Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie w ciąży

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

Jedzenie majonezu w ciąży niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia. Chodzi o zatrucie pokarmowe, którego przyczyną mogą być zawarte w nim skażone jaja. Ryzyko to jednak jest różne w zależności od tego, skąd jaja pochodzą. Ten sam problem dotyczy wszystkich produktów, które wykonuje się z jaj niepoddawanych obróbce termicznej.

Sam majonez w ciąży nie jest groźny, ale takim się staje, jeśli wykonany zostanie ze skażonych jaj. Niektóre pyszne domowe potrawy i desery też zawierają surowe jajka. A to powód, dla którego kobieta w ciąży powinna się dobrze zastanowić przed ich zjedzeniem. Surowe jajka zawiera np.: wspominany już majonez, ale też sernik na zimno, tiramisu i niektóre kremy cukiernicze.

Majonez w ciąży– jakie ryzyko?

Dr hab. Małgorzata Drywień z Katedry Żywienia Człowieka SGGW tłumaczy, że jajka zawierają wiele cennych substancji odżywczych, ale jedzenie ich na surowo może nieść ze sobą pewne ryzyko. Przede wszystkim wiąże się ono z groźną dla zdrowia bakterią, Salmonellą, która powoduje zatrucie pokarmowe. To, czy do niego dojdzie, zależy m.in. od warunków, w jakich została przyrządzona potrawa zawierająca jajka, od jakiego producenta jaja pochodzą i jak były przechowywane. Dotyczy to także majonezu.

Majonez robi się m.in. z surowych jaj. Ryzyko związane z jedzeniem majonezu w ciąży w dużej mierze zależy od tego, kto ten majonez wyprodukował. Jeśli jest on dziełem znanego, renomowanego producenta, ryzyko zatrucia spada, bo wykonuje się go w kontrolowanych warunkach, a same jaja pochodzą z kontrolowanych ferm i są badane.

Znacznie większe ryzyko niesie ze sobą jedzenie domowej roboty majonezu, który wykonany został z jaj kupionych poza sklepem spożywczym. „Sklepowe” jaja przechodzą kontrole i ryzyko, że są skażone, jest znacznie mniejsze niż w przypadku jaj kupowanych na targu lub niewiadomego pochodzenia.

Czy warto jeść majonez w ciąży?

Majonez trudno uznać za szczególnie wartościowy produkt. Jest wysokokaloryczny i bardzo tłusty. Odmawiając sobie majonezu w ciąży nie pozbawisz organizmu niczego, czego nie da się mu dostarczyć wraz ze zdrową dietą.

Domowy majonez z pewnością jest zdrowszy od tego „kupnego”, jeśli chodzi o skład, bo zawiera jedynie jajo, olej, odrobinę octu winnego, soli, pieprzu i musztardy, to jednak ryzyko, że skażony będzie salmonellą może być wyższe. Przy nieodpartej ochocie na majonez, ciężarna powinna jednak sięgnąć po gotowy majonez, choć i ten idealny nie jest.  Ten sklepowy, choć jest bezpieczniejszy od domowego, zawiera jeszcze różne dodatki, w tym cukier, dlatego lepiej jadać go okazjonalnie. 

Poniżej skład trzech najpopularniejszych majonezów:

  • Majonez dekoracyjny Winiary – olej rzepakowy, żółtko jaja 6%, ocet, musztarda, cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (sól wapniowodisodowa EDTA), regulator kwasowości (kwas cytrynowy).
  • Majonez Kielecki (społem Kielce) – woda, olej rzepakowy rafinowany (35 %), musztarda, skrobia modyfikowana, cukier, ocet spirytusowy, białka grochu, sól, maltodekstryna, zagęszczony sok z cytryny w proszku, substancja konserwująca: sorbinian potasu, aromat, barwnik: karoteny, stabilizator: guma ksantanowa, dekstroza.
  • Majonez Mosso – olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia, woda, żółtko jaja 6%, cukier, ocet, sól, gorczyca, substancja zagęszczająca (guma ksantanowa), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), glukoza, aromaty naturalne, przyprawy i ekstrakty przypraw, przeciwutleniacz: e 385, barwnik: ekstrakt z kurkumy. 

Czego jeszcze unikać?

Ze względu na ryzyko zakażenia Salmonellą w ciąży lepiej zrezygnować z kupowania jaj w przypadkowych miejscach, np. na straganach, od ulicznych sprzedawców, czyli wszędzie tam, gdzie nie ma pewności, że zostały wcześniej przebadane. Na wszelki wypadek na czas ciąży lepiej powstrzymać się od jedzenia dań, do których dodaje się surowe jaja – zarówno deserów, serników na zimno jak i sałatek zawierających majonez, którego pochodzenia nie sposób ustalić.

Zobacz też:

jajko, jajka, skorupki, żółtko jajka, jajo, jaja
Fotolia
Żywienie
Jajka – co się w nich kryje i dlaczego są tak ważne w naszej diecie? (film)
Jajko jest źródłem wielu cennych substancji odżywczych. Przez naukowców jajka są nazywane „bombą odżywczą”. Dietetycy zalecają spożywanie nawet 10 jaj tygodniowo (1-2 dziennie). Sprawdź, co się kryje w jajku?

Jajko zawiera proteiny, niemal wszystkie witaminy (w tym cenną witaminę B9, czyli kwas foliowy), karotenoidy, cholinę, niacynę, która reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi, oraz lecytynę, niezbędną do prawidłowej pracy serca i mózgu. Białko jaja, które ma optymalny dla potrzeb człowieka skład aminokwasów, jest niezastąpionym budulcem organizmu. Atutem jaj jest też wysoka zawartość cynku, wapnia, fosforu i żelaza. Jako jeden z nielicznych produktów spożywczych, jaja zawierają naturalny selen i jod. Surowe jajko składa się w ponad 70% z wody, w 12% z białka, niecałe 10% przypada na tłuszcz, 1% to składniki mineralne, mniej niż 1% to węglowodany. Skład chemiczny jaj jest uzależniony od wielu czynników, między innymi: czynników genetycznych, sposobu karmienia niosek, wieku kur, leczenia medycznego.     Posłuchaj, co o wartości odżywczej jajek mówi dr hab. Małgorzata Drywień z Katedry Żywienia Człowieka SGGW, ekspert Farmio .    

jajecznica, jajka
© Barbara Pheby - Fotolia.com
Przepisy
Jajecznica na parze ze szczypiorkiem
Wypróbuj nasz pyszny przepis na jajecznicę na parze. To świetny pomysł na ciepły i szybki posiłek nie tylko dla dzieci, lecz także dla całej rodziny.

  jajko, 2 płaskie łyżeczki masła, 1 łyżka mleka, 1 łyżeczka posiekanego szczypiorku.     Szczypiorek opłucz i osusz, pokrój. Jajo umyj pod bieżącą wodą i sparz wrzątkiem (przez minutę). Zagotuj wodę. Spodeczek uprzednio posmarowany masłem postaw na naczyniu z wrzącą wodą. Wybij na niego jajo, dodaj łyżkę mleka, wymieszaj wszystko i ogrzewaj jajecznicę aż do ścięcia się białka. Zanim podasz dziecku potrawę, posyp ją szczypiorkiem. Wypróbuj inne przepisy idealne na śniadanie

Pasta z awokado
Adobe Stock
Przepisy
Pasta z awokado dla niemowlaka: przepisy z jajkiem i bez jajka. Od kiedy podawać?
Pasta z awokado dla niemowlaka to szybki pomysł na pyszne i wartościowe śniadanie w kolorze wiosny. Od kiedy można podać pastę z awokado niemowlakowi i z czym łączyć awokado? Podpowiadamy i podajemy przepisy na pastę z awokado, także z jajkiem.

Wbrew powszechnej opinii awokado to… owoc. Bardzo kaloryczny, bo w 100 gramach znajduje się aż 160 kcal, za to bardzo zdrowy, pełen witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych. Ze względu na kremową konsystencję awokado jest wspaniałym urozmaiceniem dla niemowlaka w trakcie rozszerzania diety. Podajemy przepis na pierwszą pastę z awokado dla niemowlaka, która posmakuje całej rodzinie. Jak zrobić pastę z awokado dla niemowlaka – bazowy przepis bez jajka Potrzebujesz: ½ awokado kilka kropli soku z cytryny Wykonanie: przekrój awokado na pół. Jeśli planujesz wykorzystać połowę awokado, nie obieraj jej ze skórki i zostaw w niej pestkę, dzięki temu nie ściemnieje tak szybko. Połowę przeznaczoną do pasty obierz ze skórki i rozgnieć awokado widelcem. Skrop kilkoma kroplami soku z cytryny, żeby pasta nie ściemniała. Podawaj z chlebem lub jako dip do warzyw. Jak zrobić pastę z awokado i jajka dla niemowlaka – przepis Potrzebujesz: ½ awokado kilka kropli soku z cytryny jajko ugotowane na twardo Wykonanie: przekrój awokado na pół. Jeśli planujesz wykorzystać połowę awokado, nie obieraj jej ze skórki i zostaw w niej pestkę, dzięki temu nie ściemnieje tak szybko. Połowę przeznaczoną do pasty obierz ze skórki i rozgnieć awokado widelcem. Skrop kilkoma kroplami soku z cytryny, żeby pasta nie ściemniała. Do pasty z awokado dodaj bardzo drobno pokrojone jajko na twardo. Całość wymieszaj. Najlepiej smakuje z chlebem, ale równie dobrze sprawdzi się jako dip, np. do chrupek kukurydzianych. Od kiedy można podać pastę z awokado dla niemowlaka? Pastę z awokado (zarówno z jajkiem, jak i bez niego) możesz podać dziecku po ukończeniu 7. miesiąca życia. Najlepiej jest zacząć od bazowego przepisu na pastę z awokado. Kilka dni później możesz zaserwować maluszkowi wersję z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak