Stan przedrzucawkowy
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Stan przedrzucawkowy może zapowiadać pojawienie się niebezpiecznej rzucawki ciążowej, zagrażającej życiu matki i dziecka. Obawia się m.in. wysokim ciśnieniem tętniczym w ciąży. Jak go leczyć?

Stan przedrzucawkowy (preeklampsja – PE) to zespół objawów występujących w przebiegu gestozy (dawniej nazywanej zatruciem ciążowym). Pojawia się po 20, a najczęściej po 34 tygodniu ciąży. Nie można go lekceważyć. Leczenie go to jedyny sposób, aby zapobiec groźnej rzucawce ciążowej, która może doprowadzić do śmierci matki i dziecka.

Spis treści:

Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka

Wśród przyczyn, które mogą wpłynąć na pojawienie się stanu przedrzucawkowego, wymienia się:

 • przewlekłe choroby nerek ciężarnej,
 • cukrzycę (typu 1 i 2),
 • nadciśnienie tętnicze (przewlekłe oraz powstałe dopiero w trakcie ciąży),
 • niektóre choroby autoimmunologiczne, np. toczeń,
 • ciążę po 40. roku życia,
 • przerwę między obecną ciążą a poprzednią większą niż 10 lat,
 • pierwszą ciążę,
 • ciążę mnogą,
 • wysoki wskaźnik BMI,
 • występowanie stanu przedrzucawkowego w ciąży u osób z bliskiej rodziny.

Stan przedrzucawkowy: objawy

Stan przedrzucawkowy rozpoznaje się, gdy:

 • ciśnienie tętnicze w ciąży jest wyższe – przekracza 140/90 mmHg u kobiet, które dotąd miały prawidłowe wyniki. 
 • rośnie zawartość białka w moczu – przekracza 300 mg na dobę (niższą uznaje się za fizjologiczną dla okresu ciąży).
 • mogą pojawić się uogólnione obrzęki – nie ustępują po nocnym odpoczynku i/lub obejmują nie tylko stawy skokowe i dłonie, ale także twarz i podbrzusze.
 • narastającym obrzękom towarzyszy zbyt szybki przyrost masy ciała
Uwaga! Jeśli w ostatnim trymestrze ciąży przybierasz na wadze więcej niż 0,5 kilograma tygodniowo, prawdopodobnie masz utajone obrzęki. 

Leczenie stanu przedrzucawkowego 

Stanu przedrzucawkowego nie należy lekceważyć. Jak najszybciej idź do lekarza i stosuj się do jego wskazówek. Leczenie jest bardzo skuteczne. Kiedyś na rzucawkę umierało nawet 30 proc. dotkniętych nią kobiet. Dziś robi się wszystko, by do niej nie dopuścić. Do śmierci z jej powodu dochodzi bardzo rzadko.

 • Nie protestuj, gdy okaże się, że musisz iść do szpitala – kobiet w ciąży ze stanem przedrzucawkowym powinny być leczone w szpitalu (poza bardzo łagodnymi przypadkami). Pozwala to regularnie monitorować stan mamy i dziecka.  
 • Licz się z cesarką – ciążę w wielu przypadkach trzeba zakończyć przed terminem przez cesarskie cięcie (czasami także w przypadku łagodnego lub umiarkowanego stanu przedrzucawkowego). 
 • Uważaj po porodzie – nawet po narodzinach dziecka może dojść do rzucawki, dlatego twój stan zdrowia trzeba będzie dalej monitorować. 

Stan przedrzucawkowy a rzucawka ciążowa

Stan przedrzucawkowy pojawia się w wyniku tzw. zatrucia ciążowego (gestozy). Jeśli nie leczymy jego objawów (białkomocz i nadciśnienie tętnicze), jego skutkiem może być atak rzucawki. Rzucawka ciążowa to napad obejmujących całe ciało drgawek. Kiedy można przypuszczać, że do niego dojdzie? Wtedy, gdy do nadciśnienia i białkomoczu dołączają następujące objawy: 

 • silne bóle i zawroty głowy w ciąży 
 • niepokój, pobudzenie 
 • zaburzenia świadomości 
 • zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, widzenie za mgłą lub podwójne 
 • mdłości, wymioty, bóle nadbrzusza 
 • nagły wzrost i tak wysokiego  już ciśnienia

 

Przy rzucawce ciążowej zmieniają się także wyniki badań:

 • wzrasta poziom aminotransferaz wątrobowych ALAT i ASPAT
 • gwałtownie spada poziom hemoglobiny
 • gwałtownie spada poziom płytek krwi
Uwaga: Gdy pojawią się objawy rzucawki, natychmiast wezwij karetkę. Liczy się każda minuta!

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, ginekolog-położnik ginekolog położnik, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie

Zobacz też:

Jak zapobiegać zatruciu ciążowemu (stan przedrzucawkowy - objawy)? film

opuchlizna w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Opuchlizna w ciąży: co pomoże na obrzęki i kiedy iść do lekarza?
Opuchlizna w ciąży najczęściej pojawia się w okolicy nóg, stóp i rąk. Ale zdarza się, że obrzęki występują także na twarzy. Za opuchliznę u ciężarnej odpowiada m.in. nadmierne gromadzenie wody w organizmie. Może to też świadczyć o gestozie, dlatego nie wolno puchnięcia lekceważyć. Warto wypróbować bezpieczne sposoby na obrzęki w czasie ciąży.

Opuchlizna w ciąży dotyka aż 3/4 przyszłych mam. Nogi i stopy zwykle puchną pod koniec ciąży. Opuchlizna przed porodem to często jeden z najwcześniejszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Organizm gromadzi bowiem zapasy wody i w ten sposób przygotowuje się na utratę krwi. Czasem jednak opuchlizna w ciąży to sygnał, by jak najszybciej odwiedzić lekarza. Spis treści: 1. Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej? 2. Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne? 3. Kiedy z obrzękiem w ciąży należy udać się do lekarza? 4. O czym świadczy duża opuchlizna w ciąży? 5. Czym są niewidoczne obrzęki w ciąży? 6. Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki w ciąży? 7. Co stosować na opuchliznę nóg i stóp w ciąży? Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej? Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się na kończynach górnych i dolnych. Najczęściej w ciąży puchną dłonie i nogi w okolicy kostki, a także stopy. Widać to szczególnie wieczorem. Czasem – niestety – obrzęk występuje również na twarzy, udach i brzuchu. Zdarza się nawet opuchlizna wzgórka łonowego (ból i obrzęk spojenia łonowego po porodzie to wskazanie do niezwłocznej konsultacji lekarskiej). Kiedy opuchlizna w ciąży pojawia się na kilku częściach ciała jednocześnie , należy udać się z nią do lekarza, ponieważ może być sygnałem o niepokojących zmianach w organizmie ciężarnej, tj. gestozie ciężarnych .  Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne? Zwykle opuchlizna w ciąży nie jest niebezpieczna. Nie ma powodów do niepokoju, gdy obrzęki występują na nogach i stopach, oraz gdy: pojawiają się po 36. tygodniu ciąży , czyli tuż przed porodem są niewielkie dotyczą stawu skokowego, stóp i palców dłoni  ustępują po nocy nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy...

ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciśnienie w ciąży: kiedy jest prawidłowe, a kiedy za niskie lub za wysokie?
Ciśnienie w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz także prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do niedotlenienia dziecka, dlatego tak ważne jest, by je regularnie kontrolować.

Ciśnienie w ciąży może znacznie różnić się od tego, które kobieta miała wcześniej. U przyszłej mamy może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów, lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi na każdej wizycie. Podpowiadamy, kiedy są one za wysokie, a kiedy za niskie i o czym świadczy nieprawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży. Spis treści: Normy ciśnienia w ciąży Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Niskie ciśnienie w ciąży Wysokie ciśnienie w ciąży Normy ciśnienia w ciąży Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża –   o około 5-10 mm Hg między 12. i 26. tygodniem ciąży. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność z powodu progesteronu, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy sprzed ciąży. Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. U niektórych kobiet ciśnienie, zamiast spadać, rośnie ponad normę. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Jeśli przyszła mama nie miała...

kobieta, mama, ciąża, lekarz, badania, zdrowie w ciąży, ciśnienie
Zdrowie w ciąży
Wysokie ciśnienie w ciąży. Objawy, komu grozi, kiedy przyjmować leki?
Wysokie ciśnienie w ciąży staje się coraz częstszą dolegliwością przyszłych mam. Okazuje się, że ciśnienia nie muszą mierzyć wyłącznie emeryci. To badanie jest ważne również dla kobiet w ciąży. Przeczytaj dlaczego trzeba mierzyć ciśnienie i sprawdź, jakie ciśnienie jest najlepsze.

Wysokie ciśnienie w ciąży dotyczy coraz większej liczby ciężarnych. Nawet jeśli nigdy nie miałaś problemów z ciśnieniem , położna będzie ci je mierzyła podczas każdej wizyty kontrolnej. To ważne badanie, bo wysokość ciśnienia w ciąży dostarcza informacji o zdrowiu kobiety i płodu: – Chodzi o to, by sprawdzić, czy przyszła mama nie ma nadciśnienia, które, gdyby oczywiście wymknęło się spod kontroli, mogłoby być dla niej i dla płodu bardzo groźne – tłumaczy Artur Kucharski, specjalista ginekolog położnik. Spis treści: Wysokie ciśnienie w ciąży. Zmiany ciśnienia Wysokie ciśnienie w ciąży. Nadciśnienie indukowane Wysokie ciśnienie w ciąży. Objawy Wysokie ciśnienie w ciąży. Jak o siebie dbać? Nadciśnienie w ciąży. Kiedy przyjmować leki? Nadciśnienie w ciąży - komu grozi? Nadciśnienie w ciąży efektem białego fartucha? Co z za niskim ciśnieniem? Wysokie ciśnienie w ciąży. Zmiany ciśnienia Wysokie ciśnienie w ciąży dotyczy kobiet od drugiego trymestru. Na ogół w ciągu pierwszych miesięcy ciąży ciśnienie tętnicze krwi trochę spada. To przez progesteron, czyli hormon wytwarzany przez łożysko. – Rozluźnia on nie tylko mięsień macicy, powstrzymując ją przed przedwczesnymi skurczami, ale też narządy, których ściany zbudowane są z mięśni, czyli naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego – mówi Artur Kucharski. U około 5–10 proc.  kobiet dzieje się jednak inaczej: ciśnienie zamiast spadać, rośnie ponad normę, tzn. przekracza 135/85 mmHg. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży , przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Wysokie ciśnienie w ciąży. Nadciśnienie indukowane - czym jest? Jeśli przyszła mama nie miała wcześniej nadciśnienia, to mówi się o...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj