Prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek

prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek

Wybitna okulistka dziecięca, pracuje na Oddziale Okulistyki Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej SP ZOZ Centralny Szpital Kliniczny UM w Łodzi
wzrok noworodka
Noworodek

Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Jak widzi? [ZDJĘCIA]

niemowlę, krople do oczu, zapalenie spojówek
alergia
zapalenie spojówek
zdrowie dziecka

Zapalenia spojówek: jak wygląda u niemowlaka, przyczyny, objawy [JAK LECZYĆ]

Zapalenie spojówek to często reakcja na pylenie roślin, więc jeśli dziecko ma zapalenie spojówek wiosną, można podejrzewać alergię. Ale zapalenie spojówek u niemowlaka miewa też inne poważne przyczyny. Sprawdź, dlaczego oczy dziecka łzawią i ropieją.
Wady wzroku u dzieci: leczenie
wzrok
zdrowie dziecka

Wady wzroku u dzieci: leczenie. Czy zawsze potrzebne są okulary?

Wady wzroku, a właściwie poprawnie wady refrakcji, mogą przeszkadzać dziecku w zabawie, a później w nauce – dlatego trzeba je leczyć. Sprawdź, jak prawidłowo zadbać o wzrok dziecka, a także jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie najbardziej powszechnych wad wzroku u dzieci.
Dominika Bielas
ćwiczenia na wzrok dla dzieci
wzrok
zabawy dla dzieci
rozwój wzroku

Ćwiczenia na wzrok dla dzieci. Sprawdź, jak w prosty sposób stymulować zmysł wzroku

Żeby ćwiczyć wzrok dziecka poprzez zabawę, nie potrzebujesz ani drogich zabawek sensorycznych, ani skomplikowanych scenariuszy. Wystarczy pomysł i twoja chęć zabawy z dzieckiem. Podpowiadamy, jak stymulować wzrok dziecka (również z wadą wzroku) za pomocą prostych ćwiczeń i zabaw.
Dominika Bielas
rozwój wzroku dziecka
oczy noworodka
wzrok noworodka

Rozwój wzroku u dziecka w pierwszym roku życia: co powinno niepokoić?

Zmysł wzroku, choć na początku życia jeszcze niedoskonały, odgrywa u dziecka bardzo ważną rolę. W miarę wzrostu i rozwoju dziecka proces widzenia doskonali się. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o wzroku dziecka: jakie objawy powinny niepokoić i jak wspierać rozwój wzroku.
Dominika Bielas
choroby oczu u dzieci leczenie
wzrok dziecka
uszkodzenie wzroku

Choroby oczu u dzieci – leczenie najczęstszych schorzeń

Leczenie chorób oczu u dzieci ma ogromne znaczenie, bo w wielu przypadkach może zapobiec pogarszaniu się wzroku. Choroby oczu występują u około 25 procent dzieci w wieku od 6 miesięcy do 7 lat. Część schorzeń jest dziedziczna. Wykrywając je wcześnie u okulisty, można podjąć leczenie, zanim choroba uszkodzi wzrok dziecka.
astygmatyzm u dzieci
problemy ze wzrokiem
badanie wzroku u dziecka
wada wzroku u dziecka

Astygmatyzm u dzieci – przyczyny, rodzaje, leczenie

Astygmatyzm u dzieci można wykryć już w niemowlęctwie. Nieleczony może się nasilać i powodować kłopoty w nauce oraz liczne dolegliwości zdrowotne. Sprawdź, jak objawia się astygmatyzm i jak go leczyć.
okulary dla niemowlaka
wzrok
zdrowie dziecka

Okulary dla niemowlaka: jak dobrać pierwsze okulary dla dziecka?

Okulary dla niemowlaka wcale nie powinny dziwić. Od początku trzeba uważnie się przyglądać, jak maluszek patrzy na świat. Jeśli coś cię zaniepokoi, idź z dzieckiem do okulisty. Wszelkie wady wzroku warto jak najwcześniej skorygować. Podpowiadamy, kiedy okulary dla niemowlaka są konieczne i gdzie je kupić.
Magdalena Drab
dalekowzroczność u dzieci
wada wzroku u dziecka

Dalekowzroczność u dzieci: objawy, przyczyny i leczenie. Czy nadwzroczność można wyleczyć?

Dalekowzroczność u dzieci daje różne objawy: maluch może skarżyć się na ból głowy albo widzieć podwójnie. Czasem nadwzroczność fizjologiczna mija samoistnie. Ale jeśli dalekowzroczność utrzymuje się u kilkulatka, dziecko zezuje i źle widzi z bliska, trzeba rozpocząć leczenie.
krótkowzroczność u dzieci
wada wzroku u dziecka

Krótkowzroczność u dzieci: objawy, rodzaje i leczenie. Czy krótkowzroczność może się cofnąć?

Krótkowzroczność u dzieci zdarza się często, a przyczyną może być m.in. spędzanie zbyt długiego czasu przed ekranami. Objawy krótkowzroczności łatwo rozpoznać, bo dziecko mruży oczy i przesadnie przybliża je, np. do książeczek. Szybkie wykrycie wady wzroku pozwala zahamować jej rozwój.
choroby oczu u dzieci
zdrowie dziecka
wzrok dziecka

Choroby oczu u dzieci: jęczmień, gradówka, zatkany kanalik. Objawy i leczenie

Choroby oczu u dzieci zdarzają się dość często, dlatego rodzice powinni znać ich objawy, by w porę je rozpoznać. U małego dziecka może pojawić się jęczmień, gradówka, zapalenie spojówek albo niedrożny kanalik. Wyjaśniamy, jak zapobiegać chorobom oka i co robić, kiedy okulista potwierdzi twoje podejrzenia.
Magdalena Drab