Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
francuskie imiona
Adobe Stock
Imiona

Francuskie imiona - męskie i żeńskie (wymowa i znaczenie)

Francuskie imiona cieszą się popularnością również w Polsce. Francuski uważany jest za język miłości, więc francuskie imię budzi zwykle miłe skojarzenia. Poza tym ma piękne brzmienie. Oto popularne francuskie imiona męskie i żeńskie oraz ich wymowa i polskie odpowiedniki.

Francuskie imiona dla dzieci to w Polsce nic nowego. Miłośnikiem francuskich imion jest np. piosenkarz Michał Wiśniewski. Wszystkie jego dzieci noszą takie imiona, córki – Vivienne, Fabienne, Etiennette, a syn – Xavier.

Ale francuskie imiona wcale nie muszą brzmieć aż tak egzotycznie. Patricia, Alice, Vincent, Christian – to także imiona rodem z Francji. Poniżej wyjaśniamy znaczenie popularnych francuskich imion. Rodzicom przyda się też lista, a na niej najładniejsze francuskie imiona męskie i żeńskie.

Spis treści:

Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, popularne 100 lat temu i nadal modne

Francuskie imiona – zasady nadawania

Tworzenie imion francuskich rządzi się kilkoma regułami:

 • Francuskie imiona mogą mieć taką samą formę męską, jak i żeńską, na przykład: Camille, Dominique, Claude (to zarówno imiona dla dziewczynek, jak i chłopców).
 • Niektóre francuskie imiona mają odpowiedniki właściwe dla płci, na przykład Frédéric-Frédérique, Michel-Michèle lub Pascal-Pascale – te z „e” na końcu to imiona żeńskie.
 • Popularne są imiona, które składają się z dwóch członów, na przykład Marie-France, Marie-Sophie czy Jean-Marie. Jeżeli pierwsze imię jest żeńskie, to drugie zazwyczaj będzie męskie.
 • Większość imion francuskich nie ma zdrobnień.

Francuskie imiona są piękne, bo i cały ten kraj słynie z wykwintności, zamiłowania do sztuki i dobrego smaku. Jest tylko jeden szkopuł: ze względu na wymowę są one trudne do wypowiedzenia i zapamiętania. Dlatego wybrałyśmy propozycje takich francuskich imion, które mają polskie odpowiedniki, więc będą łatwiejsze w użyciu.

Tradycyjne francuskie imiona żeńskie

Oto kilkanaście tradycyjnych imion francuskich dla dziewczynek wraz z ich polskimi odpowiednikami. Słysząc je, nikt nie będzie miał wątpliwości, skąd imię pochodzi:

 • Amélie – Amelia [Ameli]
 • Anaïs – Anna [Ane]
 • Blanche – Bianka [Bląsz]
 • Brigitte – Brygida [Briżit]
 • Céline – Celina [Selin]
 • Claire – Klara [Kler]
 • Colette – Nikola [Kolet]
 • Ève – Ewa [Iw]
 • Françoise – Franciszka [Fransuaz]
 • Isabelle – Izabela [Izabel]
 • Jacqueline – Żaklina [Żaklin]
 • Joséphine – Józefina [Żozefin]
 • Juliette – Julia [Żuliet]
 • Marie-Claire – Maria-Klara [Mari-Kler]
 • Viviane – Bibiana [Wiwian]

Tradycyjne francuskie imiona męskie

Oto kilkanaście tradycyjnych imion francuskich dla chłopców wraz z ich polskimi odpowiednikami. W nawiasie podajemy, jak wymawiać francuskie imiona:

 • Arnaud – Arnold [Arno]
 • Claude – Klaudiusz [Klod]
 • Fabien – Fabian [Fabię]
 • François – Franciszek [Fransua]
 • Jacques – Jacek [Żak]
 • Jean-Claude – Jan-Klaudiusz [Żą-Klod]
 • Jean-Pierre – Jan-Piotr [Żą-Pier]
 • Laurent – Laurenty [Lorą]
 • Louis – Ludwik [Lułi]
 • Ludivic – Ludwik [Ludowik]
 • Maurice – Maurycy [Moris]
 • Vincent – Wincenty [Wąsą]

Ładne francuskie imiona żeńskie

Oto wybrane francuskie imiona, które mogą stać się inspiracją, jeśli właśnie szukasz imienia dla córeczki. Według nas to najładniejsze francuskie imiona żeńskie:

Ładne francuskie imiona męskie

Oto lista francuskich imion dla chłopców. To imiona męskie, które mogą spodobać się w Polsce:

Najpopularniejsze francuskie imiona dla dziewczynek: TOP 10

Popularne francuskie imiona są równie piękne i dźwięczne. Jak podaje serwis charlies-names.com na podstawie analizy ponad 5 milionów opinii na temat imion uzyskanych od użytkowników popularnej we Francji aplikacji, najpopularniejsze francuskie imiona żeńskie 2022 to:

 1. Emily
 2. Mia, Mya, Mía, Mïa
 3. Liya, Lia, Liah, Liia, Lya, Lía, Lïa
 4. Emma
 5. Mila
 6. Mayleen
 7. Marja, María
 8. Jamilla
 9. Ella
 10. Eléa, Elea, Éléa

Według oficjalnych danych na liście najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom we Francji królują imiona Jade, Louise i Emma.

Najpopularniejsze francuskie imiona dla chłopców: TOP 10

Najpopularniejsze imiona męskie 2022 we Francji to z kolei:

 1. Matéo, Mateo, Matheo, Mathéo, Matteo, Mattheo, Matthéo, Mattéo
 2. Gabriel
 3. Raphaël, Rafael, Rafaël, Raphael
 4. Elio, Elyo, Élio
 5. Théo, Theo, Téo
 6. Lucas, Loucas, Lukas
 7. Maël, Mael, Maél, Máel
 8. Liam, Lyam
 9. Ilyan
 10. Timothé, Timothée

Według oficjalnych danych na liście najpopularniejszych imion nadawanych chłopcom we Francji na podium znajdują się imiona Leo, Gabriel i Raphaël. 

Źródło: charlies-names.com, nameberry.com

Zobacz też:

najpopularniejsze imiona w Polsce
Adobe
Imiona
Najpopularniejsze imiona w Polsce na przestrzeni wieków
Jakie imiona nosili nasi praprapradziadkowie? Jak najczęściej nazywały się ich mamy? W tym rankingu znajdziesz najpopularniejsze imiona od XIV wieku! Czy dużo się zmieniło?

Niezwykle łatwo sprawdzić, jakie imiona były najpopularniejszymi w ubiegłym roku czy nawet kilka lat wstecz, ale czy zastanawiałaś się, jakie imiona były popularne w XVII wieku , a nawet wcześniej? Nadając imiona często ulegamy modom, wybieramy te najpopularniejsze lub wręcz przeciwne te najrzadziej nadawane. Co kiedyś wpływało na to, jakie imię wybierano dla dziecka? Pierwsze polskie imiona Sięgnijmy pamięcią czasów zanim na ziemiach polskich pojawiło się chrześcijaństwo. Po większości wówczas używanych rodzimych imionach nie ma obecnie śladu. Słowianie tworzyli pierwsze imiona najprawdopodobniej odapelatywne, czyli wywodzące się od nazw pospolitych. Nawiązywały one do cech człowieka , np. imiona Uchacz (osoba mająca odstające uszy) lub Białowąs (z powodu białych wąsów), zawodu, np. Kowal lub miejsca zamieszkania, np. Rawiok (pochodzący z Rawy Mazowieckiej). Na przełomie XIII i XIV wieku imiona odapelatywne zaczęły występować jako dodatek do imion zwykłych, a tym samym zaczęły pełnić funkcję nazwiska . Wraz z nastaniem chrześcijaństwa imiona rodzime zaczęły być stopniowo wypierane przez imiona chrześcijańskie Często zdarzało się, że osoba posiadała równolegle dwa imiona – jedno chrześcijańskie, a drugie słowiańskie. W 1563 roku decyzją soboru trydenckiego biskupi zabronili nadawać imiona męskie i żeńskie inne niż tylko imiona świętych. Największe zmiany w trendach imion na przestrzeni lat Upodobania do nadawanych imion bardzo zmieniały się przez wieki: w XVII i XVIII wieku coraz popularniejsze były nowe imiona świętych (np. Teresa , Ksawery, Alojzy), w okresie Oświecenia wzrosła popularność świeckich imion, zwłaszcza polskich imion damskich i męskich zapożyczonych z literatury , ta tendencja długo się utrzymywała (właściwie trwa do dziś, tylko literaturę zastąpiły seriale), przykładami mogą być:...

rosyjskie imiona
Adobe Stock
Imiona
Rosyjskie imiona - dla dziewczynki i chłopca [polskie odpowiedniki, zdrobnienia, najbardziej popularne]
Myślisz o niebanalnym imieniu? Oto zestaw rosyjskich imion dla dzieci - może zainspirują cię, są piękne, melodyjne, o pełnych czułości zdrobnieniach.

Czasami wystarczy wybrać zagraniczny odpowiednik polskiego imienia, aby imię naszego dziecka już było wyjątkowe i oryginalne. Jeżeli zastanawiasz się jak nazwać swoje maleństwo i miałabyś ochotę na jakąś zmianę, niż tylko poruszanie się w kręgu najbardziej popularnych imion, mamy dla ciebie propozycje rosyjskich imion. Spis treści: Rosyjskie imiona popularne w Polsce Rosyjskie imiona dla dziewczynek Rosyjskie imiona dla chłopców Zdrobnienia rosyjskich imion dla dzieci Najpopularniejsze rosyjskie imiona dla dzieci - TOP 10 Rosyjskie imiona popularne w Polsce W Polsce od wielu już lat na czele rankingów imion dla dzieci niezmiennie króluje zestaw kilku z nich. W przypadku dziewczynek są to: Zuzanna , Julia, Hanna , Zofia zaś dla chłopców - Antoni , Jan , Jakub i Szymon . Ale to nie znaczy, że rosyjskie imiona są całkowicie obce polskim rodzicom. Niektóre z nich już od dłuższego czasu są nadawane dzieciom w Polsce. Absolutny prym wiedzie imię Lena , które od dobrych już kilku lat jest w ścisłej czołówce rankingów imion dla dziewczynek. W 2018 rok nadano je 7 tysiącom 650 dziewczynkom (6. miejsce w ogólnopolskim rankingu). Z kolei wśród imion dla chłopców bardzo popularne są imiona: Igor (w 2018 roku nadano je 3 tysiące 401 razy) oraz Borys (1 tysiąc 110 razy w 2018 roku). Warto podkreślić, że rosyjskie imiona, chociaż mają wschodnie brzmienie, bardzo często nie są rdzennymi imionami słowiańskimi i mają pochodzenie greckie, łacińskie lub skandynawskie. Bardzo często są także podobne lub wręcz identyczne z polskimi, np. Aleksander , Anna . My wybrałyśmy spośród nich te, które są oryginalne i tradycyjnie kojarzą się nam z naszym wschodnim sąsiadem. Rosyjskie imiona dla dziewczynek Oto zestaw rosyjskich imion, które mogą stać się inspiracją do wybrania imienia dla waszej córeczki. W nawiasie podaliśmy także,...

włoskie imiona
Adobe Stock
Imiona
Włoskie imiona – żeńskie i męskie [krótkie, najpopularniejsze we Włoszech oraz polskie odpowiedniki]
Włoskie imiona brzmią jak muzyka. Nic dziwnego, przecież to język opery i poezji! Najpopularniejsze imiona włoskie dla dziewczynek i chłopców często mają swoje polskie odpowiedniki, a niektóre z nich dobrze brzmią w Polsce także w oryginalnej, włoskiej wersji.

Imiona włoskie rządzą się swoimi prawami. Te dla dziewczynek najczęściej kończą się na -a, a włoscy chłopcy noszą imiona często zakończone na -o (lub także -a). Podobnie jak w Polsce, we Włoszech nie wolno nadawać dzieciom imion ośmieszających, a jeśli spojrzymy na najczęściej nadawane włoskie imiona, te najpopularniejsze, możemy zauważyć, że wiele z nich cieszy się powodzeniem także u nas. Włoskie imiona: żeńskie Włoskie imiona wywodzą się najczęściej z łaciny. Nie brakuje też imion, których pochodzenia należy szukać w grece czy w językach germańskich. Popularne we Włoszech są także imiona biblijne. Jeśli szukasz oryginalnego imienia dla córki lub chciałabyś nadać jej włoskie imię z innych powodów, a chcesz, żeby dobrze brzmiało też w Polsce, może spodobają ci się: Laura, Maria , Sara, Stella , Angela, Viola, Daniela , Daria, Elena, Lidia , Paola, Alina . Włoskie imiona: męskie Z włoskimi imionami dla chłopców , które brzmiałyby też dobrze w Polsce, jest większy kłopot, ale my wybrałybyśmy któreś z tych: Luca, Matteo, Ivo, Diego. Najpopularniejsze włoskie imiona żeńskie A jakie imiona dla dziewczynek najchętniej wybierają sami Włosi? W ostatnich latach są to: Sofia - polska Zofia, która także w Polsce jest od lat w czołówce rankingu imion żeńskich . Giulia - w Polsce Julia już od dawna znajduje się wśród najbardziej popularnych imion dla dziewczynek. Aurora Alice - polska Alicja zyskuje na popularności też u nas. Ginevra Emma Giorgia Greta - także w innych krajach imię Greta jest coraz popularniejsze wśród rodziców. Martina - polski odpowiednik to Martyna i w Polsce to imię też nosi wiele dziewczynek. Beatrice Najpopularniejsze włoskie imiona męskie Włosi najchętniej nadają chłopcom imiona klasyczne : Francesco -...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj