gorączka przy ząbkowaniu
fot. Adobe Stock

Temperatura przy ząbkowaniu: gorączka nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?

Wysoka temperatura przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Karolina Stępniewska
gorączka przy ząbkowaniu
fot. Adobe Stock
Wysoka temperatura przy ząbkowaniu to sygnał ostrzegawczy. Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. O ile stan podgorączkowy nie musi budzić niepokoju, to wysoka temperatura przy ząbkowaniu zawsze wymaga wizyty u lekarza.

Jaka temperatura przy ząbkowaniu jest optymalna?

Zazwyczaj przy wyrzynaniu się zębów pojawia się nieznaczny wzrost temperatury ciała (nie więcej niż do 37,8°C). Temperatura ciała malucha przy ząbkowaniu nie powinna być jednak wyższa niż 38°C – jeśli tak się dzieje, natychmiast udaj się do lekarza, bo świadczy to o pewnych nieprawidłowościach!.

U jednych dzieci podwyższona temperatura ciała pojawia się już na samym początku wyrzynania się zębów, u innych, dopiero gdy ząb przebija się przez dziąsło. Średnio podwyższenie temperatury ciała utrzymuje się do 3 dni i powinno ustąpić wraz z końcem ząbkowania. 

Wysoka temperatura podczas ząbkowania

Zdaniem lekarzy, jeśli podczas ząbkowania u niemowlaka występuje gorączka, oznacza to objaw choroby, a nie wyrzynających się zębów. Trzeba pamiętać, że pojawienie się pierwszych zębów u dziecka często ma miejsce około 6. miesiąca życia, kiedy zaczyna spadać odporność dziecka nabyta od matki (znaczne obniżenie stężenia immunoglobulin pochodzących od niej sprzyja rozwojowi infekcji).
 
NURODENT® to wyrób medyczny, który szybko łagodzi ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie. Zawiera kwas hialuronowy i naturalne ekstrakty.
Sprawdź

Amerykańska Akademia Pediatrów opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez australijskich naukowców z kilku ośrodków związanych ze zdrowiem dzieci, które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu, są... rodzice.

Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania

Może się tak zdarzyć, że w okresie, w którym u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze zęby, będzie ono miało podwyższoną temperaturę (ale nie wysoką gorączkę!). Jest to objaw zapalenia dziąseł. Dziąsła ząbkującego dziecka są opuchnięte, zaczerwienione i szczególnie wrażliwe, więc łatwo wówczas o zapalenie. W takim przypadku jednak temperatura ciała niemowlęcia nie powinna przekraczać 38°C i po maksymalnie 2-3 dniach powinna wrócić już do prawidłowej wartości. O gorączce mówi się wtedy, gdy temperatura ciała wynosi 38 lub więcej stopni.

Gorączka u niemowlaka nie jest objawem ząbkowania

Gorączka u tak małego dziecka może oznaczać rozwijającą się chorobę. Podobnie jest z kaszlem i katarem – to nie są typowe objawy ząbkowania i świadczą albo o alergii, albo o infekcji, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem

Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu:
  • u 48 znaleziono chorobową przyczynę gorączki,
  • u 11 wystąpiły drgawki gorączkowe,
  • a jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych!
Jeśli twoje ząbkujące dziecko ma podwyższoną temperaturę, powinnaś pójść z nim do lekarza. Oczywiście możesz podać mu lek przeciwgorączkowy, np. ibuprofen lub paracetamol dla dzieci, zwłaszcza kiedy gorączka przekracza 38,5 stopnia, ale nie bagatelizuj problemu.

Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu

Jeśli dziecko podczas ząbkowania nie ma wysokiej temperatury, kataru i kaszlu, można na własną rękę łagodzić dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się zębów: ból i przekrwienie dziąseł, które z kolei wywołują rozdrażnienie i płaczliwość. W aptekach można kupić specjalne preparaty do smarowania dziąseł dziecka. Wielu dzieciom pomagają również gryzaki, które schładza się w lodówce.

Jeden i drugi sposób zmniejsza przekrwienie, ogranicza stan zapalny i łagodzi ból. Jeżeli dziecko nadal cierpi, można podać mu łagodne środki przeciwbólowe, które przy okazji zmniejszą stan zapalny i stan podgorączkowy – przed ich podaniem warto jednak skonsultować się z pediatrą lub poprosić o pomoc farmaceutę.

Więcej o ząbkowaniu:
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy