Aleksandra Symonides

lek. Aleksandra Symonides

Lekarka, pracuje na Oddziale Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
skaza białkowa u niemowlaka
Dieta

Skaza białkowa u niemowląt: jak wygląda, objawy, przyczyny, postępowanie

Ewa Janczak-Cwil
zaparcia u niemowląt
zaparcia

Zaparcia u niemowląt: przyczyny, objawy. Jak leczyć zaparcia u niemowlęcia i noworodka?

Zaparcia u niemowląt często są spowodowane zmieniającą się dietą lub zaburzoną mikroflorą jelitową na skutek leczenia antybiotykiem. Podpowiadamy, co robić, jeśli niemowlę nie może zrobić kupy.
wysypka u niemowlaka
alergia
zmiany skórne
wysypka

Wysypka u niemowląt: jak wyglądają różne rodzaje wysypki? [ZDJĘCIA]

Wysypka u niemowląt może być spowodowana przegrzaniem, ale też reakcją alergiczną, chorobą zakaźną, a nawet groźną dla życia sepsą. Sprawdź, jak rozpoznać objawy wysypki u niemowlaka, kiedy skontaktować się z lekarzem i na czym polega leczenie wysypki u małego dziecka.
Maria Nielsen
spanie z otwartą buzią
sen niemowlaka

Niemowlę śpi z otwartą buzią: przyczyny i konsekwencje dla zdrowia

Niemowlę śpi z otwartą buzią najczęściej wtedy, gdy ma katar. Czasem jednak otwarta buzia u dziecka podczas snu może być sygnałem pewnych zaburzeń lub chorób. Sprawdź, co zrobić, jeśli zaobserwujesz, że niemowlę śpi z otwartymi ustami.
Dyschezja niemowlęca
dziecko

Dyschezja niemowlęca: definicja i objawy. Jak pomóc dziecku?

Dyschezja niemowlęca często jest mylona z kolką niemowlęcą. To jednak dwie różne dolegliwości. Wyjaśniamy, czym jest dyschezja u niemowlaka i jakie są jej objawy. Podpowiadamy, jak można pomóc dziecku.
ząbkujące niemowlę
ząbkowanie
gorączka u dziecka
pierwsze zęby

Gorączka przy ząbkowaniu: podwyższona temperatura nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?

Gorączka przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Ewa Janczak-Cwil
gorączka u niemowlaka po szczepieniu
szczepienia
gorączka u dziecka

Gorączka u niemowlaka po szczepieniu: ile trwa, o czym świadczy, kiedy ją zbijać?

Gorączka u niemowlaka po szczepieniu może pojawić się jako reakcja na składniki zawarte w szczepionce. Z reguły nie powinna być powodem do niepokoju. Sprawdź, jak pomóc dziecku, które ma gorączkę po szczepieniu.
błonica
choroby zakaźne

Błonica – objawy, leczenie i szczepienie

Błonica, nazywana też dyfterytem, jest chorobą spowodowaną zakażeniem bakteryjnym. Najczęściej atakuje dzieci i może mieć poważne powikłania. Najlepszą ochroną przed błonicą jest szczepionka DTP podawana dzieciom w ramach kalendarza szczepień.
Luiza Słuszniak
Szczepienie na ospę
kalendarz szczepień
niepożądane odczyny poszczepienne
ospa u dziecka

Szczepienie na ospę wietrzną: czy jest obowiązkowe, kiedy zaszczepić dziecko?

Szczepienie na ospę wietrzną jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez dzieci – niepożądane odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko. Szczepionka chroni przed powikłaniami po ospie, ciężkim i umiarkowanym przebiegiem ospy wietrznej, a często pozwala na całkowite jej uniknięcie. Znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych. Dla niektórych dzieci jest obowiązkowa.
Luiza Słuszniak
Szczepienie MMR
szczepienia obowiązkowe
MMR
niepożądane odczyny poszczepienne

Czy szczepić dziecko MMR? A co z autyzmem?

Odra, świnka i różyczka to choroby bardzo zaraźliwe, które dają poważne powikłania. Szczepienie MMR zapobiega ich wystąpieniu.
Maria Nielsen
odra po szczepieniu
szczepienia
kalendarz szczepień
odra

Odra po szczepieniu: czy „mała odra” zdarza się u dzieci? Czy szczepionka chroni przed zachorowaniem?

Odra po szczepieniu to łagodna postać tej choroby. Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce chroni przed zachorowaniem, ale uwaga: między 5. a 12. dobą po szczepionce MMR dziecko może mieć objawy odry. Lekarze nazywają ten stan „małą odrą”. Wyjaśniamy, czy na jakie objawy zwrócić uwagę i czy wysypka poszczepienna to powód do niepokoju.
Magdalena Drab
dieta eliminacyjna matki karmiącej
dieta eliminacyjna
alergia pokarmowa
dieta matki karmiącej

Dieta eliminacyjna matki karmiącej: co można jeść zamiast nabiału, jajek i glutenu?

Dieta eliminacyjna bywa koniecznością, jeśli dziecko karmiącej mamy reaguje uczuleniem na mleko. Zastanawiasz się pewnie, co jeść, by nie pogłębić alergii u dziecka. Na szczęście nabiał, jajka czy gluten możesz łatwo zastąpić innymi produktami.
Magdalena Drab
opryszczka u niemowlaka
opryszczka

Opryszczka u niemowlaka – groźniejsza, niż ci się wydaje

Opryszczka u niemowlaka może być bardzo niebezpieczna. Powoduje ją ten sam wirus, który wywołuje opryszczkę u dorosłych. Jest bardzo zaraźliwy. Niemowlęta trzeba szczególnie przed nim chronić.
Maria Nielsen
wymioty w nocy
rotawirusy
ból brzucha

Dziecko wymiotuje w nocy: przyczyny i leczenie nocnych wymiotów

Kiedy dziecko wymiotuje w nocy, przyczyną tego najczęściej jest zatrucie pokarmowe lub infekcja wirusowa. Należy wtedy podawać wodę, aby zapobiec odwodnieniu i nie popadać w panikę, gdyż nocne wymioty dziecka niczym nie różnią się od tych, które ma w ciągu dnia i należy postępować z nimi tak samo, jak zawsze, gdy dziecko wymiotuje.
wymioty u niemowlaka
zdrowie dziecka
ulewanie u niemowląt

Wymioty u niemowlaka: działaj szybko, aby nie doszło do odwodnienia

Wymioty u niemowlaka są spowodowane niestrawnością pokarmową, biegunką lub infekcjami górnych dróg oddechowych. Czasami mogą być objawem groźnych chorób np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, które u tak małego dziecka może pojawić się bardzo szybko i być niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.
Zielona kupka u niemowlaka
alergia
zatrucie pokarmowe
kupka noworodka

Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza, kiedy do lekarza?

Zielona kupka niemowlaka na ogół nie jest powodem do niepokoju. Robią ją niemowlęta karmione piersią i pijące mleko modyfikowane. Zielona kupa pojawia się także w pieluszce noworodka. Sprawdzamy, co jest przyczyną zielonego stolca u dzieci i kiedy należy traktować go jako objaw kłopotów ze zdrowiem.
niemowlę u lekarza
katar u niemowlaka

Kaszel u niemowlaka: przyczyny i leczenie. Jak rozpoznać kaszel u niemowlaka?

Kaszel u niemowlaka to często objaw przeziębienia. Do tego dochodzą też zwykle inne, mniej typowe symptomy, jak apatia i trudności z zasypianiem. Jeśli zaczniesz leczyć kaszel na początku infekcji, ulżysz dziecku. Najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na mokry i suchy kaszel u niemowlaka. Są też skuteczne leki, których podanie musisz jednak uzgodnić z lekarzem.
gorączka u niemowlaka
leki na gorączkę
gorączka u niemowlaka
obniżanie gorączki

Temperatura u niemowląt – jaka jest prawidłowa, kiedy powinna niepokoić?

Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt wynosi około 37 stopni. Nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, określa się ją jako gorączkę. Zbyt niska – w przypadku noworodków i niemowląt – może być objawem infekcji. Sprawdź, kiedy mówi się o stanie podgorączkowym, jakie są normy temperatury dla małych dzieci, a także co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę.
Joanna Biegaj
mama całująca niemowlę
żelazo

Anemia u niemowlaka: przyczyny, objawy, skutki i leczenie

Anemia u niemowlaka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych maluchów​. Anemia nie musi wcale oznaczać, że dziecko jest blade i apatyczne. Początkowo może mieć ono jedynie słabszy apetyt i gorzej przybierać na wadze. Wyjaśniamy, czym się objawia i do czego może prowadzić anemia u niemowlaka.
Magdalena Drab
wymioty u dziecka
biegunka u dziecka

Wymioty u dziecka – 5 najczęstszych przyczyn, sposoby na zatrzymanie (kiedy do lekarza?)

Wymioty u dziecka oznaczają, że organizm chce się pozbyć substancji, która może być dla niego toksyczna. Dzieci wymiotują z powodu infekcji przewodu pokarmowego, alergii i zatrucia pokarmowego. Rzadziej jest to objaw poważniejszej choroby, np. zapalenia opon mózgowych. Trzeba bardzo uważać, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. Dlatego w leczeniu wymiotów kluczową rolę odgrywa nawadnianie dziecka.
szczepionka polio
kalendarz szczepień
choroby dziecięce
polio

Szczepionka polio: rodzaje, powikłania, kiedy szczepić. Co to jest polio?

Szczepionka polio (IPV) pomaga zapobiec chorobie Heinego-Medina. Choroba ta prowadzi do paraliżu ciała, niepełnosprawności, a nawet śmierci. Szczepionkę przeciw polio można podać dziecku osobno lub w postaci szczepionki skojarzonej. Sprawdź, czy jest bezpieczna oraz jakie ewentualne powikłania mogą się pojawić po szczepieniu.
Dominika Bielas
profilaktyka alergii u dziecka
leczenie alergii
alergia pokarmowa
alergia u dzieci

Profilaktyka alergii u dziecka. Najnowsze wytyczne

Profilaktyka alergii obejmuje zarówno to, jak karmisz dziecko, kiedy rozszerzasz jego dietę i co sama jesz, także podczas ciąży. Dieta eliminacyjna nie jest jednak w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź, jak można przeciwdziałać wystąpieniu alergii u dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
atopowe zapalenie skóry u dzieci
alergia u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS): jak wygląda, objawy, czym smarować, jak leczyć

Atopowe zapalenie skóry u dziecka to wysypka objawiająca się nieznośnym swędzeniem skóry. Pokazujemy na zdjęciach, jak wygląda AZS u dziecka, a także wyjaśniamy, jak pozbyć się wysypki. Nie lekceważ jej – wymaga leczenia i odpowiedniej diety. 
Dominika Bielas
szczepionka przeciw meningokokom
meningokoki

Szczepionka przeciw meningokokom: kiedy szczepić, cena, skutki uboczne

Szczepionka przeciw meningokokom chroni przed sepsą i zakażeniami wywołanymi meningokokami. U niemowląt i młodszych dzieci choroba wywołana przez meningokoki może mieć piorunujący przebieg, prowadząc w ciągu kilku godzin nawet do zgonu. Najwięcej zachorowań obserwuje się u młodszych dzieci i młodzieży.
Joanna Biegaj
alergia pokarmowa u niemowlaka
alergia
alergia pokarmowa
wysypka

Alergia pokarmowa u niemowląt – jak rozpoznać i jak leczyć?

Alergia pokarmowa u niemowląt zdarza się często, bo układ odpornościowy małego dziecka jest jeszcze niedojrzały. Część winy za najczęstsze alergie pokarmowe mogą ponosić geny. Leczenie alergii u niemowląt nie jest proste i wymaga zaangażowania rodziców, a także pomocy lekarza. Wyjaśniamy, jakie są objawy alergii pokarmowej, jak wygląda wysypka oraz kiedy trzeba zrobić testy na alergie pokarmowe.
Magdalena Drab
wymioty u noworodka
choroby noworodka

Wymioty u noworodka – 4 najczęstsze przyczyny, dlaczego noworodek wymiotuje [co robić, kiedy iść do lekarza?]

Wymioty u noworodka mogą wystąpić z powodu przekarmienia dziecka, zbyt łapczywego jedzenia lub niestrawności. Ich przyczyną może też być uczulenie na białko mleka występujące w pokarmie mamy lub w mieszance mleka modyfikowanego. Niezbyt częste wymioty u noworodka nie powinny stanowić powodu do niepokoju, jeżeli jednak stają się bardziej intensywne, trzeba skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą być sygnałem poważniejszych dolegliwości dziecka.