Imiona żeńskie – księga imion dla dziewczynek

W naszej księdze imion dla dziewczynek sprawdzisz znaczenie imion i popularne zdrobnienia. To bogata lista imion rozpoczynających się na wszystkie litery: są wśród nich najładniejsze imiona żeńskie, które królują w rankingach, ale też rzadkie, oryginalne i krótkie imiona dla dziewczynek.
Wszystkie imiona żeńskie na literę z

Zbysława

Zdzisława

Zdzisława jest klasycznym imieniem, które nosiły nasze babcie i prababcie. W Polsce zaczęło funkcjonować w XII wieku. Nosicielka tego imienia jest osobą niezwykle spokojną i opanowaną. Niełatwo wyprowadzić ją z równowagi i niechętnie wplątuje się w konflikty. To Zdzisławy są osobami, które rozwiązują wszelkie problemy. Zdzisława to prawdziwe oparcie dla rodziny i przyjaciół – zawsze wysłucha i wesprze dobrym słowem. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Zdzisławie.

Zenobia

Zenobia to kobieta o ponadprzeciętnej urodzie, starannie ubrana, uczesana i umalowana. Wraz z piękną aparycją idzie jednak w parze równie piękne wnętrze. Zenobie są często bardzo kreatywne i uzdolnione artystycznie. Ich talizmanem może być jaspis, a ulubionym kolorem – różowy.

Zofia

Imię Zofia od wielu lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest niezwykle szlachetne i eleganckie. Choć w pełnym brzmieniu może wydawać się nieco zbyt poważne dla małych dziewczynek, bez trudu można je zdrobnić i to na kilka sposobów. Co ważne, jego zagraniczne odpowiedniki brzmią bardzo podobnie do polskiej wersji, dlatego jest też niezwykle uniwersalnym imieniem. Nosiło i wciąż nosi je wiele znanych postaci m.in. ze świata kultury i sztuki. Zofia ma również patronki wśród chrześcijańskich świętych.

Zoja

Zoja to nietypowe imię dla dziewczynki, które w ogólnopolskim rankingu najczęściej nadawanych imion w 2020 roku zajęło dopiero 78. Miejsce. Nosząca je osoba to kobieta żywiołowa i pewna siebie. Dąży do doskonałości pod każdym względem – chce być najlepsza w swoim fachu, ale perfekcyjnie wywiązuje się także z obowiązków żony i matki. Życie z osobą o tym imieniu nigdy nie będzie nudne, a jej szalone pomysły staną się nieodłączną częścią codzienności. Urodzona pani dyrektor ma tendencję do podporządkowywania innych i wydawania poleceń, więc życie z nią momentami bywa trudne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o Zoi.

Zuzanna

Imię Zuzanna jest bardzo popularne, zwłaszcza w Polsce. To imię biblijne. Pochodzi z języka hebrajskiego, choć funkcjonowało już w starożytnym Egipcie. Nosicielka tego imienia jest osobą niezwykle skromną i zorganizowaną. Zuzanna potrafi odpowiednio zarządzać pieniędzmi, a w trudnych czasach także zaoszczędzić sporą sumę. Ponadto uwielbia stale się rozwijać, dlatego bez ustanku poszerza swoje horyzonty i rozwija umiejętności. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o Zuzannie.

Zyta

Zyta to kobieta o spokojnej i poukładanej osobowości. Imię będzie doskonałym wyborem dla zaradnej dziewczynki o łagodnym charakterze. Imieniny Zyta obchodzi 27 kwietnia, a jej talizmanem jest ametyst. Co jeszcze warto wiedzieć o Zytach?

Nasza lista imion żeńskich jest długa, ale dzięki wyszukiwarce szybko znajdziesz imiona na różne litery i poznasz ich znaczenie.

Imiona żeńskie

Imiona dla dziewczynek są piękne, dźwięczne i mają mnóstwo ciekawych znaczeń, dlatego wybór tego jedynego imienia dla córki nie jest prosty. Pomoże w tym nasza księga imion, w której umieściliśmy najładniejsze i najbardziej oryginalne imiona żeńskie. Jest z czego wybierać, bo choć dzisiejsi rodzice wciąż najbardziej lubią tradycyjne, stare imiona żeńskie (Zofia, Hanna, Maria), to coraz częściej sięgają też po mniej popularne albo zagraniczne imiona.

5 najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

5 najrzadszych imion żeńskich nadanych w Polsce (na podstawie rejestru dane.gov.pl):

  • Anzelmina
  • Bogdania
  • Dzidosława
  • Eustazja
  • Wiolentyna

Znaczenie imion

Jeśli wahasz się, jakie imię dla dziewczynki wybrać, najpierw sprawdź znaczenie tych, które ci się podobają. Znaczenie imion dla dziewczynek pozwala przewidzieć, jaki charakter będzie miało dziecko o wybranym imieniu. Być może okaże się, że niektóre imiona żeńskie są ci szczególnie bliskie, bo oznaczają np. osobę wytrwałą, wrażliwą albo lojalną? Nasza księga imion zawiera też dokładne opisy oraz popularne zdrobnienia imion. Wyjaśniliśmy, co przynosi szczęście osobom o wybranym imieniu, podając ich szczęśliwą liczbę, kolor i kamień.

5 przykładów imion staropolskich i ich znaczenie:

  • Bożena – darowana przez boga
  • Dąbrówka – mroczna i silna (jak las dębowy, od którego pochodzi)
  • Kazimiera – ta, która niszczy pokój
  • Nawoja – dobra wojowniczka
  • Stanisława – stań się sławną

Zobacz więcej:

Najładniejsze imiona dla dziewczynek

Jeśli lubisz popularne imiona żeńskie, sprawdź nasz ranking, w którym rodzice głosują na najładniejsze i najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek. To prawdziwa kopalnia inspiracji! Jeśli zaś wolisz rzadkie imiona żeńskie, nasza księga imion pomoże ci znaleźć te najbardziej oryginalne, a wśród nich krótkie oraz niekończące się na literę „a”. Niektóre z nich uważa się nawet za szczęśliwe imiona dla dziewczynek.

5 najładniejszych imion żeńskich (wg rankingu Mamotoja):

Zobacz więcej ładnych imion żeńskich

5 oryginalnych imion żeńskich (wybór redakcji):

Zobacz więcej oryginalnych imion żeńskich