gorączka przy ząbkowaniu
fot. Adobe Stock

Temperatura przy ząbkowaniu: gorączka nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?

Wysoka temperatura przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Karolina Stępniewska
gorączka przy ząbkowaniu
fot. Adobe Stock
Wysoka temperatura przy ząbkowaniu to sygnał ostrzegawczy. Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. O ile stan podgorączkowy nie musi budzić niepokoju, to wysoka temperatura przy ząbkowaniu zawsze wymaga wizyty u lekarza.

Jaka temperatura przy ząbkowaniu jest optymalna?

Zazwyczaj przy wyrzynaniu się zębów pojawia się nieznaczny wzrost temperatury ciała (nie więcej niż do 37,8°C). Temperatura ciała malucha przy ząbkowaniu nie powinna być jednak wyższa niż 38°C – jeśli tak się dzieje, natychmiast udaj się do lekarza, bo świadczy to o pewnych nieprawidłowościach!.

U jednych dzieci podwyższona temperatura ciała pojawia się już na samym początku wyrzynania się zębów, u innych, dopiero gdy ząb przebija się przez dziąsło. Średnio podwyższenie temperatury ciała utrzymuje się do 3 dni i powinno ustąpić wraz z końcem ząbkowania. 

Wysoka temperatura podczas ząbkowania

Zdaniem lekarzy, jeśli podczas ząbkowania u niemowlaka występuje gorączka, oznacza to objaw choroby, a nie wyrzynających się zębów. Trzeba pamiętać, że pojawienie się pierwszych zębów u dziecka często ma miejsce około 6. miesiąca życia, kiedy zaczyna spadać odporność dziecka nabyta od matki (znaczne obniżenie stężenia immunoglobulin pochodzących od niej sprzyja rozwojowi infekcji).
Amerykańska Akademia Pediatrów opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez australijskich naukowców z kilku ośrodków związanych ze zdrowiem dzieci, które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu, są... rodzice.

Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania

Może się tak zdarzyć, że w okresie, w którym u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze zęby, będzie ono miało podwyższoną temperaturę (ale nie wysoką gorączkę!). Jest to objaw zapalenia dziąseł. Dziąsła ząbkującego dziecka są opuchnięte, zaczerwienione i szczególnie wrażliwe, więc łatwo wówczas o zapalenie. W takim przypadku jednak temperatura ciała niemowlęcia nie powinna przekraczać 38°C i po maksymalnie 2-3 dniach powinna wrócić już do prawidłowej wartości. O gorączce mówi się wtedy, gdy temperatura ciała wynosi 38 lub więcej stopni.

Gorączka u niemowlaka nie jest objawem ząbkowania

Gorączka u tak małego dziecka może oznaczać rozwijającą się chorobę. Podobnie jest z kaszlem i katarem – to nie są typowe objawy ząbkowania i świadczą albo o alergii, albo o infekcji, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem

Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu:
  • u 48 znaleziono chorobową przyczynę gorączki,
  • u 11 wystąpiły drgawki gorączkowe,
  • a jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych!
Jeśli twoje ząbkujące dziecko ma podwyższoną temperaturę, powinnaś pójść z nim do lekarza. Oczywiście możesz podać mu lek przeciwgorączkowy, np. ibuprofen lub paracetamol dla dzieci, zwłaszcza kiedy gorączka przekracza 38,5 stopnia, ale nie bagatelizuj problemu.

Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu

Jeśli dziecko podczas ząbkowania nie ma wysokiej temperatury, kataru i kaszlu, można na własną rękę łagodzić dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się zębów: ból i przekrwienie dziąseł, które z kolei wywołują rozdrażnienie i płaczliwość. W aptekach można kupić specjalne preparaty do smarowania dziąseł dziecka. Wielu dzieciom pomagają również gryzaki, które schładza się w lodówce.

Jeden i drugi sposób zmniejsza przekrwienie, ogranicza stan zapalny i łagodzi ból. Jeżeli dziecko nadal cierpi, można podać mu łagodne środki przeciwbólowe, które przy okazji zmniejszą stan zapalny i stan podgorączkowy – przed ich podaniem warto jednak skonsultować się z pediatrą lub poprosić o pomoc farmaceutę.

Więcej o ząbkowaniu:
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy