Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę w

Wacława

Walentyna

Walentyna to imię, które rzadko pojawia się w Polsce. Wystarczy spojrzeć na statystyki – w 2020 r. otrzymało je tylko 7 nowo narodzonych dziewczynek. Kobieta o tym imieniu to wulkan energii. Jej dynamizm, entuzjastyczne podejście do życia i przebojowość sprawiają, że jest uwielbiana przez przyjaciół. Podczas spotkań towarzyskich wszyscy czekają, aby posłuchać jej opowieści lub pośmiać się z inteligentnych żartów. Oprócz tego wyróżnia się ogromną siłą charakteru oraz walecznością, która pomaga jej osiągać zamierzone cele. Świadoma swojego uroku osobistego, często kokietuje mężczyzn. Gdy naprawdę się zakocha, staje się lojalną, kochającą i oddaną partnerką. Sprawdź, co jeszcze warto o niej wiedzieć.

Waleria

Waleria jest inspirującym imieniem – pojawia się w piosenkach, filmach i powieściach. Jego długa tradycja sprawia, że przypisuje mu się wiele interesujących cech. Skąd dokładnie pochodzi imię Waleria i co warto wiedzieć na jego temat?

Wanda

Wanda to oryginalne imię o niezwykle ciekawej historii. W XII–XIV wieku było zapisywane jako Węda, a dopiero później spopularyzowane jako Wanda. Moment świetności przeżywało w XIX wieku, ze względu na romantyzm oraz modę na średniowiecze. Posiadaczki tego imienia są urodzonymi romantyczkami – niezwykle uczuciowe i wrażliwe. Cechuje je ogromna wyobraźnia i kreatywność. Mają także nadzwyczajną intuicję. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Wandzie.

Wanessa

Wera

Wera to imię pochodzenia łacińskiego. Oznacza osobę prawą, sprawiedliwą, dokładną. Etymologia tego imienia nie jest do końca znana. Patronką noszących je kobiet jest św. Wera z Clermont. Wery zwykle obchodzą imieniny 24 stycznia. W Polsce to imię jest rzadko nadawane. Zyskało popularność dopiero w XIX wieku.

Weronika

Imię Weronika pochodzi z języka greckiego i oznacza tę, która zwycięża. Jaką osobą jest Weronika? Przede wszystkim bardzo wrażliwą, empatyczną i bezinteresowną. Celem życia Weroniki jest pomoc innym, wsparcie potrzebujących i stworzenie szczęśliwej rodziny. Zobacz, jakie są jej predyspozycje zawodowe.

Wiesława

Wiesława to obecnie nieco zapomniane, ale eleganckie, staropolskie imię. Oznacza osobę o łagodnym charakterze, bardzo sympatyczną i ciepłą dla innych ludzi. To niepoprawna optymistka o niezwykle twórczej naturze. Jest wyjątkowo kreatywna i pomysłowa.

Wiktoria

Wiktoria to szlachetne imię, które na przestrzeni wieków nosiły królowe i księżniczki. Doskonałe dla spokojnej i rozsądnej kobiety o wrażliwym i empatycznym sercu. Dowiedz się, kiedy osoba nosząca imię Wiktoria obchodzi imieniny, jakie są jej patronki, szczęśliwy kamień i jaki zawód powinna wybrać.

Wiktoryna

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich