imiona z bajek
fot. Adobe Stock

Imiona z bajek – dla dzieci i domowych zwierzaków

Imiona z bajek i filmów animowanych mogą być świetną inspiracją, jeśli brakuje wam pomysłu na imię dla psa, kota, papużki, czy... własnego dziecka
Ewa Janczak-Cwil
imiona z bajek
fot. Adobe Stock
Większość imion z bajek ma brzmienie pochodzące z języka angielskiego, ale bardzo ciekawe bywają też ich polskie odpowiedniki, które pojawiają się w naszych rodzimych wersjach filmów dla dzieci. Zebraliśmy tutaj ponad 120 różnych imion z bajek. Z taką inspiracją z pewnością nadasz dziecku lub domowemu zwierzakowi fajne imię, które zawsze będziesz lubić, a ono chętnie nosić.

Imiona z bajek:

Jakie imiona z bajek dla dzieci, a jakie dla zwierzaków

W Polsce do niedawna nie można było nadać dziecku dowolnego imienia. Imię musiało spełniać określone normy: nie pozostawiać wątpliwości co do płci dziecka, nie ośmieszać go, imię nie mogło być nieprzyzwoite i nie mogło być zdrobnieniem.

Obecnie nadal nie można nadawać imion ośmieszających, ale można już dziecko nazwać: imieniem zdrobniałym, obcobrzmiącym (np. Ben, Doris) oraz takim, które nie wskazuje jednoznacznie płci dziecka. To sprawia, że śmiało można sięgać po imiona niemieckie, imiona japońskie, czy imiona amerykańskie, ale też po imiona z bajek i seriali.

Zwierzaka można nazwać absolutnie dowolnie. Znam zwierzęta o dość egzotycznych i nietypowych imionach, np. Bigos (psiak), Figa z Makiem (para papużek), Zołza (suczka), Konserwa (żółw). Znam też takie, które noszą niektóre z wymienionych poniżej imion z bajek.

Dla zwierzaków, które trzeba będzie wołać (np. psy) najlepiej wybrać krótkie dźwięczne imię. Za to zwierzakom, których wołać się nie będzie (żółwie, rybki itp), można nadać bardziej wyszukane imiona. Czyż papuga o imieniu Ciotka Vera, złota rybka Maleficenta, suczka Lilo czy pies Django nie brzmią fajnie?

Przy okazji: czy wiesz, jaka rasa psa dla dziecka będzie najlepsza? Albo: Czy wiesz, jakie rasy kotów nadają się dla alergików? Może warto to sprawdzisz, zanim wpakujecie siebie, zwierzaka i dziecko w kłopoty, wybierając nieodpowiedniego pupila.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Postacie z bajek Disneya

Disney wyprodukował wiele filmów animowanych i nie tylko dla dzieci. To prawdziwa kopalnia imion! Poniżej postaci disneyowskie, po których można nazwać dziecko lub zwierzaka:
Ariel, Horacy, Hyzio, Dyzio, Zyzio, Diodak, Jerry, Daisy, Donald, Figaro, Kuzco, Maleficenta, Miki, Minnie, Tasia, Hazel, Bambi, Dumbo, Coco, Nemo, Doris, Herkules, Lilo, Stitch, Mulan, Vaiana, WALL-E, Meeko, Percy, Flit, Remy, Szponder, Colette, Horst, Django, Lalo, Mustafa, Talon,

Imiona z bajki Potwory i spółka

W tej bajce nie ma zbyt wielu postaci, które noszą oryginalne imiona. Wybraliśmy zatem imiona głównych postaci oraz te najciekawsze: James, Bu, Fąflak, Randall, Henry, Roz, Mike.

Imiona z bajki Epoka lodowcowa

Bajka ta jest bardzo popularna i lubiana zarówno przez rodziców jak i dzieci. Dlatego jest duża szansa, że pokochacie np. psiaka o imieniu: Sid, Ela, Maniek, Zdzich, Edek, Diego, Shira.

Imiona z bajki Pingwiny z Madagaskaru

Szalona i zabawna kreskówka! Jest w niej kilka imion nadających się dla chłopców i całkiem sporo naprawdę fajnych imion dla zwierzaków: Skipper, Rico, Szeregowy, Julian, Maurice, Mort, Marlenka, Edek, Bolo, Darla, Randy, Pinky, Barry.

Imiona z bajki Ben 10

Mamy tu zarówno pełne imiona, jak i ich zdrobnienia, które można nadać obecnie dzieciom: Benjamin (Ben), Gwendolyn (Gwen), Maxwell (Max), Gilbert, Edwin. Dla zwierzaków natomiast pasują: Ciotka Vera i Gluto.

Imiona z bajki Muminki

Trzeba przyznać, że w imionach postaci z Muminków coś jest! Każdy pies czy kot noszący jedno z nich będzie wyjątkowy! Mamy tu więc jedno dość pospolite imię – Bobek i kilka tajemniczych: Buka, Filifionka, Migotka, Mimbla, Ryjek, Too-tiki, Włóczykij.

Imiona z bajki Atomówki

Oto imiona jakby stworzone dla zadziornych domowych pupili: Bójka, Bajka, Brawurka, Bryk, Bubel, Bat.

Imiona z różnych bajek

Tutaj zebraliśmy imiona z bajek starszych (np. Smerfy, Reksio, Kiwaczek) i nowszych, znanych producentów (Warner Bros) i tych mniej znanych. Część nadaje się dla dzieci, a pozostałe dla wszelkich domowych zwierzaków: psiaków, kotów, żółwi, ptaszków, rybek i jaszczurek.
Oto one: Kiwaczek, Filemon, Tola, Klakier, Gargamel, Yogi, Pinokio, Plastuś, Rumcajs, Schooby Doo, Bugs, Duffy, Elmer, Tweety, Petunia, Szponek, Hektor, Hibie, Bertie, Smarkaś, Wiluś, Fafuła, Penelopa, Fumek, Yakko, Flavio, Pluto, Reksio, Flora, Musa, Bloom, Stella, Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raphael, Splinter, Bebop.

Imiona dla dzieci (i nie tylko):
Oceń artykuł

Ocena 6 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy