Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
salmonella w ciąży
Sergey Novikov/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Salmonella w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie

Salmonella może stanowić zagrożenie dla ciąży i płodu, zwłaszcza gdy infekcja się przedłuża. Sprawdź, jak objawia się zakażenie salmonellą w ciąży i co powinna zrobić ciężarna, jeśli przypuszcza, że uległa zatruciu bakterią salmonella.

Do zakażenia salmonellą najczęściej dochodzi w wyniku zjedzenia skażonego pokarmu – jaj, niepasteryzowanego mleka lub mięsa drobiowego lub potraw z nich zrobionych i nie poddanych odpowiedniej obróbce termicznej. Salmonellą można również zakazić się w wyniku kontaktu ze zwierzętami: psami, kotami, żółwiami, gołębiami. Sprawdź, jak objawia się salmonella w ciąży i jak postępować w przypadku zakażenia.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Salmonella w ciąży – objawy

Choroba spowodowana bakterią salmonella nazywa się salmonellozą. Jej objawy są podobne u dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży. Początkowo przypominają objawy grypy i wiążą się ze złym samopoczuciem ogólnym. Czasami mogą być mylone z ciążowymi nudnościami. Później pojawiają się kolejne symptomy zakażenia takie jak:

  • gorączka
  • dreszcze
  • bóle brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka.


W ciąży może też występować bezobjawowa salmonelloza. Ciężarna jest zakażona bakterią salmonella, ale nie występują u niej objawy choroby. Taki stan nie jest groźny dla ciąży. Mówi się wtedy o nosicielstwie salmonelli w ciąży, a kobieta będąca nosicielką może być źródłem zakażenia dla innych osób.

Zagrożenia związane z salmonellozą w ciąży

Samo zakażenie salmonellą w ciąży nie jest groźne. Zagrożenie stanowi natomiast odwodnienie, które może być konsekwencją salmonellozy. Odwodnieniu sprzyjają wymioty i biegunka. Odwodnienie u ciężarnej może zakłócić zaopatrzenie płodu w składniki mineralne.

Zagrożeniem jest ciężki przebieg salmonellozy lub przedłużający się czas trwania choroby. Wtedy zwiększa się ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsy u kobiety, co jest też olbrzymim zagrożeniem dla samej ciąży.

Leczenie salmonelli w ciąży

Postępowanie w przypadku salmonellozy jest podobne jak w przypadku każdego innego zatrucia pokarmowego w ciąży. Polega ono przede wszystkim na odpowiednim nawadnianiu organizmu i przyjmowaniu elektrolitów, aby nie dopuścić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych.

Wskazany jest też odpoczynek, lekkostrawna dieta i przyjmowanie węgla leczniczego. Jeśli przebieg choroby jest ciężki, konieczne może być zastosowanie antybiotyków. Nieleczona ciężka salmonelloza w ciąży może prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego, krwawień z jelit oraz zagrożenia zdrowia i życia dziecka.

Zobacz także:

dziecko, ból brzucha, salmonella
Adobe Stock
Zdrowie
Salmonella u dzieci: jak leczyć, jak długo trwa [OBJAWY I POWIKŁANIA]
Zatrucie bakteriami z grupy Salmonella to często efekt złego przechowywania żywności lub braku higieny podczas jedzenia. Jakie pokarmy są źródłem zakażenia? Sprawdź objawy salmonelli u dzieci.

Bakterie z grupy Salmonella mogą wywołać bardzo niebezpieczne zatrucie pokarmowe i zakażenie narządów wewnętrznych oraz odwodnienie (szczególnie groźne dla niemowląt). Jednocześnie łatwo zarazić się salmonellą, bo już znikoma liczba bakterii w jedzeniu wystarczy, by doszło do poważnego zatrucia. Salmonella u dzieci rozwija się zwykle po zjedzeniu zakażonego produktu bez ugotowania go w odpowiednio wysokiej temperaturze. Jak uniknąć zarażenia salmonellą i jak wyglądają objawy u dzieci? Salmonella – skąd się bierze? Bakterie salmonelli rozwijają się w różnych produktach spożywczych, głównie w mięsie, również drobiu i przetworach, jajkach, rybach, twarogach. Niestety mogą też być obecne w produktach przeznaczonych dla dzieci, jak soki owocowe, i produktach z dodatkiem surowych jaj – słoiczkach dla niemowląt i innych gotowych daniach, lodach, pierogach, kremach, majonezie. Do zakażenia salmonellą dochodzi przez kontakt pożywienia z zanieczyszczeniami oraz brak higieny. Ludzie zarażają się przez zjedzenie zakażonego pokarmu albo zjedzenie mięsa lub wypicie mleka zakażonego zwierzęcia. Salmonella u dzieci – objawy Objawy salmonelli u dzieci pojawiają się w krótkim czasie po zjedzeniu zakażonego pokarmu. Już 6 godzin, a najpóźniej 3 dni po zarażeniu u dziecka może wystąpić: silny ból brzucha biegunka , najczęściej wodnista wymioty wysoka gorączka potliwość duże osłabienie brak kontaktu z otoczeniem Salmonella u dzieci – ile trwa Salmonella u dzieci daje nagłe i gwałtowne objawy, które ustępują po 2-3 dniach. W przypadku niemowląt i małych dzieci zazwyczaj konieczne jest leczenie w szpitalu. Ważne! Po ustąpieniu objawów salmonellozy w kale dziecka jeszcze przez kilka dni lub tygodni mogą wciąż znajdować się pałeczki salmonelli. Dlatego po zakończeniu leczenia wykonuje się posiew kału. Salmonella u...

ból brzucha u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Salmonella objawy – co powinno niepokoić
Objawy salmonelli mogą być bardzo groźne, gdyż prowadzą do silnego odwodnienia organizmu. W przypadku ich pojawienia się u małych dzieci konieczna jest hospitalizacja.

Salmonella to właściwie bakterie z grupy Salmonella enterica, inaczej pałeczki paraduru, które wywołują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czyli zatrucie pokarmowe. Zakażenie i objawy salmonelli mogą być bardzo groźne, gdyż prowadzą do silnego odwodnienia organizmu . W przypadku małych dzieci i niemowląt konieczna jest hospitalizacja. Salmonella objawy – czas występowania Objawy zatrucia mogą wystąpić nawet po 6-8 godzinach od spożycia zakażonego produktu. Salmonella "lubi" jaja, mięso, czy przetwory mleczne. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zakażony produkt znajduje się w lodówce z innym jedzeniem, a ono nie podlega obróbce termicznej, to będzie także zakażone np. owoc leżący obok skażonego jajka. Salmonella objawy: Salmonelloza, czyli zakażenie bakterią salmonella może objawiać się: wodnistą biegunką, mdłościami i wymiotami, ostrym bólem brzucha, bólami głowy, gorączką ok. 39 stopni, śluzowo-krwistą wydzieliną w kale.   Dodatkowo dziecko jest osłabione i ma gorszy apetyty . Mogą pojawić się drgawki gorączkowe, obfite poty, dreszcze, silne osłabienie, odwodnienie i trudności w kontakcie z dzieckiem. Po wystąpieniu objawów, szczególnie w przypadku małych dzieci, konieczne jest zgłoszenie się do szpitala . Przy zatruciu salmonellą niezwykle łatwo dochodzi do odwonienia , które może być niebezpieczne dla dziecka. Nawet jeśli objawy zakażenia są jednoznaczne, w szpitalu zazwyczaj wykonuje się tzw. posiew, by upewnić się, czy to salmonella wywołała objawy. Badanie takie wykonuje się także po zakończeniu leczenia. Należy pamiętać, że nawet kilka miesięcy po przebyciu choroby, dziecko może wydalać z kałem pałeczki salmonelli, które nadal zagrażają otoczeniu. Zatrucie salmonellą Źródłem zakażenia są przede wszystkim białkowe produkty spożywcze : mleko, jaja, mięso oraz ich przetwory....

Zatrucie pokarmowe u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Zatrucie pokarmowe u dziecka: objawy i leczenie [kiedy do lekarza?]
Zatrucie pokarmowe u dziecka objawia się przede wszystkim wymiotami i biegunką. Jego przyczyną mogą być bakterie znajdujące się w nieświeżym jedzeniu, zwłaszcza w jajkach, nabiale oraz mięsie zwierząt i ryb, a także kontakt z chorą osobą. Szczególnie niebezpieczne i zagrażające życiu dziecka jest zatrucie jadem kiełbasianym. Zatrucie pokarmowe u dziecka błyskawicznie prowadzi również do niebezpiecznego odwodnienia.

Dziecko jest bardziej narażone na zatrucie pokarmowe niż dorosły. Trzeba przed nim chronić zwłaszcza niemowlęta i małe dzieci , gdyż wymioty i biegunka spowodowane zakażeniem nasilają się niezwykle szybko w tym wieku. Dla dorosłego niewielka ilość bakterii może nie być groźna, jednak dla małego dziecka może nieść o wiele poważniejsze konsekwencje. Zatrucie pokarmowe u dziecka: objawy przyczyny leczenie domowymi sposobami leki zapobieganie Objawy zatrucia pokarmowego u dziecka Objawy zatrucia pokarmowego u dziecka to głównie: biegunka , wymioty, bóle brzucha, podwyższona temperatura, czasem śluz lub krew w kupce. Wymienione powyżej objawy występują po kilku, kilkunastu godzinach od zjedzenia zainfekowanego jedzenia. Mogą się jednak czasami pojawić dopiero po kilku dniach od kontaktu z chorym lub zjedzenia zakażonego posiłku. Możliwe są także silne objawy ogólne: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, dreszcze, bóle głowy, osłabienie spowodowane odwodnieniem i toksynami wytwarzanymi przez bakterie. Przyczyny zatrucia pokarmowego u dziecka Najczęstszą przyczyną zatrucia pokarmowego u dziecka są bakterie znajdujące się w jedzonym pokarmie oraz wirusy przenoszone podczas kontaktu z chorą osobą. Zatrucia pokarmowe spowodowane bakteriami Przyczyną zatruć pokarmowych bywają różne bakterie. Oto niektóre z nich: salmonella – źródłem zakażenia jest surowa żywność pochodząca od zakażonych zwierząt (jaja, mleko, mięso) lub chory człowiek, gronkowiec złocisty – bakterie te szybko namnażają się w produktach ugotowanych (zwłaszcza zawierających nabiał lub w rybach); pierwsze objawy są po 2–6 godzinach od ich zjedzenia, listeria – to tzw. bakteria lodówkowa , która rozwija się w niskiej temperaturze, często właśnie w lodówce; upodobała sobie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz