dzieckooo.jpg

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw

Dziecko pluje marchewką? Ucieka na widok papryki? Uważa, że surówka to kara? Są na to sposoby.
dzieckooo.jpg
Jeden z bohaterów „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz mawiał, że ze wszystkich łakoci najbardziej lubi boczek. Z dziećmi jest odwrotnie, a przynajmniej niektórymi – ze wszystkich warzyw najchętniej jadłyby lody i czekoladki ;-) Na szczęście nie musi tak być. Jak przekonać brzdąca, że jarzyny są naprawdę fajne? 


Podawaj warzywa jak najwcześniej

I to już od szóstego czy siódmego miesiąca życia. Wprowadzaj je jedno po drugim, najlepiej wtedy gdy malec jest w formie (zdrowy i wyspany). Nie ograniczaj się do marchewki, pietruszki i ziemniaków. Podawaj smykowi też dynię, pora, brokuły, groszek, bakłażany, cukinię itd. Korzystaj z warzyw świeżych i mrożonych, nie bój się słoiczków. Nie zwlekaj z wprowadzaniem poszczególnych jarzyn zbyt długo, by do maksimum wykorzystać ciekawość malca i jego otwartość na nowe smaki.
Wiele mam przekonało się, że im później poda się jakieś warzywo, tym trudniej oswoić dziecko z jego smakiem. 
Redakcja poleca: Fałszywy niejadek: kto to taki? – film
Moje dziecko nic nie je! – takie zdanie brzmi dramatycznie, ale czy jest prawdziwe? Zdaniem dr Agnieszki Jarosz prawdziwy niejadek to rzadka rzecz w przyrodzie. Wielu małych niejadków bardzo lubi jeść i co więcej: je całkiem sporo. Tylko, że nie to, co trzeba.


Nie rozdrabniaj jarzyn dłużej, niż trzeba

To jasne, że sześciomiesięczne niemowlę musi jeść zmiksowane potrawy, ale podawanie papek starszemu, np. rocznemu smykowi nie ma sensu. Gdy dziecko nauczy się gryźć, bez problemu możesz podawać mu np. gotowane kawałki marchewki.


Pozwalaj dziecku na podkradanie jarzyn z własnego talerza, ale...

...pamiętaj, że smyk może czasem znaleźć na nim to, czego nie powinien jeść. Dlatego jeśli własnym przykładem chcesz zachęcić malca do jarzyn, sama miej na talerzu to, co powinno jeść dziecko: surówki, sałatki, gotowane, pieczone, parowane warzywa. Zrezygnuj ze smażonych, polewanych sosami i marynowanych.

Uważaj na nieuczciwą konkurencję

Nie dosładzaj kaszek i herbatek, bo przyzwyczajony do słodkiego smaku malec nie będzie miał ochoty na nic innego. Gdy podrośnie, nie pozwalaj mu opychać się słodyczami, słodzonymi serkami i soczkami. Uważaj na cukier, bo takiej konkurencji żaden kalafior czy brokuł nie wytrzyma. Przyzwyczajaj dziecko do picia wody. 

Nie zgadzaj się na to, by dziecko zjadło cokolwiek, byle zjadło

Rodzice niejadków są szczęśliwi, gdy uda im się wmusić w malca słodką bułkę. Jednak dziecko nie może żyć na samych słodyczach! Na pewno powoli, małymi krokami uda się urozmaicić jadłospis.
Doładuj
Przeładuj