Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę h

Halina

Halina to klasyczne imię, które wywodzi się od greckiego galene, oznaczającego spokój. Posiadaczki tego imienia są niezależne, zawsze kierują się swoimi przekonaniami. Nie potrafią podporządkować się komuś innemu. Co ciekawe, są przy tym niezwykle wrażliwe i uczuciowe. Kierują się intuicją. Są bardzo zdolne – chętnie się uczą i rozwijają swoje umiejętności. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Halinie.

Halszka

Imię Halszka nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Mimo to może stanowić bardzo ciekawy wybór dla dziewczynki. Brzmi bowiem niezwykle wdzięcznie i ładnie, a przy tym jest bardzo oryginalne. Noszącym je osobom przypisuje się też wiele ciekawych cech i predyspozycji, m.in. duży intelekt, zdolność podejmowania dobrych decyzji i zamiłowanie do podróży. Co jeszcze warto wiedzieć o imieniu Halszka?

Hanna

Hanna to osoba spokojna i opanowana. Nie znosi konfliktów, dlatego zawsze stara się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony. Hania wykazuje wysoko rozwinięte zdolności mediacyjne, dlatego też świetnie sprawdzi się np. jako mediator sądowy. To osoba o łagodnym charakterze. Choć nie jest duszą towarzystwa, gdy już pojawi się w gronie znajomych, od razu wprowadzi do otoczenia ogrom pozytywnej energii.

Helena

Helena to popularne imię żeńskie oznaczające blask lub księżyc. Kobiety o tym imieniu są wrażliwe i delikatne, choć mogą również mieć władcze zapędy. Ich szczęśliwy kamień to ametyst, a kolor – liliowy. Jakie jeszcze ciekawostki są związane z imieniem Helena?

Helga

Helga to imię pochodzenia germańskiego. Kultura wschodniosłowiańska przekształciła je w imię Olga. Helga oznacza kobietę stateczną, zdecydowaną i zrównoważoną. Ma ona umiejętność budowania relacji zarówno z bliskimi, jak i obcymi osobami w jej otoczeniu. Można polegać na jej dyplomacji i zdolnościach negocjacyjnych. Szczęśliwym numerem Helgi jest szóstka.

Henryka

Henryka to kobieta ambitna i samodzielna. Dzięki ciężkiej pracy i odwadze spełnia swoje marzenia i osiąga sukces. W miłości, gdy znajdzie odpowiednią osobę, jest czuła i kochająca. Jakie predyspozycje zawodowe ma kobieta nosząca imię Henryka? Kiedy obchodzi imieniny i jacy patroni nad nią czuwają?

Hiacynta

Imię Hiacynta jest dosyć rzadkie. Co ciekawe, nosi je tylko kilkaset Polek. Pochodzi z języka greckiego i ma związek z mitologicznym męskim imieniem – Hyakinthosem. Hiacynta to niezależna i wolna kobieta. Uwielbia wyrażać własne zdanie i dzielić się swoimi poglądami. Jest mądra, inteligentna i niezwykle zaradna. Co więcej, należy do osób uczciwych i honorowych. Potrafi odpowiednio ocenić zamiary innych ludzi i ich działania. Hiacynta jest skłonna poświęcić własne korzyści dla wyższych celów. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o kobiecie noszącej to imię.

Hilda

Hildegarda

Imię Hildegarda jest mało popularne w Polsce. Stanowi jednak ciekawy i oryginalny wybór dla dziecka. Mimo że brzmi dość twardo, łatwo je zdrobnić, dlatego bez trudu może być używane nawet w stosunku do małych dziewczynek. Warto również wiedzieć, że Hildegarda ma ważną patronkę wśród świętych. Osobom noszącym to imię przypisuje się wewnętrzną siłę oraz silny charakter.

Honorata

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich