Kosmetyki dla noworodka – zadbaj o skórę dziecka już od pierwszego dnia życia (LISTA)
Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.
Kosmetyki dla noworodka, które powinny znaleźć się w wyprawce, to tylko kilka produktów. Można zrezygnować z zakupu kremów do wszystkich części ciała, balsamów, szamponów, mydeł i maści. Ograniczenie liczby kosmetyków jest konieczne ze względu na niedojrzałą skórę dziecka. Dermatolodzy przestrzegają, że kosmetyki u tak małych dzieci należy stosować tylko wtedy, gdy są konieczne. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki są najlepsze dla noworodka.
Spis treści:
- Kosmetyki do pielęgnacji noworodka – jak wybrać?
- Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista
- Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić
- Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać
- Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować
Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać?
Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka?
- Dopasowane do wieku – upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu.
- Z atestem – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka.
- Hipoalergiczne – są delikatne i nie uczulają. Sprawdzają się u alergików i u dzieci nieobciążonych uczuleniami, które mają przejściowe problemy ze skórą. Ale jeśli noworodek ma zdrową skórę, wystarczą mu zwykłe produkty dla dzieci od pierwszego dnia życia).
Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista
Początkującym rodzicom często trudno stworzyć listę podstawowych kosmetyków dla noworodka. Wyjaśniamy, co trzeba mieć, a co ewentualnie może się przydać do pielęgnacji dziecka.
Jakie kosmetyki dla noworodka (lista obowiązkowa):
Co jeszcze jest konieczne do pielęgnacji noworodka:
Jakie kosmetyki dla noworodka (lista dodatkowa):
Kosmetyki dla noworodka (lista rzeczy niepotrzebnych):
Wyprawka kosmetyczna dla noworodka: kliknij i zapisz w telefonie lub wydrukuj
Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić
Krem ochronny do pupy
To absolutny numer jeden w kosmetyczce noworodka. Jest niezbędny, nawet jeśli dziecko nie ma odparzonej pupy czy odpieluszkowego zapalenia skóry. Stosuj go profilaktycznie, aby zapobiec podrażnieniom skóry na pośladkach. Dermatolodzy zalecają, by używać go bez względu na rodzaj pieluch, jakie stosujesz, bo każda z nich, nawet ultracienka i przewiewna, tamuje dostęp powietrza.
Nanieś cienką warstwę kremu ochronnego po każdej zmianie pieluszki. Może się jednak zdarzyć, że mimo użycia kremu pojawi się zaczerwienienie. Powodem może być zbyt rzadkie przewijanie dziecka, reakcja na pieluszkę lub na sam kosmetyk. Jeśli zaczniesz używać nowych pieluch lub stosować nowy preparat, odczekaj kilka dni, aby się przekonać, czy nastąpi poprawa.
Płyn myjący
Zwykłe mydła mogą naruszać delikatną barierę naskórkową Jeśli noworodek ma zdrową, gładką, niewysuszoną skórę, do mycia można używać kostek dermatologicznych i płynów myjących. Ich najlepszą odmianą są tzw. emolienty, które myjąc, tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną. Dzięki nim ciało jest czyste i lekko nawilżone. Niektóre dodaje się do wody podczas kąpieli, inne stosuje jako środek oczyszczający skórę. Aby nie zniweczyć ich działania, po wlaniu emolientu do wanny nie należy myć dziecka dodatkowo mydłem lub innym płynem.
Balsam nawilżający
Zdaniem dermatologów, jeśli noworodek ma zdrową skórę, bez skłonności do przesuszenia, nie musi być niczym smarowany. Ponieważ nie wiesz, jakie wymagania będzie miała skóra dziecka, na wszelki wypadek kup balsam lub krem nawilżający do twarzy i ciała (jeśli nie będzie potrzebny, możesz go potem zużyć sama). Taki kosmetyk nanosi się cienką warstwą po wyjęciu dziecka z wanienki i delikatnym wysuszeniu ręcznikiem. Nie musisz go stosować, jeśli używasz emolientu, który chroni skórę przed utratą wody.
Jeśli dziecko będzie miało podrażnioną, zaczerwienioną lub suchą, pękającą i łuszczącą się skórę, potrzebne będzie intensywne nawilżanie i natłuszczanie oraz ewentualnie stosowanie leków miejscowych przepisanych przez dermatologa.
Warto wiedzieć: Do pielęgnacji ciała po kąpieli nie zaleca się stosowania oliwki. Obecnie dermatolodzy polecają ją przede wszystkim do masażu dziecka.
Krem do buzi
Przy zdrowej cerze krem ochronny do buzi stosuj tylko przed wyjściem na spacer. Jeśli skóra na twarzy jest dobrze nawilżona, w domu nie trzeba jej smarować. Gdy jest przesuszona i łuszczy się (to częściej zdarza się zimą, gdy w mieszkaniach jest suche powietrze), przyda się lekki krem nawilżający.
Nie inwestuj w kremy z filtrem UV dla noworodka. Lekarze zalecają, aby do szóstego miesiąca życia nie wystawiać dziecka na słońce. Jeśli wychodzicie na dwór w słoneczny dzień, stawiaj budkę i staraj się jeździć w cieniu.
Sól fizjologiczna
Potrzebujesz jej do przemywania oczu noworodka w pierwszych tygodniach jego życia. Używając jej, zmniejszysz ryzyko podrażnień, które może wywołać woda. Sól fizjologiczną kupisz w aptece. Kolejnym etapem, gdy dziecko trochę podrośnie, będzie przemywanie oczu wodą przegotowaną, a dopiero potem zwykłą z kranu.
Jałowe gaziki
Kupisz je w aptece i wykorzystasz do przemywania dziecku oczu solą fizjologiczną. Po umyciu jednego oka zmień gazik na nowy. Gaziki przydają się również do osuszania kikuta pępowinowego, szczególnie na początku, gdy ranka jest świeża, a także podczas dezynfekcji, jeśli pojawi się stan zapalny.
Płatki kosmetyczne
Po pewnym czasie oczy noworodka możesz przemywać płatkami kosmetycznymi (pamiętaj o zasadzie – jedno oko, jeden płatek). Płatki kosmetyczne (te przeznaczone dla dzieci mają większy rozmiar) przydadzą się też podczas mycia dziecięcych pośladków.
Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać
Chusteczki do pupy
Ułatwiają pielęgnację noworodka poza domem, ale nie wszystkie dzieci je tolerują. Czasem dziecko akceptuje tylko jeden rodzaj chusteczek. W pierwszym miesiącu podczas przewijania najlepiej oczyszczać pośladki wodą z dodatkiem płynu myjącego (tego, którego używasz do kąpieli). Z nawilżanych chusteczek korzystaj na spacerze, u lekarza i gdy umycie pupy staje się kłopotliwe, np. nocą. W późniejszych tygodniach, jeśli skóra dziecka jest zdrowa, możesz używać ich częściej.
Maść na odparzenia
To silniejszy środek niż krem ochronny do pupy. Przyda się, gdy na skórze pośladków pojawią się niepokojące zmiany – zaczerwienienie, podrażnienie, krostki (gdy problem się utrzymuje, konieczna jest konsultacja u lekarza pediatry lub dermatologa). Na co dzień, gdy skóra jest zdrowa, w wyprawce dla noworodka powinien znaleźć się zwykły krem ochronny do pupy, nanoszony cienką warstwą podczas przewijania.
Octenidyna
To substancja do dezynfekcji i pielęgnacji pępka noworodka, którą można kupić w aptece. Stosuje się ją, jeśli na kikucie pępowinowym pojawi się stan zapalny (obrzęk, wydzielina). Użyj jej jednorazowo. Umów się z dzieckiem do lekarza, aby doradził, w jaki sposób dalej postępować.
Oliwka pielęgnacyjna
Zmieniło się zastosowanie oliwki. Jest to idealny kosmetyk dla noworodka, który przydaje się podczas delikatnego masażu jego ciała. Nie używamy jej do natłuszczania skóry po kąpieli, gdyż oliwka sama w sobie nie natłuszcza, tylko zatrzymuje wilgoć. Jeśli chcesz jej używać, nanieś kosmetyk na wilgotną skórę, a potem osusz dziecko. Zamiast oliwki do nawilżania skóry poleca się balsamy nawilżające i kremy.
Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować
Szampon dziecięcy
Z zakupem tego kosmetyku możesz poczekać. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia dziecka do mycia główki wystarczy płyn myjący lub emolient, którego używasz do higieny jego ciała. Z powodzeniem umyjesz nim niewielki noworodkowy puszek, jak i całkiem bujną czuprynę. Prawdziwy niemowlęcy szampon warto kupić, gdy maluch skończy 6 miesięcy.
Puder do pośladków
Kiedyś puder do pośladków, nazywany też zasypką, był stosowany powszechnie. Teraz dermatolodzy go nie polecają. Na posypywanej nim skórze tworzy się bariera utrudniająca jej oddychanie, a to – jak wiadomo – może sprzyjać powstawaniu odparzenia. Zasypki mają też inną wadę. Drobinki pudru, które unoszą się w powietrzu podczas przewijania dziecka, dostają się do jego dróg oddechowych i mogą je podrażniać, powodować kaszel lub nawet utrudniać noworodkowi oddychanie.
Sprej do uszu
Uszy dziecka oczyszczają się same z zalegającej w nich woskowiny. Nie trzeba używać żadnych środków do jej rozpuszczania. Jej nadmiar usuwa się przy pomocy mokrego płatka kosmetycznego podczas mycia buzi dziecka lub kąpieli. Spreje do uszu może przepisać tylko pediatra, jeśli sytuacja zdrowotna dziecka tego wymaga.
Patyczki kosmetyczne
Pediatrzy nie polecają ich do czyszczenia uszu dziecka. Ich zdaniem do wnętrza uszu, czyli do kanału słuchowego, nie należy nic wkładać (higiena uszu polega na wycieraniu małżowiny), gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia słuchu.
Zobacz też:
- 8 powodów, dla których warto wybierać kosmetyki naturalne
- W czym kąpać noworodka: najlepsze kosmetyki do mycia dziecka
- Kontrowersyjne kosmetyki dla noworodka