Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę r

Rachela

Rachela to imię wywodzące się z czasów biblijnych. Pierwsza Rachela uznawana jest za matkę dwóch pokoleń Izraela. Dzisiaj imię to nie należy do najpopularniejszych w Polsce. Jednak warto wiedzieć, jakie wartości ze sobą niesie. Kto jest patronem Racheli i co przyniesie jej szczęście?

Raisa

Rajmunda

Rajmunda to rzadko nadawane małym dziewczynkom imię, które oznacza osobę zrównoważoną i pewną siebie. Talizmanem dla noszącej je kobiety jest obsydian, sprzyjającym kolorem szary, a liczbą – jeden. Kiedy Rajmunda obchodzi imieniny, jaki zawód powinna wybrać i czy zależy jej na rodzinie?

Rebeka

Rebeka to piękne, lecz bardzo rzadko spotykane imię. W 2020 r. otrzymało je zaledwie 6 młodych Polek, przez co znalazło się na samym końcu oficjalnego zestawienia. Ma ono długą, biblijną tradycję i nosi je wiele dziewcząt pochodzenia żydowskiego. Rebeka to odważna kobieta, która lubi nowe wyzwania, a przy tym nigdy nie marnuje czasu. Dzięki wyrazistej osobowości oraz praktycznemu podejściu do życia często odnosi sukcesy na polu zawodowym. Osoby o tym imieniu bardzo często wykonują zawody, które stereotypowo uważane są za typowo męskie, np. mechanika, policjanta czy polityka. Oprócz silnego charakteru Rebeka potrafi zachować zimną krew w stresujących sytuacjach. Sprawdź, co jeszcze warto o niej wiedzieć.

Regina

Regina pochodzi z języka łacińskiego. Kobiety noszące to imię są indywidualistkami. Uwielbiają być niezależne i działać według własnych przekonań. Podejmują się nawet najtrudniejszych zadań – nie stanowią dla nich problemu, ponieważ Reginy mają ogromną wiedzę. Wiedzą, jak osiągnąć swoje cele. Są religijne, ale drzemie w nich także artystyczna dusza. Osoba nosząca to imię jest niezwykle uczuciowa i wrażliwa. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Reginie.

Rena

Rena to skrót od żeńskiego imienia Renata, który może funkcjonować jako samodzielne imię. W 2020 roku i w pierwszym półroczu 2021 żadna Polka nie została tak nazwana. Nic dziwnego, skoro nawet imię Renata znalazło się na samym końcu zestawienia najczęściej wybieranych imion żeńskich w Polsce. Rena to jednak bardzo oryginalne i ciekawie brzmiące imię. Kobieta, która je nosi, jest niezwykle tajemnicza, najlepiej czuje się w roli obserwatorki i nie lubi zabierać głosu w dyskusji. Niesłusznie mylona z Renatą, używa bardzo podobnych zdrobnień i ma tę samą patronkę. Sprawdź, co jeszcze warto o niej wiedzieć.

Renata

Słowa znanej piosenki mówią, że za noc z Renatą można oddać wszystko – wygrany los na loterię, złoty most z San Francisco, a nawet cały świat. Renata jest żywiołowa i namiętna, ale potrafi też być pamiętliwa, więc lepiej się jej nie narażać. Czym jeszcze wyróżniają się osoby o tym imieniu?

Rita

Rita, a także Ryta, to imię funkcjonujące samodzielnie, będące jednak skrótem od takich imion jak Margarita. Jedną z najsłynniejszych osób noszących to imię była amerykańska aktorka Rita Hayworth, która do dziś uważana jest za jeden z największych symboli hollywoodzkiego seksapilu. Czy jest to idealna przedstawicielka osób o imieniu Rita? Przekonaj się, czym się wyróżniają posiadaczki tego imienia.

Roberta

Roksana

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich