Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę d

Dąbrówka, Dobrawa

Dagmara

Dagmara to kobieta żywioł – pełna energii i pozytywnego nastawienia do działania. Ceni sobie niezależność, również w związku, i nie lubi być szufladkowana. Czasami bywa dominująca i zaborcza. W towarzystwie jest ceniona za optymizm i pozytywne podejście do życia. Ma szeroką wiedzę, którą wykorzystuje w pracy. Co jeszcze warto wiedzieć o imieniu Dagmara?

Dagna

Dajana

Dajana to imię, które najprawdopodobniej powstało w wyniku spolszczenia angielskiego imienia Diana. Wielu uważa, że do wzrostu jego popularności w Polsce mogła przyczynić się piosenka „Diana” Paula Anki. Jednak o wiele bardziej prawdopodobna jest teza, że miała na to wpływ sława księżnej Diany. Z tego powodu można spotkać wiele Dian czy Dajan urodzonych w latach 80. i na początku 90. ubiegłego wieku. Sprawdź, jakie jest znaczenie tego imienia.

Dalia

Dalia to imię pochodzenia arabskiego i hebrajskiego. W Polsce jest bardzo rzadkie. W wolnym tłumaczeniu oznacza winorośl. Kobieta o imieniu Dalia jest wrażliwą, przyjazną i pomocną bratnią duszą. Prowadzi bogate życie towarzyskie i pielęgnuje kontakty rodzinne. Dalia kocha piękne wnętrza i sztukę. Jest numerologiczną dziewiątką. Sprawdź, kiedy wypadają imieniny Dalii. Jakie cechy charakteru wyróżniają kobiety o tym imieniu i kto jest jej patronem.

Dalida

Dalida to jedno z najbardziej oryginalnych imion. Noszące je kobiety potrafią stworzyć coś z niczego i nie rezygnują z realizacji marzeń, nawet jeśli wydają się one trudne lub wręcz niemożliwe do spełnienia. Cierpliwie dążą do wyznaczonego celu i nie cofają się z raz obranej drogi. Śmiało stawiają czoła przeciwnościom i pokonują trudności. Są jednocześnie bardzo wrażliwe, podatne na wpływ otoczenia. Sprawdź, kiedy Dalida obchodzi imieniny i jakie są jej zawodowe predyspozycje.

Daniela

Daniela to kobieta o silnej osobowości. Jest bardzo pewna siebie i nie stroni w życiu od ryzyka. W kontaktach z innymi ludźmi to raczej ostrożna osoba, dlatego trudno zdobyć jej sympatię. Zdecydowanie wyróżnia się w tłumie. Danielę charakteryzuje indywidualizm, a także niezależność. Jest bardzo samodzielna i uparcie dąży do postawionych sobie celów.

Danuta

Danuta łączy w sobie dwie skrajności – z jednej strony jest zorganizowana i stanowcza, a z drugiej potrafi być prawdziwą duszą towarzystwa. To także pracowita osoba. Od dziecka wie, jak ważny jest wysiłek, który wkłada się w zdobywanie wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu może zdobyć każdy wymarzony zawód, choć szczególnie pasują jej zawody artystyczne. Dowiedz się więcej ważnych rzeczy dotyczących Danuty.

Daria

Daria to kobieta szukająca księcia na białym koniu. Z jednej strony może być wycofana w obawie o złe odebranie przez nowe środowisko. Z drugiej, kiedy się już otworzy, jest czuła i mile widziana w towarzystwie. Sumienna i dokładna w swoich działaniach, nie lubi nudy w życiu, ale też stroni od pośpiechu. Przekonaj się, co jeszcze warto wiedzieć na temat osób noszących to imię.

Delfina

Delfina to oryginalne i rzadko nadawane małym dziewczynkom imię. W tym przypadku nietuzinkowe imię oznacza również wyjątkową osobowość, gdyż do takich właśnie należą kobiety je noszące. Delfiny to bowiem urodzone artystki, które osiągną sławę jako aktorki lub muzy artystów. Ich szczęśliwą liczbą jest sześć, a talizmanem rubin. Dowiedz się, kto jest ich opiekunem, kiedy świętują imieniny i jak pieszczotliwie można się do nich zwracać.

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich