Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę j

Jadwiga

Imię Jadwiga noszą silne kobiety, które mają dobrą rękę do gospodarowania. Nie dziwi więc fakt, że właśnie to imię nosiły najsłynniejsze kobiety z rodów królewskich oraz książęcych. Jest skryta i lubi dominować nad innymi. Wyróżnia się zaradnością i nieustępliwym dążeniem do celu. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć na temat tego wyjątkowego imienia.

Jagna

Niegdyś nieco zapomniane, teraz wraca do łask. I to ze zdwojoną siłą. Imię Jagna – bo o nim mowa – wybiera coraz więcej rodziców. Zresztą nie bez powodu. Sprawdź, jakie cechy charakteru przypisuje się noszącym je kobietom.

Jagoda

Jagoda to imię, które cieszy się umiarkowaną popularnością. Bardzo często jest używane jako zdrobnienie od Jadwigi, choć funkcjonuje także samodzielnie. W rankingach pojawia się zwykle w drugiej dziesiątce najpopularniejszych imion dla dziewczynek. Jagoda jest popularna głównie w Polsce, choć znajdziemy dumne posiadaczki tego imienia także w Ameryce. Jagody cieszą się powszechną sympatią i otaczają się przyjaciółmi. Potrafią świetnie radzić sobie w trudnych, zwłaszcza stresujących, sytuacjach. To urodzone dusze towarzystwa, które zawsze mają duże pokłady dobrego humoru. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Jagodach.

Janina

Janina to imię pochodzenia hebrajskiego. Oznacza osobę życzliwą, ambitną, skłonną do poświęceń, opiekuńczą i czułą. Janina jest doskonałą organizatorką. Sprawdzi się w takich zawodach, jak sekretarka, urzędniczka, nauczycielka. W ciągu roku przypada wiele imienin Janiny, a najczęściej obchodzone są daty czerwcowe. Poznaj zdrobnienia i formy tego imienia z różnych stron świata. Dowiedz się, kto jest patronem Janiny i jakie sławne kobiety noszą to imię. Sprawdź, jaka jest szczęśliwa liczba, kolor i kamień imienia Janina.

Jarosława, Jerosława

Jaśmina

Jaśmina to delikatne i kobiece imię. Szczególną popularność zyskało w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to na ekranach kin królowała animacja Walta Disneya „Aladyn”. Jedną z jej głównych postaci była księżniczka Jasmina (Dżasmina). Imię to jest kojarzone z kobietami silnymi, inteligentnymi, pełnymi uroku, które jednocześnie są ambitne i silne. Zobacz, jakie Jaśminy są naprawdę.

Joanna

Joanna to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce. Nosi je ponad 400 tysięcy kobiet, dzięki czemu trafiło na 11 miejsce w rankingu najpowszechniejszych imion żeńskich. Zobacz, jaki Joasia ma charakter i kiedy obchodzi swoje imieniny. Jakim jest dzieckiem?

Jolanta

Jolanta to osoba zaradna i kulturalna. Jest godna zaufania, tolerancyjna, a przy tym wesoła i chętnie niosąca pomoc innym. Dlatego też w pracy zawodowej najlepiej odnajdzie się w zajęciach, które związane są z pomaganiem. Również w życiu towarzyskim jej empatia i umiejętność słuchania powodują, że ma wokół siebie liczne grono przyjaciół. Imię Jolanta wywodzi się z Grecji. Stało się popularne na całym świecie, a w języku angielskim ma przynajmniej cztery popularne warianty. Poznaj więcej ciekawych informacji o Jolancie.

Jowita

Józefa, Józefina

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich