Kiedy zakładać dziecku czapkę?
fot. AdobeStock

Kiedy wkładać dziecku czapkę? Pediatra rozwiewa wątpliwości!

Załóż mu czapkę – takie rady płyną, jak Polska długa i szeroka i to bez względu na temperaturę panującą na dworze. Pytamy pediatrę, jak jest naprawdę – kiedy dziecko można zabrać na spacer z gołą głową bez obaw, że się przeziębi.
Małgorzata Wódz
Kiedy zakładać dziecku czapkę?
fot. AdobeStock
Dziecko zawsze musi nosić czapkę, bo przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Uszy muszą być zakryte, bo nawieje w nie wiatr. Kto z nas nie słyszał podobnych opinii? Niektórzy uważają jednak, że zakładanie czapki i przegrzewanie dziecka to typowa polska specjalność. W internecie pojawiają się argumenty, że na świecie maluchy są ubierane inaczej. Pytamy doświadczonego pediatrę, dr n. med. Marka Pleskota, jak być powinno.

Podobno nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Jak zatem ubierać dziecko na spacer?

Punktem odniesienia powinno być ubranie rodzica. Jeśli dziecko tylko siedzi w wózku, potrzebuje jednej dodatkowej warstwy odzieży i kocyka. Szczególnie dotyczy to niemowląt, bo u nich łatwiej o zaburzenia termoregulacji. W przypadku dzieci, które dużo biegają, skaczą, powinniśmy zadbać, aby miały na sobie jedną warstwę mniej niż my – pod warunkiem jednak, że cały czas będą w ruchu.

Ubrane za grubo czy za lekko, co jest gorsze?

Najgorzej, gdy dziecko zmarznie. Ale jeżeli tylko się spoci, ale dotrze do domu ciepłe i szybko zostanie przebrane w suchą odzież, jest to lepszym rozwiązaniem, niż gdy spocone zmarznie i będzie szczękać zębami.

Czy istnieje coś takiego jak przewianie? 

To potoczne określenie wychłodzenia pod wpływem złych warunków atmosferycznych. Wiemy, że temperatura odczuwalna w dni wietrzne jest niższa niż temperatura, którą pokazuje termometr. 

W obawie przed przewianiem rodzice zakładają dzieciom czapki. 

Przewianie uszu to mit. Rodzice podejrzewają, że dziecku nawiało do ucha, a stan zapalny uszu pochodzi nie z zewnątrz, tylko ze środka. To postępująca infekcja z nosa lub gardła, która rozszerza się na uszy, szczególnie u tych dzieci, które są predysponowane do tego typu powikłań.

Zatem co z czapką?

W tym wypadku trzeba zachować rozsądek. Głowa jest stosunkowo dużą powierzchnią ciała u dziecka. Niemowlę nie ma bujnej czupryny, więc jeżeli temperatura spada poniżej 15ºC, lepiej założyć mu niezbyt grubą czapkę. Dwu-, trzylatek nie musi jej nosić, jeżeli temperatura nie jest niższa niż 10ºC. A jeślii maluch ma więcej niż 3 lata, może chodzić z gołą głową, jeśli temperatura (odczuwalna) jest wyższa niż 3ºC.

Sprawdź, kiedy dziecko może chodzić bez czapki

Czy to dotyczy każdego dziecka?

Dużo zależy od tego, jak dziecko było wychowywane wcześniej, a dokładnie – jak przyzwyczailiśmy je do niższych temperatur. Jeśli bez przerwy nosiło wełnianą czapkę z pomponem, nie możemy zmienić jego stylu ubierania z dnia na dzień, tylko powoli oswajajmy je z nowymi warunkami. Ale zdecydowanie jestem zdania, że z czapkami nie należy przesadzać, a wśród rodziców jest – niestety – odwrotna tendencja. 

Dr. n. med Marek Pleskot, pediatra z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat uczył studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Prowadzi prywatną praktykę w Podkowie Leśnej k. Warszawy (drpleskot.pl).

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!
Doładuj
Przeładuj