Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę e

Edda

Edda to kobieta, która ma silne zasady moralne i jest im wierna. Często pomaga innym i się im poświęca. Imię to jest nacechowane siłą płynącą z jego znaczenia – tłumaczy się je jako „przynosząca szczęście w walce”. Czy przynosi ono również szczęście osobie je noszącej? Zobacz, co zapewnia pomyślność osobom o imieniu Edda.

Edyta

Imię Edyta budziło duże zainteresowanie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Potem jego popularność nieco zmalała. Dziś uchodzi za oryginalne. W pierwszej połowie 2021 roku obdarzono nim zaledwie 20 dziewczynek. Sprawdź, czemu jest tak wyjątkowe i dowiedz się czegoś więcej na temat Edyt.

Edyta, Edda

Elena

Elena to odpowiednik imienia Helena. Cieszy się dużą popularnością w krajach Europy Wschodniej – w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. Nad Wisłą pojawiło się stosunkowo niedawno. Sprawdź, czy zdążyło „zdetronizować” tradycyjną Helenę. Dowiedz się, kto nosi to imię.

Eleonora

Eleonora to imię prawdopodobnie hebrajskiego pochodzenia. Oznacza osobę ambitną, niezależną, konsekwentną, wrażliwą na krzywdę innych. Nazwana tak kobieta ma w sobie wiele wewnętrznej siły. Bardzo ważna jest dla niej niezależność, zwłaszcza gdy chodzi o zachowanie własnych poglądów. W ciągu roku dwukrotnie przypadają imieniny Eleonory. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Koziorożca. Poznaj zdrobnienia i formy tego imienia z różnych stron świata. Dowiedz się, kto jest patronem Eleonory i jakie sławne kobiety noszą to imię. Sprawdź, jakie są szczęśliwe liczby, kolor i kamień imienia Eleonora.

Eligia

Eliza

Eliza to imię pochodzenia hebrajskiego. W Polsce pojawiło się dopiero w XIX wieku. Kobieta nosząca to imię jest dumna, zaradna, ambitna i cierpliwa. W życiu trzyma się dokładnego planu, nie daje się ponieść uczuciom lub intuicji. Przez obcych Eliza odbierana jest jako osoba wyniosła, zimna i niedostępna. W relacji z mężczyzną chce być traktowana jak partner. Jednocześnie niezwykle ceni sobie niezależność.

Elmira

Elwira

Elza

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich