gorączka przy ząbkowaniu
fot. Adobe Stock

Gorączka przy ząbkowaniu nie jest normą. Kiedy do lekarza?

Gorączka przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Karolina Stępniewska
gorączka przy ząbkowaniu
fot. Adobe Stock
Gorączka przy ząbkowaniu to sygnał ostrzegawczy. Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. O ile stan podgorączkowy nie musi budzić niepokoju, to gorączka przy ząbkowaniu zawsze wymaga wizyty u lekarza.

Gorączka podczas ząbkowania:

Gorączka podczas ząbkowania nie jest objawem wyrzynających się zębów

Zdaniem lekarzy, jeśli podczas ząbkowania występuje gorączka u niemowlaka, oznacza to objaw choroby, a nie wyrzynających się zębów. Amerykańska Akademia Pediatrów opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez australijskich naukowców z kilku ośrodków związanych ze zdrowiem dzieci, które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu, są... rodzice.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania

Może się tak zdarzyć, że w okresie, w którym u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze zęby, będzie ono miało podwyższoną temperaturę (ale nie wysoką gorączkę!). Jest to objaw zapalenia dziąseł. Dziąsła ząbkującego dziecka są opuchnięte, zaczerwienione i szczególnie wrażliwe, więc łatwo wówczas o zapalenie. W takim przypadku jednak temperatura ciała niemowlęcia nie powinna przekraczać 38 stopni i po maksymalnie 2-3 dniach powinna wrócić już do prawidłowej wartości. O gorączce mówi się tedy, gdy temperatura ciała wynosi 38 lub więcej stopni.

Przyczyny i leczenie gorączki podczas ząbkowania

Jeśli twoje ząbkujące dziecko ma gorączkę, powinnaś pójść z nim do lekarza. Oczywiście możesz podać mu lek przeciwgorączkowy, np. ibuprofen lub paracetamol dla dzieci, zwłaszcza kiedy gorączka przekracza 38,5 stopnia, ale nie bagatelizuj problemu. Gorączka u tak małego dziecka może oznaczać rozwijającą się chorobę. Podobnie jest z kaszlem i katarem – to nie są typowe objawy ząbkowania i świadczą albo o alergii, albo o infekcji, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem

Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu:
  • u 48 znaleziono chorobową przyczynę gorączki,
  • u 11 wystąpiły drgawki gorączkowe,
  • a jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych!

Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu

Jeśli dziecko podczas ząbkowania nie ma wysokiej temperatury, kataru i kaszlu, można na własną rękę łagodzić dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się zębów: ból i przekrwienie dziąseł, które z kolei wywołują rozdrażnienie i płaczliwość.

W aptekach można kupić specjalne preparaty do smarowania dziąseł dziecka. Wielu dzieciom pomagają gryzaki, które schładza się w lodówce. Jeden i drugi sposób zmniejsza przekrwienie, ogranicza stan zapalny i łagodzi ból. Jeżeli dziecko nadal cierpi, można podać mu łagodne środki przeciwbólowe, które przy okazji zmniejszą stan zapalny i stan podgorączkowy.

Więcej o ząbkowaniu:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy