GRY

Czy przy ząbkowaniu dziecko może mieć gorączkę?

Ślinienie, płaczliwość, brak apetytu to objawy ząbkowania. Czy tak samo jest z gorączką? Niestety, podwyższona temperatura podczas wyrzynania się pierwszych zębów może oznaczać kłopoty!
gorączka przy ząbkowaniu
fot. Fotolia
Gorączka nie jest normalnym objawem towarzyszącym wyrzynaniu się zębów mlecznych. Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne, a podwyższona temperatura wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może świadczyć o chorobie.

Gorączka a ząbkowanie

Zdaniem lekarzy, jeśli podczas ząbkowania występuje gorączka u niemowlaka, oznacza to objaw choroby, a nie wyrzynających się zębów. Amerykańska Akademia Pediatrów opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez australijskich naukowców z kilku ośrodków związanych ze zdrowiem dzieci, które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu, są... rodzice.
 
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Stan podgorączkowy jako objaw zapalenia dziąseł u niemowlaka

Może się tak zdarzyć, że w okresie, w którym u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze zęby, będzie ono miało podwyższoną temperaturę (ale nie wysoką gorączkę!). Jest to objaw zapalenia dziąseł. Dziąsła ząbkującego dziecka są opuchnięte, zaczerwienione i szczególnie wrażliwe, więc łatwo wówczas o zapalenie. W takim przypadku jednak temperatura ciała niemowlęcia nie powinna przekraczać  38 stopni i po maksymalnie 2-3 dniach powinna wrócić już do prawidłowej wartości.

Przyczyny gorączki podczas ząbkowania

Jeśli twoje ząbkujące dziecko ma gorączkę, powinnaś pójść z nim do lekarza. Oczywiście możesz podać mu lek przeciwgorączkowy, np. ibuprofen lub paracetamol dla dzieci, zwłaszcza kiedy gorączka przekracza 38,5 stopnia, ale nie bagatelizuj problemu. Gorączka u tak małego dziecka może oznaczać rozwijającą się chorobę. Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu:
  • u 48 znaleziono chorobową przyczynę gorączki,
  • u 11 wystąpiły drgawki gorączkowe,
  • a jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych!

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Żywienie niemowląt