jak ubrać dziecko na spacer
Adobe Stock
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Wielu młodych rodziców nie wie, jak ubrać dziecko na spacer, by nie zmarzło ani się nie przegrzało. Problemy pojawiają się i latem, i zimą. To nic złego, każdy musi nauczyć się sztuki ubierania dziecka na dwór. Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę i noworodka na spacer, wyjaśniamy, czy starszemu dziecku zakładać dodatkową warstwę ubrania.
Gdy temperatura za oknem się waha, zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na spacer. Pewnie znasz ogólne zasady ubierania dziecka na dwór, ale i tak przed pierwszym spacerem masz prawo mieć wątpliwości. To bardzo ważne, by dopasować ubranie do pogody, i nie przegrzać ani nie przeziębić maluszka. Ubieranie noworodka i niemowlaka na spacer to sztuka, której trzeba się nauczyć.

Spis treści:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Jak ubrać niemowlę na spacer? 

Ubranie dziecka na spacer zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi i niemowlakowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Pamiętaj o tym, bo u małych dzieci łatwiej o zaburzenia termoregulacji. Zasada powinna obowiązywać niezależnie od pory roku, zarówno w lecie, jak i zimą.

Jak ubierać niemowlę wiosną i latem?

W ubieraniu niemowlaka na dwór kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku noworodka. Niemowlę większość czasu spędza, leżąc w wózku, potrzebna będzie zatem dodatkowa warstwa ubrania lub przykrycie. Ciepłą wiosną i latem załóż dziecku bawełniane body, pajacyk lub bluzę i czapeczkę (przy temperaturze poniżej 15°C). W czasie upałów zrezygnuj z dodatkowego okrycia i bluzy.

Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest:
 • 26°C – dziecko powinno mieć założone jedynie body z krótkim rękawem
 • 24-25°C – załóż maluszkowi dodatkowo cienki śpiworek
 • 22-23°C – dziecko powinno być ubrane w pajacyka oraz cienki śpiworek
 • 20-21°C – załóż maluchowi: średni śpiworek, pajacyk i body z krótkim rękawem.
 • 18-19°C – ubierz malucha w body z długim rękawem, do tego pajacyk i średni śpiworek
 • 16-17°C – odpowiedni ubiór dla dziecka to: body z długim rękawem, pajacyk i gruby śpiworek. Obowiązkowo też skarpetki!
 • poniżej 16°C – należy ubrać dziecko w: body z długim rękawem, pajacyka, gruby śpiworek. Powinno mieć ono założone też skarpetki, rękawiczki i czapeczkę.

Jak ubierać zimą i jesienią?

Poza ciepłym pajacykiem nie zapomnij o wiatroszczelnym kombinezonie dla niemowlaka (nie może być za mały!), podwójnych skarpetkach i zabezpieczeniu wózka przed wilgocią.


Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest:

 • 15°C – załóż dziecku body z długim rękawem, do tego długie spodnie, cienką kurtkę. Na główkę przyda się cienka czapeczka lub opaska. Nie zapomnij też o skarpetkach. Dziecko możesz przykryć też cienkim kocykiem.
 • ok. 10°C – należy dziecko ubrać odrobinę cieplej. Do poprzedniego zestawu dołóż bluzę z kapturem, puchową kamizelkę oraz ciepłe rękawiczki. Na nogi maluszka połóż kocyk.
 • ok. 5°C – załóż maluchowi body z długim rękawem, sweterek, rajstopki i spodnie. Obowiązkowa jest także czapeczka, rękawiczki i ciepła kurka. Możesz dołożyć także szalik.
 • ok. 0°C – załóż dziecku body z długim rękawem, sweterek, spodnie, kombinezon, a na to kurtkę zimową oraz śpiworek lub kocyk. Obowiązkowo zadbaj też o to, by dziecko miało na sobie rękawiczki, ciepłą czapkę i skarpetki.
 • ok. –5°C – dziecko należy ubrać w body z długim rękawem, skarpetki, sweterek, spodnie, ciepłą czapkę i rękawiczki. Załóż dziecku też kombinezon z kapturem i okryj kocykiem.
 • –10°C to już prawdziwe zimno! Dziecko powinno mieć więc na sobie body z długim rękawem, sweterek, spodnie, skarpetki, ciepłą czapkę i rękawiczki, kombinezon i śpiworek, a na głowę założony kaptur.
Uwaga! Ponieważ zarówno wiosną, latem, jak i jesienią mogą się zdarzać spore wahania temperatur, warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub kocyk do przykrycia. To ważne: zanim wrócicie do domu z popołudniowego spaceru, może was zastać na dworze wieczorny chłód. 

Jak ubrać noworodka na spacer?

Wiosną i latem, gdy temperatury są średnie i wysokie, noworodkowi wystarczy założyć na spacer bawełniane body z długim lub krótkim rękawem, ewentualnie pajacyk. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą na dwór sweterek lub kaftanik. Koniecznie miej w wózku coś do przykrycia dla dziecka – tetrową pieluszkę lub ażurowy kocyk. Zrezygnuj z przykrywania dziecka podczas dużych upałów. 

Gdy myślisz, jak ubierać noworodka, pojawia się pytanie: czy maluszkowi na dworze potrzebna jest czapeczka? Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano noworodkowi i na dworze, i w domu. Teraz zalecenia są inne. Dziecko w mieszkaniu nie musi jej nosić, wyjątkowo można zakładać czapkę jedynie na około pół godziny po kąpieli, ale i to nie jest niezbędne. Ale na dworze nakrycie głowy dla noworodka jest potrzebne. Tylko w gorące dni, gdy dziecko leży w zacisznym miejscu – np. w wózku z postawioną budką – może mieć gołą głowę.


Jesienią i zimą, gdy temperatura oscyluje wokół zera lub gdy jest mróz, ubierz noworodka na spacer w bawełniane body z długim rękawem, ciepły pajacyk (może być też sweterek i spodnie) oraz kombinezon (bez futrzanych obszyć, za to ze wbudowanymi rękawiczkami i stópkami). Tak przygotowanego maluszka ułóż w wózku w ocieplanym, wodoodpornym śpiworku. Konieczna będzie gruba czapka. Dno wózka wyłóż ciepłym kocem.

Czy przykrywać dziecko na spacerze, gdy jest ciepło? 

Podczas snu temperatura ciała się obniża, więc noworodkowi lub niemowlęciu przyjemniej będzie pod przykryciem. W ciepłe dni najlepiej sprawdzi się przewiewna narzutka, np. bawełniany, ażurowy kocyk, a podczas upału – tetrowa lub flanelowa pieluszka.
Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być owinięte w kokonik. Należą do nich noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rąk i nóg do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej. Uwaga, gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać dziecka za mocno albo całkiem zrezygnuj z przykrycia.

Jak ubrać starsze dziecko na spacer?

Starsze dziecko, które podczas spaceru chodzi i się bawi, ubierz podobnie jak siebie. Na wiosnę i lato wybierz bawełnianą koszulkę lub sukienkę, spodenki lub legginsy, bluzę lub sweter. Nie zapomnij o ochronie głowy przed słońcem! W chłodniejsze miesiące niezbędna będzie wodoodporna kurtka, ciepła czapka i nieprzemakalne buty. 

Uwaga! Jeśli kilkuletnie dziecko biega i aktywnie spędza czas na dworze, załóż mu jedną warstwę ubrania mniej, niż sama masz na sobie (dotyczy to tak ciepłych, jak i zimnych miesięcy).

W co ubrać dziecko na spacer? 

Nadal masz wątpliwości, jak ubierać małe dziecko na spacer? Przede wszystkim naszykuj ubranka, które sprawdzą się w każdej temperaturze:
 • Przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W takich ubraniach skóra może oddychać, trudniej w nich o przegrzanie. Odzież ze sztucznych tkanin utrudnia dostęp powietrza, może doprowadzić do powstania na skórze kłopotliwych potówek czy odparzeń. 
 • W odpowiednim rozmiarze. Dziecięca garderoba nie tylko nie powinna być ciasna, ale również nazbyt obszerna – gdy materiał pofałduje się na plecach, na skórze mogą zrobić się bolesne odgniecenia, na które dziecko będzie reagować płaczem.  
 • W jasnych kolorach – najlepiej białe. Barwniki, którymi farbuje się materiały, mogą dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę noworodka.

Kiedy dziecku założyć czapeczkę?

Zacznijmy od tego, że nie w każdych warunkach dziecko musi mieć na głowie czapeczkę. 

Zasady dotyczące zakładania dziecku czapki są proste:
 • noworodek – zawsze powinien mieć czapeczkę na głowie, gdy wychodzi się z nim na spacer. Wyjątek: upał powyżej 25 stopni w cieniu.
 • niemowlę po 1 miesiącu życia i dziecko do 2 roku życia – czapka musi być na głowie, gdy temperatura powietrza wynosi 15 stopni lub mniej i jest bezwietrznie. Gdy wieje wiatr, dziecku lepiej założyć czapkę.
 • dziecko od ukończonego 2 roku życia – czapka obowiązuje do 10 stopni Celsjusza na zewnątrz. Jeśli jest kilkanaście stopni, ale wieje chłodem, lepiej też włożyć czapkę. Cieniutka z daszkiem jest potrzebna w upały, gdy dziecko jest narażone na bezpośrednie działanie słońca.
 • dziecko od 5-6 roku życia – powinno mieć czapkę na głowie do temperatury 3 stopni (także, gdy temperatura odczuwalna wynosi 3 stopnie, a temperatura powietrza jest wyższa).
Uwaga! Przeświadczenie, że 80-90 proc. ciepła „ucieka” przez głowę, nie ma nic wspólnego z prawdą. Dlatego nie demonizujmy dziecięcych czapek i nie zmuszajmy dzieci do ich noszenia, gdy nie ma takiej potrzeby.
Zobacz też:
spacer z niemowlakiem
Fotolia
Pielęgnacja
Na spacer z niemowlakiem: najczęstsze pytania rodziców
Na dworze dziecko dobrze śpi, dotlenia się, hartuje, a w jego skórze powstaje witamina D3. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców dotyczące spaceru z dzieckiem.

Wybierając się na spacer z niemowlakiem przemyśl, gdzie najlepiej się udać. Nie spaceruj z dzieckiem wzdłuż ulic , bo oddycha tam tylko spalinami (nawet na osiedlowym parkingu!). Idź na spacer z niemowlakiem na plac zabaw, do parku, o ile to możliwe – do lasu. Właśnie taki spacer będzie dla niego porcją zdrowia. Jednak, jak każda mama, na pewno będziesz miała wiele wątpliwości: w co ubrać dziecko na spacer, jak długo z nim spacerować, jakim kremem posmarować. Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców dotyczące spacerów z dzieckiem. Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem? Jeśli dziecko urodziło się o czasie, 2–3. dnia po porodzie zostanie wypisane do domu. Wtedy też pierwszy raz znajdzie się na dworze. Jeśli jest ciepło, bezwietrznie (ale nie upalnie), już następnego dnia idźcie na pierwszy spacer . Gdy jest bardzo gorąco, możecie spacerować, ale rano lub późnym popołudniem, gdy żar nie leje się z nieba. Jeżeli zaś za oknem pada deszcz lub jest chłodno, z wyjściem poczekaj kilka dni. W tym czasie weranduj maluszka. Może spać przy otwartym oknie, odpowiednio przykryty, by nie było mu ani za zimno, ani za gorąco. Jak długo powinny trwać spacery z noworodkiem? Pierwsze wyjście nie dłużej niż pół godziny. W kolejnych dniach, gdy jest ciepło, możesz przebywać z maleństwem na dworze stopniowo coraz dłużej, nawet 3–4 godziny. Na początku wracajcie do domu, kiedy malec zrobi się głodny, dopóki nie nabierzesz wprawy w karmieniu piersią, np. na ławce w parku.   O jakiej porze dnia najlepiej wychodzić? W gorące dni, gdy temperatura przekracza 25°C, lepiej zabierać maluszka na spacer rano i wracać przed godziną 11.00. Potem możecie iść drugi raz na dwór po 15.00. W co ubierać dziecko na dwór? Wszystko zależy od pogody. Dziecko powinno być tak ubrane, by było mu ciepło, ale nie za gorąco, żeby się nie spociło. Najlepsze są...

Wybrawka dla noworodka na jesień
AdobeStock
Noworodek
Wyprawka dla noworodka na jesień: ubranka i kosmetyki [LISTA OBOWIĄZKOWA]
Jesienna wyprawka dla noworodka to nie lada wyzwanie. Dla dziecka, które urodzi się we wrześniu lub październiku, trzeba przygotować ubranka na różną pogodę: złotą polską jesień, pluchę i pierwsze przymrozki. Przygotowałyśmy listę rzeczy dla noworodka do szpitala i do domu na jesień.

Wyprawka dla noworodka na jesień to zestawy ubranek na różną pogodę oraz niezbędne kosmetyki. W wyprawce dla noworodka urodzonego jesienią warto uwzględnić ubranka na ciepłe, słoneczne dni, na pierwsze chłody oraz na spacery podczas przymrozków. Kupując dla noworodka na jesień body z cieniutkiej bawełny czy grubsze polarowe bluzy i spodenki, nie przesadzaj z ich liczbą. Małe dzieci bardzo szybko rosną, dlatego wyprawka dla noworodka na jesień powinna zawierać w większości ubranka w rozmiarze 62. Oto kompletna lista rzeczy dla noworodka urodzonego we wrześniu, październiku i listopadzie. Spis treści: Wyprawka dla noworodka na jesień: lista Jakie ubranka dla noworodka na jesień? Jaki wózek i akcesoria kupić na jesień dla noworodka? Jakie kosmetyki musi zawierać jesienna wyprawka noworodka? Wyprawka dla noworodka urodzonego jesienią: lista do druku Wyprawka dla noworodka na jesień: lista Jesienna wyprawka dla noworodka to tak naprawdę wyprawka na jesień i częściowo także wyprawka na zimę . Wśród rzeczy dla noworodka urodzonego we wrześniu czy październiku muszą się znaleźć ciepłe ubranka na pierwsze przymrozki i zmienną pogodę. Pamiętaj, że część z nich przyda się także w kolejnych miesiącach, rozsądnie wybieraj więc rozmiary. Kup także większe rzeczy, na zapas. Poniżej znajdziesz kompletną listę wszystkich ubranek i akcesoriów na jesień dla noworodka.   Body (z krótkim i długim rękawem)  – 6 szt. Pajacyki (cieńsze i grubsze)  – 6 szt. Śpioszki i półśpioszki  – 4 szt. Spodenki (grubsze)  – 2 szt. Sweterki/bluzy (bez kaptura)  – 4 szt. Skarpetki (cieńsze i grubsze)  – 6 szt. Rękawiczki (niedrapki i grubsze)  – 4 szt. Czapeczki (cienkie i grubsze) – 4 szt. Cienki kombinezon z kapturem  – 1...

Co na odporność dla dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Co na odporność dla dzieci – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Na odporność u dzieci pomagają najprostsze metody, które można stosować każdego dnia w ciągu roku – są to dieta bogata w warzywa i owoce, ruch i spacer oraz odpowiednia ilość snu i odpoczynku. W aptekach mamy także ogromny wybór specyfików i leków na odporność dla dzieci – podpowiadamy, które z nich pomogą twojemu dziecku uniknąć jesienno-zimowych infekcji.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, co będzie najskuteczniejsze na odporność dla dzieci, ucieszy cię informacja, że nie ma lepszego sposobu na wzmacnianie odporności jak zdrowe odżywianie i tryb życia. To metody sprawdzone od lat! Oczywiście w sprzedaży są też uodparniające leki dla dziecka w postaci syropów, tabletek, preparatów witaminowych, które można podawać już dwulatkom i trzylatkom. Zobacz, czy i na ile są skuteczne. Co na odporność dla dzieci: naturalne sposoby na odporność dziecka leki na odporność leki na odporność dziecka kiedy wzmacniać odporność dziecka jak często dziecko może chorować---#---dziecka, kiedy---#---dziecka kiedy">kiedy wzmacniać odporność jak często dziecko może leki na odporność dziecka kiedy wzmacniać odporność dziecka jak często dziecko może chorować---#---chorować.---#---chorować">chorować Naturalne sposoby na odporność dla dzieci Są darmowe, zdrowe, zawsze dostępne pod ręką i niezmiennie od lat polecane przez pediatrów. Ważne, aby pamiętać o ich stosowaniu każdego dnia. Karm zdrowo jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "dziecko — w".---#---Karm zdrowo dziecko - w pierwszym roku najważniejsze jest karmienie piersią, w mleku mamy jest pewien rodzaj immunoglobulin, chroniących przed wirusami i bakteriami.---#---dziecko-w#dziecko — w---#---dziecko - w"> dziecko  – w pierwszym roku najważniejsze jest karmienie piersią , w mleku mamy jest pewien rodzaj immunoglobulin, chroniących przed wirusami i bakteriami. Dzieci karmione piersią też mogą chorować, ale zdarza się to rzadziej, a przebieg choroby jest lżejszy. Od 6 miesiąca życia trzeba rozszerzać dietę dziecka zgodnie z zaleceniami pediatry. Trzeba dbać o codzienną porcję warzyw i owoców, chudego mięsa, jajek, a potem także jogurtów, serów i ryb. Z tego, co...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz