Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę i

Ida

Ida inspiruje pisarzy i twórców filmowych. Kobiety o tym imieniu często postrzegane są jako wyniosłe lub pełne chłodu, jednak przy bliższym poznaniu zyskują wiele. Stają się wiernymi przyjaciółkami i partnerkami. Pokazują, że potrafią być wrażliwe i pełne delikatności. Czym jeszcze wyróżnia się to imię? Jakie są szczęśliwe liczby, kolory i kamienie Idy?

Idalia

Imię Idalia jest popularne w Polsce i za granicą. Co ciekawe, pochodzi z języka greckiego i ma mitologiczne korzenie. Posiadaczka tego imienia jest urodzoną indywidualistką. Uparta, ale towarzyska i pewna siebie. To osoba obdarzona niezwykłą urodą i elegancją. Jest elokwentna i kulturalna. Doskonale zna swoje umiejętności i wie, jak je wykorzystać. Rodzina jest dla niej bardzo ważna, dlatego stara się stworzyć w niej czystą i zdrową atmosferę. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Idalii.

Iga

Imię Iga ma nie do końca jasną etymologię. Kobiety, które je noszą, są zazwyczaj pełne pasji. Otoczenie odbiera je jako szczęśliwe, wręcz stworzone do odnoszenia sukcesów. Jednak na każde ze swoich osiągnięć Igi ciężko pracują. Czym jeszcze wyróżniają się osoby noszące to imię? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

Iga, Ignacja, Żegota

Ilona

Ilona to kobieta zdecydowana i odpowiedzialna. Ma bardzo duże predyspozycje do osiągnięcia sukcesu w życiu. Jest wytrwała w dążeniu do celu i lubi samodzielnie podejmować decyzje. Nie znosi, gdy ktoś wydaje jej polecenia i nie pozwala działać w wybrany przez nią sposób. Kiedy Ilona znajdzie wymarzonego partnera, jest mu całkowicie oddana, ale jej wymagania są bardzo wysokie. Woli być sama niż iść z życiem na kompromis. Poznaj więcej ciekawych informacji o imieniu Ilona.

Ina

Ina to nietypowe imię, które nie ma innych form w obcych językach. Poza Polską znane Iny spotkamy również w krajach skandynawskich czy Niemczech. Do najbardziej znanych polskich In zalicza się pierwsza femme fatale kina międzywojennego. Co jeszcze warto wiedzieć o dziewczynce o imieniu Ina?

Inez

Imię Inez jest w Polsce stosunkowo rzadkie – według oficjalnych danych nadano je nieco ponad 2000 razy. Charakteryzuje się więc dużą oryginalnością. Ma również zagraniczne brzmienie. Nie bez przyczyny – pochodzi z języka obcego. Warto nadać je dziecku, jeśli chce się wyróżnić pociechę i sprawić, by poczuła się bardziej międzynarodowo.

Inga

Irena

Irena to klasyczne i tradycyjne imię dla dziewczynki, które współcześnie nie jest zbyt popularne. Ma jednak wiele zalet. Brzmi elegancko, łatwo je zdrobnić, a jego posiadaczkom przypisuje się wiele pozytywnych cech. Nosiło i nosi je także wiele znamienitych postaci m.in. ze świata kultury i sportu.

Irma

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich