Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Wiele osób sądzi, że czapka dla niemowlaka jest niezbędna, i to bez względu na temperaturę panującą na dworze. Pytamy pediatrę, jak jest naprawdę: kiedy niemowlę można zabrać na spacer z gołą głową bez obaw, że się przeziębi, a kiedy trzeba wkładać dziecku czapkę.
Trzeba zawsze wkładać dziecku czapkę, bo przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Uszy muszą być zakryte, bo nawieje w nie wiatr. Kto z nas nie słyszał podobnych opinii? Niektórzy uważają jednak, że zakładanie czapki i przegrzewanie dziecka to typowa polska specjalność. W internecie pojawiają się argumenty, że na świecie maluchy są ubierane inaczej. Pytamy doświadczonego pediatrę, dr n. med. Marka Pleskota, kiedy czapka dla niemowlaka jest naprawdę potrzebna.
Kiedy wkładać dziecku czapkę?
Zakładając dziecku czapkę, trzeba zachować rozsądek. Głowa jest stosunkowo dużą powierzchnią ciała u dziecka. Niemowlę nie ma bujnej czupryny, więc jeżeli temperatura spada poniżej 15ºC, lepiej założyć mu niezbyt grubą czapkę. Dwu-, trzylatek nie musi jej nosić, jeżeli temperatura nie jest niższa niż 10ºC. A jeśli dziecko ma więcej niż 3 lata, może chodzić z gołą głową, jeśli temperatura (odczuwalna) jest wyższa niż 3ºC.
Kiedy dziecko może chodzić bez czapki: infografika
Czy zakładać dziecku czapkę, by go nie przewiało?
Przewianie to potoczne określenie wychłodzenia pod wpływem złych warunków atmosferycznych. Wiemy, że temperatura odczuwalna w dni wietrzne jest niższa niż temperatura, którą pokazuje termometr. Ale przewianie uszu to mit. Rodzice podejrzewają, że dziecku nawiało do ucha, a przecież stan zapalny uszu pochodzi nie z zewnątrz, tylko ze środka. To postępująca infekcja z nosa lub gardła, która rozszerza się na uszy, szczególnie u tych dzieci, które są predysponowane do tego typu powikłań.
Jak ubierać dziecko na spacer?
Punktem odniesienia powinno być ubranie rodzica. Jeśli dziecko tylko siedzi w wózku, potrzebuje jednej dodatkowej warstwy odzieży i kocyka. Szczególnie dotyczy to niemowląt, bo u nich łatwiej o zaburzenia termoregulacji. W przypadku dzieci, które dużo biegają, skaczą, powinniśmy zadbać, aby miały na sobie jedną warstwę mniej niż my – pod warunkiem jednak, że cały czas będą w ruchu. Podobnie z czapkami: rodzice też nie zakładają czapki, gdy jest ciepło.
Czy zasady ubierania i zakładania czapki dotyczą każdego dziecka?
Dużo zależy od tego, jak dziecko było wychowywane wcześniej, a dokładnie – jak przyzwyczailiśmy je do niższych temperatur. Jeśli bez przerwy nosiło wełnianą czapkę z pomponem, nie możemy zmienić jego stylu ubierania z dnia na dzień, tylko powoli oswajajmy je z nowymi warunkami. Ale zdecydowanie jestem zdania, że z czapkami nie należy przesadzać, a wśród rodziców jest – niestety – odwrotna tendencja.
Dziecko ubrane za grubo czy za lekko: co jest gorsze?
Najgorzej, gdy dziecko zmarznie. Ale jeżeli tylko się spoci, ale dotrze do domu ciepłe i szybko zostanie przebrane w suchą odzież, jest to lepszym rozwiązaniem, niż gdy spocone zmarznie i będzie szczękać zębami.
Dr. n. med Marek Pleskot, pediatra z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat uczył studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Prowadzi prywatną praktykę w Podkowie Leśnej k. Warszawy (drpleskot.pl).
Zobacz też:
- 8 sekretów matek, których dzieci nie chorują
- Jak ubrać noworodka na wiosenny spacer?
- O czym świadczy ból gardła u dziecka?