Zimne rączki u niemowlaka
Adobe Stock
Pielęgnacja

Zimne rączki u niemowlaka - czy dziecku jest zimno, a może to choroba?

Zimne rączki u niemowlaka to najczęściej wynik niedojrzałego układu krążenia. Czasami zimne rączki i nóżki u niemowlęcia mogą jednak oznaczać chorobę. Natomiast zimne dłonie nie oznaczają, że dziecku jest zimno - to sprawdzisz, dotykając karku niemowlęcia.

Zimne dłonie u niemowlaka zdarzają się często i z reguły nie są powodem do niepokoju. Noworodki i niemowlęta mają niedojrzały układ krążenia, dlatego ich stopy i rączki często są zimne. Nie oznacza to, że dziecku jest zimno - żeby sprawdzić, czy niemowlakowi jest zimno, dotknij skóry na jego karku. Jeśli niemowlę ma zimne ręce i stopy, a do tego zauważysz, że są sine, powiedz o tym lekarzowi, żeby wykluczył problemy z krążeniem.

Spis treści:

 1. Zimne rączki u noworodka - co mogą oznaczać?
  Zaburzenia krążenia
  Zimne ręce przy gorączce
  Zespół Raynauda
 2. Jak poznać, że dziecku jest zimno?
  Sprawdzanie rączek
  Sprawdzanie karczku
  Obserwowanie buzi
 3. Jak szybko rozgrzać zmarznięte dziecko?

Zimne rączki u noworodka - co mogą oznaczać?

Kiedy małe dziecko lub niemowlę ma zimne rączki, najczęściej myślimy, że jest mu zimno. Tymczasem niekoniecznie jest to prawdą. Niemowlęta i małe dzieci często mają zimne dłonie i stopy. Wynika to z niedojrzałości układu krążenia. Czasami jednak może być to objawem choroby, dlatego o wątpliwościach zawsze trzeba porozmawiać z lekarzem.

Zaburzenia krążenia

Jeśli zimne i blade (bądź sine) rączki pojawiają się u niemowlaka często, skonsultuj się z lekarzem. Mogą one świadczyć o tzw. centralizacji krążenia, czyli przeniesieniu krążenia w okolice ważnych, chronionych przez organizm narządów (mózg, serce, nerki) - przez to dopływ krwi do kończyn jest ograniczony. Takie zjawisko poprzedza spadek ciśnienia i może ono doprowadzić do wstrząsu.

Jednak zimne rączki u noworodka mogą także brać się z innych problemów w ukła­dzie ser­co­wo­-na­czy­nio­wym dziecka.

Zimne ręce przy gorączce

Gorączka i zimne kończyny u dziecka mogą iść w parze. Dziecko może skarżyć się na to, że mu zimno, mogą także wystąpić tzw. „zimne poty”. Przy wysokiej temperaturze maluch marznie nawet jeśli jest przykryty wieloma warstwami kocyków - plecy są wtedy przeważnie rozgrzane, dłonie i stopy jednak mogą pozostawać zimne. 

Jednak gorączka i zimne rączki u dziecka mogą także wskazywać na zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych. Jeśli tego typu schorzenie nie zostanie sprawnie wykryte i nie rozpocznie się leczenia, może doprowadzić do poważnych powikłań takich jak padaczka czy obrzęki w mózgu.

Zespół Raynauda

To schorzenie może pojawić się u dzieci i dorosłych. Może ono występować w formie choroby Raynauda, bądź zespołu Raynauda, który powodują inne schorzenia np. białaczka tub toczeń rumieniowaty układowy. Jego objawy wywołują skurcze naczyń krwionośnych - mają one miejsce często przy gwałtownym spadku temperatury otoczenia bądź pod wpływem stresu. U niemowlaków choroba ta może też mieć związek z nieprawidłowym działaniem tętnic.

Do objawów tej choroby zalicza się zimne i blade rączki u niemowlaka, a także sinienie albo blednięcie jednego lub kilku palców.

Jak poznać, że dziecku jest zimno? 

Rodzice niemowląt i małych dzieci mają tendencję do zamartwiania się, że ich dziecku jest zimno. Sprawdzają w nocy, czy dziecko nie rozkopało się z pościeli, ubierają ciepło, nierzadko każą zakładać czapeczki po kąpieli... To prosta droga do przegrzania dziecka, które z kolei prowadzi do obniżenia odporności i częstszego łapania infekcji. Jak więc sprawdzić, czy niemowlakowi lub maluszkowi nie jest zimno?

Sprawdzanie rączek

Sprawdzanie, czy dłonie są ciepłe, nie jest dobrym sposobem, aby przekonać się, czy maluszek nie marznie. Podobnie jak dotykanie noska, które również niepotrzebnie może zestresować młodych rodziców. 

Warto wiedzieć: Jeśli maluszek często ściąga sobie rękawiczki, smaruj mu rączki kremem ochronnym, tym samym, którego używasz do buzi (patrz niżej). 

Sprawdzanie skóry na karczku

Nawet jeśli niemowlę jest ciasno opatulone zimowymi ubrankami, możesz rozluźnić zapięcie kombinezonu i wsunąć rękę pod spód, by dotknąć skóry na karku. Jeśli wyczujesz, że jest sucha i ciepła, spaceruj spokojnie. O tym, że dziecku jest zimno, świadczy chłodne ciało w tym miejscu i zwykle także nie najlepszy humor maluszka.
 
Warto wiedzieć: Rozgrzana i spocona skóra na karku to dowód, że dziecko jest ubrane za ciepło. Warto zdjąć z maluszka kocyk lub zrezygnować z ochraniacza (pokrowca) na wózek.

Obserwowanie buzi maluszka

Przyglądanie się policzkom dziecka niesie ważne informacje. Jeśli są ładnie zaróżowione, możesz być spokojna, że ubrałaś dziecko w sam raz. Uważaj jednak na zbyt czerwone policzki. Ich intensywny (żywoczerwony) odcień może świadczyć o przemarznięciu. Opuchnięcie lub pojawienie się fioletowego zabarwienia wymaga szybkiej pomocy lekarza.
 
Warto wiedzieć: Przed wyjściem na spacer posmaruj buzię dziecka kremem ochronnym typu na każdą pogodę. Jeśli temperatura jest bliska zeru lub niższa, używaj kremu typu cold cream, który bardzo dobrze zabezpiecza skórę przed działaniem niskich temperatur. Dla lepszej ochrony wsmaruj go około 15 minut przed wyjściem z domu. Tyle czasu potrzeba, by wniknął w skórę.

Jak szybko rozgrzać zmarznięte dziecko?

Jeśli długo przebywacie na mrozie, ale jesteście daleko od domu, wejdź do napotkanego ciepłego pomieszczenia. Wychłodzony maluch jest bardziej podatny na przeziębienia, więc zacznij działać szybko. Zdejmij mu kombinezon, czapkę i przytul maluszka do swego ciała. Jeśli karmisz, przystaw go do piersi. Twoje ciepło i pokarm sprawią, że krew zacznie krążyć szybciej i dziecko poczuje się lepiej.
 

Zobacz też:

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

jak ubierać noworodka zimą
Adobe Stock
Noworodek
Jak ubierać noworodka zimą – w domu, na spacer oraz na wyjście ze szpitala
Rodzice często zastanawiają się, jak ubierać noworodka zimą. Ochrona małego dziecka przed chłodem wydaje się trudnym zadaniem. Wyjaśniamy, jak przygotować się do pierwszych mrozów z noworodkiem, jakie ubranka kupić, ile ich zakładać, żeby dziecko nie zmarzło, ani się nie przegrzało.

Ubieranie noworodka zimą komplikuje fakt, że u małego dziecka łatwo może dojść do wychłodzenia, jak i do przegrzania. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm termoregulacji w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni sprawny. Jest jednak prosty sposób, który pozwala sprawdzić, czy noworodek jest ubrany i przykryty odpowiednio. Wystarczy dotknąć skóry na jego karczku. Powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, chłodna oznacza, że jest ubrane za lekko. Sprawdź, jak ubierać noworodka zimą w domu i na spacer (także na ten pierwszy, którym jest powrót ze szpitala).  Spis treści:  Jak ubierać noworodka zimą w domu? Jak ubierać noworodka zimą na spacer? Jak powinien wyglądać pierwszy spacer noworodka? Pokój noworodka zimą – najważniejsze zasady Jak ubierać noworodka zimą w domu? Noworodek jest mniej aktywny, a także szybciej się wyziębia, dlatego powinien być ubrany cieplej niż starsze niemowlę. Rodzice jednak w obawie przed chłodem zwykle ubierają noworodki za grubo. Jak nie przesadzić z ilością ubranek? Sposób, w jaki ubieramy dziecko, niezależnie od tego, czy będzie przebywać w domu, czy na dworze, powinien być uzależniony od temperatury otoczenia. Pamiętajmy, że zimą w niektórych mieszkaniach jest równie ciepło jak latem na dworze. Wskazówki, jak ubierać noworodka w domu w zależności od temperatury:  26 stopni Celsjusza – body z krótkim rękawem. 24-25 stopni Celsjusza – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem. 22-23 stopnie Celsjusza – cienki śpiworek + pajacyk. 20-21 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem. 18-19 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem. 16-17 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body...

Jak ubrać niemowlę wiosną?
detailblick - Fotolia.com
Pielęgnacja
Spacer zimą z niemowlakiem
Świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami.

Nie bój się wychodzić z maluszkiem na dwór w zimowe dni. Jeśli tylko odpowiednio go ubierzesz, na pewno nic się nie stanie. A świeże powietrze doskonale uodparnia i sprawia, że dziecko łatwiej wygrywa z wirusami . Wbrew pozorom śnieg czy mróz wcale nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór nawet z bardzo małym dzieckiem. Organizm zdrowego, donoszonego niemowlęcia ma już dobrze rozwinięte mechanizmy termoregulacji i na pewno poradzi sobie z mrozem. Werandowanie noworodka Jeżeli maluszek urodził się o czasie, miał prawidłową masę ciała i nic mu nie dolega, już po kilku dniach może wychodzić na spacer. Ponieważ jednak zimą różnica temperatur między domem a dworem jest duża (prawie 30°C!), koniecznie przez kilka dni najpierw maluszka poweranduj, by przyzwyczaić go do zimnego powietrza. Ty musisz też nabrać wprawy w ubieraniu go. Werandowanie najlepiej rozpocząć w południe. Ubierz dziecko tak, jakbyś wychodziła z nim na spacer (sweterek, kombinezon, ciepła czapka, rękawiczki), połóż je w wózku, przykryj kocykiem i szeroko otwórz okno balkonowe. Po kilku dniach takiego werandowania (stopniowo wydłużaj jego czas od 10 minut do pół godziny) możecie się wybrać na prawdziwy spacer. Ubierz niemowlaka ciepło Ale nie za ciepło. Niemowlęciu nie może być ani za zimno, ani za gorąco – to często z powodu przegrzania dziecko się przeziębia . Na body, kaftanik i śpioszki załóż więc jeszcze sweter lub dres, a następnie kombinezon, na główkę ciepłą czapkę (koniecznie powinna dobrze zakrywać uszy maleństwa), na rączki rękawiczki. Najlepiej, jeśli dziecko ma na sobie o jedną warstwę ubranek więcej niż Ty. Dzieci często nie lubią ubierania i płaczą, gdy mama zakłada im kolejne warstwy. Dlatego staraj się kupować maluszkowi ubranka zapinane na suwak , a nie wkładane przez główkę. Posmaruj buźkę malca i sprawdzaj czas Przed wyjściem na...

temperatura a spacer z dzieckiem
AnnKnot/Adobe Stock
Pielęgnacja
Temperatura a spacer z dzieckiem – kiedy wyjść, kiedy zostać w domu?
Zarówno za niska, jak i zbyt wysoka temperatura nie jest odpowiednia na spacer z dzieckiem. Sprawdź, poniżej jakiej temperatury nie wychodzić z dzieckiem z domu i co jeszcze wziąć pod uwagę, żeby maluch czuł się na dworze komfortowo.

Rodzice małych dzieci poszukują wytycznych, które ułatwią im podjęcie decyzji, czy wyjść z dzieckiem z domu, czy jednak lepiej tego nie robić. Oto prosta instrukcja, do jakiej temperatury można zabrać dziecko na spacer. Warto jednak pamiętać, że temperatura powietrza pokazywana przez termometry to nie wszystko. Znaczenie ma też wilgotność powietrza i jego ruch, które wpływają na to, jaką temperaturę będzie odczuwało dziecko. Spis treści: Do jakiej temperatury z dzieckiem na spacer? Co zrobić przed spacerem z dzieckiem na mrozie Spacer z dzieckiem na mrozie – strój Zimowy spacer z przeziębionym dzieckiem? Do jakiej temperatury z dzieckiem na spacer? Z zaleceń pediatrów wynika, że: Z odpowiednio ubranym niemowlęciem możesz wyjść na spacer, jeśli temperatura powietrza nie jest niższa niż  minus 6 stopni Celsjusza .  Z noworodkiem, czyli dzieckiem w pierwszym miesiącu życia, można wyjść na spacer, jeśli temperatura powietrza nie przekroczyła minus 5 stopnia Celsjusza ( pierwszy spacer noworodka powinno poprzedzić werandowanie ). Z dzieckiem, które ukończyło rok możesz wyjść na spacer, jeśli temperatura nie jest niższa niż minus 10 stopni Celsjusza. Z dzieckiem, które ukończyło trzy lata możesz wyjść na spacer jeśli temperatura jest niższa niż minus 10 stopni Celsjusza. Sprawdzaj temperaturę dla swojego miejsca zamieszkania w aplikacji pogodowej. Porównuj temperaturę powietrza z temperaturą odczuwalną (jeśli jest inna – kieruj się nią przy podejmowaniu decyzji o spacerze z małym dzieckiem). Kierowanie się temperaturą odczuwalną ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli powietrze jest wilgotne lub/i wieje wiatr, który dodatkowo wychładza organizm. W takich warunkach lepiej unikać spaceru z niemowlęciem nawet jeśli temperatura oscyluje w okolicy zera. Przy silniejszym wietrze także...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz