skutkiem może być atak rzucawki. Rzucawka ciążowa to napad obejmujących całe ciało drgawek. Kiedy można przypuszczać, że do niego dojdzie? Wtedy, gdy do nadciśnienia i białkomoczu dołączają następujące objawy: 

  • silne bóle i zawroty głowy w ciąży 
  • niepokój, pobudzenie 
  • zaburzenia świadomości 
  • zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, widzenie za mgłą lub podwójne 
  • mdłości, wymioty, bóle nadbrzusza 
  • nagły wzrost i tak wysokiego  już ciśnienia

 

Przy rzucawce ciążowej zmieniają się także wyniki badań:

  • wzrasta poziom aminotransferaz wątrobowych ALAT i ASPAT
  • gwałtownie spada poziom hemoglobiny
  • gwałtownie spada poziom płytek krwi
Uwaga: Gdy pojawią się objawy rzucawki, natychmiast wezwij karetkę. Liczy się każda minuta!

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, ginekolog-położnik ginekolog położnik, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie

Zobacz też:

Jak zapobiegać zatruciu ciążowemu (stan przedrzucawkowy - objawy)? film

opuchlizna w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Opuchlizna w ciąży: co pomoże na obrzęki i kiedy iść do lekarza?
Opuchlizna w ciąży najczęściej pojawia się w okolicy nóg, stóp i rąk. Ale zdarza się, że obrzęki występują także na twarzy. Za opuchliznę u ciężarnej odpowiada m.in. nadmierne gromadzenie wody w organizmie. Może to też świadczyć o gestozie, dlatego nie wolno puchnięcia lekceważyć. Warto wypróbować bezpieczne sposoby na obrzęki w czasie ciąży.

Opuchlizna w ciąży dotyka aż 3/4 przyszłych mam. Nogi i stopy zwykle puchną pod koniec ciąży. Opuchlizna przed porodem to często jeden z najwcześniejszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Organizm gromadzi bowiem zapasy wody i w ten sposób przygotowuje się na utratę krwi. Czasem jednak opuchlizna w ciąży to sygnał, by jak najszybciej odwiedzić lekarza. Spis treści: 1. Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej? 2. Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne? 3. Kiedy z obrzękiem w ciąży należy udać się do lekarza? 4. O czym świadczy duża opuchlizna w ciąży? 5. Czym są niewidoczne obrzęki w ciąży? 6. Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki w ciąży? 7. Co stosować na opuchliznę nóg i stóp w ciąży? Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej? Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się na kończynach górnych i dolnych. Najczęściej w ciąży puchną dłonie i nogi w okolicy kostki, a także stopy. Widać to szczególnie wieczorem. Czasem – niestety – obrzęk występuje również na twarzy, udach i brzuchu. Zdarza się nawet opuchlizna wzgórka łonowego (ból i obrzęk spojenia łonowego po porodzie to wskazanie do niezwłocznej konsultacji lekarskiej). Kiedy opuchlizna w ciąży pojawia się na kilku częściach ciała jednocześnie , należy udać się z nią do lekarza, ponieważ może być sygnałem o niepokojących zmianach w organizmie ciężarnej, tj. gestozie ciężarnych .  Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne? Zwykle opuchlizna w ciąży nie jest niebezpieczna. Nie ma powodów do niepokoju, gdy obrzęki występują na nogach i stopach, oraz gdy: pojawiają się po 36. tygodniu ciąży , czyli tuż przed porodem są niewielkie dotyczą stawu skokowego, stóp i palców dłoni  ustępują po nocy nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy...

ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciśnienie w ciąży: kiedy jest prawidłowe, a kiedy za niskie lub za wysokie?
Ciśnienie w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz także prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do niedotlenienia dziecka, dlatego tak ważne jest, by je regularnie kontrolować.

Ciśnienie w ciąży może znacznie różnić się od tego, które kobieta miała wcześniej. U przyszłej mamy może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów, lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi na każdej wizycie. Podpowiadamy, kiedy są one za wysokie, a kiedy za niskie i o czym świadczy nieprawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży. Spis treści:   Normy ciśnienia w ciąży Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Niskie ciśnienie w ciąży Wysokie ciśnienie w ciąży Normy ciśnienia w ciąży Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża –   o około 5-10 mm Hg między 12. i 26. tygodniem ciąży. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność z powodu progesteronu, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy sprzed ciąży. Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. U niektórych kobiet ciśnienie, zamiast spadać, rośnie ponad normę. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu...

kobieta, mama, ciąża, lekarz, badania, zdrowie w ciąży, ciśnienie
Zdrowie w ciąży
Wysokie ciśnienie w ciąży. Objawy, komu grozi, kiedy przyjmować leki?
Wysokie ciśnienie w ciąży staje się coraz częstszą dolegliwością przyszłych mam. Okazuje się, że ciśnienia nie muszą mierzyć wyłącznie emeryci. To badanie jest ważne również dla kobiet w ciąży. Przeczytaj dlaczego trzeba mierzyć ciśnienie i sprawdź, jakie ciśnienie jest najlepsze.

Wysokie ciśnienie w ciąży dotyczy coraz większej liczby ciężarnych. Nawet jeśli nigdy nie miałaś problemów z ciśnieniem , położna będzie ci je mierzyła podczas każdej wizyty kontrolnej. To ważne badanie, bo wysokość ciśnienia w ciąży dostarcza informacji o zdrowiu kobiety i płodu: – Chodzi o to, by sprawdzić, czy przyszła mama nie ma nadciśnienia, które, gdyby oczywiście wymknęło się spod kontroli, mogłoby być dla niej i dla płodu bardzo groźne – tłumaczy Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik. Spis treści: Wysokie ciśnienie w ciąży. Zmiany ciśnienia Wysokie ciśnienie w ciąży. Nadciśnienie indukowane Wysokie ciśnienie w ciąży. Objawy Wysokie ciśnienie w ciąży. Jak o siebie dbać? Nadciśnienie w ciąży. Kiedy przyjmować leki? Nadciśnienie w ciąży - komu grozi? Nadciśnienie w ciąży efektem białego fartucha? Co z za niskim ciśnieniem? Wysokie ciśnienie w ciąży. Zmiany ciśnienia Wysokie ciśnienie w ciąży dotyczy kobiet od drugiego trymestru. Na ogół w ciągu pierwszych miesięcy ciąży ciśnienie tętnicze krwi trochę spada. To przez progesteron, czyli hormon wytwarzany przez łożysko. – Rozluźnia on nie tylko mięsień macicy, powstrzymując ją przed przedwczesnymi skurczami, ale też narządy, których ściany zbudowane są z mięśni, czyli naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego – mówi Artur Kucharski. U około 5–10 proc.  kobiet dzieje się jednak inaczej: ciśnienie zamiast spadać, rośnie ponad normę, tzn. przekracza 135/85 mmHg. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży , przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Wysokie ciśnienie w ciąży. Nadciśnienie indukowane - czym jest? Jeśli przyszła mama nie miała wcześniej nadciśnienia, to mówi się o...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz