Wojciech Trzeciakowski - pediatra, neonatolog

lek. med. Wojciech Trzeciakowski

Pediatra, specjalista neonatologii, pracuje na Oddziale Neonatologii (część Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim
biegunka u niemowlaka
Zdrowie

Biegunka u niemowlaka: co podać, kiedy do lekarza?

Ewa Janczak-Cwil
obwód główki noworodka
noworodek
waga noworodka

Obwód główki noworodka, wzrost i masa ciała – pierwsze pomiary noworodka

Obwód główki noworodka, podobnie jak inne pomiary nowo narodzonego dziecka, to dla lekarzy ważna informacja o stanie zdrowia dziecka i punkt wyjścia do monitorowania rozwoju. Parametry te często pozwalają wychwycić różne zaburzenia, które można z powodzeniem leczyć.
badanie moczu u dziecka
badanie moczu
zapalenie pęcherza

Badanie moczu u dziecka – normy i interpretacja wyników, pobieranie moczu dziecka do badania

Badanie moczu u dziecka pozwala ocenić ogólny stan zdrowia lub zdiagnozować infekcję układu moczowego i choroby nerek. Jednak żeby wyniki badania moczu dziecka były wiarygodne, ważne jest odpowiednie pobranie próbki moczu. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy i wyniki badania moczu u dziecka oraz jak pobrać mocz dziecka i niemowlaka do pojemnika.
morfologia u dzieci
badanie krwi

Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]

Nie ma ścisłych zaleceń, jak często robić morfologię u dzieci. Decyduje o tym lekarz: zaleca wykonanie badań krwi, jeśli zaniepokoi go zdrowie lub rozwój dziecka. Również ty możesz poprosić lekarza o wykonanie morfologii u dziecka, jeśli coś cię niepokoi.
konsultacja z lekarzem
gorączka
szpital
biegunka

Gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?

Z gorączką u dziecka powinno się jechać do szpitala, jeśli ma wybroczyny, drgawki, nie skończyło jeszcze 6 miesięcy. W zależności od innych objawów gorączkujące dziecko może być leczone w domu, powinno być zbadane przez lekarza lub wymaga wizyty w szpitalu. Do szpitala trzeba też jechać, kiedy np. niemowlę poniżej 6. miesiąca życia stale wymiotuje, a starsze ma duszności.
sepsa
pneumokoki
meningokoki

Po tragedii w Bielsku: jak ustrzec dziecko przed sepsą – radzi pediatra

Dziecko z Bielska-Białej poprzedniego dnia było w przedszkolu, następnego zmarło. Od pierwszych objawów infekcji u dziecka do śmieci może minąć nawet tylko kilka godzin - ostrzega dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra
noworodek, pierwszy miesiąc życia
noworodek
karmienie noworodka
badanie noworodka

Wielkie zmiany w pierwszych chwilach po urodzeniu

Narodziny to wielki przełom dla dziecka. Noworodek opuszcza przytulny świat i musi nauczyć się oddychać, jeść, trawić w nowych warunkach. Jak można mu w tym pomóc?
Dziecko na nocniku
wymioty
biegunka
zatrucie pokarmowe

10 pytań o zatrucia pokarmowe

Biegunka jest jednym z najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego u dzieci. W czasie biegunki może dojść do odwodnienia organizmu, a to jest już bardzo groźne dla małego dziecka. Zobacz, co trzeba wiedzieć o zatruciach pokarmowych.