Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę b

Balbina

Balbina nie należy do popularnych czy modnych imion. W tym tkwi jednak jego urok – ponieważ obecnie jest rzadko spotykane, uważa się je za bardzo oryginalne i ciekawe. Nadanie go dziewczynce może być więc dobrym pomysłem. Warto dowiedzieć się, skąd ono pochodzi, co oznacza i kiedy jego posiadaczki mogą obchodzić imieniny. Wiedza ta pomoże w podjęciu decyzji, czy Balbina to właściwe imię dla córki.

Barbara

Imię Barbara ma greckie korzenie. Kobieta, która je nosi, jest altruistką i elegancką perfekcjonistką. Bardzo ceni sobie rodzinę, przyjaciół i jest skłonna do poświęceń. Ma świetną intuicję i dąży do nieustannego samodoskonalenia się. W życiu hołduje zasadzie „obowiązki przede wszystkim” i z powodzeniem odnajdzie się w zawodach, które wymagają wyczucia piękna. Sprawdź, co warto wiedzieć o Barbarze.

Beata

Beata to imię wywodzące się z łaciny, od słowa, które można przetłumaczyć jako „przynosząca szczęście”. Czy faktycznie Beata przyniesie szczęście swojej rodzinie? Jakie cechy charakteru przypisuje się osobom o tym imieniu? Jakie ciekawostki na jego temat warto znać? Sprawdź najważniejsze informacje, zanim zdecydujesz się nadać je swojemu dziecku.

Beatrycze

Beatrycze to wyjątkowe imię, którego początki sięgają starożytnego Rzymu. Z Włoch przeniosło się ono do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Imię to od zawsze było popularne w kręgach królewskich. Nosiły je księżne, księżniczki i królowe. Do dzisiaj nazywane są tak koronowane głowy, np. Wielkiej Brytanii. W Polsce imię jest rzadkie. Oznacza osobę zadowoloną, szczęśliwą, otwartą na świat.

Bella

Bella to piękna kobieta o szerokich horyzontach i licznych zainteresowaniach. Czerpie z życia pełnymi garściami w myśl znanej łacińskiej maksymy Carpe diem, czyli w wolnym tłumaczeniu Chwytaj dzień. Lubi przygody, a jej największą pasją jest kolekcjonowanie wspomnień i wrażeń. Nie zwlekaj i już teraz dowiedz się więcej na temat tego wyjątkowego imienia.

Benita

Berenika

Bernadetta

Bernadetta to imię wywodzące się od germańskiego imienia męskiego Bernard. Będzie najwłaściwsze dla wodnych znaków zodiaku, a zatem dla Ryb, Raka i Skorpiona. Oznacza osobę pracowitą, wierną, oddaną, broniącą swoich praw. Bernadetta ma wielu przyjaciół, jest lubiana przez otoczenie. Poznaj zdrobnienia i formy tego imienia z różnych stron świata. Dowiedz się, kto jest patronem Bernadetty i jakie sławne kobiety noszą to imię. Sprawdź, jaka jest szczęśliwa liczba, kolor i kamień imienia Bernadetta.

Berta

Bianka

Imię Bianka brzmi bardzo wdzięcznie i lekko, a przy tym oryginalnie. Stanowi świetny wybór dla córki, zwłaszcza jeśli rodzice nie obawiają się odejścia od tradycji. Noszącym je kobietom przypisuje się m.in. artystyczne zdolności. Co ważne, imię Bianka można łatwo zdrabniać. Występuje ono także w kilku językach, dlatego jest uniwersalne.

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich