Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę g

Gabriela

Gabriela to piękne imię o wielu ładnie brzmiących zdrobnieniach. Rodzice dziewczynek wybierają je dość chętnie. Gabriela to otwarta, towarzyska i pogodna kobieta, której sprzyja onyks, a kolorem, jaki przynosi jej szczęście, jest czarny. Co jeszcze warto wiedzieć o imieniu Gabriela?

Gaja

Imię Gaja nosi niewiele ponad 3 tysiące kobiet w Polsce. Nazwane tak kobiety najczęściej obchodzą imieniny 27 września, choć to niejedyna data, kiedy mogą świętować. Gaja jest osobą dynamiczną, ambitną i bardzo pracowitą. Sprawdź, jakie są jej predyspozycje zawodowe i kto jest patronem Gai.

Gaudencja

Gemma

Gemma to imię pochodzenia łacińskiego. Oznacza kobietę zdecydowaną, temperamentną, wesołą, ale też skłonną do awantur. Gemma jest atrakcyjna, lubi być w centrum uwagi i błyszczeć w tłumie. Pomimo ognistego charakteru jest osobą odpowiedzialną. Troszczy się o rodzinę i bliskich. Jest oddanym pracownikiem i dobrą kumpelą.

Genowefa

Genowefa to imię o długiej tradycji, jednak w Polsce pojawiło się dość późno, bo na początku XVIII wieku. Osoby je noszące wyróżnia siła charakteru i nieustępliwość. Są bystre i jednocześnie utrzymują dystans do innych. Zobacz, jakich patronów ma Genowefa i kiedy wypadają jej imieniny.

Gerda

Gerda to przebojowa kobieta, która nie podlega żadnym schematom. To marzycielka i romantyczka z jasno wytyczonymi przez siebie ścieżkami. Jej szczęśliwym kamieniem jest bursztyn, a kolorem cytrynowy. Co warto wiedzieć o żeńskim imieniu Gerda?

Gertruda

Gertruda to imię pochodzenia germańskiego z długą tradycją w Polsce. Pojawiło się w naszym kraju w średniowieczu i do dziś jest nadawane dziewczynkom. Nie jest ono już tak popularne jak dawniej, jednak warto wiedzieć, jakie wartości ze sobą niesie i jak silnych ma patronów. Przeczytaj najważniejsze informacje o imieniu Gertruda, zanim podejmiesz decyzję o wybraniu go dla swojego dziecka.

Gizela

Gizela to doskonałe imię dla kobiety, która dobrze czuje się oklaskiwana na scenie. Opanowana i zrównoważona, nie czuje tremy. Spełni się jako aktorka lub piosenkarka. Jej szczęśliwym kamieniem jest hematyt, a kolorem – grafitowy. Dowiedz się, kto jest opiekunką kobiet noszących imię Gizela, kiedy obchodzą one imieniny i jak ich imię brzmi w innych językach.

Gloria

Gosława

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich