Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę f

Faustyna

Faustyna to imię kojarzone silnie z jedną z polskich świętych Kościoła katolickiego, dzisiaj raczej rzadko nadawane dziewczynkom. Warto jednak wiedzieć, co ono oznacza i jakie cechy charakteru przypisywane są osobom je noszącym. Czym dokładnie wyróżnia się imię Faustyna? Co warto wiedzieć na temat jego patronek? Kiedy Faustyny obchodzą imieniny?

Felicja

Imię Felicja oznacza osobę, dla której los jest wyjątkowo łaskawy. W związku z tym nasuwa się pytanie: czy noszące je kobiety rzeczywiście są szczęśliwe w życiu? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Te przedstawicielki płci pięknej mają wiele pozytywnych cech charakteru. Ich niewątpliwe zalety to kreatywność, wytrwałość i odpowiedzialność. Dzięki wspomnianym atutom mogą osiągnąć sukces na wielu różnych płaszczyznach. Sprawdź, w jakich zawodach sprawdzą się najlepiej.

Filipina

Flawia

Flora

To rzadko spotykane imię żeńskie pochodzi od imienia rzymskiej bogini kwiatów. Jego odpowiednikiem w języku angielskim jest Flower, a francuskim Fleur. Imię to nosiła m.in. żyjąca w XIX wieku polska śpiewaczka Flora Bogdani, a także aktorka filmowa Flora Montgomery. Sprawdź, jakie cechy charakteru ma kobieta o imieniu Flora oraz jakie są jej predyspozycje zawodowe.

Florentyna

Florentyna to nietypowe, ale urocze imię dla dziewczynki. Od razu przywodzi na myśl kwiaty i wiosnę. Obecnie bardzo niewielu rodziców decyduje się nadać je dziecku. To imię wybierają głównie osoby, które nie boją się oryginalności, a przy tym chcą jakoś nawiązać do tradycji. Imię Florentyna funkcjonuje bowiem w języku polskim już od kilku wieków.

Franciszka

Fryda

Fryderyka

Fryderyka nie gości zbyt często w rankingach najchętniej wybieranych imion. Tymczasem niesie ze sobą wiele pięknych znaczeń. Sprawdź, co się za nim kryje. Poznaj powody, dla których warto nadać je córce.

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich