dawkowanie paracetamolu dla dzieci
Fotolia
Zdrowie

Jakie dawki paracetamolu dla dzieci?

Twoje dziecko ma gorączkę? Sprawdź, jakie dawki paracetamolu są dla niego bezpieczne.

Jak dawkować paracetamol dla dzieci? Paracetamol dla dzieci dostępny jest w formie zawiesiny doustnej, czopków i tabletek. Wybór formy leku zależy m.in. od wieku dziecka i od choroby. Czopki z paracetamolem przydadzą się, kiedy dziecko wymiotuje, syrop działa szybko, tabletki są dla starszych dzieci. Paracetamol to najbezpieczniejszy lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy dla dzieci, a zdaniem lekarzy można go podawać już noworodkom w odpowiednich dawkach.

Dawkowanie paracetamolu dla dzieci

W przypadku gorączki lub bólu, dawka paracetamolu dla dziecka uzależniona jest od masy ciała dziecka:

  • syrop - 10-15mg/kg masy ciała dziecka. Pomiędzy dawkami trzeba zachować odstęp 4-6 godzin. Dawka dobowa paracetamolu dla dziecka w zawiesinie nie może przekraczać 60 mg/kg masy ciała. 
  • czopek – jednorazowa dawka paracetamolu w czopku to 25mg/kg masy ciała dziecka,  w odstępach 6 - 8 godzinnych, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej 60 mg/kg masy ciała.


Zobacz też:

Zdarzyło ci się połączyć te leki? Nigdy więcej tego nie rób!

Niegrzeczne dziecko
Fotolia
Aktualności
Niegrzeczne dziecko? To może mieć związek z paracetamolem
Choć należy on do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam, to badacze wciąż sprawdzają, czy tak jest na pewno. A to, co odkrywają, nie zawsze jest dobre.

„Paediatric and Perinatal Epidemiology” opublikowano badanie, z którego wynika, że przyjmowanie paracetamolu w ciąży nie jest bez znacznia dla dziecka. Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić , czy preparat przyjmowany przez przyszłą mamę ma wpływ na zachowanie dziecka w przyszłości. Korzystając z kwestionariusza i informacji szkolnych, badacze przeanalizowali dane dotyczące 14 tys. dzieci i znaleźli związek. Bardziej podatni na trudności U dzieci, których mamy przyjmowały w ciąży paracetamol, zauważono problem z nadpobudliwością i skupieniem uwagi, a także inne zachowania uznawane za trudne , których nie można tłumaczyć czynnikami społecznymi. Co ciekawe, bardziej podatni na trudności behawioralne okazali się chłopcy, których matki przyjmowały ten lek. Zanim dzieci biorące udział w badaniu osiągnęły koniec szkoły podstawowej, problemy z zachowaniem były mniej widoczne. Ostrożnie z lekami Choć te wyniki muszą zostać jeszcze zweryfikowane w innych badaniach, naukowcy zalecają, by kobiety ograniczyły przyjmowanie paracetamolu. Najlepiej, żeby była to jak najmniejszą dawka i przez jak najkrótszy czas. „Nasze odkrycia stanowią uzupełnienie szeregu innych wyników badań dotyczących możliwych negatywnych skutków przyjmowania paracetamolu przez ciężarne. Mowa tu choćby o astmie, czy złym zachowaniu u potomstwa. Nasze odkrycie wzmacnia zalecenie, by kobiety zachowywały ostrożność podczas przyjmowania leków w czasie ciąży, a także, by poszukiwały pomocy lekarskiej w razie potrzeby." - tłumaczy autorka badania Jean Golding. Źródło: sciencedaily.com

co na przeziębienie u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jak łagodzić objawy przeziębienia u dziecka?
Jeśli objawy infekcji nie są zbyt nasilone, możesz podać dziecku leki dostępne bez recepty. Nie wszystkie można jednak podawać dzieciom, dlatego zanim zdecydujesz się na lek na przeziębienie dla dziecka, upewnij się, czego nie możesz mu dać.

Jakie leki można podawać na przeziębionemu dziecku? Zależy to od jego wieku i objawów, jednak w aptece dostępnych jest wiele środków na przeziębienie bezpiecznych dla dzieci. Jeśli mimo domowego leczenia, dolegliwości narastają, np. z dnia na dzień rośnie gorączka , nasila się kaszel, trzeba iść z dzieckiem do lekarza. Co na gorączkę u dziecka? Dla dzieci są leki przeciwgorączkowe z paracetamolem (np.: Apap, Calpol, Panadol) oraz ibuprofenem (np.: Ibufen, Nurofen, Ibum). Te drugie mają dodatkowo działanie przeciwzapalne , dlatego szczególnie poleca się je na przeziębienie u dziecka . Trzeba jednak pamiętać, że dzieci mogą różnie reagować na leki. U jednych skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen, u innych paracetamol. Dlatego lek trzeba dobrać indywidualnie. Kiedy podać lek przeciwgorączkowy? Lek przeciwgorączkowy podaj dziecku, jeśli temperatura wzrośnie do 38–38,5°C . Kolejne dawki podawaj regularnie: paracetamol – co 4–5 godzin, ale nie więcej niż 5 dawek na dobę; ibuprofen - 3–4 dawki na dobę. Przeziębienie u niemowlaka leczy się inaczej, dopóki dziecko nie ukończy roku, nawet przy zwykłym przeziębieniu powinien zbadać je pediatra. U starszych dzieci także staraj się nie łączyć różnych leków przeciwgorączkowych, bo rośnie wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jedynie gdy gorączka szybko narasta, możesz jednorazowo podać preparat z innej grupy. Jeśli gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, idź do lekarza. Pamiętaj! Dopóki twoja pociecha nie skończy 12 lat, nie podawaj jej leków z kwasem acetylosalicylowym (np. Aspiryny, Polopiryny). Mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby i mózgu (tzw. zespół Reye’a). Dzieciom do 12. roku życia nie zaleca się też preparatów z wyciągiem z kory wierzby , która zawiera naturalne salicylany. Wprawdzie działają słabiej i ryzyko...

Paracetamol dla dzieci – lepiej w czopku czy syropie?
Fotolia
Zdrowie
Paracetamol dla dzieci: lepszy w czopku czy syropie?
Zastanawiasz się, czy szybciej działa paracetamol w czopku czy w syropie? Znamy odpowiedź!

Paracetamol dla dzieci działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo . Paracetamol uważany jest za podstawowy lek dla dziecka w przypadku gorączki, który rodzice mogą bezpiecznie podać dziecku bez konsultacji z lekarzem. Paracetamol można podawać już noworodkom. W aptekach dostępny jest paracetamol w czopkach lub w syropie (zawiesinie) – który jest lepszy dla małego dziecka? Paracetamol dla dzieci: lepszy w czopku czy syropie? Paracetamol w zawiesinie podajemy dziecku do buzi za pomocą specjalnego aplikatora z miarką, pozwalającego odmierzyć odpowiednia dawkę leku. Za wskazaną dawkę paracetamolu uważa się 10-15 mg/kg masy ciała dziecka, czasami lekarze zapisują większą dawkę (jeśli masz wątpliwości, zapytaj pediatry, jaką dawkę sugeruje dla twojego dziecka).  Paracetamol w czopku stosujemy doodbytniczo. Wbrew powszechnej opinii czopek nie działa szybciej od paracetamolu podanego doustnie. Wybierz czopek, jeśli twoje dziecko ma gorączkę i wymiotuje, w pozostałych sytuacjach sięgaj po szybciej działający paracetamol w zawiesinie doustnej.  Zobacz też: Jak podawać dziecku leki? Gorączka może być groźna: jak ją zbijać, co podawać? Prawdy i mity o gorączce

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj