grzyby w ciąży

Czy w ciąży można jeść grzyby? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko

Jedzenie grzybów w ciąży nie jest zabronione – grzyby jadalne nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy, ani jej dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia trującymi grzybami, zawarte w nich toksyny będą śmiertelnie niebezpieczne dla obojga.
Małgorzata Wódz
grzyby w ciąży
Jedzenie w ciąży grzybów z pewnego źródła, czyli tych, o których wiadomo na 100 procent, że nie są trujące, jest bezpieczne, a nawet korzystne dla zdrowia mamy i jej dziecka. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że w pysznej grzybowej potrawie znajdą się także grzyby trujące – wyjaśnia Karolina Madej, specjalistka żywienia człowieka i dietetyki z firmy Maczfit.

Grzyby w ciąży – tylko z pewnego źródła!

Na pewno słyszałaś niejeden raz, że jedzenie grzybów w ciąży to nie jest dobry pomysł. – Grzyby, jak wiadomo, mogą być niebezpieczne, szczególnie, jeśli nie znamy ich pochodzenia. Na pewno trzeba unikać kupowania grzybów na przydrożnych stoiskach, bo nie ma pewności, że zostały odpowiednio sprawdzone. Na wszelki wypadek lepiej również nie jeść mniej znanych rodzajów grzybów. Z podgrzybkami, które należą do grzybów jadalnych, nie będzie problemu – mówi nasza ekspertka.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Czy jedzenie grzybów leśnych w ciąży jest korzystne?

Grzyby przez wiele lat były niedocenianie. Obecnie wiadomo już, że mogą być cennym składnikiem diety. Zawierają prowitaminę D, selen wzmacniający odporność, przeciwutleniacze i betaklugan działające przeciwnowotworowo. Są też produktem, który ma bardzo wysoką gęstość odżywczą, co oznacza, że każda kaloria, której dostarczają, wiąże się z dużym ładunkiem substancji odżywczych. W specjalnej skali ANDI, która pokazuje właśnie gęstość odżywczą, grzyby mają wartość 238 punktów, a np. dla porównania pierś kurczaka – tylko 21-24 punkty. Jest tylko jeden problem. Niektóre grzyby są trujące, a ludzie często je mylą z tymi jadalnymi.

Czy podczas ciąży można jeść grzyby suszone?

Jeśli chodzi o grzyby suszone jedzone w ciąży, to one niczym nie różnią się od tych świeżych – suszone grzyby jadalne są bezpieczne. Natomiast suszony grzyb trujący może być równie szkodliwy, jak ten świeżo zebrany w lesie. Dlatego w przypadku grzybów suszonych również trzeba sprawdzać, czy pochodzą z pewnego źródła. Jeśli tak, to ani świąteczna zupa grzybowa, ani świeże grzyby duszone, ani sos grzybowy ciąży nie zaszkodzą.

Jak przyrządzać grzyby?

Grzyby to m.in. cenne źródło witamin z grupy B, warto zatem, by gościły na naszych talerzach. Najważniejsza sprawa: jeść można tylko grzyby jadalne. Dlatego bez obaw w ciąży można jeść m.in. podgrzybki, borowiki czy kurki. Warto jednak pamiętać o ich odpowiedniej obróbce kulinarnej. – Duśmy grzyby bez obsmażania, aby były lżej strawne – mówi Karolina Madej.

Nasza ekspertka przestrzega także, aby w czasie ciąży zachować większą ostrożność wobec wszystkich produktów, które mogą być źródłem zakażeń pokarmowych. Należą do nich nie tylko grzyby, ale również niepasteryzowane mleko i produkty mleczne, surowe jajka i mięso lub niedomyte warzywa.
Zapamiętaj: W czasie ciąży możesz jeść bez obaw grzyby – zarówno kupowane w sklepach (np. pieczarki) i grzyby leśne. Te ostatnie muszą jednak pochodzić z pewnego źródła. Jeśli kupujesz grzyby leśne, np. podgrzybki, borowiki (świeże, lub suszone), powinny mieć atest wystawiony przez klasyfikatora grzybów (szukaj go na opakowaniu). Nigdy, nie tylko w czasie ciąży, nie jedz grzybów, co do których nie masz pewności, że są jadalne. W przypadku wątpliwości z zebranymi grzybami możesz zgłosić się do Sanepidu. Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych w sezonie grzybowym bezpłatnie oceniają, czy zebrane grzyby są jadalne.
 

Wybierasz się na grzyby? Zadbaj o dobre obuwie. Przemoczone nogi to pierwszy krok do przeziębienia, które w ciąży może mieć poważne konsekwencje


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy