Czy w ciąży można jeść grzyby?

Czy w ciąży można jeść grzyby?

Czy przyszła mama może bez obaw jadać dania z grzybami – nie tylko z pieczarkami, ale również z grzybami leśnymi, np. podgrzybkami czy borowikami? Pytamy o opinię dietetyka.
Małgorzata Wódz
Czy w ciąży można jeść grzyby?
Jedzenie grzybów podczas ciąży nie jest zabronione. Musimy jednak zachować wobec nich szczególną ostrożność – wyjaśnia Karolina Madej, specjalistka żywienia człowieka i dietetyki z firmy Maczfit.

Grzyby w ciąży – tylko z pewnego źródła

Na pewno słyszałaś niejeden raz, że jedzenie grzybów w ciąży to nie jest dobry pomysł. – Grzyby, jak wiadomo, mogą być niebezpieczne, szczególnie, jeśli nie znamy ich pochodzenia. Na pewno powinniśmy unikać kupowania grzybów na przydrożnych stoiskach, bo nie mamy pewności, że zostały odpowiednio sprawdzone. Na wszelki wypadek lepiej również nie jeść mniej znanych rodzajów grzybów. Z podgrzybkami, które należą do grzybów jadalnych, nie będzie problemu – mówi nasza ekspertka.
Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.

Czy jedzenie grzybów jest korzystne?

Grzyby to cenne źródło witamin z grupy B, warto zatem, by gościły na naszych talerzach. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej higienie podczas obróbki kulinarnej. Duśmy je bez obsmażania, aby były lżej strawne – mówi Karolina Madej.
Nasza ekspertka przestrzega także, aby w czasie ciąży zachować większą ostrożność wobec wszystkich produktów, które mogą być źródłem zakażeń pokarmowych. Należą do nich nie tylko grzyby, ale również niepasteryzowane mleko i produkty mleczne, surowe jajka i mięso lub niedomyte warzywa.
Zapamiętaj: W czasie ciąży możesz jeść bez obaw grzyby – zarówno kupowane w sklepach (np. pieczarki) i grzyby leśne. Te ostatnie muszą jednak pochodzić z pewnego źródła. Jeśli kupujesz grzyby leśne, np. podgrzybki, borowiki (świeże, lub suszone), powinny mieć atest wystawiony przez klasyfikatora grzybów (szukaj go na opakowaniu). Nigdy, nie tylko w czasie ciąży, nie jedz grzybów, co do których nie masz pewności, że są jadalne. W przypadku wątpliwości z zebranymi grzybami możesz zgłosić się do Sanepidu. Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych w sezonie grzybowym bezpłatnie oceniają, czy zebrane przez nas grzyby są jadalne.
 

Zobacz też:

Ocena (4 oceny)

5.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy