Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę n

Nadia

Nadia, czyli Nadzieja, to bardzo popularne imię w Polsce. Oznacza osobę opanowaną, powściągliwą i delikatną. Nadia jest bardzo wrażliwa na los innych. Nigdy nie zostawia ludzi w potrzebie. To doskonała opiekunka. Potrafi załagodzić każdy konflikt, dlatego rewelacyjnie odnajdzie się w roli mediatora. Nadia to także kobieta wyjątkowo tolerancyjna, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nigdy nie dyskryminuje ludzi ze względu na poglądy religijne, pochodzenie, status społeczny itd.

Nadzieja

Wyrażając nadzieję, głęboko wierzymy, że rzecz, której pragniemy, będzie mogła się urzeczywistnić. Imię pochodzące od tego słowa ma zatem piękną symbolikę, a kobiety o imieniu Nadzieja cechują się wyjątkowym charakterem. Dowiedz się, jakie znaczenie ma imię Nadzieja, jakimi predyspozycjami zawodowymi odznacza się nosząca je kobieta i jaki kamień może przynieść jej szczęście.

Narcyza

Imię Narcyza nie należy do najpopularniejszych w Polsce. Za granicą znajdziemy znacznie więcej noszących je kobiet. Pewnie dlatego, że kojarzy się z mitologicznym Narcyzem. W przeciwieństwie do niego Narcyzy są jednak odważne, towarzyskie, a także głęboko wrażliwe i empatyczne.

Natalia

Imię Natalia stanowi źródło inspiracji dla wielu artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki: poetów, pisarzy, a także piosenkarzy. Pojawia się między innymi w twórczości Grzegorza Turnaua, Krzysztofa Klenczona czy Gilberta Bécauda. Czym zaskarbiło sobie tak dużą sympatię? Jest melodyjne i nieco liryczne. Poza tym skrywa mnóstwo pięknych znaczeń. Sprawdź, czy wiesz wszystko na jego temat.

Natasza

Natasza to osoba łatwo poddająca się swoim nastrojom. Jest uczuciowa i wierna ukochanej osobie. Wszędzie jej pełno i tryska pozytywną energią. Nie lubi nudy i rutyny zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zobacz, czym jeszcze wyróżniają się kobiety o imieniu Natasza. Poznaj też ciekawostki na temat tego imienia.

Nella

Nikita

Nikola

Imię Nikola nosi ponad 74 tysiące kobiet w Polsce! Jego znaczenie to zwycięstwo i ludzie. Jaką osobą jest Nikola? Jako numerologiczna ósemka jest przede wszystkim silna, odważna i pewna siebie. Dowiedz się, jaką uczennicą jest Nikola i w jakim zawodzie czuje się najlepiej!

Nila

Nina

Nina to ładne i dość popularne imię dla dziewczynki. Jest krótkie i łatwe w wymowie. Oznacza osobę wrażliwą, spokojną i opanowaną. Nina to kobieta o dużej tolerancji. W towarzystwie, choć spokojna i raczej nieśmiała, jest szalenie lubiana i zawsze otaczają ją dobrzy znajomi.

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich