Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę p

Palmira

Palmira to rzadkie imię, które jest również nazwą wielu miejscowości na świecie. Pasuje do kobiety energicznej, nastawionej na sukces zawodowy i wygodne życie. To oryginalne imię noszą urocze, uparte dziewczynki, które z łatwością zjednują sobie towarzystwo. Talizmanem Palmiry może być turkus, a sprzyjającym kolorem – niebieski. Kiedy kobieta nosząca imię Palmira obchodzi imieniny? W jaki sposób można się do niej pieszczotliwie zwracać i w jakim zawodzie poczuje się ona spełniona?

Paloma

Paloma należy do osób bardzo ostrożnych, można powiedzieć, że nawet niepewnych własnej wartości. Nie lubi zmian, dużo bardziej pasuje jej rutyna. Do pracy przyjdzie zawsze przygotowana i z zapałem wykonywać będzie wszystkie zadania. Dużym wyzwaniem dla Palomy jest radzenie sobie z przeciwnościami losu. W razie niepowodzenia może dość długo dochodzić do siebie. Przeczytaj więcej o tym, jaka jest Paloma.

Pamela

Pamela to imię żeńskie, które wymyślił poeta Philip Sidney w poemacie Arcadia. Dużą popularność zawdzięcza kanadyjskiej aktorce Pameli Anderson, którą znamy przede wszystkim z kultowego serialu Słoneczny patrol. Zobacz, jaką osobą jest Pamela i czym powinna się zajmować zawodowo!

Patrycja

Patrycja to kobieta, która doskonale radzi sobie w każdej sytuacji i łatwo wychodzi z kłopotów. Jaka jest w związku? Czym wyróżnia się na tle innych? Zobacz, co warto wiedzieć na temat tego imienia.

Paula

Paula to delikatna kobieta, wrażliwa i czasem nerwowa. Jednocześnie lubi towarzystwo innych i dobrze czuje się w pracy wśród ludzi. Ma wielu przyjaciół, przez których ceniona jest m.in. za swoją szczerość oraz pozytywne podejście do życia. Szybko zapomina o urazach, jednak odczuwa je bardzo intensywnie. Zobacz, skąd wywodzi się imię Paula i jakie są przypisane mu szczęśliwe kolory, kamienie czy liczby.

Paulina

Paulina to imię wywodzące się od łacińskiego imienia Paulin. Początkowo traktowane było jako zdrobnienie od imienia Paula, ale dziś funkcjonuje jako samodzielne imię. Zobacz, jakie cechy charakteru są przypisywane Paulinom.

Pelagia

Imię Pelagia, choć nie należy do modnych i wydaje się nieco staroświeckie, brzmi ciekawie i nietuzinkowo. Nadając je swojej córce, można wyróżnić ją z tłumu. Osobom o imieniu Pelagia przypisuje się wiele pozytywnych cech charakteru. Warto więc wiedzieć, skąd się ono wzięło i jakie ma konotacje.

Petra

Petronela

Pia

Pia to imię rzadko spotykane i również wyjątkowa jest jego posiadaczka. Pia jest osobą odpowiedzialną, wyróżniającą się mądrością życiową. Bardzo pracowita, rzadko zmienia cel, do którego dąży. Jest przy tym bardzo ambitna, a sukces stawia na pierwszym miejscu. Przeczytaj więcej o tym, jaka jest Pia.

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich