nietrzymanie moczu w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Nietrzymanie moczu: zamiast wstydzić się, lecz!

Twój pęcherz zaczął żyć własnym życiem? Sprawdź, jak zmusić go do dyscypliny. Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu można sobie poradzić – i to za pomocą domowych metod.

Podobno ciąża to nie choroba, ale dolegliwości, które jej towarzyszą, mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu należy do tych szczególnie dokuczliwych.

Skąd się bierze wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Rosnąca macica naciska na pęcherz, co osłabia cewkę moczową (która i tak u kobiet jest o wiele słabsza niż u mężczyzn). Podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego następuje niekontrolowany wyciek moczu, czasem minimalny, ale czasem obfity i krępujący. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się już w połowie ciąży, ale o wiele częściej dotyka kobiety już po porodzie – jest wtedy efektem ubocznym przeciskania się dziecka przez kanał rodny.

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

1. Regularnie opróżniaj pęcherz, nawet jeżeli miałoby to oznaczać bieganie do toalety co pół godziny, także w nocy (skądś to znasz, prawda?). Pusty pęcherz łatwiej zniesie nacisk macicy. Nie popełniaj jednak błędu wielu przyszłych mam i nie ograniczaj picia wody w ciąży. To nie pomoże na wysiłkowe nietrzymanie moczu, za to może tobie zaszkodzić. Picie wody w ciąży wpływa nie tylko na twoje samopoczucie, ale też na zdrowie rozwijającego się płodu.

2. Ćwicz mięśnie dna macicy. To wzmacnia dno macicy, a także pozwala na dużo lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Nawet jeśli pierwsze dni nie przyniosą żadnych zmian, nie zniechęcaj się. Aby mięśnie wróciły do prawidłowego stanu, muszą być poddawane stałej gimnastyce. Zazwyczaj już miesiąc od rozpoczęcia ćwiczeń, kobieta obserwuje znaczną poprawę.

  • Zacznij najpierw od kilkusekundowego wstrzymania strumienia podczas oddawania moczu. Zaciśnij mięśnie pochwy, wytrzymaj chwilę, a po kilku sekundach powoli je rozluźnij. Napinaj również mięśnie odbytu.
  • Ćwicz także między wizytami w toalecie, w pozycji leżącej i stojącej. Początkowo zacznij od jednej-dwóch sesji po 10 powtórzeń, po kilku dniach zacznij stopniowo zwiększać ilość ćwiczeń. Po 3-4 tygodniach powinnaś dojść do ok. 120 ćwiczeń w kilku-kilkunastu sesjach.
  • Oddychaj spokojnie podczas napinania mięśni – dzięki temu będą one odpowiednio utlenione.

Ania Dziedzic (Fit Mom), trenerka personalna kobiet w ciąży mówi, jak zapobiegać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu: 3. Lecz zaparcia. One także sprzyjają pojawieniu się wysiłkowego nietrzymania moczu. Aby nie dopuścić do zaparcia w ciąży, codziennie jedz pięć porcji warzyw i owoców – zawierają błonnik, który pobudza jelita do pracy i – powtórzmy to jeszcze raz – pij dużo wody.

4. Powiedz o wysiłkowym nietrzymaniu moczu lekarzowi. Czasem przyczyną nietrzymania moczu może być zapalenie dróg moczowych. W takim przypadku trzeba będzie wykonać wtedy badanie moczu i oczywiście zastosować odpowiednie leczenie zlecone przez lekarza.

5. Masuj krocze, by zmniejszyć ryzyko nacięcia przy porodzie. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu często ma wpływ trudny poród: użycie kleszczy lub próżnociągu, nacięcie krocza albo urodzenie dużego dziecka (ponad 4 kg). Na wagę maleństwa ani na decyzję o użyciu kleszczy przy porodzie nie masz wpływu, ale za to możesz zrobić wiele, aby uniknąć nacięcia krocza. Już w drugim trymestrze ćwicz oddychanie porodowe i masuj krocze: połóż się wygodnie, nałóż na kciuki obu dłoni odrobinę olejku i wsuń je lekko do pochwy. Uciskaj lekko jej ścianki w kierunku odbytu i na boki. Oddychaj głęboko, aby rozluźnić mięśnie.
 

Dodatkowe rady na wysiłkowe nietrzymanie moczu:

1. Zadbaj o higienę intymną, nie tylko dlatego, że zapach moczu jest szczególnie intensywny i charakterystyczny, ale też dlatego, że substancje drażniące zawarte w moczu mogą spowodować stan zapalny

2. Siusiaj na zapas: zwłaszcza jeżeli wychodzisz z domu na więcej niż godzinę. To da ci to poczucie komfortu psychicznego. Podczas siusiania lekko pochyl się do przodu, to pomoże ci lepiej opróżnić pęcherz.

3. Obserwuj, po jakim czasie od wypicia napojów, występują nasilone dolegliwości. Po kilku dniach staraj się w tym czasie skorzystać z łazienki, jeszcze przed niekontrolowanym popuszczeniem moczu.

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy – część 1 [WIDEO]

Nietrzymanie moczu, NTM, leczenie NTM, laser na nietrzymanie moczu, kobieta
Fotolia
Mama
Nietrzymanie moczu można wyleczyć laserem
Boisz się kichać, śmiać lub uprawiać sport w towarzystwie, bo właśnie w takich sytuacjach zdarza się, że nie trzymasz moczu? Taki problem ma blisko 2 miliony kobiet w Polsce. W wielu przypadkach może pomóc nieinwazyjny zabieg laserem. Dowiedz się, na czym on polega.

Nietrzymanie moczu zmusiło aż 14% kobiet w Polsce do porzucenia swojej kariery, rezygnacji ze spotkań towarzyskich. Niekontrolowane popuszczanie moczu było zbyt krępujące i znacznie utrudniało pracę. Wiele kobiet przez długie lata zmaga się z tym problemem, zamiast od razu szukać pomocy u specjalisty. W bardzo wielu przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu pomóc może zabieg laserem . Objawy nietrzymania moczu Problem nietrzymania moczu dotyka kobiety w różnym wieku. Jego przyczyną może być operacja, menopauza , ciąża i poród . Podstawowym objawem są częste wizyty w toalecie i niekontrolowane oddawane moczu. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza podczas wysiłku, kaszlu, kichania, biegania, dźwigania oraz zaraz po przebudzeniu. W efekcie czego kobiety chorujące na NTM żyją w ciągłej niepewności i dyskomforcie. - Problemy z nietrzymaniem moczu mogą pojawiać się w różnych okresach życia kobiety. Najczęstszą przyczyną jest ciąża i poród, podczas którego mięśnie dna macicy ulegają znacznemu rozciągnięciu i w wielu przypadkach nie wracają do swojej formy sprzed porodu. W tym przypadku często dochodzi także do nadwyrężenia mięśni i więzadeł podtrzymujących pęcherz moczowy ,  a także rozciągnięcia pochwy, w skutek czego zmianie ulega kąt nachylenia cewki. Szczególnie narażone na dolegliwości związane z NTM są także kobiety w okresie menopauzy – wyjaśnia ginekolog dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska z Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach ( www.gyncentrum.pl ). Laseroterapia w leczeniu NTM Zdaniem specjalistów rozwiązaniem problemu nietrzymania moczu jest wzmocnienie ścianki pochwy oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Coraz częściej w tym celu wykorzystuje się laseroterapię (np. urządzeniem MonaLisa Touch). Podczas zabiegu wprowadzona do pochwy wiązka lasera, ukierunkowana jest na jej najważniejsze obszary – przedsionek, przednią...

nietrzymanie moczu
Panthermedia
Połóg
Nietrzymanie moczu po porodzie: to nie choroba, ale dolegliwość, którą trzeba leczyć
Popuszczasz mocz, gdy kaszlniesz, kichniesz lub się zaśmiejesz? Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości po porodzie. Musisz sobie pomóc, bo problem sam nie zniknie.

Boisz się zaśmiać, kichnąć, a nawet wziąć dziecko na ręce, bo nawet najmniejszy wysiłek wiąże się z wstydliwym uczuciem wilgoci. Problem nietrzymania moczu to jedna z częstszych dolegliwości w połogu . Ma ją wiele kobiet. Nietrzymanie moczu - skąd się bierze Szyjka pęcherza moczowego u kobiet o wiele słabsza niż u mężczyzn, dlatego to właśnie kobiety częściej mają problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Po porodzie często następuje rozluźnienie oraz zwiotczenie mięśni i wiązadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego.  Podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego zdarza się niekontrolowany wyciek moczu, czasem minimalny, ale czasem obfity i krępujący. Na dolegliwości z nietrzymaniem moczu narzekają przed wszystkim te kobiety, które urodziły duże dziecko, ważące ponad 4 kg, albo dwoje dzieci. Mogło dojść do naciągnięcia krocza, a nawet do rozerwania mięśni.  Zobacz też: Nietrzymanie moczu w ciąży Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu W zapobieganiu nietrzymaniu moczu pomocne są ćwiczenia mięśni dna miednicy: tzw. ćwiczenia Kegla. Najlepiej rozpocząć je jeszcze w ciąży. Jeśli jednak nie ćwiczyłaś w ciąży, zacznij to robić po porodzie. Taki trening wzmacnia mięśni dna macicy i zwieracza, a także pozwala na dużo lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Zazwyczaj już miesiąc od rozpoczęcia ćwiczeń kobieta obserwuje znaczną poprawę. Ćwiczenia Kegla : zapobiegają i leczą nietrzymanie moczu Zacznij od kilkusekundowego wstrzymania strumienia podczas oddawania moczu: zaciśnij mięśnie, wytrzymaj chwilę, a po kilku sekundach powoli je na powrót rozluźnij: mięśnie, które decydują o zatrzymaniu moczu to mięśnie krocza i dna miednicy. Gdy już wiesz, które mięśnie są ważne, nie stosuj ćwiczeń w toalecie, tylko podczas wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia Kegla możesz wykonywać w...

mięśnie dna miednicy: ćwiczenia
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Mięśnie dna miednicy: gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć?
Mięśnie Kegla w dobrej formie zapewniają łatwiejszy poród, szybszy powrót do formy, mniejsze ryzyko popuszczania moczu w starszym wieku, a także lepszy seks.

Mięśnie dna miednicy są rozpięte pomiędzy kością ogonową a spojeniem łonowym. Otaczają ujście cewki moczowej, pochwy oraz odbytnicy i podtrzymują narządy w jamie brzusznej. Pełnią one bardzo ważną funkcję w życiu kobiet, dlatego każda z nas powinna o nie umieć zadbać. Jak jest rola mięśni dna miednicy? Mięśnie te podtrzymują narządy w odpowiedniej pozycji i sprawiają, że działają właściwie. Ich osłabienie sprawia, że m.in. nie zaciskają się prawidłowo wokół cewki moczowej. Skutkiem tego jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli popuszczanie wywołane banalnym kichnięciem, głośnym śmiechem czy kaszlem. Innym problemem może być wypadnięciem macicy czy pęcherza. Eksperci zapewniają, że dobrze wyćwiczone mięśnie ułatwiają poród, ochronią krocze przed pęknięciem podczas porodu, a także ułatwiają powrót do formy po porodzie. Mięśnie dna miednicy w dobrej formie także gwarantują poprawę doznań seksualnych, zapobiegają powstawaniu hemoroidów. Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? Sposób ćwiczenia tych mięśni jest zupełnie inny, niż przywykliśmy. Nie musisz w tym celu udawać się na siłownie ani nawet zakładać sportowego stroju. Ćwiczyć możesz zawsze i wszędzie! Spróbuj w toalecie powstrzymać strumień moczu. To pozwoli ci przekonać się, które mięśnie są odpowiedzialne za zaciśnięcie cewki moczowej. To właśnie one muszą pracować, kiedy ćwiczysz. Można również poprosić o pomoc lekarza ginekologa. W trakcie badania pomoże ustalić, które mięśnie i jak należy napinać. Inaczej ćwiczenie mięśni dna miednicy to trening mięśni Kegla . Nazwa ta pochodzi od nazwiska lekarz, który je opracował.  Przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń opróżnij pęcherz moczowy, a następnie usiądź lub połóż się wygodnie. Wykonaj wdech i zaciśnij mięśnie krocza tak, jakbyś chciała powstrzymać siusianie (z jednoczesnym wciągnięciem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz