dlaczego dziecko powinno mieć zwierzątko domowe
fot. Fotolia

Zwierzątko domowe sposobem na wyższą samoocenę dziecka? Tak, ale jakie?

Według najnowszych badań, zwierzątko w domu pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności społecznych dzieci i samoocenę. Jakie zwierzęta najlepiej działają na dziecko?
Karolina Stępniewska
dlaczego dziecko powinno mieć zwierzątko domowe
fot. Fotolia
Dziecko, które wychowuje się w domu, w którym są zwierzęta, lepiej rozwija się społecznie i emocjonalnie. Badania dowiodły, że przekłada się to na umiejętności personalne i łatwiejsze odnajdowanie się w grupie rówieśniczej, zarówno jeśli chodzi o małe dzieci, jak i o nastolatki. Jeśli więc jeszcze się wahasz, czy kupić dziecku kotka lub psa, przeczytaj, jak bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka będzie miała ta decyzja zakupowa. A nie jest to coś, co można często powiedzieć o zakupach, prawda?

Zwierzę w domu = lepszy rozwój dziecka

Dr Carri Westgarth z Instytutu Zakażeń i Zdrowia Globalnego Uniwersytetu w Liverpoolu, autorka badania nad wpływem posiadania zwierzątka domowego na dziecko, przeprowadzonego na zlecenie Centrum Żywienia i Opieki nad Zwierzętami WALTHAM, zauważa: - Każdy kto dorastał w domu pełnym miłości dla zwierząt, może instynktownie potwierdzić dobroczynny wpływ ich towarzystwa. Podczas naszych badań poszukujemy naukowych dowodów na korzyści płynące z obecności zwierząt w domu, żeby potwierdzić, które z nich występują najczęściej. Docelowo pozwoli nam to zrozumieć, w jaki sposób pupile wspierają emocjonalny, społeczny i naukowy rozwój dzieci.

- Okazało się, że posiadanie zwierząt najlepiej wpływa na rozwój samooceny u dzieci poniżej 6 roku życia oraz młodzieży powyżej 10 lat – dodaje Rebecca Purewal, współautorka badania. Najbardziej pozytywny wpływ na rozwój dzieci mają psy i koty, prawdopodobnie dlatego, że jest z nimi największy kontakt. Autorki badania uważają, że domowe zwierzęta mogą być znaczącym psychologicznym wsparciem dla dzieci i młodych ludzi, niezależnie od kręgu kulturowego. 
Redakcja poleca: Najpopularniejsze rasy kotów domowych [WIDEO]
Koty to zwierzęta, które bardzo często towarzyszą ludziom w domach i mieszkaniach. Są bardzo inteligentne i mają wyostrzony zmysł obserwacji. Cenią niezależność, więc chadzają własnymi ścieżkami. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rasy kotów domowych!

Zwierzątko uczy empatii i odpowiedzialności

Komentując wyniki badania, Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii, specjalista ds. żywienia w Mars Polska, podkreśla wpływ dorastania w domu, w którym są zwierzęta, na przyszłość dziecka: - Wychowywanie się w towarzystwie zwierząt może przynieść dzieciom wiele ważnych dla ich rozwoju korzyści. Dzięki bezkrytycznemu wsparciu i akceptacji ze strony pupila, młody człowiek buduje poczucie własnej wartości - wyjaśnia. - Dodatkowo pozytywna relacja z psem lub kotem uczy empatii oraz odpowiedzialności za drugą istotę. Te wartości są niezbędne do utrzymania zdrowych relacji z innymi ludźmi, więc dzięki zwierzętom dzieci kształtują swoje umiejętności społeczne. 

Zanim kupisz dziecku zwierzę

Jeśli te argumenty przekonały cię, że twoje dziecko powinno dorastać w domu, w którym są zwierzęta - świetnie. Zanim jednak popędzisz do sklepu zoologicznego, zrób dokładne rozeznanie na temat pielęgnacji i opieki nad zwierzątkiem, które chcesz kupić. Poza tym przemyśl:
  • kto będzie opiekował się zwierzątkiem podczas waszych wyjazdów,
  • czy jesteś skłonna podjąć się dodatkowych obowiązków (dziecko nie zrobi wszystkiego),
  • czy wasz budżet domowy wystarczy na opiekę weterynaryjną i karmę dla zwierzaka
  • czy twoje dziecko nie ma alergii - nie każde zwierzę nadaje się dla alergika.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy