ćwiczenia w ciąży
fot. fotolia.com

Jak metoda Feldenkraisa pomaga przygotować się do porodu

Metoda Feldenkraisa może być świetną alternatywą dla jogi w ciąży. To też dobre uzupełnienie teoretycznej wiedzy ze szkoły rodzenia. Przygotowuje umysł i ciało do porodu w łagodny sposób. Sprawdź, czy to coś dla ciebie.
Adela Prochyra
ćwiczenia w ciąży
fot. fotolia.com

Co to jest metoda Feldenkraisa i jak pomaga przygotować się do porodu?

To metoda pracy z ciałem opracowana przez Moshe Feldenkraisa. Jest ona bardzo łagodna. Przez bardzo proste ćwiczenia pomaga na nowo poznać swoje ciało i uwierzyć w jego możliwości. Przyda się to podczas porodu, który jest w końcu bardzo cielesnym doświadczeniem.

Ćwiczenia i praktyka proponowana przez Feldenkraisa pomagają nauczyć się używać swojego ciała na nowo i w bardziej świadomy sposób. Zmiana starych przyzwyczajeń ruchowych ma nam ułatwić radzenie sobie np. z bólem, schorzeniami, ociężałością, wspomóc życiową zmianę

David Zemach-Bersin z Instytutu Feldenkraisa tłumaczy, że człowiek nie rodzi się z umiejętnością chodzenia, siedzenia itd. Dopiero uczy się jak to robić, gdy jest małym dzieckiem. Na tę czysto fizyczną umiejętność nakładają się nawyki wpajane przez rodziców i kulturę (np. nawyk siedzenia na krześle w Europie a nawyk siedzenia na ziemi w Azji). Przyjmijmy więc, że metoda Feldenkraisa oducza ciało starych nawyków i pomaga znaleźć własne, najlepsze dla konkretnej osoby. Uczy też takiej świadomości ciała, żeby ruch przez nie wykonywany był jak najmniej obciążający i jak najłatwiejszy dla danego człowieka. 

Redakcja poleca: Ćwiczenia w ciąży: jak wzmocnić nogi - film
Trenerka fitness pokazuje proste ćwiczenie z piłką dla ciężarnych, dzięki któremu poprawisz kondycję dolnych partii ciała.

Wzmacnianie mięśni miednicy

Wzmacnianie głębokich mięśni i odblokowanie miednicy to jeden z głównych celów ćwiczeń metodą Feldenkraisa. Miednica to bardzo ważna część ciała. "Ugruntowuje" człowieka - ustawia postawę ciała w chodzie, siedzeniu i w zasadzie każdej innej pozycji i czynności. Jest też kluczowa przy porodzie. 

Jak wyglądają zajęcia Metody Feldenkraisa

Zajęcia mogą być indywidualne lub grupowe. W grupie nauczyciel opisuje swoim uczniom, jak powinien wyglądać ruch, ale go nie pokazuje. Chodzi o to, żeby niczego nie sugerować. Uczeń ma znaleźć ruch najlepszy dla siebie i swojego ciała. Ćwiczenia są bardzo łagodne, nie przekracza się podczas nich żadnych granic. Mają otworzyć w ciele nowe przestrzenie - to uczucie niezwykłe, bardzo odświeżające. 

Spotkanie indywidualne polega na tym, że to nauczyciel porusza ciałem ucznia. Uczeń jest całkowicie ubrany w luźny strój i w zależności od potrzeb leży, siedzi, lub stoi. Nauczyciel wykonuje na nim mikro-ruchy. Dla obserwatora mogą one być niezauważalne. Dla ucznia doświadczenie jest raczej przyjemne, choć bardzo specyficzne i nieporównywalne z niczym innym. 

W tej metodzie ciało nie jest rozciągane, masowane, nie sprawia się mu bólu. Szuka się - indywidualnie czy grupowo - nowych możliwości w ramach tego, jakie jest. 

Historia Moshe Feldenkraisa i opracowanie metody

Moshe Feldenkrais był fizykiem o niezwykłym życiorysie. Urodził się w 1904 roku na dzisiejszej Ukrainie, po czym wyemigrował do Palestyny, a stamtąd do Paryża. Był uczniem Marii Skłodowskiej-Curie i asystentem jej męża. Ćwiczył sztuki walki, miał czarny pas w judo. W latach 40. nabawił się kontuzji, która uniemożliwiła mu chodzenie. Nie chciał poddać się operacji i własnymi siłami wrócił do całkowitej sprawności. To doświadczenie było przyczynkiem do opracowania zestawu ćwiczeń, który dziś znamy jako Metodę Feldenkraisa. 

Oczywiście, złożyło się na nią jeszcze wiele innych doświadczeń. Metoda powstawała przez ponad 40 lat. W tym czasie Feldenkrais wrócił do Izraela i pracował tam bezpośrednio z różnymi ludźmi, w tym ofiarami Holocaustu. Pod koniec lat 50. zaczął szkolić swoich uczniów, którzy dziś przekazują jego wiedzę kolejnym pokoleniom trenerów. W Polsce jest obecnie 20 certyfikowanych nauczycieli metody Feldenkraisa. 

Konsultacja tekstu: Kamila Wołoszyn-Moroz, nauczycielka Metody Feldenkraisa po 4-letnim szkoleniu zawodowym w Accord Mobile w Paryżu oraz nauczycielka Metody Child'Space po 2-letnim szkoleniu zawodowym w Amsterdamie. Prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne z dorosłymi, kobietami w ciąży, niemowlętami i małymi dziećmi. Pracuje w Krakowie, w Studio Metody Feldenkraisa.

Czytaj także:
Relaksacja w ciąży
Antystresowe menu oraz inne sposoby na stres w ciąży
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy