Gorączka u dziecka zazwyczaj nie wymaga wizyty w szpitalu, jednak są sytuacje, kiedy wizyta na SOR-ze jest konieczna. Dotyczy to m.in. noworodków, dzieci z wysoką gorączką, u których doszło do odwodnienia lub pojawiły się wybroczyny albo drgawki gorączkowe.

Reklama

Spis treści:

  1. Wysoka gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?
  2. Drgawki gorączkowe
  3. Wybroczyny przy gorączce
  4. Gdy dziecko „leje się przez ręce”
  5. Kiedy jeszcze trzeba jechać z dzieckiem do szpitala?

Wysoka gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?

O gorączce u dziecka mówimy, kiedy temperatura jego ciała sięga powyżej 38 st. C. Wysoka gorączka to u niemowlęcia powyżej 39°C, u starszego dziecka powyżej 39,5°C. Może być objawem poważnej infekcji bakteryjnej, np. wywołanej bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków.

Zostań z dzieckiem w domu, jeśli: dziecko mimo gorączki dobrze się czuje, je, pije, jest z nim dobry kontakt.

Idź do lekarza, jeśli: gorączkuje małe dziecko poniżej 1. roku życia, a także ma inne objawy infekcji: nie chce jeść, ma biegunkę, boli je gardło, infekcja trwa dłużej niż 2-3 dni.

Zobacz także

Jedź do szpitala, jeśli: wysoką gorączkę ma noworodek oraz niemowlę w pierwszych sześciu miesiącach życia. To też konieczne, jeśli starsze niemowlę i małe dziecko ma gorączkę, której towarzyszą inne niepokojące objawy, jak:

Te objawy są szczególnie niebezpieczne:

Drgawki gorączkowe - jedź z dzieckiem do szpitala

Jeśli dziecko ma drgawki gorączkowe, podaj mu środek przeciwgorączkowy (paracetamol, ibuprofen) i jedź z nim do szpitala. Wizyta w szpitalu jest konieczna, ponieważ dziecko musi mieć wykonane badania. Przyczyną drgawek może być np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Wybroczyny przy gorączce - natychmiast do szpitala

Wybroczyny na skórze wyglądają inaczej niż typowa wysypka, taka jak przy alergii czy ospie wietrznej. Wybroczyny to drobne punkciki, które później zaczynają się zlewać w duże plamy. Zwykle pojawiają się przy wysokiej gorączce. Ich obecność może świadczyć o sepsie (groźnym dla życia uogólnionym zakażeniu organizmu), dlatego natychmiast jedź z dzieckiem do szpitala.

Uwaga: wybroczyny od zwykłej wysypki można odróżnić, wykonując tzw. test szklanki. Po przyciśnięciu szklanki do skóry wybroczyny nie bledną.

Gdy dziecko „leje się przez ręce”

Gdy dziecko ma wysoką gorączkę, ale oprócz „normalnych” objawów infekcji, zachowuje się inaczej niż zwykle, nie ma z nim kontaktu, wydaje się nieobecne, „leje się przez ręce”: jak najszybciej jedź do szpitala.

Kiedy do szpitala z dzieckiem?

Dziecko wymaga wizyty w szpitalu także kiedy ma:

  • silną biegunkę - jeśli biegunkę ma niemowlę w pierwszych trzech miesiącach życia, jak najszybciej zadzwoń do lekarza: dziecko może szybko się odwodnić. O odwodnieniu świadczy: zapadnięte ciemiączko, senność, przesuszenie śluzówek, płacz bez łez, ciemny kolor moczu, rzadkie susianie, mała elastyczność skóry (po lekkim uszczypnięciu fałd od razu nie opada).

Dzwoń lub jedź do lekarza, gdy starsze dziecko ma silną biegunkę lub trwa ona dłużej niż sześć godzin, nie chce pić ani jeść, gorączkuje, wymiotuje albo w kupce pojawia się krew. Jeśli widzisz, że dziecko jest odwodnione, jedź do szpitala.

  • intensywne wymioty - jeśli dziecko zwymiotowało raz, a przy tym czuje się dobrze, zostań w domu. Wymioty zdarzają się nawet noworodkom. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wymioty u dziecka powtarzają się. Być może będzie konieczne przeprowadzenie badań lub sprawdzenie, czy dziecko nie ma alergii.

Jedź z dzieckiem do szpitala, jeżeli wymioty powtarzają się, a dziecko ma mniej niż pół roku. To konieczne też, jeśli starsze dziecko ma też biegunkę i gorączkę (może się odwodnić).

  • silny kaszel, problemy ze złapaniem powietrza - jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko kaszle tak intensywnie, że sinieją mu usta, oddycha szybko, z dużym wysiłkiem. Niemowlę zwykle wtedy porusza skrzydełkami nosa, starsze dziecko wciąga przestrzenie międzyżebrowe. Gdy kaszel jest suchy, szczekający, może być spowodowany ostrym zapaleniem krtani lub atakiem astmy. Jedź z dzieckiem do szpitala, jeśli dziecko oprócz silnego kaszlu ma inne objawy: gorączkę, silne osłabienie.
  • uraz głowy, który powoduje dziwne zachowanie - jeśli dziecko uderzyło się w głowę, ale poza tym czuje się dobrze, jest z nim kontakt, nie straciło przytomności, zostań z nim w domu. Na bolesne miejsce zrób zimny okład.

Jedź szybko do lekarza lub wezwij pogotowie, jeśli dziecko po uderzeniu w głowę straciło przytomność, jest senne, wymiotuje, ma nieobecny wyraz twarzy (wpatruje się w dal), wolniej mówi lub – odwrotnie – jest nienaturalnie pobudzone. Jest to konieczne, nawet jeśli takie objawy pojawią się 1-2 dni po urazie. Powodem może być wstrząs mózgu.

  • silną reakcję alergiczną - pokrzywka obejmująca całe ciało, obrzęk krtani, duszność - jeśli dziecko ma takie objawy, jak najszybciej jedź z nim do szpitala lub wezwij pogotowie. Taka reakcja może się zdarzyć po kontakcie z alergenem, na który malec jest silnie uczulony, a szczególnie po ugryzieniu przez pszczołę lub osę (jeśli dziecko jest uczulone na jej jad).

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

lek. med. Wojciech Trzeciakowski

Pediatra, specjalista neonatologii, pracuje na Oddziale Neonatologii (część Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim
Reklama
Reklama
Reklama