Przedszkolak nie powie ci, że niewyraźnie widzi. Nie powie, bo przecież nie wie, jak widzieć powinien. Będzie jednak robić wszystko, by wzrok nie sprawiał mu kłopotów. Oglądając bajkę, usiądzie tuż przy telewizorze; powie, że nie lubi układania puzzli; będzie się krzywić na zabawy typu: znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się te dwa obrazki. Przyczyną takiego zachowania może być wada wzroku.

Reklama

Często jednak bardzo trudno ją zauważyć. Oko dziecka potrafi bowiem dostosować się do warunków, jakie ma (to tzw. zdolność akomodacji). Malec może więc dobrze widzieć pomimo tego, że obiektywnie wada wzroku (refrakcji) już jest. Tyle tylko, że jego oczy bardzo się przy tym męczą (stąd np. bóle głowy, kłopoty z koncentracją). Dlatego warto sprawdzić dziecku wzrok u okulisty chociaż raz w wieku przedszkolnym, a już szczególnie zanim dziecko pójdzie do szkoły. Nieleczona wada wzroku może spowodować szkolne problemy: kłopoty z czytaniem, pisaniem, nadpobudliwość. Można temu zapobiec!

Spis treści:

Przyczyny wad wzroku u dzieci

Wśród przyczyn wad wzroku u dzieci wymienia się m.in. uwarunkowania genetyczne, ale też nieprawidłowy styl życia. Specjaliści alarmują, że obecnie mamy do czynienia z falą krótkowzroczności u dzieci. Przyczyniła się do niej pandemia, a dokładniej obostrzenia, które zmieniły tryb życia naszych dzieci. Niestety dłuższe przesiadywanie przed ekranami (nauka zdalna, kontakty online z rówieśnikami i rodziną oraz częstsze oglądanie tv), a także rzadsze przebywanie na powietrzu czy na zajęciach pozalekcyjnych mają olbrzymi wpływ na wzrok naszych dzieci.

Wady wzroku u dzieci: krótkowzroczność

Zazwyczaj pojawia się w wieku 7-8 lat, a potem 12-13 lat, kiedy dziecko w szkole coraz więcej „pracuje” wzrokiem. Przy krótkowzroczności gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła i za mocno załamuje światło. Przez to ostry obraz powstaje nie na siatkówce (jak być powinno), tylko przed nią.
Co się dzieje: dziecko widzi wyraźnie przedmioty, które znajdują się blisko, za to słabo te, które są dalej.
Możesz zauważyć: dziecko mruży oczy, chcąc zobaczyć coś, co znajduje się daleko, często siada blisko telewizora.
Pamiętaj jednak, że do rozpoznania tej wady refrakcji i każdej innej nie wystarczą objawy demonstrowane przez dziecko. Konieczne jest specjalistyczne badanie okulistyczne, badania refrakcji za pomocą przyrządów (refraktometr, autorefraktometr, skiaskopia) po rozszerzeniu źrenicy i porażeniu akomodacji.

Zobacz także

Jak leczyć krótkowzroczność u dziecka? Konieczna jest wizyta u okulisty. Jeśli lekarz potwierdzi wadę, zaleci maluchowi noszenie okularów lub soczewek kontaktowych (minusowych).

Podstawowym leczeniem wad refrakcji (potocznie zwanych wadami wzroku) jest wyrównanie wady za pomocą różnego rodzaju pomocy optycznych (szkła okularowe, soczewki kontaktowe). Metody inwazyjne – chirurgiczne w obrębie rogówki, które zmieniają jej krzywiznę i w ten sposób redukują wadę refrakcji są zarezerwowane głównie dla pacjentów, którzy ukończyli 21. rok życia.

Wady wzroku u dzieci: nadwzroczność (dalekowzroczność)

To najczęstsza wada wzroku u dzieci. Zwykle malec już rodzi się z niewielką nadwzrocznością (około +2, +3 dioptrie), która potem maleje. Niestety, nie u wszystkich dzieci. O dalekowzroczności mówimy wtedy, gdy gałka oczna jest zbyt krótka lub rogówka zbyt płaska. Ostry obraz powstaje za siatkówką.
Co się dzieje: dziecko dobrze widzi obiekty oddalone, natomiast niewyraźnie rzeczy, które znajdują się blisko.
Możesz zauważyć: malca męczy układanie puzzli, nie lubi układanek, obrazków z wieloma szczegółami, nie interesuje się literkami, w zerówce ma kłopoty z czytaniem i pisaniem. Często może się skarżyć na bóle głowy.
Pamiętaj jednak, że rozpoznanie wady refrakcji i określenie jej wielkości jest możliwe jedynie przez lekarza okulistę z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, po rozszerzeniu źrenicy i porażeniu akomodacji. Lekiem stosowanym w tym celu jest najczęściej Atropina w roztworze odpowiednim do wieku dziecka, podawana do worka spojówkowego lub u starszych dzieci Tropicamid 0,5% i 1%, też w stężeniu zależnym od wieku dziecka.

Jak leczyć nadwzroczność u dzieci? Jeśli nadwzroczność jest niewielka i dotyczy dwojga oczu, dziecko nie musi nosić okularów (wada może sama się wyrównać). Lekarz zwykle jednak zaleca kontrole co rok, by sprawdzić, czy wada się nie powiększa. Jeśli jest duża, konieczne jest noszenie okularów lub soczewek (plusowych).

Wady wzroku u dzieci: astygmatyzm

Na ogół jest wadą wrodzoną spowodowaną nieprawidłową budową rogówki.
Co się dzieje: dziecko widzi obraz zniekształcony, niewyraźny – zarówno z bliska, jak i z daleka.
Możesz zauważyć: malec często mruży oczy, przekrzywia główkę, żeby wyraźniej widzieć. Widać, że męczy go zwłaszcza przyglądanie się przedmiotom znajdującym się blisko. Trudno mu zauważyć szczegóły i skupić się na nich. Zwykle nie lubi układać puzzli. Może skarżyć się na bóle głowy.

Jak leczyć astygmatyzm u dzieci? Konieczne są okulary z tzw. szkłami cylindrycznymi.

Wady wzroku u dzieci: różnowzroczność

Zdarza się rzadko – u około 1 proc. dzieci. Jednym okiem malec widzi dobrze, w drugim jest wada. Między jednym okiem a drugim może być nawet duża różnica w wadzie (np. w prawym oku jest -1, w lewym -5 dioptrii).
Co się dzieje: oko słabsze widzi źle, przekazuje więc do mózgu niewyraźny obraz. Po pewnym czasie mózg „odrzuca” nieostry obraz i wykorzystuje tylko ten ze zdrowego oka. Z czasem to słabsze w ogóle może przestać pracować.
Możesz zauważyć: u niektórych dzieci rozwija się zez (oko, które nie pracuje, „ucieka”, bo nie musi się wysilać), jednak nie zawsze tak się dzieje. Gdy zeza nie ma, wadę można zauważyć dopiero w badaniu okulistycznym.

Jak leczyć różnowzroczność? Niewielka różnowzroczność rzędu 2-3 dioptrie może być wyrównana za pomocą szkieł okularowych. Wyższe wartości różnowzroczności wymagają wyrównania wady refrakcji za pomocą soczewek kontaktowych. W przypadku niemowląt i małych dzieci, które mają zlecone soczewki kontaktowe, niezbędne jest nauczenie rodziców zakładania i zdejmowania soczewek oraz ich pielęgnacji.

Jak zapobiegać wadom wzroku u dzieci?

Badania przeprowadzone kilka lat temu wśród uczniów warszawskich szkół podstawowych wykazały, że prawie połowa dzieci ma wadę wzroku. Potwierdzili to również okuliści z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy zbadali kilkuset uczniów szkół podstawowych – u połowy z nich wykryto poważne wady wzroku. Wadom nie zawsze da się zapobiec (często to sprawa genów), warto jednak próbować.

  1. Pilnuj, by dziecko było na dworze co najmniej dwie godziny dziennie. Chodź z nim na plac zabaw, zachęcaj do jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach, a gdy będzie starsze – także do uprawiania sportu. Spędzanie czasu na zajęciach sportowo-rekreacyjnych poprawia wzrok – tak twierdzą okuliści.
    Ograniczaj czas oglądania telewizji i zabaw przy komputerze. Zły dla wzroku jest szczególnie komputer, i to niezależnie od tego, jak nowoczesny ma ekran. Powodem kłopotów jest to, że dziecko siedzi bardzo blisko ekranu, a wtedy mięśnie jego oczu są mocno napięte. Dwugodzinna zabawa przy komputerze (codziennie) aż dwukrotnie zwiększa ryzyko krótkowzroczności.
  2. Dbaj, by maluch dostawał witaminy i składniki mineralne ważne dla oczu. To beta-karoten (prowitamina A) i witamina E. Beta-karoten jest w pomarańczowych oraz zielonych owocach i warzywach (marchew, morele, dynia, brokuły, sałata), witamina E zaś w orzechach, migdałach, olejach. Podawaj też jagody i czarne porzeczki – zawierają one antocyjany poprawiające widzenie oraz mikrokrążenie w gałce ocznej. Ważnym składnikiem jest również luteina, która działa jak filtr, chroniąc siatkówkę oka przed szkodliwym światłem. Znajduje się ona m.in. w brokułach, pomarańczach, brzoskwiniach, szpinaku, sałacie, mango, melonach.

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek

Wybitna okulistka dziecięca, pracuje na Oddziale Okulistyki Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej SP ZOZ Centralny Szpital Kliniczny UM w Łodzi
Reklama
Reklama
Reklama