Jak radzić sobie z porównywaniem? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Ocenianie, porównywanie, wypytywanie – nie ma chyba mamy, która by tego nie doświadczyła. Zarówno w piaskownicy, w internecie czy podczas spotkań rodzinnych. Dorota Peretiatkowicz – psycholożka, socjolożka, współautorka badania dotyczącego współczesnych rodziców (parenialsów), przeprowadzonego przez Instytut Badawczy IQS na zlecenie Mamo, To Ja wspierała podczas liveczatu wszystkie mamy.
„W życiu w ogóle porównujemy się do wszystkich” – tłumaczyła Dorota Peretiatkowicz. „Kobiety mają tendencję do kalibrowania – kalibrujemy swój wygląd, swoje zachowania, to, która jest szczuplejsza, a także wiedzę, inteligencję i poczucie humoru”.

W roli matki

Jak wyjaśniała ekspertka, kiedy zostajemy matkami, ten mechanizm porównywania i kalibrowania wchodzi w kolejną fazę. „W tej roli chciałybyśmy być najlepsze ze wszystkich, więc zastanawiamy się, w jaki sposób pokazać, że znamy się na tym co robimy” – mówi socjolożka. „Ale prawda jest taka, że się nie znamy, bo nie można przygotować się do bycia mamą – w tę rolę się wchodzi. I nagle wszystko zaskakuje. Człowiek zaczyna być niepewny siebie i im bardziej tak jest, tym bardziej szuka osób jeszcze mniej pewnych od siebie.  W ten sposób zamiast się wspierać, to my się zaczynamy hejtować. I nagle porównania, które miały sprawiać, że wszystkie lepiej się poczujemy powodują, że każda z nas czuje się coraz gorzej”.

W roli przyjaciółki

Badaczka twierdzi, że istnieje rozwiązanie problemu i jest ono stosunkowo proste. Wystarczy mierzyć się z wszelkimi uwagami nie jak z atakiem wroga, a jak z dobrą radą serdecznego przyjaciela. „Chodzi o to, żeby wysłuchać swojej historii i wesprzeć siebie nawzajem” – mówi Peretiatkowicz. I jak dodaje, że nic nam się nie stanie z tego powodu. Wręcz istnieje prawdopodobieństwo, że otrzymamy to samo w zamian. 

Artykuł powstał z udziałem marki NAN 2
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt.

Ważna informacja:

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.
 
Dołącz do naszej społeczności mam na Facebooku #MamaBezPorównania – MTJ. Tu się nie porównujemy, nie oceniamy, nie wstydzimy przyznawać do potknięć. Jesteśmy sobą i właśnie takie jesteśmy najlepsze. Czekamy na ciebie!
 
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania
 
#mamabezporównania mamotoja.pl
Zobacz też:

Zobacz także

Popularne tematy